^

Zdraví

Příčiny vzhledu krtků

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecně se připouští, že příčiny krtků na těle, které mohou vzniknout v některé z jeho oblastí, jsou pokryty benigním lokálním rozšířením melanocytů - dendritických buněk bazální vrstvy epidermis.

Jedná se o jediné buňky, které syntetizují ochranu pokožky před ultrafialovým zářením a upravují barvu pleti, melanin na vlasy a oční pigment.

Podle struktury a vlastností je melanin biopolymer filtrovaný UV zářením, který je získán během vícestupňové biochemické transformace a-aminokyseliny tyrosinu; pigment se nanáší v melanosomích melanocytů, ale vlivem keratinocytů spadá do horních vrstev naší pokožky.

Kumulují na jednom místě, melanocyty tvoří znamení a jejich průměrné číslo u jedné osoby je od 30 do 40.

Klíčové příčiny krtků u dospělých a dětí

Kvůli zjištění skutečné příčiny výskytu krtků biologem a lékařem byly provedeny (a budou prováděny) řadu biochemických a genetických studií.

Současně specialisté připomínají, že kůže je nejdůležitější multifunkční orgán, jehož záložka se objevuje v procesu embryogeneze, tj. Během vývoje lidského embrya.

Většina krtků se objevuje během prvních 20-30 let života člověka a podle statistik má jen jeden z každých 100 dětí v době narození znaky. Důvody pro vzhled molů na dítě, které je vrozené névus (névus v latině znamená „mol“) je spojena s mírným vady embryonálního vývoje v prvních dvanácti týdnech těhotenství.

Kožní melanocyty produkující pigment, vytvořený z buněk neurální lišty melanoblast, že v počátečních stadiích embryogeneze rassosredotochivayutsya podél horní (dorzální) straně neurální lišty v různých částech těla (dlaždicového epitelu kůže a sliznic, vlasové folikuly, tkáně pavučinovitý membrány mozku). V bazální vrstvě epidermis melanoblasty dozrávají na melanocyty schopné produkovat melanin. Předpokládá se, že defekt vede k zrychlené proliferaci melanocytů.

To znamená, že představy o jejich přebytku a „nadstandardní“ melanocyty v kůži jsou rozděleny nerovnoměrně, a dát dohromady - hnízda, klastrů, ostrovy - v nejsvrchnější vrstvy kůže, a dokonce vyčnívají z něj.

Nedávné studie mírně objasňují obraz. Faktem je, že některé melanocyty vznikají z melanoblastů migrujících ventrálně - podél dolní plochy nervové trubice a pak podél nervů. Tyto prekurzorové buňky melanocytů vedou k perifernímu nervovému systému a nadledvinovému medullu. Tak se nacházejí v skořápkách nervů a axonů, mezi Schwannovými buňkami a jsou schopni produkovat melanocyty po narození.

Existují vědecké důkazy, že melanocyty v krtcích jsou mutovány do tzv. Dermálních nevusových buněk - kožních buněk nevusu. Tato varianta melanocytů se liší od obvyklé velikosti, cytoplazmatického objemu a nedostatku výhonků (dendritů). Obvykle se nacházejí na hranici přechodu dermis do epiteliálního tkáně a v závislosti na stupni zralosti lze dále klasifikovat jako epitelioidní, lymfocytární a neuroidní. Tvrdí se, že nevulové buňky jsou schopny migrovat, pronikat do lymfatických uzlin a dokonce do brzlíku (thymus), kde imunokompetentní buňky - lymfocyty tvoří a dozrávají.

K dnešnímu dni je zjištěno, že 60% z příčin mateřských znamének u dětí i dospělých mají dědičný znak. Existuje již více než 125 různých genů, které regulují pigmentaci buď přímo, nebo nepřímo. Mnohé z těchto genů řídících diferenciaci melanocytů nebo ovlivnit funkci biogeneze a melanosomes a také účast na biochemických procesů pigmentace a proliferace epiteliálních hormonů buněk, růstové faktory, transmembránových receptorů (EphR, EDNRB2 a kol.), Transkripční faktory (jako je MITF, Sox10, Pax3 atd.). Interakce celého výše uvedeného vyčísluje příčiny vzniku nových mateřských znamének.

