Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pathogens microsporium (Microsporum)

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 21.03.2019

Microsporia (synonyma: ringworm) je vysoce nákazlivé kožní onemocnění, zejména u dětí, způsobené houbami rodu Microsporum. Rozlišujte mezi mikroskopií pokožky hlavy a hladkou mikrosporií pokožky. Ovlivňuje hlavně skalp (kůže, vlasy ), zřídka nehty. Kolem vlasů se vytvářejí spojky nebo případy spórů mozaiky (např. "Ecto- a endogrubok"). Zdroj nemoci může sloužit lidem, zvířatům a půdě.

Příčinná látka zooantroponozno a mikrosporie M. Canis způsobuje onemocnění u koček, psů a lidí. Často houby jsou na pokožce zvířat asymptomatické. Doba inkubace je 5-7 dní. Čistá houbová kultura se skládá ze septátového myceliu, zaoblených chlamydosporek a hustě zděděných mnohobunkových vřeténkových makrokonidií s hřbetem.

Příčinné činitele antroponického mikroskopu M. Audouinii, M. Ferrugineum postihují téměř jen lidi. Doba inkubace je 4-6 týdnů. Čistá kultura M. Audouinii se skládá ze širokého (4-5 μm) septátového myceliu, chlamydospórů (o průměru asi 30 μm) a arthrospores. Makro- a mikrokonidie jsou vzácné. Čistá kultura M. Ferrugineum je reprezentována větveným septátovým myceliem, artrospóry a chlamydospóry.

Geofily (M cookei, M, fulvum, M. Nanur) žijí v půdě a jsou přenášeny kontaktem s nimi. Například Microsporum gypseum se přenáší ošetřením půdy holými rukama, což způsobuje mikroskopii zahradníků. M. Gypseum způsobuje purulentně-zánětlivý proces pokožky hlavy (keryon), který končí po 8 týdnech s mírným jizvením.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.