Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Předepisuje u dospělých a dětí

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

O takovém onemocnění, jako je diabetes mellitus, napsal a mluvil natolik, že o něm nemůžu mít představu jen velmi malé dítě. Ale v lékařské praxi existuje také taková věc, jako je prediabetes (nebo prediabetes), která je zřetelně spojena s předchozí diagnózou, ale stále se od ní výrazně liší.

Je třeba okamžitě poznamenat, že přediabetika není zcela diagnózou. Lékaři se takovou výrok, když se pacientův stav k porušení asimilace glukózy, ale tento příznak není dostačující pro výrobu takové diagnózy je diabetes nezávislé na inzulínu, který je také nazýván diabetes typu II.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemiologie

Navzdory skutečnosti, že pevný věk je považován za jeden z rizikových faktorů pro vývoj prediabetes, je tato patologie diagnostikována v dětství. Podle statistik se počet "nemocných" dětí rovná počtu dospělých pacientů s touto diagnózou. Příčinou tohoto metabolismu onemocnění v tomto případě jsou nejčastější infekční onemocnění, které spolu s dědičnou predispozicí vytvořit bludný kruh, který způsobuje inhibici metabolismu glukózy. Diagnostika prediabetes u dětí i dospělých.

Ženy mohou trpět pre-diabetem častěji než muži. To je způsobeno fyziologickými vlastnostmi ženského těla, které bylo povoláno pokračovat v lidské rase. Jakýkoli abnormální jev během těhotenství a porodu, včetně velké hmotnosti novorozence, může v budoucnu vyvolat výskyt symptomů přediabetes.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Příčiny prediabetes

Takový stav jako prediabetes se projevuje především zvýšením hladiny cukru v krvi. Nejčastěji se odhaluje zcela náhodně, když člověk dá krev v souvislosti s jinou chorobou, pro profylaktické účely, při zjištění těhotenství atd. Vysoká hladina cukru v krvi se může obávat lékaře i jeho pacienta, který okamžitě vyvolává naléhavou otázku: jak by se to mohlo stát a co způsobilo výskyt významné koncentrace glukózy v krevní plazmě?

Příčinou abnormální zvýšení hladiny cukru v tělesných tekutinách, která je hlavním znakem pre-diabetes, je nepravděpodobné, že by jí velké množství sladkostí, pokud tělo není pozorováno zhoršení asimilaci glukózy. Pokud je cukr nízký, je ještě příliš brzy na to, aby se mluvilo o vývoji diabetu, a proto jsou tito pacienti považováni za rizikovou skupinu pro tuto patologii.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro vývoj prediabetes u různých pacientů však mohou být různé. Pro ženy je proto provokativní faktor:

 • Gestační diabetes nebo glukosurie během těhotenství
 • narození velkého dítěte o hmotnosti vyšší než 4 kg
 • narození dítěte s malformací nebo mrtvého dítěte
 • potraty
 • vývoj polycystických vaječníků.

U pacientů, mužů i žen, je pravděpodobnost vývoje před diabetem vyšší, pokud je již 45 let a navíc je nadváha. Prediabetes se také může rozvíjet u mladých lidí s indexem tělesné hmotnosti vyšší než 25.

Faktory rozvoje prediabetiky mohou být vysoký krevní tlak (od 140/90 a výše) a špatná dědičnost. Co se týče dědičné predispozice, je předpoklad, že se prediabetes vyvine u těch, jejichž příbuzní trpí cukrovkou (alespoň jeden z rodičů).

Sklon k vývoji prediabetes je pozorován u zástupců jednotlivých ras. Závod Europoidu nemá takovou predispozici. Ale v případě, že dítě bylo výsledkem smíšeného manželství lásky, a jeden z jeho rodičů je zástupcem asijské či černochů nebo původem z Ameriky, dítě pravděpodobnost vzniku pre-diabetes je výrazně vyšší než u svých evropských protějšků.

Vysoké riziko pro vývoj pre-diabetického onemocnění je také charakterizováno stejnými dvojčaty, jestliže byl diagnostikován diabetes u jednoho z rodičů nebo blízkých příbuzných.

Některé patologické stavy zdraví mohou přispět k rozvoji prediabetes. U pacientů s obezitou, ateroskleróza, hypertenze, dna, chronické onemocnění jater, ledvin a žlučových cest, infekce močových cest, infekční léze respiračního a neuropatií jsou také riziko poruch metabolismu sacharidů.

