^

Zdraví

Oplachování úst po extrakci zubů: základní prostředky a pravidla

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Základní pravidla péče o ústní dutinu po zubním zákroku pro lékaře zubního lékaře vysvětlují každému z jejich pacientů. A pokaždé, když varují, že počáteční vyplachování úst po extrakci zubů ve stejný den, kdy byla operace provedena, je to v žádném případě nemožné. To lze provést pouze jeden den po extrakci zubu.

Oplachování by mělo být velmi opatrné - nepoškozovat krevní sraženinu vytvořenou v zásuvce odstraněného zubu. Optimální teplota oplachového roztoku je +30 - 35 ° C. Nejjednodušší, ale ten správný nástroj - roztok stolní soli (jedna čajová lžička na 200 ml teplé vařené vody). A je lepší nechat opláchnout a dělat po jídle a před spaním "koupel" pro ústní dutinu: získat roztok v ústech, držte 20-30 sekund a plivněte a opakujte to několikrát.

trusted-source[1], [2]

Co má opláchnout ústa po extrakci zubů?

Ústní voda po extrakci zubu doporučuje lékař a závisí na složitosti provedené operace a obecném stavu dutiny ústní dutiny pacienta.

Pokud bylo odstranění bez problémů, doporučují se následující léky na vyplachování úst po extrakci zubů:

  • roztok manganistanu draselného (manganistanu draselného): několik krystalků se rozpustí ve vroucí vodě (o teplotě +30 -35 ° C), roztok by měl mít růžovou barvu, intenzivní zbarvení roztoku je nepřijatelná, protože se může stát, slizniční chemické popáleniny;
  • 0,02% roztok fucurilinu: rozpusťte 1 tablet léčiva ve 100 ml horké vody, roztok ochlaďte na pokojovou teplotu a po každém jídle a přes noc propláchněte ústa.

Jestliže se doporučuje komplikované extrakce zubů (s dásní disekce nebo zranění jejich silný) vypláchnout ústa s použitím baktericidní drogy - chlorhexidin bigluconate, 0,05% vodného roztoku. Dva nebo třikrát denně by mělo být toto řešení uchováno v ústech asi jednu minutu. Lék není používán po odstranění zubů u pacientů s dermatitidou, stejně jako u dětí.

Antiseptické, antimikrobiální a analgetikum Geksoral - roztok pro topickou aplikaci - je určen pro mnoho patologických stavů v dutině ústní, včetně zánětu dásní, alveolitidy, krvácení dásní a chirurgických zákroků. Hexoral (10-15 ml roztoku na postup) by měl být aplikován v nezředěné formě stejným způsobem jako předchozí lékařský přípravek na ústní vodu po extrakci zubu. Dávejte pozor, aby doba jednoho takového postupu nepřekročila 30 sekund.

Vývary pro vyplachování úst po extrakci zubů

Chcete-li opláchnout ústa po extrakci zubů, osvědčily se léčivé rostliny, které dlouhodobě uznávají zubní lékaři jako účinné látky pro řešení mnoha ústních problémů.

Je důležité si uvědomit, že bylinné odvarky, stejně jako ostatní výplachy, by měly být používány až 24 hodin po odstranění zubu.

Infuze a odvar pro ústní vodu po extrakci zubů se připravují pomocí heřmánku, šalvěje, eukalyptu, třezalky nebo měsíčku. Baktericidní a dezinfekční vlastnosti jsou také obsaženy v peprmint, velkém plantain, tymián (tymián), sladké brambory, čekanka společné.

Příprava vývaru: lžíce suché rostliny se nalije do 200 ml (sklenice) vroucí vody, smíchá se, umístí se na oheň a přivede do varu, pokryté víkem a infunduje se po dobu 25-30 minut. Před použitím musí být vývar filtrován. Oplach by měl být mírně teplý, měl by být proveden po každém jídle a před spaním.

Pro orální hygienu po extrakci zubů se používají esenciální oleje, které mají antimikrobiální, protizánětlivé a deodorizační vlastnosti. Například při přípravě ústních výplachů po extrakci zubů by měly být do sklenice teplé vařené vody přidány 3-4 kapky čajového oleje. Otoky po extrakci zubu bude rychlejší v případě, že třikrát denně, jemně vypláchněte ústa s tímto řešením: 200 ml vody (vlažné), přidejte jednu kapku silic z tea tree, eukalyptus, máta peprná a tymiánu.

Můžete také připravit domácí "opláchnutí" dezinfekčním prostředkem. Chcete-li to provést, promíchejte lžíci eukalyptu nebo mátového destilátu, pět kapek šalvěje nebo levandulového oleje a stejné množství bergamotového oleje. Výsledná směs přidá 6-7 kapek do poloviny šálku teplé vařené vody a použije se jako výplach úst po extrakci zubů.

trusted-source[3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.