Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pachyonihia nehtu

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

V dermatologii existuje malý termín "pachyonichia", což znamená porušení struktury, hustoty a tvaru nehtové destičky. Takový stav může doprovázet různá onemocnění nebo vzniknout nezávisle - například s dědičným vlivem patologie.

V dermatologii existuje malý termín "pachyonichia", což znamená porušení struktury, hustoty a tvaru nehtové destičky. Takový stav může doprovázet různá onemocnění nebo vzniknout nezávisle - například s dědičným vlivem patologie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Pachyonihia se častěji vyskytuje u mužů a chlapců. Přibližný poměr nemocných mužů k ženám je 7: 4.

Pachyonihia, jako nezávislá patologie, je poměrně vzácná. Častěji tento symptom doprovází další nemoci - dermatologickou nebo endokrinologickou etiologii.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny bavlna

Hlavním důvodem pro vznik takové patologie jako je pachyonichie je porucha trofické struktury nebo struktury nehtů. Venku se takové porušení projevuje ve formě změny tloušťky, tvaru desky na nehty.

Není-li pahionichie vrozená, může být příčinou kandidózy, chemických účinků, zánětlivých procesů na spodní straně nehtu.

Zvláštní úlohu při tvorbě pachyonichie hrají tyto rizikové faktory:

 • psoriáza;
 • dermatóza močového měchýře;
 • červený plochý lichen;
 • ihtioz;
 • alopecie;
 • pyoderma;
 • ekzém.

U starších pacientů může být pachyonichie důsledkem zhoršení kapilárního oběhu krve a lymfy, což může způsobit narušení procesu vytváření nehtů v posteli.

U mladých lidí může být narušení kapilárního oběhu způsobeno diabetes, metabolickými a endokrinními poruchami.

Pokud hovoří o vrozené formě onemocnění, obvykle se odkazují na syndrom Yadasson-Lewandowského. Jedná se o genetickou patologii s několika vzory dědičnosti, ke které dochází při změně tvorby stratum corneum a nehtů. V této situaci je pachyonihia hlavním příznakem způsobeným nesprávnou tvorbou kolagenu a porušením absorpce určitých vitamínových látek.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Patogeneze

Pachyonihia je považována za řadu onychodystrofických onemocnění. Může být získán nebo inherentní povahy, spojený s určitými genetickými změnami.

Dědičná forma pachyonichie byla objevena doktory-dermatology Yadasson a Levandovsky před sto lety. Získaná pachyonichie se vyskytuje mnohem častěji a může doprovázet různé dermatologické onemocnění.

Někdy se pachyonichie objevuje jako věkový příznak u pacientů senilního věku.

Vzhledem k tomu, pachyonychia ve většině případů spojených s jinými nemocemi nebo věkové změny tkání, mnozí odborníci nerozlišují ji jako samostatný patologie, s ohledem na to, jak bolestivý příznak nebo znak.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Symptomy bavlna

Hlavním rozlišovacím znakem pachyonihy je hrubnutí a zhrubnutí nehtu. Není nutné porazit všechny nehty - může to mít vliv na jeden a dva nehty. Kromě toho existují možné jevy hyperkeratózy pokožky na spodní straně desky nehtů, porušení jejího tvaru a změna barevného odstínu.

Pokud hřebík pachyonychia je jeden z příznaků kožních onemocnění, mohou existovat i jiné funkce - například, vyrážky, kožní šupinky, pupínky, puchýřky, plakety. Typicky, léze se vztahuje i na spodní části nehtu, a pak pokračuje k plné pachyonychia.

Pokud je onemocnění způsobeno chronickým účinkem na kůži a přídavky chemikálií na bázi alkalických látek, pak se tento stav projevuje uvolněností struktury hřebu a časem a jeho zesílením. Vývoj nehtu může být narušen a v důsledku zánětlivé reakce, která je důsledkem profesionálních pravidelných nežádoucích účinků.

Stárnutí pachyonihy se vyvíjí během růstu v průběhu let. První známky poškození související s věkem jsou zákal a změna barevného odstínu nehtu. Pokud člověk kouří mnoho let, může nehty změnit svou barvu na žlutou a dokonce i hnědou.

Vrozená pachyoniya se vyznačuje nejvýraznějším klinickým obrazem. Vzhledem k genetické povaze onemocnění se experti rozdělili do následujících typů:

 • Syndrom Jadasson-Lewandowského (je zřejmé zesílení hřebíků na končetinách, bolesti v nohou, na vnitřní straně rukou a nohou jsou známky hyperkeratózy);
 • Jacksonův-Lawlerův syndrom (kromě zesílení nehtů, časný vzhled zubů, zaostalost v duševním vývoji, fokální alopecie).

