^

Zdraví

A
A
A

Patologická menopauza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Climax je přirozeným věkem v životě nejen žen, ale i mužů. Toto fyziologické období zpravidla trvá tři až pět let. Menopauza se projevuje mnohem později (ve věku 55-60 let), prochází malými nebo žádnými příznaky, ale trvá déle. Patologický vrchol je charakterizován výraznými příznaky, které narušují normální život ženy nebo muže.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny patologické menopauzy

Vaječné vajíčka přestanou rozvíjet folikuly, takže vajíčka již zrají a ovulují. Intrasecretory aktivita se snižuje. Ovarie snižují velikost, protože jejich folikuly jsou nahrazeny pojivovou tkání.

Množství některých hormonů (gonadotropní) se zvyšuje, což vede k poklesu množství estrogenů. Množství estrogenních hormonů klesá kvůli převládání estronu a zastavení syntézy estradiolu. Že účinky estrogenu na prsu, dělohy, pochvy, měchýř, mozkové buňky, kosti, tepny, kůže, sliznice v těle. Je to jejich deficit, který tvoří klinický obraz patologického vyvrcholení.

trusted-source[8], [9], [10]

Patogeneze

K dnešnímu dni existují tři hlavní typy menopauzy:

 1. Fyziologické.
 2. Brzy.
 3. Pozdě.

U žen se toto období obvykle vyskytuje ve věku 45-47 let. Pokud hovoříme o rané menopauze, obvykle se to stane za 40 let, a později - po padesát pět. Příliš raná patologická menopauza se vyskytuje z různých důvodů, ale nejčastěji jde o dědičnost, infekční onemocnění, nervové ztenčení, těžkou fyzickou práci, abnormální ovariální funkci.

Období menopauzy je obtížné v životě téměř každé ženy, protože je často doprovázeno nervovými poruchami, depresivními stavy a špatným spánkem.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Symptomy patologické menopauzy

U mnoha pacientů probíhá menopauza hladce, bez nepříjemných příznaků, ale někteří projevují takzvaný "klimatický syndrom". Jedná se o patologický průběh menopauzy. Během tohoto období se depresivní stavy zhoršují (zejména na podzim a v zimě), které jsou obvykle spojeny s nedostatkem slunečního světla, hypovitaminózy a únavy.

Nejnepříjemnějším příznakem menopauzy jsou návaly horka. Mohou trvat půl minuty až pět minut a objevit se kdykoliv ve dne nebo v noci. Za prvé, žena pocítí silnou horečku v horní části těla, kůže se může červenat nejprve v oblasti hrudníku a pak na pažích a ramenou. Pak je silný pocit chladu a pocení. Tyto přílivy jsou považovány za důsledek narušení činnosti autonomního nervového systému.

Dalším nepříjemným příznakem, který se často objevuje během menopauzy, je krvácení z dělohy. Mohou způsobit anemický syndrom. Taková ztráta krve může být způsobena nerovnováhou hormonů.

V mléčných žlázách může v důsledku hormonálních poruch vzniknout nepříjemné, často bolestivé pocity. Mohou se objevit malé uzliny, které nakonec zmizí a objeví se znovu.

Ženy často mají bolest hlavy, vyvíjejí se migrény a také se objevuje závratě. U některých žen může vzniknout osteoporóza v důsledku vývoje hypokalcémie. Mohou také vzniknout urogenitální problémy. Jsou způsobeny ztrátou vaginy a elasticity močových cest, suchost sliznice. Se smíchem nebo kašlem může dojít k inkontinenci moči.

Při menopauze se neustále zvyšuje arteriální krevní tlak. To může způsobit nevolnost s zvracením, častým závratěním a slabostí.

První znaky

Mezi nejčasnější příznaky patologického vyvrcholení patří následující příznaky:

 1. Vasomotorické příznaky - bolesti hlavy, návaly horka, silné pocení, zvýšené palpitace, arytmie, zvýšený krevní tlak, zimnice.
 2. Duševní a emocionální příznaky - pocit úzkosti, deprese, ospalost nebo nespavost, zvýšená podrážděnost, zapomnětlivost, nepozornost, snížená sebeúcta.

První známky během menopauzy vždy zachycují první dva roky postmenopauzy a premenopauzy. Pro zlepšení svého stavu se ženy často obracejí na terapeuta nebo neurologa.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Komplikace a důsledky

Estrogeny jsou velmi důležité hormony v lidském těle. Zlepšují funkční činnost srdce a cév, nervového systému, jater, kůže, kostí, močového měchýře a ženských orgánů.

