^

Zdraví

A
A
A

Otevřená zlomenina nohy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zranění s otevřenou ránu je vždy nebezpečnější pro zdraví, protože v důsledku takového porušení dochází k vážnému poškození jak kostí, tak tkání. Otevřená zlomenina nohy je velmi snadno odlišit od uzavřené, protože s ní je jasně vidět zlomená kosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemiologie

Okolo 30% všech zlomenin kostí v lidské kostře je na dolní končetině. Obecně platí, že tyto zlomeniny jsou kombinovány s poraněním kolenního ligandu (přibližně 10 až 33% všech případů), u kterých se vyvíjí nestabilita kolenního kloubu. Také zlomeniny někdy ukazují zranění menisku (vnější - 13%, vnitřní - 2,5%) a neurovaskulární kmeny. Mohou být také doprovázeny zraněními uvnitř kloubu, v nichž je narušena jeho kongruence, a vývojem kompresního syndromu.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Příčiny otevřené zlomeniny nohy

Příčiny otevřené zlomeniny nohy mohou být takové faktory:

  • V důsledku pádu z výšky, v důsledku nehody, následkem kriminálního incidentu nebo nástupu do nehody;
  • Některé patologie, které mohou vést k zlomenině končetiny, a to i v důsledku malého zatížení. Takovým onemocněním je například osteoporóza.

Získejte zlomeninu je často ohrožena sportovci, protože jejich povolání; děti, protože jsou méně opatrní a mobilnější než dospělí; stejně jako důchodci, protože změny ve struktuře kostí, ke kterým dochází z důvodu věku, činí z nich křehčí.

trusted-source[14], [15], [16]

Patogeneze

Zranění, například zlomeniny, jsou obvykle výsledkem nárazu jakékoliv traumatické síly. V případě pádu nebo skoku se pozoruje příliš mnoho holenní kosti, což vede ke zlomenině vnějšího kondylu. V případě addukce holeně v důsledku traumatu nastává zlomenina vnitřního kondylu. Pokud je traumatická síla směrována dolů podél osy holeně, zlomeniny v proximální části tibiální kosti mají tvar T nebo tvar písmene V. V případě přímých záchvatů na tuto část nohy dochází k zlomeninám odpovídajících kondyly.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Symptomy otevřené zlomeniny nohy

Určení otevřené zlomeniny může být snadné, protože s ním dochází k patrnému poškození kůže a měkkých tkání. Navíc, při otevřených zlomeninách dochází k poranění nervů a cév, dochází k bolesti a krvácení a dochází k otokům. V otevřené ráně jsou fragmenty kostí.

Otevřená zlomenina prstu

Často se zlomenina vyskytuje v důsledku přímého zranění - v důsledku úderu prstů, zatažení, stlačení nohy, pádu na nohu těžkého předmětu nebo úrazu. Otevřené zlomeniny prstů jsou méně časté než v pažích. Když je člověk zraněn, člověk cítí ostrý bolest, prst začíná bobtnat a jeho pohyby se stávají obtížnými. Někdy je krvácení pod kůží nebo nehty. V případě posunutí může dojít k deformaci. V některých případech může být slyšet křik kostí.

Otevřená zlomenina velkého prstu

Při zlomenině palce na noze je hlavním příznakem ostrá, silná bolest, která se neustále projevuje. Zraněná osoba nemůže stát na nohou. V místě zlomeniny se okamžitě objeví otok, který rychle přejde k ostatním prstům a nohám. Otevřená zlomenina je diagnostikována, jestliže se společně s dalšími příznaky objeví poškození kůže - zřetelně viditelná zranění s kostí vyčnívající z ní.

Otevřená zlomenina nohy s posunem

Zlomenina nohy s posunem se často vyskytuje v důsledku přímého nárazu na holení, prováděného v příčném směru. Kvůli poškození dochází k vytvoření fragmentů kostí, které se mohou pohybovat libovolným směrem - posunutí je úhlově, bočně nebo periferně; s klínováním, divergencí nebo touhou po odtrhávacích kusech. V některých případech se tyto fragmenty příliš silně přesouvají, procházejí pokožkou a měkkými tkáněmi, čímž vzniká otevřená zlomenina.