Prediabetes může vyvolat tyto nemoci a patologických stavů, jako je hyperurikémie alimentárních a renální glykosurie, epizodické hyperglykémie a glykosurie, projevuje ve stavu stresu, onemocnění parodontu, furunkulózy, spontánní hypoglykémie. A samozřejmě, není nic překvapivého, pokud prediabetes vyvíjí u pacientů s poruchami slinivky fungovat.

Přítomnost jednoho z rizikových faktorů neznamená, že v určitém okamžiku bude zjištěna glukóza v krvi. To je mnohem pravděpodobnější, pokud existují dva nebo více provokujících faktorů. Například věk více než 45 let a velká tělesná hmotnost nebo vysoký krevní tlak, narození velkého dítěte v mladém věku a narušení pankreatu u starších atd.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Patogeneze

Naše tělo je komplexní systém pro plnou práci, z níž jsou stejně nutné bílkoviny, tuky a sacharidy. To vše můžeme dostat do složení jídla. A naše tělo následně odvozuje z toho nějaký užitek.

Produkty obsahující uhlovodíky tedy dodávají do našeho těla glukózu, což je hlavní zdroj energie. K tomu, aby buňky mohly extrahovat tuto energii z glukózy bez překážek, vytváří pankreas speciální enzym - inzulín. Inzulin se podílí na metabolismu glukózy, což má za následek normální životnost těla.

Pokud pankreas nevyvolá dostatek inzulínu kvůli některým okolnostem, cukr je pouze částečně absorbován, zbytek se dostane do krve, kde je zjištěn v důsledku testů. V tomto případě hovoří o vývoji diabetes mellitus.

V případě, že vzhled glukózy v analýze jsou spojeny ani tak s nedostatečnou produkci inzulínu, ale se zhoršenou citlivostí buněk na inzulín, mluvit o vývoji státu jako pre-diabetu, což je začátek konečné rovnou vedoucí k diabetu.

Prediabet se ještě nepovažuje za chorobu, ale je také nemožné pojmenovat pacienta s absolutně zdravou hladinou cukru v krvi.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53]

Symptomy prediabetes

U mnoha pacientů doktoři diagnostikují takovou patologii jako prediabetes, absolutně náhodou. Například osoba si stěžuje na bolest ledvin a předepsané testy ukazují na mírné, ale klinicky významné zvýšení hladiny glukózy v krevní plazmě. Pacient nemusí dokonce pociťovat žádné změny v jeho těle, ale změny v složení krevní síly doktor přijmout takovou osobu pro kontrolu.

Pokud existuje jediný případ výskytu cukru v krvi a je spojen se zneužíváním sladkostí, není důvod k obavám zvláště. Pokud však opakovaná analýza ukazuje přítomnost cukru, musíte přemýšlet a přijmout všechna opatření, která zabrání tomu, aby pre-diabetes vystupňoval do vážné, téměř nevyléčitelné nemoci, která způsobuje, že osoba dodržuje určité omezení života.

Obvykle by hladina cukru v krvi neměla překročit 5,5 mmol / l. Pokud se stane větší, ale dosud nedosáhne kritického bodu 7 mmol / l, je to první známka vývoje prediabetes. Kolísání koncentrace krevního cukru v těchto mezích se nepovažuje za znak diabetu, ale pouze jeho možného předání.

Jiné příznaky prediabetes se v mnoha směrech podobají projevům diabetes mellitus nezávislého na inzulínu. Jaké znamení je třeba věnovat pozornost?

