Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Příčinná látka sporotrichózy (Sporothrix schenckii)

Lékařský expert článku

Infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Sporothrix schenckii způsobuje sporotrichózu (Schenckovu chorobu) - chronické onemocnění s místním poškozením kůže, podkožní tkáně a mízních uzlin; možné porážky vnitřních orgánů. Průvodní činidlo poprvé popsal Schenck v roce 1898.

Morfologie a fyziologie

Sporothrix schenckii je dimorfní houba. V těle pacienta se pěstuje v droždí (tkáně) formě, tvořící doutníkového tvaru, oválný průměr buněk 2-10 mikronů. Jsou také nalezena těla asteroidů (10-211 μm). Asteroidal těleso tvořeno kvasinkových buněk a vláken obklopených jako paprsky a paprsky. V živném médiu (agar Sabouraud glukózy, 18 až 30 ° C), složený houba formulářů bílé nebo černé kolonie z tenkých přepažený podhoubí (mycelia formě) s clustery oválný konidií sedmikráska květiny. K dispozici jsou také lehátka (na hyf) Konidie tmavší barvu. Konidie (výtrusy) svyazanys hyf-vlasy, odtud název - Sporothrix.

Patogeneze a příznaky sporotrichózy

Na místě proniknutí S. Schenckii do poškozené kůže vznikl vřed nepravidelného tvaru, uzliny a abscesy. Houba se lymfaticky rozšiřuje. V průběhu proximálního lymfatického traktu se tvoří uzly a následuje ulcerace. Nejčastější formou onemocnění je lymfatická sporotrichyóza (lymfatická). Dotčené oblasti jsou zhutněné a bezbolestné. Nodulární kožní léze mohou také nastat při mykobakterióze způsobené oportunními mykobakteriemi (M. Marinum atd.).

Někdy je šíření patogenu s rozvojem viscerální sporotrihioza: postihuje plíce, kosti, břišní orgány a mozek. Možná vývoj primární plicní sporotrichyózy. Když se onemocnění objeví, vzniknou protilátky HRT. Houby jsou zničeny neutrofily a makrofágy.

Epidemiologie sporotriózy

V myceliální formě, S. Schenckii žije v půdě a hnijící rostlinný materiál; nachází se v dřevě, vodě a vzduchu. Distribuováno v tropech a subtropích. Lidé se zemědělskou prací jsou častěji nemocní. Příčinný činitel se dostává do oblastí kožních mikrodamů kontaktem (nemoc při práci s růží). Možná penetrace houby přes neporušenou kůži nebo její vstup do plic pomocí aerogenního mechanismu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Mikrobiologická diagnostika sporotrichózy

Prozkoumejte rozdělení vředů, mikroabsese, kůže, bodkovaných lymfatických uzlin a tkání. Přípravky jsou barveny hematoxylinem a eosinem, podle Romanovsky-Giemsy, Gram-Weigert, akridinové oranžové. Při mikroskopickém vyšetření nátěru nebo biopsie z léčebného zaměření se identifikují kvasinky podobné buňkám a tělům asteroidů houby. Čistý houbové kultury jako mycelia fáze se izoluje kultivací v živném médiu při 22-25 ° C po dobu 7-10 dnů (při teplotě 37 ° C se vyvíjí kvasinkovými houbami formu). Při interteaskulárním zavádění morčat do rozrostlého mycelia se změní na kvasinkovou formu. V krevním séru pacientů jsou někdy detekovány protilátky v RA, RP, ELISA apod. Je alergický test s alergenem sporotrichinem.

Léčba sporotrichózy

Lokální léze jsou léčeny jodidem draselným, systémovým amfotericinem B, itrakonazolem.

Jak zabránit sporotrichóze?

Prevence sporotrichózy nebyla vyvinuta.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.