Etapy

Vrozená pachyonichie může probíhat různými způsoby, v závislosti na stupni a přítomnosti jednotlivých symptomových komplexů:

 1. Pachyonihia, která se vyznačuje symetrickým uspořádáním keratodermy a folikulární hyperkeratózy.
 2. Pachyonihia se symetrickou keratodermou, hyperkeratózou a leukokeratózou slizničních tkání.
 3. Pachyonihy s keratodermou, hyperkeratózou, leukokeratózou sliznic a rohovkou.
 4. Pachyonihy s keratodermou, hyperkeratózou a pachidermií na pozadí vrozených vad mesodermu (například osteopatie).

trusted-source[25], [26], [27]

Komplikace a důsledky

Pachyonihia se týká onemocnění, které se téměř nedají dokončit léčením. Je charakterizován periodicky exacerbujícím proudem, s častými relapsy.

Pahionichia nepředstavuje ohrožení života pacienta, ale tato podmínka může negativně ovlivnit sebepozorování a socializaci osoby. Proto se někdy vyskytují takové nepřímé komplikace, jako jsou neurózy, deprese, alkoholová závislost.

V případech vrozeného charakteru pachyonichie je v budoucnu možná úplná ztráta postižených nehtů.

Diagnostika bavlna

Není těžké správně diagnostikovat pachyonihii u zkušeného lékaře. Dokonce i při předběžné kontrole věnuje pozornost změně nehtových desek. Avšak za účelem předepisování nejoptimálnější léčby je často nutné provést řadu dalších diagnostických postupů - především za účelem určení počáteční příčiny onemocnění.

Kontrola umožňuje detekovat takové patologie jako ekzém, psoriáza a lišejníky. A pro diagnostiku dalších nemocí, které mohou způsobit pachyonychia téměř vždy vyžadují další diagnostické postupy - to platí například, diabetu nebo jiných endokrinních a cirkulace poruch.

Další testy na pachyonichii:

 • obecná analýza krve a moči;
 • analýza moči pro obsah hydroxyprolinu;
 • biochemický krevní test;
 • krevní test na cukr;
 • krevní test na udržování hormonů štítné žlázy.

Instrumentální diagnostika při pachyonihii:

 • Ultrazvuk břišní dutiny;
 • Ultrazvuk štítné žlázy;
 • počítačová tomografie;
 • angiografie.

trusted-source[28], [29], [30]

Jak zkoušet?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza pachyonichie se provádí takovými onemocněními:

 • anonichia - vrozená anomálie, která je doprovázena nepřítomností nehtů;
 • gaponalichia - nadměrná měkkost nehtů, která je doprovázena jejich rozštěpením, změnou tvaru a vzhledu trhlin;
 • onycholýza - oddělení hřebu od nehtové podložky;
 • onyorexie - změna a rozdělení nehtů podél podélných čar;
 • onychisis - příčné štěpení nehtů;
 • trachionichia - druh onychodystrophic stavu, ve kterém hřebík je matný, šupinatý a drsný;
 • dyschromie - změna barvy nehtů;
 • Kandidóza - houbové léze na nehty;
 • bulózní dermatózy, pyokokální paronychie, psoriáza nehtů, poškození nehtů se syfilisem nebo kapavou.

Vrozená pachyoniya nebo Jadassonův syndrom Lewandowského by měly být odlišeny od multiformní keratózy Siemens a Schaeferova syndromu. U keratózy pokožky Siemens mají děti často vyrážku v blízkosti rtů, leukoplakii slizničních tkání a také oligofrenii. U Schaeferova syndromu je obvykle přítomna katarakta a folikulární keratóza s atrofií.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Kdo kontaktovat?

Léčba bavlna

Léčba by měla být komplexní: je třeba ovlivnit příčinu pachyonichie a všech patogenetických složek, a to nejen poskytnutím potřebných léků, ale také změnou stravy a životního stylu.

Nezbytně s pachyonichií předepisují vitamíny: retinol 100 000 ED denně po dobu 4-6 týdnů, stejně jako složité produkty s dostatečným obsahem železa, vápníku.

S indikací jsou předepsány thiamin, kyanokobalamin, kyselina nikotinová, vitamíny C a E, extrakt z aloe.

Pozitivním účinkem na pachyonichii je želatina:

 • 1 polévková lžíce. L. želatina se nalije do 0,5 litru studené vody, ponechá se 2,5 hodiny na bobtnání;
 • zahřátý na rozpuštění;
 • pijte vařený objem během dne.

Postup léčby želatinou je obvykle od 1 do 4 měsíců.

Doporučuje se uchovávat horké lázně s teplotou vody kolem 45 ° C, přidáním sódy na pečení, jehlovým extraktem, škrobem, otrubami. Doba trvání lázně je od 20 do 40 minut.

Je možné provádět kontrastní sprchu rukou a také roztířit roztavený vosk.

Fyzioterapeutická léčba pachyonichie zahrnuje aplikaci parafínu nebo ozoceritu, použití terapeutického bahna. Doporučené postupy, jako je paravertebrální diatermie na postižené oblasti, hypodermická insufflace kyslíku, masáž končetin.

Podle recenzí je s pachyonichií zvláště účinná fonoforéza s přípravkem Aevit (s Fukortsinovým předběžným zpracováním nehtové zóny). Je také užitečné používat masti obsahující želatinu, vitamín A a / nebo jejichthyol. Phonoforéza probíhá po dobu 12-15 sezení, 15 minut denně. Režim fonoforézy je spojitý s intenzitou 0,8 až 1 W na cm2. Po třech měsících lze opakovat průběh fonoforézy.