 1. Metabolická porucha způsobuje hormonální poruchy v těle a naopak způsobují problémy s nočním odpočinkem (nespavost, potíže s usínáním, časté nepřiměřené probuzení atd.).
 2. Zvýšení koncentrace cukru způsobuje zvýšení viskozity krve, což ztěžuje tok malých cév. Pacient začíná pocítit tyto potíže ve formě svědivé kůže.
 3. Ze stejného důvodu se zraková ostrost může zhoršit, protože kvůli zvýšené hustotě krve nezajišťuje dodávky kyslíku a živin do optického nervu.
 4. Pokud koncentrace cukru převyšuje hodnotu 6 mmol / l, dochází ke konstantnímu bolestivému žízní, který zmizí až po snížení hladiny cukru. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím více začne tělo potřebovat tekutinu. Potřebuje vodu ke zředění krve a udržení vitálních funkcí buněk, které kvůli působení glukózy začínají mít nedostatek vlhkosti.
 5. Rychlé močení je opět způsobeno vlivem glukózy na ledviny a použitím velkého množství tekutiny.
 6. Nepřiměřené snížení tělesné hmotnosti je také způsobeno zvýšenou hladinou cukru. Člověk i nadále jedí stejným způsobem jako předtím, ale kvůli narušení metabolismu glukózy trpí nedostatkem energie. Výdaje na energii zůstávají stejné, což způsobuje zvýšení konverze tuků na energii a tím i pokles hmotnosti. Pacient se začíná cítit velmi vyčerpaný, unavený.
 7. Jakákoli metabolická porucha způsobuje zhoršení buněčné výživy, což vyvolává výskyt křečového syndromu.
 8. Prudké zvýšení cukru v krevní plazmě vyvolává stav, který je charakterizován jako návaly tepla nebo náhlymi tepelnými záchvaty.
 9. Porušení toku krve v cévách může vyvolat migrénové bolesti hlavy, pocit těžkosti a stlačení v končetinách, zejména v nohou.
 10.  U mužů může narušený přívod krve do orgánů kvůli zvýšené hustotě krve způsobit problémy se schopností.

Když se objeví takové příznaky, rozhodujícím ukazatelem diagnózy je stále hladina cukru v krvi. Je na něm, aby určil, s čím máme co do činění: počáteční fáze diabetes mellitus nebo jeho předchůdce.

Prediabetes a těhotenství

Během těhotenství začnou všechny orgány a systémy budoucí matky fungovat v posilovaném režimu. Máma teď dýchá a jí po dva. Je zřejmé, že produkce inzulínu v těle se také zvyšuje. Tato situace je charakterizována těžkým zatížením ostrovního zařízení.

Pokud byl diagnostikován před těhotenstvím diabetik s glukózou, může se v budoucnu snadno vyvinout na diabetes mellitus 2. Typu i bez vlivu jiných provokujících faktorů.

Navíc během těhotenství může tělo potřebovat inzulín. Nejčastěji se to stane právě uprostřed termínu (od 20 do 24 týdnů). Pankreas nemůže zvládnout úkoly, které jí byly přiděleny, a těhotná žena musí pichat léky obsahující inzulín. V tomto případě, čím delší je doba, tím vyšší je dávka inzulínu.

Ale dokonce i s přechodem pre-diabetes na mírný stupeň zjevného cukrovky není vždy možné upravit hladinu cukru v krvi dietní léčbou a znovu se musí uchýlit k injekci inzulínu.

Komplikace a důsledky

Skutečnost, že prediabetes ještě není považována za patologii, vůbec neznamená, že by se tento stav měl zacházet lehce. Zvýšení hladiny cukru v krvi nad 5,5 mmol na litr již není považováno za normu, ačkoli s tímto indikátorem není vynesen hrozný výrok. A jakékoliv odchylky od normy ukazují, že tělo není tak hladké.

Ignorováním takových signálů vyvoláváme přechod procesu od počátečního embryonálního stádiu na zřejmé onemocnění, kterým je diabetes typu 2. Důsledky pre-diabetu v nepřítomnosti vhodných opatření pro prevenci a ošetření jsou tyto projevy diabetu, obezity, onemocnění kardiovaskulárního systému, poruchy zraku, zhoršení zdraví, vystavení různým infekčním agens.

Není to tak nebezpečné, ale ne méně nepříjemné příznaky cukrovku, jsou nesnesitelné svědění (ženy, tento příznak má vliv na pohlavní orgány), dlouhodobé hojení různých kožních lézí, změny nálad, sklonem k nervových zhroucení a oslabení organismu jako celku.

Všechny tyto nepříjemné projevy rozvoje diabetes mellitus mohou být považovány za komplikace prediabetes, které nebyly zjištěny včas, nebo osoba jednoduše ignorovala alarmující příznaky.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59], [60]

Diagnostika prediabetes

Prediabetes je stav charakterizovaný poruchou tolerance glukózy. Může být asymptomatická nebo má mírnou symptomatologii, která připomíná projevy diabetes mellitus. V prvním případě jsou patologické změny v těle zjištěny jako výsledek dárcovství krve pro analýzu.

