Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ortéza zápěstního kloubu

Lékařský expert článku

Dětský ortoped, pediatr, traumatolog, chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Artritida se závažným syndromem bolesti vede k významnému snížení funkční kapacity štětce (při každodenních manipulacích). Navíc, kvůli vznikající nestabilitě, může přetrvávající artritida vést k trvalému kloubu v zlomyslném postavení. Typické deformace při revmatoidní artritidě jsou těkavé subluxace a radiální odchylka kostí zápěstí. Pracovní ortéza zápěstního kloubu se v reumatologické praxi používá již více než 30 let. Údaje o jejich účinnosti jsou však protichůdné.

trusted-source[1], [2], [3],

Indikace

Nestabilita a poškození kloubů při revmatoidní artritidě.

Příprava není nutná.

Cíl

Stabilizace kloubních struktur ve funkčně výhodném postavení za účelem zlepšení výkonu a snížení bolesti (s manuální prací).

Metody a následná péče

S pomocí ortézy je zápěstní kloub upevněn v nevázané poloze pod úhlem asi 30 ° a metakarpofalangeální a interfalangeální artikulární struktury jsou ponechány volné.

Faktory ovlivňující účinnost: subluxace a stupeň nestability spojovacích struktur; závažnost svalové nerovnováhy. Je velmi důležité správně zvolit ortézu a v případě potřeby ji provést individuálně.

Komplikace nejsou popsány.

Alternativní metody

Pokud je ortéza zápěstního kloubu neúčinná, je indikována chirurgická léčba: tendosinektomie, částečná radiolární artrodéza. Resekční artroplasti hlavy ulny.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.