Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pharmatex

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Nehormonální lokální antikoncepce, která poškozuje buněčné membrány spermatozoidů a zbavuje je schopnost hnojit, což navíc má antiseptické vlastnosti. Aktivní složkou léčiva je benzalkoniumchlorid.

trusted-source[1], [2]

Klasifikace ATC

G02BB Интравагинальные контрацептивы

Účinné látky

Бензалкония хлорид

Indikace Lékárna

Droga se doporučuje pro ochranu před nechtěným těhotenstvím v případech nemožnosti nebo jinak využívání účinnějších prostředků antikoncepce: nepravidelný sexuální život, v poporodním období, během kojení, potratu, na konci plodném věku, před nástupem menopauzy.

Farmateks být použity v kombinaci s jinými kontraceptiva k účinnější prevenci a snížení rizika infekce během pohlavního styku: s šroubovice, kondom, krční čepice, membrány, hormonální antikoncepce, včetně případů porušení jejich přijetí.

trusted-source[3], [4]

Formulář vydání

Antikoncepce pro intravaginální podání jsou k dispozici v následujících formách:

  • tablety (12 kusů) - 20 mg účinné složky;
  • čípky (10 kusů) a kapsle (6 kusů) - 18,9 mg;
  • tampony (2 kusy) - 60 mg každé;
  • krém v tubě s aplikačním dávkovačem - 72 g (počítáno pro 30 aplikací). 

trusted-source[5]

Farmakodynamika

Aktivní složka antikoncepce (Benzalkoniumchlorid) má spermicidní účinek tím, že poškozuje buněčné membrány spermií, což jim zabraňuje hnojení vajíčka. Smrt spermií při kontaktu s aktivní složkou nastane během 20 sekund. Jedna jednotka jakékoli formy antikoncepce (s výjimkou tamponů) nebo jedna injekce krému zahrnuje neutralizaci spermií, která je v průměru obsažena v jednom ejakulátu. Každý opakovaný sexuální úkon vyžaduje dodatečnou dávku antikoncepce.

Navíc během testů v laboratorních podmínkách byly gonokoky, chlamydy, trichomonády, genitální herpes viry a Staphylococcus aureus citlivé na chlorid chloridu. Rezistentní na něj mykoplazma, nepatrná aktivita účinné látky ve vztahu k kvasnicovým houbám Candida, gardnerelle, bledému treponému.

In vivo antimikrobiální účinnost přípravku Pharmatex mírně klesá, avšak při použití kondomu současně neexistuje prakticky žádná šance na infekci během sexuálního styku.

Antikoncepce neovlivňuje biocenózu vagíny a trvání menstruačního cyklu. 

trusted-source[6]

Farmakokinetika

Účinná složka není absorbována vaginálním epitelem a je vymyta čistou vodou a fyziologickými výlučky z pochvy.

trusted-source[7]

Používejte Lékárna během těhotenství

Během klinických studií s použitím lokální antikoncepce na počátku těhotenství nebyly zjištěny jeho teratogenní vlastnosti, není vhodné používat přípravek Pharmatex.

Během laktace je povoleno užívat s tímto léčivem antikoncepci, protože do mateřského mléka může proniknout zanedbatelné množství účinné látky.

Kontraindikace

Senzibilizace k antikoncepce složku, ohrožení integrity sliznice vulvy, pochvy, děložního čípku a vulvy (ran, zlomenin, praskliny, vředy) jakéhokoli původu.

Při lokální terapii s použitím léčivých a fytopreparationů se nedoporučuje chránit přípravkem Pharmatex, protože se může snížit spermicidní účinnost účinné látky.      

Vedlejší efekty Lékárna

Pravděpodobnost nežádoucích účinků je zanedbatelná, protože na tělo nedochází k žádnému systémovému účinku. Možné místní alergické reakce (svědění, podráždění). 

Dávkování a aplikace

Je třeba poznamenat, že po podání spermií ztrácí dávka podávaného léčiva (s výjimkou tamponu) svou aktivitu, takže před druhým sexuálním stykem musí být zavedena nová dávka.

Tablety jsou umístěny do vagíny, předtím vyčesané v čisté vodě. Léčivo v tabletové formě, vložené do vaginy, zůstává vhodné pro antikoncepci po dobu 3 hodin, od okamžiku podání až po začátek působení látky musí trvat nejméně 10 minut.

Čípky jsou odstraněny z pláště čistými rukama a vloženy do pochvy nejlépe v poloze na levé straně na zádech. Přípravek ve formě svíček vložených do vaginy zůstává vhodný pro antikoncepci po dobu 4 hodin, od okamžiku podání až po začátek působení látky musí trvat nejméně 5 minut.

Kapsule podávané intravaginálně začínají působit po deseti minutách, doba působení trvá čtyři hodiny.

Krém zavedený pomocí dávkovače-aplikátor působí okamžitě, jeho spermicidní účinek trvá až deset hodin. Nejlepším postojem k intravaginálnímu podání krému leží ležet na zádech.
Tampón vyjmutý z pláště je umístěn hluboko (před kontaktem s děložním hrdlem) v pochvě s čistými prsty. Spermicidní účinek této formy je okamžitý, postačující pro tři pohlavní styky a trvá jeden den. Po uplynutí této doby by měl být tampon odstraněn (preferovaná poloha těla je proto, že je přikryta). Ponoření do vody (koupel, bazén, venkovní rybníček) snižuje spermicidní aktivitu tamponu. 

trusted-source[8]

Předávkovat

Případy překročení dávky přípravku Pharmatex nejsou známy.

trusted-source[9]

Interakce s jinými léky

Použití některého z forem léčiva při léčbě s jinými léky pro intravaginální použití může vést ke snížení nebo vymizení antikoncepční účinek, a to zejména - roztoků jódu škodlivých účinků na vlastnosti spermicidním benzalkoniumchlorid.

Po zavedení jakékoliv formy přípravku Pharmatex nepoužívejte mydlo při mytí vnějších pohlavních orgánů, protože má detrakční účinek na aktivní složku léku.

trusted-source[10], [11], [12]

Podmínky skladování

Dodržujte teplotní režim až do 25 ° C. Uchovávejte mimo dosah dětí.

trusted-source[13]

Skladovatelnost

Není to víc než tři roky, že čípky a krém, ne více než dvě kapsle a tablety.

trusted-source[14], [15]

Farmakologická skupina

Контрацептивы негормональные

Farmakologický účinek

Контрацептивные препараты
Антисептические препараты

Oblíbení výrobci

Иннотера Шузи для "Лаб. Иннотек Интернасьйональ", Франция

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Pharmatex" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.