Zvýšená hladina cukru prokáže i celkový krevní test, ale podle jeho výsledků nemůžete diagnostikovat. Faktem je, že vzhled glukózy v krvi může být způsoben nadměrnou konzumací sacharidů a sladkostí v předvečer testů. Pokud mírné zvýšení hladin glukózy působí jako ojedinělý případ, nemusíte se obávat. Je jiná věc, pokud se situace opakuje.

Pacient může přijít k lékaři as určitými stížnostmi, mezi které patří:

 • vzhled furuncles na kůži,
 • problémy se zuby, například, se předčasně uvolní a vypadnou a dásně se zapálí a začnou krvácet,
 • svědění na kůži, zejména v oblasti vnějších genitálií,
 • pokožka se stává velmi suchá, vlasy začínají vypadávat, nehty jsou prasklé,
 • Zranění a léze na pokožce se nezhojí po dlouhou dobu,
 • výskyt sexuální slabosti u mužů a menstruačních nesrovnalostí u žen,
 • nevysvětlitelná žízeň atd.

Taková symptomatologie by měla varovat lékaře, ale bude moci provést definitivní diagnózu až po provedení obecné analýzy krve a moči, krevní testy na cukr a případně dalších testů.

Krev na cukr se obvykle odebírá ráno před snídaní. Interval mezi posledním večerním jídlem a dobou darování krve by měl být nejméně 8 hodin. Voda není v tuto chvíli zakázána.

Krev na cukr, jako obecný krevní test, je odebrána z prstu. Za normálních okolností, glukózy v plazmě by neměla být větší než 5,5 mmol na litr, ale i jeho zlepšování až 6 mmol / l lze přičíst chybě v rámci přípravy na analýzu, která vyžaduje to retakes. Pokud výsledek překročí 6,1 mmol / l, indikuje to vývoj prediabetic. Analýza moči v této fázi neukazuje přítomnost cukru v něm.

Chcete-li vyjasnit předběžnou diagnózu, můžete provést jinou analýzu - orální test glukózové tolerance. Pacient bere krev z prstu na prázdný žaludek a potom mu je nabídnuto vypít sklenici vody, ve které se rozpustí 75 g glukózy. Po 2 hodinách se provede druhý krevní test. Pokud se jeho výsledek 2 hodiny po příjmu sladkého nápoje pohybuje mezi 7,8 - 11 mmol na litr, může to pravděpodobně znamenat vývoj prediabetic. Vyšší dávky hovoří o diabetes mellitus.

Existuje další možnost stanovit patologický stav - měřit glykovaný hemoglobin několik měsíců. Jeho procento z celkového objemu krve a bude ukazatelem tolerance glukózy. Pokud je procento glycovaného hemoglobinu po určitou dobu v rozmezí 5,5 - 6,1, znamená to stupeň, který předchází vývoji diabetu.

V ideálním případě by mělo být paralelně s těmito studiemi provedeno stanovení hladiny inzulínu na prázdný žaludek. Obvykle toto číslo nepřesahuje 7 μIU / ml. Pokud dosáhne 13 μIU / ml, je nutné začít normálně upravovat tělo. Bohužel, tento druh výzkumu není vždy prováděn a ne všichni lékaři ho mohou správně interpretovat.

Instrumentální diagnostika v pre-diabetes je smysluplná pouze tehdy, když se pacient stěžuje na další zdravotní problémy, které lze identifikovat pouze tímto způsobem. Obvykle se provádí s podezřením na patologii srdce a cév (měření krevního tlaku a pulsů, EKG a dalších diagnostických postupů).

trusted-source[61], [62], [63], [64]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí mezi pre-diabetem a jeho dalším stupněm diabetes mellitus. U jiných typů cukrovky (bez cukru a závislých na inzulínu) není vývoj pre-diabetického stavu charakteristický.

trusted-source[65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73], [74], [75]

Kdo kontaktovat?

Léčba prediabetes

Pokud je u lékaře diagnostikován "prediabetes", není nutné zvláště panikovat, tento stav je reverzibilní. Splnění určitých požadavků pomůže normalizovat pankreas a obnovit normální krev.