Mimochodem, o hormonech. Hormonální změny během těhotenství a diabetiků často přispívají k tvorbě krtků. A hormonální příčiny molů v dítě a teenager vysvětlit, v první řadě činnost hormonů a biochemických růstových faktorů (například SCF faktor kmenových buněk), protože děti vyrůstají, a oblast kůže se neustále zvyšuje. Také v rostoucím organismu produkoval velmi aktivní hypofýzy melanokortinů - hormony, které specificky stimulují syntézu melaninu (ovlivňují produkci kortikosteroidů v kůře nadledvin a metabolismu lipidů aktivity v buňkách tukové tkáně).

Pod vlivem slunečního záření vzroste syntéza melaninu (a vidíme to při spalování sluncem). To vše je důsledkem aktivace tyrosinasy v melanocytech, což poskytuje zvýšenou ochranu pokožky před UV zářením. Někteří vědci naznačují, že nadměrná expozice slunce může hrát roli při tvorbě získaných krtků. Doposud nebyla objasněna biomechanika interakce mezi genetickou strukturou a celkovým účinkem ultrafialového záření. Nicméně, ve prospěch skutečnosti, že tomu tak je, praktická absence křídel na hýždě naznačuje praktickou ...

Příčiny krtků na krku, tváři a podpaží

Prakticky každý má zájem o odpovědi na tři otázky:

  1. Existují nějaké zvláštní důvody pro vzhled znamení na obličeji?
  2. Jaké jsou příčiny krtků na krku?
  3. Jaké jsou důvody pro vzhled podpůrných značek podprsenky - na tak nepříjemném místě, které obecně a slunce není vystaveno?

Budeme se snažit odpovědět na ně, spoléhat se na to, co je již známo klinické dermatologii týkající se tvorby epidermálních nevi indikované lokalizace.

Melanocyty se nacházejí mezi bazálními keratinocyty přibližně v poměru jedna k deseti a distribuují melanin jejich prodlouženými procesy (dendrity), stejně jako přímými kontaktními buňkami. Jak je známo, keratinovou kožní buňky v horních vrstev epidermis uspět navzájem dostatečně rychle a zvednutím nahoru (do stratům corneum kůže) provádět zachycený melanin - pro vytvoření bariéry proti UV záření.

Ve stejné době v různých částech obsahu epidermální melaninu a počtu jejích buněk produkují odlišný: v pokožce hlavy (včetně obličeje), jakož i krk a melanocyty ruce dvakrát více než v jiných částech našeho těla. Je zřejmé, že to je způsobeno skutečností, že tyto oblasti jsou mnohem častěji otevřené a získávají nejvíce slunečních paprsků.

Mezi, dokud se neprokáže verze způsobí, molů na obličeji spekuluje se, že proces tváření névu kožních buněk, podporuje zvýšený metabolismus v buňkách epidermis - v důsledku stresu účinky na změny teploty a vlhkosti na kůži, jakož i trvalé napětí komprese kůži obličeje mimických svalů .

Kromě toho, že je názor, že mohou existovat důvody pro vzhled molů na hrdle spojené s poruchou tvorby a distribuce melaninu v epidermis oblastech přímo nad nervy krční plexu (viz výše -. Migrace Melanoblast během embryonálního vývoje). Jedná se o větve motoru, kůže a membránové nervy, které jsou spojeny smyčkami a jsou umístěny na krku (zadní, přední a obě strany).