Komplikace a důsledky

Otevřené zlomeniny nohou se obvykle vyskytují v důsledku kombinovaných a vícečetných poranění - v těchto případech je výskyt hnisavých komplikací přibližně 57,4%. Zachycení rány může být jak povrchní, tak hluboké.

Často komplikace otevřených zlomenin se stává osteomyelitidou a v některých případech může dojít k anaerobní infekci. Někteří zranění způsobují bolestivý šok, který se někdy kombinuje s tukovou embolizací.

Důsledkem otevřené zlomeniny lze vypnout (v 17,6% případů), k němuž dochází v důsledku nesprávného zacházení - v důsledku falešných kloubů, pakloubu, a poruch kostí.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Diagnostika otevřené zlomeniny nohy

Při otevřených zlomeninách je hlavní instrumentální metodou diagnostiky postup rentgenového vyšetření poraněné nohy. V některých případech může lékař předepsat další vyšetření MRI, aby zhodnotil stav struktury měkkých tkání.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba otevřené zlomeniny nohy

V případě zlomeniny otevřené nohy je nutná okamžitá léčba. Je velmi důležité, aby oběť byla správně a správně poskytnuta první zdravotní pomoc. Za prvé, měli byste snížit bolesti, pro kterou můžete použít jakékoliv dostupné analgetikum. Poté je třeba znehodnotit zraněnou nohu pomocí tvrdé dlouhé desky nebo hole. K upevnění končetiny je nutno spolehlivě zajistit, aby při pohybu pacienta nedošlo ke kosti z místa. Jako spojovací materiál je nutné použít sterilní nebo v extrémních případech čistý materiál - to je nezbytné, aby se infekce nedostala do rány (oblast, kolem níž by měla být ošetřena dezinfekčním prostředkem). V žádném případě nemůžete sami nastavit kost.

Když je vždy přítomna otevřená rána, krvácí. Když je to arteriální, krev se stává jasně červená a vystupuje z rány pulzujícím. V tomto případě je nutná aplikace těsného turnaju na poškozenou tepnu. V případě žilního krvácení (bez pulzace a krve s tmavší barvou) postačí stahování nohy bandáží pod ranu.

Operační léčba

Může být zapotřebí chirurgická léčba, například se zlomeninou femuru s jasným zkreslením. V tomto případě jsou poškozené kosti upevněny pomocí hřebíků nebo speciálních plechů. Když je zlomenina otevřená, provádí se chirurgická intervence takzvanou metodou Bergerova - kostní fragmenty jsou spojeny a pak jsou vázány vazivové vazy, svaly a také kůže.

Doba zotavení

Konečným stupněm léčby zlomeniny nohy je doba regenerace. V této fázi se provádí rehabilitace potřebná k navrácení pohyblivosti nohou. Také během tohoto období je důležité zcela obnovit všechny základní funkce poškozené končetiny. V tuto chvíli je důležité provádět tréninkové cvičení, které napomáhají rozvoj nohou a také masírovat zraněnou oblast.

V případě opuchu by měla být použita speciální masť proti edému. Také během rehabilitačního období by pacient měl užívat léky proti bolesti a používat fytoterapii. Efektivními prostředky jsou ozdoby jehel, chrpa a také psí růž.

Prevence

Někdy je silná náchylnost k zlomeninám důsledkem toho, že síla kostní tkáně je snížena v důsledku osteoporózy (dochází k uvolnění kosti). V tomto případě je možné pro prevenci zeslabení oslabené kostní tkáně užívat léky obsahující vápník a také použít multivitamínové komplexy.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Předpověď

Otevřená zlomenina nohy může být léčena bezpečně a bez komplikací v případě, že byla provedena správná léčba a přednostně byla provedena kompetentní primární antibakteriální a dezinfekční léčba ran. Je také velmi důležité řádně znehybnit zraněnou nohu. Ale mějte na paměti, že hojení otevřených zlomenin je časově náročné v porovnání s obnovou v uzavřené trauma.

trusted-source[43], [44]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.