V tomto případě léčba pre-diabetes zahrnuje nejen užívání léků, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, ale také některé změny v životním stylu osoby. Musí se vzdát tak špatných návyků jako kouření, pití, přejídání.

Pokud je nadváha (nebo dokonce obezita), bude muset také bojovat. To nebude těžké, vzhledem k tomu, že důležitým požadavkem pro léčbu pre-diabetu je dieta a pravidelná fyzická aktivita proveditelná (aktivní procházky ve vzduchu, děláte cvičení, práce na zahradě, atd.) Trvající nejméně půl hodiny pomoci kontrolovat obsah cukru a cholesterolu v krvi. Aktivní fyzická zátěž stimuluje zpracování glukózy na energii a správná výživa usnadňuje práci pankreatu zodpovědného za produkci inzulínu, který se podílí na metabolismu glukózy.

Proč je důležité se zbavit tuků? Není divu, že tvrdí, že nadváha je jedním z rizikových faktorů pro vývoj prediabetes. Věc je, že tukové buňky, které nepotřebují energii z glukózy, jim ztěžují přístup do svalové tkáně, která je prostě nezbytná. Glukóza vstupuje do těla, ale není zcela spotřebována. Jeho přebytek je následně nalezen v krvi, který se v důsledku toho stává hustší.

Pokud se zvyšuje krevní tlak, je třeba provést opatření k jeho normalizaci. Může se jednat o užívání speciálních léků (Enalapril, Fenigidin atd.), Které lékař předepisuje nebo užívají přípravky a bylinky, které obnovují normální tlak.

Fyzioterapeutická a chirurgická léčba prediabetes není relevantní.

Korekce hladiny cukru v krvi s léky

Lékařské ošetření pre-diabetes lékařů nepoužívají tak často. Indikace pro použití této metody léčby je nedostatek pozitivních výsledků léčby dietou a speciálně vyvinutým systémem cvičení.

Nejčastěji se u pacientů s pre-diabetes v pokročilém stadiu lékaři předepisují antidiabetický lék „metformin“, který zvyšuje citlivost tkání na inzulín, brání vstřebávání glukózy ve střevě, což snižuje sekreci glukózy v játrech a stimuluje využití jeho přebytku snižuje hladinu cholesterolu.

"Metformin"  s pre-diabetem předepisuje ošetřující lékař jednotlivě v dávce v závislosti na závažnosti patologického procesu.

Kontraindikace k užívání léku jsou:

 • nedostatečnost nebo narušení funkce ledvin (zvýšená hladina kreatininu),
 • stavy, které negativně ovlivňují funkci ledvin (dehydratace těla, těžký průběh infekčních procesů, šok, intravaskulární injekce kontrastních roztoků obsahujících jod apod.)
 • patologické stavy vedoucí k hladovění tkání u kyslíku (srdeční selhání, těžké onemocnění dýchacího systému, nedávný infarkt myokardu),
 • nedostatečná funkce jater,
 • zneužívání alkoholu,
 • kojení,
 • období těhotenství av předvečer početí,
 • přecitlivělost na metformin a jiné složky léčiva.

Lék není v pediatrii používán.

Nežádoucí účinky. Nejčastěji pacienti, kteří užívají metforminové léky, si stěžují na nevolnost, zvracení, zhoršení chuti k jídlu, průjem, epigastrickou bolest a kovovou chuť v ústech. Příznaky jako erytém, laktatakidóza (akumulace kyseliny mléčné v krvi) se objevují méně často a absorpce vitaminu B12 se zhoršuje.

Bezpečnostní opatření. Lék může být použit jako součást monoterapii a v kombinaci s jinými saharoponizhayuschimi znamená, že při absenci kontroly složení krve může vést k hypoglykémii, což vede k nižší koncentraci a neschopnost vykonávat práci vyžadující koncentraci.

Během léčby lékem je nutné sledovat práci ledvin, zejména pokud pacient užívá léky k některým indikacím ke snížení krevního tlaku, diuretika (diuretika) nebo NSAID.

Během léčby lékem byste měli přestat užívat alkohol obsahující nápoje a léky na bázi alkoholu, které zvyšují vedlejší účinky léku.

Při přípravě na operaci, která vyžaduje anestezii, je léčivo zrušeno dva dny před operací.

