Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Osvětlení (fototerapie)

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Fototerapie (fototerapie) - metoda lokální nebo celkové expozice nesoudržných optických nepolarizované spektra elektromagnetického záření odpovídajícími parametry, včetně infračervené, viditelné a ultrafialové oblasti spektra, která je implementována pomocí zářič umístěný nad definice holé oblasti pacienta ve vzdálenosti 10-100 cm.

Výhody fototerapie - praktická absence kontraindikací a vedlejších účinků, metodická jednoduchost, možnost kombinace s farmakologickými léky.

Fototerapie se používá k léčbě pacientů s různými neurologických a psychiatrických poruch (deprese, sezónní afektivní poruchy, nespavost, premenstruační syndrom, Parkinsonova nemoc, ohnisková dystonický hyperkineze, psychovegetativní syndromu, tenzní bolesti hlavy) a ke zvýšení zdravých lidí přizpůsobit se práci v noci a letu v několika časových pásem. V některých případech je fototerapie účinnější než léčebné a jiné terapie.

Charakteristiky působení nekoherentního nepolarizovaného elektromagnetického záření optického spektra souvisí s:

  • s rezonančními jevy různých biologických struktur a záření o určité vlnové délce,
  • s energetickou kapacitou fotonů odpovídajících částí tohoto spektra,
  • s APC záření o určité vlnové délce.

Fototerapie (fototerapie) s optickou spektrem EMR používaných ve fyzioterapii je zobrazen s částí ultrafialových vlnových délkách od 180 do 400 nm, viditelná část s vlnovou délkou 400 až 760 nm a infračervené části o vlnové délce 760 nm až 10 mikronů.

Interakce elektromagnetického záření optického spektra různých vlnových délek s ohledem na rezonanční mechanismus je spojena s absorpcí tohoto záření odpovídajícími biosubstráty. Vzorec je určen velikostí a složitostí struktury biosubstrátu. Takže spektrum absorpce EMP aminokyselinami je v ultrafialové části, větší molekuly absorbují EMR viditelné části, v DNA absorpční maximum je v červené a blízké infračervené části optického spektra EMR.

Fotonová energie EMR ultrafialové části spektra je 300 kJ / mol a více, viditelná část je od 120 do 300 kJ / mol, infračervená část je 120 kJ / mol a méně. Vzhledem k vysoké energii ultrafialové fotony a těsné blízkosti její viditelné části optického spektra chemických vazeb jsou rozděleny (silné interakce, které určují strukturu řetězce biopolymerů), degradace makromolekul, zejména proteinů a především. Fotony s nižší výkonovou kapacitou iniciují různé elektrodynamické změny s následným konformačním přesmykem biologických substrátů.

MRP EMI optického spektra není obvykle uvádějí, při fototerapii jako MRP spojené s konkrétní vlnové délky (spektrální ozáření). Avšak celkový APM ultrafialové části optického spektra je v rozmezí 0,1 až 10 mW / cm2. Ve viditelné a infračervené části celkového APM dosáhne několik W / cm2, s jasnou převahu i ve viditelné části (70 - 80%) spektrální hustoty infračerveného záření, a v důsledku toho prevalence je vysvětleno, když je vystaven tepelnému účinku a zvýšení teploty ozářené pokožky. Hlavní klinické účinky:

  • při ultrafialovém záření - vytváření pigmentů, imunostimulace, fotosenzitizace! Baktericidní a bakteriostatické;
  • při vystavení viditelné části spektra - vazoaktivní lokální analgetikum, metabolické, protizánětlivé;
  • s infračerveným zářením - protizánětlivým (dekongestantem), regeneračním proliferativním, lokálním anestetickým, vazoaktivním, metabolickým.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Zařízení používané fototerapií (fototerapie)

  • UV generátory "JWC-21M" (osvětlení rtuť křemen stativ), "UCN-11M1 (iluminátor ultrafialové tabulka)," AML-91 (baktericidní ozařovač stativ), „EDP-101 (erytémovou ozařovač stativ) ‚OH-7 "a" OH 82ya (zářiče pro nazofaryngeální), "BOP-4"(přenosný germicidní ozáření prostředek), atd.;
  • generátory viditelného záření: žárovky pro domácnost, "VOD-11" (stacionární ozáření na stativu) atd .;
  • infračervené záření generátory, "LSS-6M" (lampa "SOLLUX" stacionární), "LIC-5M" (reflektor s infračerveným přenosem tabulky), "SLS-1M (lampa" SOLLUX „tabulka), lampa Minin (reflektor elektrický zdravotní home) a další.

Fototerapie se provádí s bio-lampami určité síly. Denní expozice je 30-60 minut. Strávit v ranních hodinách alespoň 10 dní. Minimální osvětlení, které poskytuje terapeutický účinek, je 2500 luxů. Zvláštní design společnosti Biolamp vytváří solární spektrum bez ultrafialového záření. Biolamp umožňuje provádět léčbu jak v nemocničním, tak i ambulantním prostředí (včetně doma), může být použita v každé místnosti.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.