Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ovocné ničení

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Destrukce plodu (embryotomie) se provádí za účelem snížení objemu plodu, což umožňuje jeho extrakci skrze přirozený porodní kanál s minimálním traumatem matky.

Všechny operace zničení ovoce jsou rozděleny do tří skupin: 

 1. operace, které snižují objem plodu: kraniotomie, případ: 
 2. operace dělení plodu na části a jeho extrahování v částech decapitace, spondylotomie, exartikulace; 
 3. operace, které snižují objem plodového těla maximalizací mobility mezi jednotlivými částmi: cladotomie, punkce lebky hydrocefalusem, zlomeniny kostí končetin.

Kraniotomie, dekapitace a cladotomie se provádějí častěji a proto se vztahují k typickým embryotomím.

Spondylotomie a vykolení nebo vylučování jsou atypické embryotomie. Hlavním ukazatelem pro provádění úrodných operací v moderním porodnictví je přítomnost mrtvého plodu. Ve výjimečných situacích se embryotomie provádí také s živým plodem (těžké plodové malformace, které jsou neslučitelné se životem). Kromě toho se embryotomie provádí v extrémních podmínkách, které ohrožují život porodní ženy, a to za nepřítomnosti podmínek pro dodání jinými způsoby.

trusted-source[1], [2]

Kraniotomie

Termín "kraniotomie" zahrnuje takové sekvenční intervence:

 • perforace hlavy (perforatio capitis);
 • vylučování hlavy (excerebratio capitis) - zničení mozku a odstranění mozkové hmoty;
 • kranioklasie (cranioklasie) - stlačení perforované hlavy s následným odstraněním skrze rodový kanál.

Indikace pro kraniotomii: všechny případy úmrtí plodu očekávané tělesné hmotnosti více než 2500 g, prevence gravm porodní kanál, nesoulad mezi velikostí pánve matky a plodu hlavy, nesprávné vložení a prezentace hlavy (pohled zepředu obličejové previa, čelní previa, postparietal vložení), nedostatek a ležet následnou hlavu plodu s panvovou prezentací.

Předpoklady pro realizaci kraniotomie:

 • Absence absolutně úzké pánve (vera> 6 cm);
 • otevření děložního čípku během perforace a vyklenutí hlavy by mělo přesáhnout 6 cm a při kranioklasii by mělo být plné dne velikosti velikosti extrahovaného ovoce;
 • hlava plodu by měla být fixována asistentem ve všech třech bodech craniotomické operace;
 • kraniotomie se provádí v anestezii, poskytuje anestetický účinek, chrání psychiku matky při porodu, usnadňuje fixaci plodové hlavy asistent přes břišní stěnu;
 • operace by měla být prováděna pod kontrolou vidění, a to i v případech, kdy je plodová hlava dobře upevněna v dutině malého pánev, když je cervix zcela otevřen.

Pro operaci kraniotomie jsou potřeba následující speciální nástroje:

 • Fenomenovův děrovač, nebo Blokův puncher, nebo Scullyův nůžkovací perforátor;
 • lžičkovým katétrem (Agafonovův excercer) nebo velkou tupou lžičkou nebo tupou kyretou;
 • Brownova kranioklasta;
 • vaginální zrcadla a výtah;
 • bicuspidové nebo kuličkové kleště;
 • skalpel;
 • nůžky Phenomenov nebo Zybold.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8]

Perforace hlavy plodu

S širokým ploché zrcátka vaginální poskytují přístup k děložního hrdla a dolní pól hlavy novorozence. Je-li to nutné nestabilní polohy hlavičky plodu, aby věnovala zvláštní pozornost užitečnosti jejího asistenta fixace. Pro zajištění lepší fixaci na kůži hlavy, s výhodou ve středu, dvě dvojice nad sebou silný kleští, dva, bodce (pinzetou nebo kulička), a pak se skalpelem nebo pitvaných kůži plodu kostí lebky 2-3 cm nůžek, s výhodou kolmo k šípového švu. Pak prst z otvoru odlupuje kůži z kostí lebky. Děrovače vzhledem k holé kosti krmených kolmo (svisle), ale šikmo, jak je jinak možné uklouznutí a poranění porodního kanálu. Puncher Blo lehce perforována švy a benevolentní, je mnohem obtížnější - lebka. Vrtání kostí je velmi pečlivě, pokud nejširší část pistole nemůže být ve srovnání s průměrem perforace. Potom se perforace pistole se zavede konec kopí tvaru s posuvnými deskami a intenzivně se otáčí v jedné a na druhé straně (asi 90 °), čímž se dosáhne rozšíření perforace v lebce na 3-4 cm v průměru.