Analog pro léčivo "Metformin" je antidiabetický lék téhož biguanidového typu  "Siofor", který se podává s prediabetem pro stejné indikátory. Výhodou je lék s nižší dávkou "Siofor 500".

Způsob podání a dávka. Počáteční denní dávka léku je 2-3 tablety. Musíte je užívat po jednom nebo po jídle. Po 1,5-2 týdnu se dávka upraví v závislosti na výsledcích krevní testy na cukr. Maximální dávka je 6 tablet denně.

Kontraindikace. Stejně jako lék "Metformin".

Nežádoucí účinky. Totéž, co bylo pozorováno při podávání Metforminu.

Výše uvedené přípravky s pre-diabetem mohou být použity v kombinaci s léky snižujícími cukr, jako jsou "Maninil 5", "Amaryl" a další.

Perorální hypoglykemické léčivo  "Maninil 5"  patří mezi sulfonamidy, deriváty močoviny. Účinnou látkou léčiva je glibenklamid, stimulující beta-buňky pankreatu a tím i zvýšení sekrece inzulínu.

Léčba je užívána jak pro léčbu pacientů s diabetes mellitus, tak pro úpravu hladiny cukru v pre-diabetes.

Výběr efektivní dávky je prováděn lékařem na základě individuálních charakteristik těla pacienta a tělesné hmotnosti. Začněte léčbu minimálními dávkami léku: 0,5-1 tablety denně. Dávka se dále upravuje v závislosti na pohodě a krevním stavu pacienta.

Vezměte drogu před jídlem. Tablety se polknou celé a omyjí vodou. Vezměte drogu současně denně. Postup léčby se upravuje v závislosti na stavu pacienta.

Kontraindikace. Léčba není určena k léčbě diabetu 1. Typu. Nepoužívá se při vysoké pravděpodobnosti vzniku acidózy po resekci pankreatu s těžkými onemocněními ledvin a jater. Během těhotenství a laktace nepodléhá léčbě tímto léčivem. Nepoužívá se v pediatrii.

Nepředepisujte přípravek na přecitlivělost na jeho složky se zvýšenou citlivostí na sulfonamidy a přípravky obsahující sulfanylmočovinu.

Nežádoucí účinky. V důsledku užívání léku se může vyvinout hypoglykémie, zvýšit tělesnou hmotnost, narušit poruchy trávení. Na počátku léčby se u jednotlivých pacientů vyskytly krátkodobé vizuální a nepohodlí v oblasti ubytování, svědění, vyrážky na kůži a zvýšená fotosenzitivita. Závažné reakce jsou velmi vzácné.

"Amaryl" je lék na snížení cukru ve stejné třídě jako "Maninil 5". Léčivou látkou léčivé látky je glimepirid.

Způsob podání a dávka. Počáteční dávka léku je 1 mg. Pokud se ukáže, že je nedostatečné, lékař prohlédne schůzky ve směru zvýšení dávky nebo změny léku.

Při pre-diabetes je lék obvykle předepsán v případě neúčinnosti léčby metforminem.

Kontraindikace. Léčba se nedoporučuje k léčbě dětí, těhotných žen, kojících matek.

Nepředepisujte lék pacientům se zhoršenou funkcí jater a ledvin, stejně jako těm, kteří mají zvýšenou citlivost na složky léčiva a sulfonamidy.

Nežádoucí účinky jsou totožné s lékem "Maninil 5".

S ohledem na výše uvedené a podobné přípravky je třeba vzít v úvahu, že bez dodržení požadavků stravy s nízkým obsahem sacharidů je situace jednoduše nemožná. Léčebná terapie má smysl pouze v kombinaci se správnou výživou a cvičením.

Zůstaňte aktivní a obdržíte všechny potřebné látky, které tělu pomohou užívat vitamíny a vitamín-minerální komplexy.

Prediabetes je stav, který vyžaduje zvláštní pozornost k zdraví a odmítnutí špatných návyků, což znamená, že alkohol a cigarety by měly být alespoň dočasně zapomenuty. Navíc užívání antidiabetik a alkoholických nápojů může v mnoha případech způsobit nepříjemné následky.

trusted-source[76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83]

Alternativní léčba

Vzhledem k tomu, že léky nejsou základem pre-diabetické terapie a dieta a cvičení jsou upřednostňovány, je třeba s ošetřujícím lékařem projednat použití alternativních metod léčby poruch tolerance glukózy. Pokud považuje tuto léčbu za účelnou, mohou být použity alternativní léky ke zlepšení pankreatu, ke snížení absorpce glukózy v střevě a k optimalizaci metabolismu.