Ale důvody pro vznik mateřského znamení v podpaží, vědci jsou ochotni vidět přítomnost v kůži axilla vlasů žárovky a žlázy - pot a apokrin. Zvláštní mechanismus tvorby neviových axilů však dosud nebyl studován. Kromě toho zůstává neznámo, jak je tok melanocytů do epidermis řízen, ačkoli samozřejmě existuje regulační schéma tohoto procesu.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny vzhledu růžových a červených krtků

Nejpravděpodobnější příčinou červených mateřská znaménka je, že „tělo“ z névus může být nejen melanocyty, ale epidermální buňky pojivové tkáně, nosních vlákna a cévní prvky. Takzvané cévní névy (névus vascularis) zjevně různé velikosti červenavé otoky nebo skvrny na kůži v důsledku kapilární hypertrofie - proliferace krevních cév v kůži.

Kromě toho může být spojeno s nedostatkem koagulačních faktorů a vitaminu K, což vede ke zvýšenému krvácení, když jsou poškozeny stěny kožních kapilár částečně zachycené ve formátu.

Podle dermatologů jsou pro takové diagnózy typické červené krtky, jako je autoimunitní revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematosus.

Příčiny výskytu červených konvexních krtků jsou podobné. Proto je jejich „boule“ (jako v případě hnědé mol) vyplývá ze skutečnosti, že melanocyty se často nacházejí značně nad dermoepidermalnogo přechod a jsou lokalizovány v horní vrstvě epidermis, včetně granulované a stratům corneum zóny.

Také si přečtěte - Červený krtek nebo angiom

Příčiny vzhledu růžových a červených krtků nevylučují vliv vlastností složení produkovaného melaninu. Melanin může být buď hnědo-černý (eumelanin) nebo červenohnědý (pheomelanin). Ve druhém případě - zejména u rudých vlasů a přirozených blonů - jsou mateřské znaménka často světle béžová nebo růžová.

Příčiny vzhledu visícího krtka

Skutečnost, že příčina vzniku narození na noze, stejně jako příčiny vzhledu visící krtky na krku jsou důkladně studovány, není nutné mluvit. Ačkoli je věnována velká pozornost studiu etiologie tohoto druhu epidermálních nevi.

To znamená, že lze identifikovat sdružení s névus melanotsitnoogo ekrinních potních žláz, který je vyjádřen nejen v zachycení tělesa mol žláza sama (které mohou být ve středu mol), ale na výstupu névus buněk v sestavě směrem ven - v ekrinní kanálu.

V jiných případech infiltrační funkce vede k lineární struktuře distribuce intradermálních buněk nevusu. Přesahující dermodermální hranici a papilární vrstvu pokožky, skupina takových buněk proniká do povrchu a rozšiřuje část epidermis mezi vlákna kolagenu. Kromě toho mohou intradermální buňky nevusu vytvářet pigmentovanou kopulovitou nebo papilomatózní papulu (až do 1 cm v průměru) opatřenou nohou. Je také možné mít měkký tvar se širokou základnou, s barvou od světle hnědé a černé až bělavé nebo růžovo-červené.

Závěsné krtky mohou být vytvořeny kdekoli, ale jejich "oblíbenými místy" jsou oblast krku, podpaží a kůže v oblasti rozkroku.

V polovině minulého desetiletí, vědci z královské akademie (Královská vysoká škola) v Londýně zkoumal 1,200 non-identických dvojčat žen ve věku 18 až 79 lety a zjistili, že ti, kteří měli větší počet molů na těle, vlastnil a silnější kosti, t. E. Je méně pravděpodobné, že rozvinou osteoporózu. Kromě toho, že starší ženy mají více než 60 molů, kůže je méně vrásčitá a vypadali mladší než jeho letech ... Ukázalo se, že lidé se spoustou molů chromozomů jsou neobvykle dlouhé telomery - koncových částí DNA polymerázy, která prodlužuje doba aktivní replikace a vytlačí mnoho věkových procesů v těle.

A dermatologové radí - bez ohledu na čas a příčiny krtků - s jakýmikoli změnami v epidermálních nevusech se týkají specialistů, protože riziko vzniku rakoviny kůže spojené s přítomností krtků je dostatečně vysoké.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.