HF punčák HH Phenomenov vypadá jako vrtačka. Na jednom konci nástroje je rukojeť opatřena příčníkem a na druhém konci vrtací špička ve tvaru kužele. Nástroj se skládá z pojistky ve tvaru rukávu, který je umístěn na děrovači. Okraje perforačního otvoru, získané perforací pera Blot, jsou akutní a mohou způsobit trauma k porodnímu kanálu. Okraje otvoru v lebce po perforaci prováděné perforátorem Fenomenov mají relativně hladký povrch, a proto jsou méně nebezpečné, když jsou extrahovány prostřednictvím růstového kanálu.

Perforace se provádí v oblasti hlavy, která se nachází podél přední osy malé pánve. Když sinkliticheskom vložení hlavy a týlní praevia perforace dispozici šípového švu nebo malé fontanelle. Při asyntaktickém vkládání je hlava perforována přes kosti. Když perednegolovnom previa místo perforace je velká fontanela, s cephalic čelní - čelní kosti nebo kloubu čelní, pro obličeje previa - oční otvor nebo pevných patra previa jiné části hlavy - nebo suboccipital fossa podčelistní oblasti.

Cvičení

Velká hloupá lžička (fenoménová lžička) nebo velká kyretina se vstřikuje do perforace, čímž je mozku plodu zničen a evakuován. Můžete použít vakuovou aspirátor.

Při těžkém hydrocefalu stačí provést propíchnutí hlavy a evakuovat tekutinu. Poté klesá velikost hlavy a později je možné spontánní porod plodu.

Pro odstranění perforované hlavy lze použít kleště na kůži nebo několik kleští s více ozubenými kleštěmi. S uspokojivým stavem ženy v práci a dobré práci, narození může skončit spontánně. 

Pokud existuje důkaz o okamžitém ukončení porodu, provede se anestezie kranioklasou. Pro tento účel se používá Brownův kranioklast.

Cranioclast je postavený jako trn a skládá se ze dvou větví - vnější a vnitřní. Stejně jako akusreximetrické kleště se kranioklast skládá z větví, zámku, rukojeti s přizpůsobeným šroubovým maticím. Lžíce kranioklasu mají zakřivení pánve. Vnitřní lžíce je masivní, pevné, na vnitřním povrchu jsou příčné brázdy. Vnější lžíce je konečná, je širší než vnitřní lžíce.

V perforaci, pod kontrolou prstů levé paže, je vždy nejprve zaváděna vnitřní lžíce. Poté se rukojeť vložené lžičky předá asistentovi. Vnější lžíce podávány také pod kontrolou na levé straně, aby nedošlo k poranění stěny pochvy a na vnějším povrchu lebky tak, aby se v souladu s polohou vnitřní větve. Vnější větev je velice opatrně navrstvena a směřuje tak, aby nedopustila chyby a nechytila měkké tkáně v blízkosti děložního hrdla. Poté, co se ujistíte, že jsou větve cranioklastu správně aplikovány, je použit šroubový a maticový mechanismus a uzavřením je uzavřen. Okolnosti nutí diaclast vztahovat na tuto část lebky, která je nejdostupnější, ale pokud existuje možnost, že je nejlepší diaclast ukládají na přední nebo zadní části lebky.

Před zahájením trakce porodník znovu zkontroluje správnost použití větví kranioklasu. Již první testovací trakce obvykle ukazuje, jak správně je aplikován kranioklast, zda existuje nějaký soulad s hlavou. Směr a povaha trakce by měla být stejná jako při aplikaci porodních kleští: s vysokou hlavou stojící - dolů, s hlavou na pánvi - vodorovně; když se subokcipitální fossa objeví nahoru. Lýtka kranioklasu se odstraní, jakmile je hlava odstraněna z genitální štěrbiny.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Decapitace

Po oddělení hlavy od kmene se střídavě odstraňuje kmen a odříznutá hlava. Po ukončení operace nutně provádí manuální kontrolu dělohy a průzkum patrimoniálních cest. V souvislosti s možným traumatem mateřského plicního kanálu se v některých případech navzdory úmrtí plodu upřednostňuje císařský řez.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Indikace pro dekapitace

Příčná poloha plodu.

Předpoklady pro to:

 • úplné otevření děložního hrdla;
 • přístupnost krku plodu k vyšetření a manipulaci;
 • dostatečná velikost pánve (s.Vera> 6 cm).

Sada nástrojů je hnědý háček a nůžky Zybolda.

Technika dekapitace

Padající rukojeť plodu je fixována gázovou smyčkou a předává se asistentovi, který ho vezme dolů a směřuje k pánevnímu konci plodu. 