Léky na pachyonchii

 

Dávkování a podávání

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Extrakt z aloe

Přiřadit ve formě intramuskulární injekce 1 amp. Jednou denně nebo každý druhý den.

Zřídka je pozorována dyspepsie, bolest v oblasti podávání léků.

Droga nemůže být použita v těhotenství a u dětí mladších 12 let.

Calcemin

Vezměte 1 tabletu 2krát denně.

Někdy mohou být alergie, nadýmání, zvracení.

Lék není předepsán za přítomnosti ledvinových kamenů.

Merz

Vezměte 1 tabletu dvakrát denně.

Možné alergie na drogu.

Nepřekračujte dávku léku, protože to může poškodit tělo.

Aevit

Užívejte 1 kapsulu denně.

Někdy je alergie.

Lék není předepsán dětem mladším 14 let.

Alternativní léčba

 • Jednou nebo dvakrát týdně opakujte lázně na základě zahřátého rostlinného oleje s přídavkem olejového roztoku vitaminu A a citrónové šťávy.
 • V zásobníku s rostlinným olejem je vhodné přidat trochu domácí jablečný jablečný ocet.
 • Při pachyonichii jsou dobře napomáhány lotiony ze směsi 5 g kamenec, 25 g glycerinu a 70 g teplé vody. Gadgets se používají každou noc po dobu dvou týdnů.
 • Připravte solní lázně s mořskou solí (bez barviv a příchutí). Používejte 1 polévková lžíce. L. Sůl na 1 litr vody. Doba trvání procedury je 20 minut.
 • Namažte postižené nehty před spaním s rakytníkem nebo broskvovým olejem. Nasaďte si bavlněné rukavice, které se odstraňují pouze ráno.

Jako integrovaný přístup také používejte bylinné ošetření: bylinky se užívají orálně, nebo se používají k přípravě misky.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Bylinné ošetření

 • V noci doporučujeme kompresi s infuzí heřmánku nebo šalvěje.
 • Pravidelně je třeba otírat do nehtových talířů silné infuze řebříčku, třezalku, listy hroznů.
 • Dobrým prostředkem je komprese na bázi aloe nebo zlatého knírek. Řez rostliny se aplikuje na postižené nehty a pribintovyvayut, zanechání na noc.
 • Do oleje z čajového stromku ošleme olej.

Stejně užitečné je přidávat želatinu nebo česnekový džus běžnému dětskému krému, stejně jako malé množství medu. Tento krém se třese do postižených nehtů 3-4 krát denně, denně.

Homeopatie

Mezi homeopatickými léky jsou s pachyonichií velmi oblíbené jen málo léků. K výběru je nutné: do dvou týdnů by mělo dojít ke zlepšení, ale pokud není přítomen, je třeba vyzkoušet jiné prostředky.

Po zlepšení stavu byste měli přestat užívat zvolenou drogu a můžete ji pokračovat až poté, co se objeví příznaky pachyonichie.

 • Silikon (oxid křemičitý) 6X - 2 granule třikrát denně;
 • Calcarea Carbonica - 2 tablety 2-3x denně;
 • Natrium muratikum - na začátku léčby trvá každé 3 hodiny, pak - 2-3krát denně;
 • Grafit 12 - 3 granule na noc, denně.

Při výběru homeopatického léku je nutné vzít v úvahu specifickou poruchu v těle, která vedla k pachyonichii. Neexistují žádné přímé kontraindikace užívání homeopatických léků.

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok v mnoha případech není tak účinný, jak se očekávalo zpočátku. Vzhled desky na nehty po chirurgické léčbě se prakticky nemění. Deformace hřebíka zůstává zpravidla po operaci.

Odborníci doporučují věnovat větší pozornost péči o postižené prsty, aplikovat posilující drogy a externí prostředky. Zkušený dermatolog samostatně vysvětlí zvláštnosti péče o změněné a zesílené nehty.

Prevence

Preventivní opatření spočívají v kvalitní včasné léčbě jakékoli kůže a zánětlivých onemocnění.

Kromě toho je důležité chránit ruce a nehty před negativním dopadem na životní prostředí:

 • při práci s chemikáliemi používejte ochranné prostředky;
 • používat správně vybraný make-up pro nohy a ruce;
 • vyberte vysoce kvalitní a lehké boty, které nedeformují nohu a nehty.

Pravidelně byste měli užívat složité přípravky obsahující potřebné vitamíny a minerály. Je také důležité jíst správně, neumožňovat nedostatek určitých látek uvnitř těla.

trusted-source[44], [45], [46]

Předpověď

Prognostické údaje týkající se pachyonichie nejsou zcela určeny: závisí na základní příčině patologie. Pokud je léčba předepsaná pro pachyonichii účinná, deformovaný hřeb může postupně získat vzhled normální nehtové destičky.

V vrozené variantě pachyonichie jsou ve většině případů prognózy nepříznivé: většina pacientů ztrácí své nehty a také získává další poruchy v těle.

trusted-source[47], [48], [49], [50]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.