V důsledku nižších množství těchto hormonů během menopauzy u žen zastavit dostat své doby, stejně jako se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, ischemické choroby srdeční (včetně infarktu myokardu). Také dochází k metabolické poruše, která vede k rychlému přírůstku hmotnosti. Kůže se stává méně elastickou a pružnou.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Diagnostika patologické menopauzy

Nejprve diagnóza patologického vyvrcholení je založena na stížnostech, které pacienti obdrželi, zvláště pokud již vstoupili do věku menopauzy nebo jsou k ní blízcí. Diagnóza je často obtížná kvůli vzniku exacerbace některých souvisejících onemocnění, zejména s atypickým průběhem. Pokud má žena komorbidní onemocnění, měla by vyhledat pomoc od neurologa, gynekologa, kardiologa nebo endokrinologa.

Pro správnou diagnózu může odborník provádět laboratorní testy k určení hormonů v krevním séru (luteinizační a folikuly stimulující). Pro objasnění stavu interních genitálních orgánů může lékař provést histologickou analýzu. V tomto případě je škrábání odebráno z endometria a tampón z pochvy. Rovněž je zkonstruován bazální teplotní diagram.

trusted-source[30], [31], [32]

Kdo kontaktovat?

Léčba patologické menopauzy

Když žena vstoupí do menopauzy, od té chvíle musí navštěvovat lékaře nejméně jednou za rok. To umožní diagnostikovat závažné gynekologické nemoci v počáteční fázi.

Pokud má pacient výraznou suchost vagíny, je předepsána populární hormonální léčba. Pomáhají vyřešit nejen ty problémy, které souvisejí s menopauzou, ale také celkovým blahobytem žen. Díky užívání léků estrogeny je možné zabránit osteoporóze, vaskulárním a srdečním problémům, které se často během menopauzy zhoršují. Nedávno bylo podkožně podáno hormony (proteogeny a estrogen).

Přes poměrně pozitivní účinek hormonální léčby byste neměli zneužívat. To může vést k vážným následkům a komplikacím až do vývoje nádorových nádorů. Estrogen může být nahrazen vitamínem E, který pomáhá předcházet zničení pohlavních hormonů.

Pokud je žena diagnostikována s nedostatkem živin, může to negativně ovlivnit činnost nadledvin. V takovém případě je nutné určit vitaminové komplexy s vitamíny B3, B2, B6 a B12.

Je velmi důležité neustále dostávat dostatečné množství vápníku, aby nedošlo k zničení kostí a zubů. Doporučuje se používat různé léčivé bylinky, které také pomáhají uklidnit nervy. Fyzioterapeutické procedury mohou být také předepsány: vodoléčba, bahenní terapie, masáž.

Léky

Pro dnešní lékárny je možné nalézt obrovské množství preparátů, které jsou určeny k odstranění základních příznaků patologické menopauzy. Mezi ně patří následující drogy.

Estroel. Novinka mezi fytopreparacemi pro léčbu menopauzy. Pomáhá eliminovat nedostatek estrogenních hormonů a snižuje množství horkých záblesků. Léčba také pomáhá napravit emocionální a psychologický stav pacienta, snižuje riziko vzniku nádorových nádorů, zlepšuje imunitu a zabraňuje osteoporóze.

Tyto aktivní složky jsou v medicíně: sójový extrakt, černý cohosh ratsimoza, indol-3-karbinol, kořen divoký kukuřice, kyselina listová, vitaminy B6 a E, aminokyseliny.

Jedná se o jednu nebo dvě tablety za 24 hodin. Léčba trvá nejméně dva měsíce.

Bonisan. BAA, která je aktivně užívána ženami během menopauzy. Přípravek obsahuje extrakt sójových isoflavonů. Díky tomu pomáhá zlepšit vzhled pokožky, usnadňuje průběh hlavních příznaků menopauzy, zabraňuje vzniku srdečních onemocnění a osteoporózy.

Bonisan užívá jednu kapsli jednou za 24 hodin. Doba trvání léčby nepřesáhne měsíc. Opakovaně můžete trvat týden po skončení prvního kurzu. Nepoužívejte častěji než dvakrát ročně.

Inoklim. Fytogeneze s účinkem podobným estrogenům. Pomáhá snížit intenzitu a frekvenci příznaků menopauzy. Také zlepšuje celkový zdravotní stav pacienta a odstraňuje nespavost.

Léky jsou sójové boby, rybí želatina, sojový lecitin, slunečnicový olej, sojový olej, glycerol, kukuřičný škrob, oxid železa, oxid titaničitý.

Vezměte jednu nebo dvě kapsle za 24 hodin. Doba léčby je nejméně tři měsíce.

