^

Zdraví

Ortéza zápěstního kloubu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Artritida se závažným syndromem bolesti vede k významnému snížení funkční kapacity štětce (při každodenních manipulacích). Navíc, kvůli vznikající nestabilitě, může přetrvávající artritida vést k trvalému kloubu v zlomyslném postavení. Typické deformace při revmatoidní artritidě jsou těkavé subluxace a radiální odchylka kostí zápěstí. Pracovní ortéza zápěstního kloubu se v reumatologické praxi používá již více než 30 let. Údaje o jejich účinnosti jsou však protichůdné.

trusted-source[1], [2], [3],

Indikace

Nestabilita a poškození kloubů při revmatoidní artritidě.

Příprava není nutná.

Cíl

Stabilizace kloubních struktur ve funkčně výhodném postavení za účelem zlepšení výkonu a snížení bolesti (s manuální prací).

Metody a následná péče

S pomocí ortézy je zápěstní kloub upevněn v nevázané poloze pod úhlem asi 30 ° a metakarpofalangeální a interfalangeální artikulární struktury jsou ponechány volné.

Faktory ovlivňující účinnost: subluxace a stupeň nestability spojovacích struktur; závažnost svalové nerovnováhy. Je velmi důležité správně zvolit ortézu a v případě potřeby ji provést individuálně.

Komplikace nejsou popsány.

Alternativní metody

Pokud je ortéza zápěstního kloubu neúčinná, je indikována chirurgická léčba: tendosinektomie, částečná radiolární artrodéza. Resekční artroplasti hlavy ulny.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.