^

Zdraví

Porodní asistentka

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Slovo porodní asistentka pochází z francouzského poukazu, což znamená pomoc při porodu.

Porodní asistentka je zaměstnancem materské nemocnice nebo ženské kliniky se středním zdravotním vzděláním. Hlavními povinnostmi tohoto specialisty jsou porodní péče, domácí sledování vývoje těhotenství a matka s novorozencem, tréninkové dovednosti pro péči o dítě.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdy mám jít do porodní asistentky?

Porodní asistentka je jediný odborník, jehož vzdělání je zaměřeno na péči o mateřství.

Brzké těhotenství je příležitostí, kdy byste měli kontaktovat porodní asistentku. Zjištění patologických stavů během těhotenství a okamžité odeslání pacienta do porodní asistentky pomáhají: 

 • stav nevolnosti; 
 • vzhled zvracení; 
 • snížení tělesné hmotnosti; 
 • krvácení během těhotenství; 
 • svědění; 
 • ikterus kůže kůže; 
 • projevy infekčních onemocnění (zarděnka, toxoplazmóza atd.); 
 • infekční nemoci přenášené sexuálním stykem.

Jaké testy mám vzít, když kontaktuji porodní asistentku?

Kromě obecných vyšetření krve a založení skupiny, jaké testy je třeba provést při kontaktu s porodní asistentkou? Do seznamu jsou přidány studie na hladinu cukru v krvi, definici koagulability a možných onemocnění (např. AIDS).

Na základě výsledků obecného testu moči porodní asistentka vyvozuje závěr o činnosti ledvin a možných patologických stavech. Analýza rozmazání flóry vagíny a děložního čípku pomáhá eliminovat kandidózu, kapavku, chlamydie a rakovinu. Laboratorní testy se provádějí také za přítomnosti helminthických invazí.

Odhalené problémy jsou předmětem okamžité léčby, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte.

Určit nejnebezpečnější pro nemoci dítěte může být kvůli prenatální diagnóze, skládající se z komplexního prenatálního průzkumu. Tyto techniky ukazují vývoj Downova syndromu, srdečních chorob a dalších závažných onemocnění.

Jaké metody diagnostiky používá porodní asistentka?

Úkolem porodní asistentky je shromáždit anamnézu těhotenství: 

 • rodinné nemoci (alkoholismus, duševní poruchy atd.); 
 • přenášená onemocnění těhotných žen během života, zvláště infekční nebo rachoty; 
 • charakteristiky měsíčního cyklu; 
 • informace o předchozím těhotenství / porodu, pokud existují, stejně jako potraty, potraty, krvácení, chirurgické zákroky apod .; 
 • zdravotního stavu manžela / manželky.

Primární vyšetření spočívá v určení typu těla, povahy výživy, stavu pokožky, pozornosti je věnována tvaru břicha a lumbosakrálního kosočtverce. Porodník zaznamená hmotnost, výšku, vnější hodnoty pánve, obvod břicha, děložní charakteristiky, polohu plodu.

V druhé části těhotenství je počet srdečních tepů dítěte fixní, cévy z nosu a hrdla se berou na přítomnost stafylokoků. Porodní asistentka monitoruje tlak budoucí matky.

Kromě vnějších příznaků a laboratorních studií, jaké metody diagnostiky používá porodní asistentka? Hlavním asistentem při sledování průběhu těhotenství a stanovení pohlaví dítěte je ultrazvuk. Ultrazvuková diagnóza je nezbytná v případě určení načasování těhotenství, jestliže žena má menstruační nepravidelnost.

V různých komplikací (například hrozící potrat) identifikaci vážných onemocnění (srdce, játra, ledviny atd), možnosti Malposition perenashivanie porodní asistentky okamžitě odešle k lékaři.

Co dělá porodní asistentka?

Porodní asistentka může být nazývána zdravotní sestrou, pediatrem a dokonce i osobním psychologem. Zajišťuje zdraví žen v jakémkoli věku, pozoruje vývoj dívek, od mateřské školy až po dospělost. Porodní asistentky pracují s ženami, vysvětluje základy osobní hygieny, preventivní opatření, aby se zabránilo nechtěným těhotenstvím, sexuálně přenosných nemocí, jsou vyškoleni k detekci gynekologické problémy (rakovina prsu, mimoděložní těhotenství, atd.).

Povinnosti porodní asistentky jsou následující: 

 • léčebné a profylaktické a terapeutické diagnostické metody, jakož i poskytování kvalifikované péče pacientům;
 • je odpovědný za přípravu pracoviště gynekologa; 
 • samostatně nebo s lékařem, zajišťuje lékařskou péči, provádí primární léčbu novorozenců nebo naléhavě resuscituje; 
 • je asistentem při chirurgickém zákroku; 
 • sleduje plný rozvoj dětí v prvním roce života, dává doporučení; 
 • návštěvy těhotných žen, mladých matek a gynekologických pacientů doma; 
 • se zabývá problematikou péče o rodinné plánování, provádí preventivní vyšetření za účelem zjištění gynekologických poruch; 
 • poskytuje nouzovou péči v případech akutních onemocnění a nepředvídatelných situací u těhotných žen.

Jaké poruchy se porodní asistentka zachází?

Péče o obličeje vyžaduje, aby lidé byli rychlí, zodpovědní, přesní na pokraji pedantství, schopni odpovídat přiměřeně za nejvíce neočekávaných okolností. Porodní asistentka by měla mít důležité lidské vlastnosti, jako je empatie, laskavost a schopnost reagovat, být schopen poslouchat. To vše pomáhá lidem v této oblasti činnosti poskytovat kvalifikovanou pomoc a identifikovat gynekologické patologie v procesu vzniku nového života.

Jaké poruchy se porodní asistentka zachází? Zdravotní pracovníci v oblasti porodnictví monitorují stav reprodukčního systému ženy a objevují: 

 • příznaky nástupu patologického krvácení; 
 • eklampsie - morbidní stav těhotných žen, pod nímž se tlak zvyšuje natolik, že se může stát hrozbou pro matku a dítě; 
 • infekce močového systému; 
 • onemocnění gestačního diabetes mellitus - poruchy metabolismu uhlohydrátů, které jsou nejprve zjištěny během těhotenství; 
 • autoimunitní onemocnění; 
 • porodu a poporodní komplikace.

Tipy pro porodní asistentku

Komplexní vyšetření organismu budoucích rodičů a potřebná léčba před koncepcí dítěte jsou nezbytnou podmínkou pro zajištění zdraví budoucího dítěte.

Poradna lékaře porodní asistentky se týká provádění testů, které identifikují ukazatele zdraví žen, které ovlivňují příznivý vývoj těhotenství. Za prvé, včasné zjištění skrytých infekcí. Očkování z rubeoly se také považuje za vhodné.

Porodníci se zabývají psychologickou přípravou na těhotenství a porod. Je důležité, aby budoucí matka nejen "uprázdnila" své tělo, ale i morálně naladěla na nejdůležitější období svého života. Chcete-li to udělat, musíte udělat více procházky, cvičení, věnovat pozornost stravě, být harmonický a veselý. Ženská duchovní stav, její energetická souvislost s dítětem pomáhá samotné porodní asistentce, která se řídí ženskými pocity v procesu porodu.

Porodní asistentka je víc než povolání. Žena porodní asistentky musí mít alespoň tři děti, aby poskytla kvalifikovanou pomoc při porodu. Od starověku porodila porodní asistentky své znalosti a kmenové obřady z generace na generaci. Dnes je starodávná zkušenost doplněna o nejnovější zdravotnické technologie, které dělají vše pro pokračování života na Zemi.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.