Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Patogeny epidermofytózy

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Patogeny epidermophytia jsou dermatofyty nebo dermatomycety. Způsobují trichophytosis, microsporia, favus a další léze na kůži, nehty a vlasy. Dermatofyty jsou rozděleny do tří rodů: Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton, jejichž zástupci se liší způsoby sporulace.

Patogeny epidermofytózy

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Morfologie a fyziologie dermatofytů

Dermatofyty mají septický mycelium s artrokonidií, makro- a mikrokonidií. V Epidermophyton hub rodu existuje mnoho hladké dubinkoobraznyh makrokonidií av rodu Microsporum - silnostěnné, multi-buněčné, vytáhlý špičatý mikrokonidií. Pro houby rodu Trichophyton charakteristické makrokonidií velké hladké s přepážkami, houby množit asexuálně (anamorf) nebo sexuálně (teleomorfa) o. Vyrůstají v prostředí Saburo a dalších. Kolonie (v závislosti na druhu) jsou vícebarevné, pokrmy, zrnité, chlupaté.

Odolnost dermatofytů

Houby jsou odolné proti vysušení a mrazu. Trichofytony přetrvávají ve vlasech až do 4-7 let. Dermatofyty zahynou při 100 ° C během 10-20 minut. Citlivé na působení UV paprsků, roztoků alkalických látek, formaldehydu, jodu.

Patogeneze a příznaky epidermofytózy

Patogeny žijí na keratinizovaných substrátech (keratofilních houbách). Vývoj onemocnění přispívá k malému poškození kůže, maceraci, oslabené imunitě, zvýšenému pocení, endokrinním poruchám a dlouhodobému užívání antibiotik. Dermatofyty nepronikují do bazální membrány epidermis. V různé míře jsou postiženy kůže, vlasy a nuly. Existuje dermatomykóza kmene, končetin, obličeje, nohou, štětce, perineum, oblasti vousů, pokožky hlavy, nehtů (onychomykóza).

Vlasy zasažené houbami se odlomí; vyvinout ohniskovou alopecii, plešatost. Kůže je peeling, vezikuly, pustuly, objevují se trhliny. Svědění způsobuje léze. Zánět chybí nebo může být v těžké formě. U houbových infekcí nehtů (onychomykóza) se mění barva, průhlednost, tloušťka, povrch, síla a celistvost nehtové plotny. Příčina onychomykózy může být libovolná. Vývoj mykózy je podporován snížením imunity. U lidí infikovaných houbami se objevují IgM-, IgG-protilátky, vzniká HRT.

Epidemiologie epidermofytózy

Patogeny jsou přenášeny v kontaktu s nemocným člověkem nebo zvířetem nebo v kontaktu s různými environmentálními objekty. Infekce je možná přes domácí předměty (hřebeny, ručníky), stejně jako ve vanách, sprchách a bazénech.

Antropofilní dermatofyty se přenášejí z člověka na člověka. Zoofilní dermatofyty jsou přenášeny na člověka ze zvířat. Trichophyton verrucosum je přenášen ze skotu (zbavený telecího masa). Geofilnye dermatofyty (mikroskopie patogenů) žijí v půdě a jsou přenášeny kontaktem s nimi.

trusted-source[12]

Mikrobiologická diagnostika epidermofytózy

Mikroskopické odškrabky z postižené kůže, váhy, nehtové destičky, vlasy, ošetřené 10-15 minut roztokem 10-15% KOH. Přípravky jsou barveny hematoxylinem a eosinem. Můžete použít RIF pomocí fluorescenčních protilátek. Mikroskopií se objevují vlákna mycelia, arthroconidia, makro- a mikroconidia, blastospóry. Artrokonidie rodu Trichophyton může být umístěna v paralelních řetězcích mimo vlasy (ectotriks) a uvnitř vlasů (enolizriks). Artrokonidie rodu Microspomm je uspořádána mozaikálně mimo vlasy. Když se objevují fobie uvnitř vlasů, najdou se houbové prvky a bubliny.

Secí se provádí na živných médiích - Saburo atd. Růst hub je studován po 1-3 týdnech kultivace při 25 ° C. Stanovte protilátky v krevním séru pomocí RSK, RIGA, RP, RIF, ELISA. Dali alergické dermální testy alergeny z hub. Biologický vzorek je umístěn na laboratorních zvířatech (morčata, myši atd.) A infikuje je na kůži, vlasy a nehty.

Léčba epidermofytózy

U dermatofytického vláknitého materiálu je část hlavy použita flukonazol; s dermatofytovou systémovou a lokální antifungální terapií; Při nohou se používají dermatofyticky antifungální krémy a masti v kombinaci s indikací systémové terapie a antihistaminiky.

Prevence epidermofytózy

V epidemických centrech se provádí dezinfekce. Je nutné dodržovat hygienická pravidla (hygiena kůže, používání osobních obuvi apod.) K identifikaci a léčbě pacientů, ke zkoumání kontaktních osob.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.