 1. 3 týdny před každým jídlem vypijte čtvrtinu šálku směsi čerstvé řepné šťávy a zelí zelí (ve stejném množství). Po týdnu může být kurz opakován. Pokud je pacient diagnostikován pankreatitidou, měla by být možnost použití takového "léku" projednána s gastroenterologou.
 2. Ráno rozemlejte 2 polévkové lžíce. Pohanka a nalijte sklenici nízkotučného kefíru, jíst 30 minut před večeří. Stejná věc byla provedena v noci a ráno před snídaní.
 3. Léčivý salát: jedna velká cibule a dobrý špetka kopečku a petrželové směsi kotletu a sezónu s olivovým olejem. Cibuli je třeba rozmíchat s vroucí vodou. Každý den jíst salát.
 4. Pozitivní vliv na trávení a metabolismus způsobuje odvar z lněného semínka (1 polévková lžíce na sklenici vody). Vezměte to ráno na prázdný žaludek.

Léčba prediabetem s bylinkami je použití užitkových a chutných vývarů na bázi kořene elecampanu, listů borůvek a jahod, boků, kořenů bylin, rybích výhonků.

trusted-source[84], [85], [86], [87], [88], [89], [90]

Homeopatie

Vzhledem k tomu, že mnoho příznaků prediabetes připomíná projevy diabetu 2. Typu, homeopatické léčení tohoto onemocnění může být také prováděno se stejnými léky, které se používají pro zjevný diabetes. Ale v každém případě musíte před zahájením léčby homeopatií v tomto ohledu poradit s lékařem.

První lék, který by měl věnovat pozornost člověku s vysokou hladinou krevního cukru, se považuje za léčivý přípravek Natrium phosphoricum. Předepisuje se, pokud existují počáteční příznaky vývoje diabetu 2. Typu. Koncentrace solí fosforu se zvolí individuálně podle hladiny glukózy v krvi.

Jako preventivní opatření na diabetes mellitus, pokud se objeví příznaky prediabetiky, můžete použít takové homeopatické léky, jako jsou Arsenika, Grafitis, Sekale kornutum. Kontraindikace k takovým lékům může být individuální nesnášenlivost součástí nebo zneužívání alkoholu (v případě jmenování alkoholových tinktur).

Je důležité věnovat pozornost tomu, že homeopatické léky působí na principu „podobné se léčí podobným“, což znamená, že počáteční fázi terapie možného zhoršení pacienta, což neznamená riziko neefektivnosti nebo terapie. Další věc je, pokud lék nevykazuje žádné výsledky po dlouhou dobu (více než 2 měsíce). Pak by mělo být nahrazeno nebo revidováno dávkování.

Prevence

Prevence vývoje prediabetes a jeho komplikací je v první řadě zájmem o zdraví člověka. Zdravý životní styl, absence špatných návyků, kontrola hmotnosti, správné výživy, každoroční lékařské vyšetření, včasné léčbě všech akutních a chronických onemocnění v mnoha případech pomohla předejít porucha glukózové tolerance, a to i na pozadí špatné dědičnosti.

Odmítnutí akutního, velmi slaného, smaženého, jakéhokoliv těžkého jídla, které způsobuje, že pankreas bude pracovat s angínou, pomůže udržet ji po dlouhou dobu a proto by neměly vzniknout problémy s vývojem inzulínu. K udržení zdraví trávicího systému pomůže a schopnost vyrovnat se se stresovými situacemi, depresí.

trusted-source[91], [92], [93], [94], [95], [96]

Předpověď

Prognóza pre-diabetes závisí do značné míry na tom, jak časně byl tento patologický stav odhalen a jak přesně bude pacient pokračovat ve jmenování lékaře. Když frivolní postoj k vlastnímu zdraví a pozdní diagnózu pre-diabetes může brzy rozvinout do vážného prakticky nevyléčitelnou patologie, který bude diktovat své podmínky pro další soužití.

trusted-source[97], [98], [99], [100], [101]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.