^

Zdraví

Pankreatická amyláza v krvi a moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pankreatické amylázy v krvi a moči - to je důležitý test, který pomáhá určit, spolu s dalšími laboratorními testy, pankreatitidy jako základního onemocnění, jakož i jakékoliv jiné anomálie ve funkci slinivky břišní. Rentgenové, duodenografické, ultrazvukové a FGDS mohou být předepsány lékařem spolu s vyšetřeními krve, slin a moči.

Pankreas vylučuje každý den až jeden litr a někdy i více pankreatické šťávy, které naopak vstupují do tenkého střeva, dvanáctníku. V této šťávě obsahují velmi potřebné enzymy trávení, neutralizují žaludeční kyseliny a štěpí živiny do požadovaného stavu. Zatímco proteáza pracuje na rozpadu proteinů, lipázy - přes tuky, amyláza úspěšně zvládne sacharidy.

Pankreatický isoenzym se nazývá amyláza pankreatické, většina z nich se štěpí hydrolyzujícím trypsinem v střevním traktu a vstoupí do krevního řečiště. Vzhledem k tomu, že molekuly isoamylázy jsou malé, jsou schopny projít filtrací v ledvinách, takže mohou být také obsaženy v jiném médiu - v moči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Jak se testuje pankreatická amyláza v krvi a moči?

Úroveň, jakékoliv změny v dynamice, aktivita amylázy v krevním oběhu se hodnotí pomocí specifické analýzy, podrobné biochemické studie.

Složení krevního séra je studováno a samotná krev se podává na prázdný žaludek (na prázdný žaludek). Amyláza, obsažená v moči, je určena tím, že určitým způsobem sbírá materiál po celý den. Ráno pacient určí, část se okamžitě nalije. Dále se moči odebírají v pravidelných intervalech po celý den. Sbírka začíná druhou, čistší částí a končí ranní částí, která je shromážděna příští den.

Pankreatická amyláza v krvi a moči - norma nebo patologie?

Vzhledem k tomu, že amyláza je primárně enzym související s trávením, v zásadě nemůže a nesmí existovat v krevním řečišti. Přítomnost amylázy v jakémkoliv netypickém prostředí - například v moči nebo v krvi označuje potíže těles jejich onemocnění, erozivní nebo jiné poškození spouští uvolňování amylázy, která spadá do netypickou jejího životního prostředí. Existuje přímá souvislost mezi přítomností enzymu více než standard v krvi a moči: izoenzymů dostat do krevního oběhu okamžitě znamená vzhled „bratrů“ Už v moči. Pankreatická amyláza v krvi a moči je hlavním znakem, markerem blahobytu nebo patologie mnoha orgánů, ale především pankreatu. Každá forma, stupeň pankreatitidy (chronické, akutní) zahrnuje změnu aktivity, aktivitu pankreatické amylázy. Stává se také, že zvýšení normy isoenzymu naznačuje parotitis nebo onemocnění slinných žláz.

Následující rozmezí normy pankreatického enzymu-amylázy jsou považovány za normální:

 • V krvi:
  • děti do 2 let: 5 - 65 U / l;
  • 2 roky - 70 let: 25 - 125 U / l;
  • více než 70 let: 20 - 160 U / l.
 • V materiálu moči (denně) - od 1 do 17 jednotek / h.

Co může řešit pankreatická amyláza v krvi a moči?

Aktivní aktivita amylázy, která nesplňuje limity normy, může být známkou takových patologií: 

 • Všechny nemoci spojené se slinivkou břišní.
 • Patologie ledvin, nedostatečnost funkce.
 • Kalkulované onemocnění slinných žláz.
 • Infarkt (mezenterický) střeva, ulcerativní procesy ve střevě.
 • Zánětlivé procesy, včetně akutních, u peritonea - peritonitida a další.
 • Komplikované těhotenství, možná - ektopické.
 • Komplikace spojené s chirurgickým zákrokem.
 • Komplikace po transplantaci
 • Ketoacidóza spojená s diabetem; 
 • Akutní forma alkoholismu.

Je třeba poznamenat, že pankreatická amyláza v krvi a moči jako hlavní indikátor je docela efektivní, ale informace by měly být zváženy ve spojení se všemi doprovodnými faktory.

Takové situace a podmínky mohou ovlivnit analytický výsledek: 

 • Užívání léků, jako jsou kortikosteroidy, diuretika (furosemid), celá skupina ibuprofenu, antikoncepce, omamné látky; 
 • Zvýšení množství homocysteinu, cholesterolu.

Je třeba vzít v úvahu a vzít v úvahu, že pankreatická amyláza v krvi a moči je považována za informační marker s povinným zvážením parametrů obecné základní amylázy. Kombinace atypické aktivity celkové amylázy v kombinaci se sníženou hladinou, malé množství pankreatického izoenzymu naznačuje, že by měly být vyloučeny možné problémy s pankreasou (pankreatitida). Pokud jsou tyto informace získány, pankreatická amyláza v krvi a moči může být důkazem onemocnění vaječníků, broncho-plicních nebo střevních onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.