Climadinone. Populární fytopreparace, která se používá ke zlepšení stavu pacienta během menopauzy, činí přílivy nepříznivé a časté, eliminuje nedostatek estrogenu.

Léčivo obsahuje účinnou látku extraktu ricicose cymicifugi. Přípravek se užívá jednou za 24 hodin (vždy vždy pijte současně) pro 30 kapek nebo jednu tabletu. Kurz je poměrně dlouhý (tři měsíce). Pacient by měl být pod dohledem kvalifikovaného lékaře v tomto okamžiku.

Alternativní léčba a bylinné ošetření

 1. Vodní kapka se často používá k zmírnění příznaků patologické menopauzy. Pomáhá nejen zbavit se nespavosti, ale také snížit počet přílivů. Vezměte tři lžíce semínka (suché) a vylejte vroucí vodu. Potřebujte vývar po dobu jedné hodiny. Poté je zředit vodou, aby se vyrobil jeden litr. Pijte po jídle 100 ml třikrát až čtyřikrát za 24 hodin. Kurz trvá až čtyři týdny.
 2. S vyvrcholením je červená jetel, který zahrnuje phytoestrogeny, považován za populární léčivou rostlinu. Chcete-li vyrobit tinktury na základě této rostliny, musíte vzít dvě lžíce sušené červené jeteličky a nalít do sklenice vařící vody. Infuzoval odvar až do osmi hodin a pak filtroval. Každých 24 hodin před jídlem pijte čtvrtinu šálku.
 3. Pomáhá oslabit příznaky patologické menopauzy a mateřského želé. Nepríjemné příznaky zmizely, je třeba vzít 20 gramů květového pylu každý den s medem.
 4. Při silném přílivu pomůže speciální bylinný čaj: dvě polévková lžíce suchého oregana a umístěte do termosku se dvěma sklenicemi vroucí vody. Trvejte čtyři hodiny a pijte třikrát denně, dokud symptomy nezmizí.
 5. S vyvrcholením jsou čerstvě vymačkané šťávy z mrkve, celeru, petrželky, špenátu, kiwi, okurky, řepy vynikající.
 6. Chcete-li překonat hlavní příznaky (horké záblesky, pocení, závratě) menopauzy pomáhá tinktura z pivoňky.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Homeopatie

Homeopatické léky jsou také aktivně používány při menopauze.

Climaxan. Pomáhá eliminovat nedostatek estrogenních hormonů a také posiluje tělo pacienta.

V přípravku existují takové aktivní složky: lachezis, cymicifugia ratsimosa, včelí med. Pijte pět granulí léku dvakrát za 24 hodin, patnáct minut před jídlem. Délka trvání kurzu je nejméně jeden a nejvýše dva měsíce. Můžete je opakovat, pokud je to nutné, čtyři týdny po ukončení kurzu.

Climakt-Hel. Pomáhá zabránit rozvoji osteoporózy a také snižuje sílu přílivu. Přípravek obsahuje následující aktivní složky: kanadské sanguine, zapalování, sépie, zedron, lachezis, síru, cín kov.

Na začátku menopauzy, když jsou přílivy, okamžitě užijte 1 tabletu. Nepřekračujte maximální denní dávku (15 tablet). Jakmile se stav zlepší, vypijte jednu tabletu dvakrát až třikrát za 24 hodin.

Remens. Oblíbený homeopatický prostředek, který eliminuje nedostatek estrogenních hormonů, snižuje sílu a frekvenci výbuchů, zlepšuje celkovou pohodu.

V přípravku existují takové aktivní složky: kanadský sanguine, cimicifugica ratsimosa, sépie, pilokarpus a lachesis.

Deset kapek nebo jedna tableta se užívá třikrát každých 24 hodin. Přijměte alespoň šest měsíců, abyste získali pozitivní výsledek.

Prevence

Aby se zabránilo časné patologické menopauze, používá se hormonální substituční terapie, ale musí být prováděna pouze pod pečlivým dohledem specialisty, protože má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Mezi nejčastější vedlejší účinky této léčby patří: krvácení děložní krve, zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšený krevní tlak, zvýšené riziko vzniku maligních nádorů.

Alternativní a bezpečnější variantou prevence je použití různých fytopreparací. Je důležité, aby byl přípravek předepsán lékařem.

Pro prevenci menopauzy je třeba pečlivě sledovat vaše zdraví: jíst správně, cvičit, často na čerstvém vzduchu.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Předpověď

Pokud budete postupovat podle všech doporučení, které vám ošetřující lékař poskytl, pak příznaky menopauzy budou velmi rychle ustupovat a pacientovi už nebudete obtěžovat. Při správně zvolené léčbě možných souběžných onemocnění a osteoporózy je prognóza rovněž příznivá.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.