^

Zdraví

Osvětlení (fototerapie)

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Fototerapie (fototerapie) - metoda lokální nebo celkové expozice nesoudržných optických nepolarizované spektra elektromagnetického záření odpovídajícími parametry, včetně infračervené, viditelné a ultrafialové oblasti spektra, která je implementována pomocí zářič umístěný nad definice holé oblasti pacienta ve vzdálenosti 10-100 cm.

Výhody fototerapie - praktická absence kontraindikací a vedlejších účinků, metodická jednoduchost, možnost kombinace s farmakologickými léky.

Fototerapie se používá k léčbě pacientů s různými neurologických a psychiatrických poruch (deprese, sezónní afektivní poruchy, nespavost, premenstruační syndrom, Parkinsonova nemoc, ohnisková dystonický hyperkineze, psychovegetativní syndromu, tenzní bolesti hlavy) a ke zvýšení zdravých lidí přizpůsobit se práci v noci a letu v několika časových pásem. V některých případech je fototerapie účinnější než léčebné a jiné terapie.

Charakteristiky působení nekoherentního nepolarizovaného elektromagnetického záření optického spektra souvisí s:

  • s rezonančními jevy různých biologických struktur a záření o určité vlnové délce,
  • s energetickou kapacitou fotonů odpovídajících částí tohoto spektra,
  • s APC záření o určité vlnové délce.

Fototerapie (fototerapie) s optickou spektrem EMR používaných ve fyzioterapii je zobrazen s částí ultrafialových vlnových délkách od 180 do 400 nm, viditelná část s vlnovou délkou 400 až 760 nm a infračervené části o vlnové délce 760 nm až 10 mikronů.

Interakce elektromagnetického záření optického spektra různých vlnových délek s ohledem na rezonanční mechanismus je spojena s absorpcí tohoto záření odpovídajícími biosubstráty. Vzorec je určen velikostí a složitostí struktury biosubstrátu. Takže spektrum absorpce EMP aminokyselinami je v ultrafialové části, větší molekuly absorbují EMR viditelné části, v DNA absorpční maximum je v červené a blízké infračervené části optického spektra EMR.

Fotonová energie EMR ultrafialové části spektra je 300 kJ / mol a více, viditelná část je od 120 do 300 kJ / mol, infračervená část je 120 kJ / mol a méně. Vzhledem k vysoké energii ultrafialové fotony a těsné blízkosti její viditelné části optického spektra chemických vazeb jsou rozděleny (silné interakce, které určují strukturu řetězce biopolymerů), degradace makromolekul, zejména proteinů a především. Fotony s nižší výkonovou kapacitou iniciují různé elektrodynamické změny s následným konformačním přesmykem biologických substrátů.

MRP EMI optického spektra není obvykle uvádějí, při fototerapii jako MRP spojené s konkrétní vlnové délky (spektrální ozáření). Avšak celkový APM ultrafialové části optického spektra je v rozmezí 0,1 až 10 mW / cm2. Ve viditelné a infračervené části celkového APM dosáhne několik W / cm2, s jasnou převahu i ve viditelné části (70 - 80%) spektrální hustoty infračerveného záření, a v důsledku toho prevalence je vysvětleno, když je vystaven tepelnému účinku a zvýšení teploty ozářené pokožky. Hlavní klinické účinky:

  • při ultrafialovém záření - vytváření pigmentů, imunostimulace, fotosenzitizace! Baktericidní a bakteriostatické;
  • při vystavení viditelné části spektra - vazoaktivní lokální analgetikum, metabolické, protizánětlivé;
  • s infračerveným zářením - protizánětlivým (dekongestantem), regeneračním proliferativním, lokálním anestetickým, vazoaktivním, metabolickým.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Zařízení používané fototerapií (fototerapie)

  • UV generátory "JWC-21M" (osvětlení rtuť křemen stativ), "UCN-11M1 (iluminátor ultrafialové tabulka)," AML-91 (baktericidní ozařovač stativ), „EDP-101 (erytémovou ozařovač stativ) ‚OH-7 "a" OH 82ya (zářiče pro nazofaryngeální), "BOP-4"(přenosný germicidní ozáření prostředek), atd.;
  • generátory viditelného záření: žárovky pro domácnost, "VOD-11" (stacionární ozáření na stativu) atd .;
  • infračervené záření generátory, "LSS-6M" (lampa "SOLLUX" stacionární), "LIC-5M" (reflektor s infračerveným přenosem tabulky), "SLS-1M (lampa" SOLLUX „tabulka), lampa Minin (reflektor elektrický zdravotní home) a další.

Fototerapie se provádí s bio-lampami určité síly. Denní expozice je 30-60 minut. Strávit v ranních hodinách alespoň 10 dní. Minimální osvětlení, které poskytuje terapeutický účinek, je 2500 luxů. Zvláštní design společnosti Biolamp vytváří solární spektrum bez ultrafialového záření. Biolamp umožňuje provádět léčbu jak v nemocničním, tak i ambulantním prostředí (včetně doma), může být použita v každé místnosti.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.