Pak se představil ruku do pochvy, pak - v děloze, stejně jako v případě, že rukojeť nevypadne, hledat krk plodu a chytit ho instalací první prst na přední straně, a další čtyři - na zadní straně krku. Při sklouznutí na rameno se do dělohy zavede dekapitační hák (tlačítkem dolů) a je umístěn na krku plodu. Poté se rukojeť hnědého háčku utáhne nahoru a vytvoří se rotační pohyby. Při zlomenině páteře je slyšet charakteristický křik. Po odstranění háku pod kontrolou vnitřní ruky se měkká tkáň krku plodu nareží. Při přechodu měkké tkáně je velmi důležitý bod je zachytit jeden nebo dva dlouhé nástroje (svorkovnice) hlavy měkkých tkání nebo bliká jejich hustou dlouhou obvaz, aby bylo možné, aby byl blíže k děložního hrdla poté, co tělo je odstraněna.

Obvykle se při tažení rukojetí vyskytuje bez problémů extrakce kmene. Nicméně, někdy při vytažení ramen, vzniknou potíže. V takových případech překračují klavikuly (utrácejí cladotomii). Odstranění hlavy způsobuje značné obtíže. Hlava z děložní dutiny se extrahuje rukou. Pro pohodlí a spolehlivost je prst vnitřní ruky zasunut do úst plodu. Pokud pokusy o extrahování hlavy neuspějí, provede se kraniotomie, pak - ekscherebraciyu a hlava se odstraní nástrojem, nejlépe se všemi dvěma zuby.

Po dokončení operace je nutné ručně zkontrolovat stěny dělohy s předchozím odstraněním porodu, aby se zajistila celistvost děložních stěn. Toto pravidlo je povinné pro všechny druhy operací ničení ovoce.

Křížení klíční kosti

Cladotomie se provádí za účelem snížení objemu ramenního pletence řezáním klíční kosti. Operace se provádí tehdy, když kvůli velké velikosti ramen zůstávají v původním kanálu a pozůstalost plodu je pozastavena. Tato komplikace je nejčastěji pozorována u plynovodu, ale vyskytuje se u bolesti hlavy (dystokie ramen).

Indikace: potíže s odstraněním ramen plodu.

Obvod ramenního pletence v jednostranných kleydotomii snížena o 2,5-3 cm, oboustranná -. 5-6 cm asistent táhne narozené dítě má hlavu dolů. Operátor zavádí dva prsty levé ruky do pochvy palpates přední klíční kost pravá ruka bere silné tupé nůžky (nebo Fenomenova Siebold), dosáhne jejich klíční kost a snižuje ji. Prsty levé ruky se dostanou k zadní části klíční kosti, která se rozřezává stejným způsobem. Operace se nejčastěji provádí po kraniotomii.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Eviscerace a spondylotomie

Zvistseratsiyu (odstranění vnitřností z břišní nebo hrudní dutiny) a spondylotomy (řezání páteř) se provádí v případech, kdy fetální hrdlo k dispozici jdou snadno dostupné.

Daleko od okamžiku, kdy je zahájena příčná poloha plodu, je možné dosáhnout hrdla plodu. Může být umístěn velmi vysoko a dekapigapie se stává nemožným. V tomto případě je nutné snížit objem kmene plodu odstraněním orgánů břišní nebo hrudní dutiny a extrahovat ovoce ve složené nebo zdvojené formě.

Ve výjimečných případech je po vykolení potřeba provést pití páteře na jakékoliv úrovni - spondylotomii.

Technika provozu

 • vložení levé ruky do pochvy a hledání místa pro perforaci stěny kmene (hrudník nebo břišní dutina);
 • zavedení děrovače pod kontrolu vnitřní ruky; 
 • perforace kmene v mezikostálním prostoru a postupné rozšíření perforace. Je-li to nutné, řezte jedno nebo dvě žebra;
 • Přes otvor vytvořený v kufru, potraty nebo kleště postupně odstraňují zničené orgány břišní nebo hrudní dutiny. Incize páteře se provádí nožnicemi Fenoma Nova nebo Zybold. Eviscerace je také ukázána se zlomenou dvojitou nebo přítomnost jiných zřejmých deformities. V takovém případě je v závislosti na situaci odříznuta další hlava, extra hlava je vyzdobena nebo je extra hrudní nebo břišní dutina euthsized, a tak dále.

Spondylotomie se provádí nožnicemi vloženými do perforace. Porušení integrity páteře je také možné s pomocí decapitating háček a poté pod kontrolou přetínají hrudníku (břišní) stěny a následně nůžek odstraní konce hlavy a nohou plodu.

Po jakékoliv operaci ničení ovoce je nutné pečlivě zkontrolovat integritu narozeného kanálu, provést manuální vyšetření stěn dělohy, zkontrolovat močový měchýř katetrizací.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.