^

Zdraví

A
A
A

Proč narostlo mateřské znaménko a co dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zdravá kůže je ozdoba jakékoli osoby. Může se však objevit různé růsty, nejčastěji je to nevus. Zvažte, co dělat v takové situaci a jak rozpoznat patologii?

Rodné znamení jsou téměř všichni, liší se barvou, velikostí a polohou. Ve většině případů neinterferují a my se tiše setkáváme s takovými vlastnostmi pokožky. Ale to není vždy správné, protože za určitých podmínek mohou růst změnit svou barvu a velikost, to znamená, že se degenerují do maligních novotvarů.

Pokud není nevus na viditelném místě, nezpůsobuje nepříjemnosti a nezraní se, pak nejvíce často nedává pozor na to. Pokud však dojde k nějakým změnám v barvě nebo velikosti, pak je to příležitost jít do nemocnice.

Proč narození vzrostl a co s tím dělat, může dermatolog řeknout, což v případě potřeby dá směr chirurgovi nebo kosmetologovi. Přestože riziko přeměny pigmentovaných formací je malé, preventivní návštěvy lékaře jí pomohou snížit na minimum. Kromě toho včasný přístup k lékařské péči a včasná diagnostika melanomu dává dobrou šanci na úplné vyléčení rakoviny.

Příčiny růst mateřského znamení

Existuje mnoho faktorů a příčin, které způsobují růst melanocytických buněk. Není to nutně kvůli jejich zhoubné degeneraci. Nejčastěji vzrůst nebo vzhled nového nevusu souvisí s traumatem kůže, například během kosmetických procedur, různých endokrinních a hormonálních faktorů a mnoha dalších.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Může krtk růst?

Rodné znamení jsou správně považovány za přirozený ornament kůže. Objevují se a zmizí po celý život. Pokud tedy vznikne otázka, zda může dospělý člověk růst, je odpověď jednoznačná - ano. Méně nebezpečné jsou vrozené vady, protože se zřídka degenerují, na rozdíl od těch, které se vyskytují ve vyšším věku.

Normální pigmentovaný růst má malé rozměry <5 mm, jeho okraje jsou vyrovnané, tvar je symetrický a povrch je hladký. Pokud se neustále zvětšuje, existuje riziko malignity. Existuje řada příčin, včetně fyziologických, které způsobují jeho růst:

 • Traumatizace - mechanické zranění se nejčastěji vyskytují při výrůstcích, které se nacházejí na záhybech a záhybech pokožky, v dekoltu nebo bez ramínek spodní prádlo. Díky konstantnímu tření je poškozena tenká vrstva epidermis a při její regeneraci se na ní vytváří zvláštní kukuřice. To vede k jeho postupnému zvyšování. Hlavním nebezpečím této situace je, že existuje riziko infekce a onkologie.
 • Změna hormonálního pozadí - prudký nárůst nebo pokles hormonů během těhotenství, puberty, menopauzy nebo při použití hormonální antikoncepce může vyvolat růst. V tomto případě je nutné konzultovat nejen dermatologa, ale i endokrinologa.
 • Ultrafialové ozařování - nadměrné vystavení slunci představuje riziko nejen nadměrného růstu nevi, ale i různých kožních onemocnění. V rizikové zóně jsou blond, bílé a červené, protože jejich kůže není odolná vůči ultrafialovému světlu.

Pravidelné sebepozorování a sledování stavu kůže pomůže předcházet patologickému procesu a nebudou panicové, pokud narození vzrostla.

Hlavní důvody pro růst krtků:

 • Mechanickým nárazům - pigmentované tumorů zvyšuje ve velikosti, a znovu narodí v částech těla vystavených pravidelné trauma (prsty, krku, pasu, krku, vnitřní straně stehen a dlaní).
 • Zranění - jakékoli trauma k mateřskému znaménku může způsobit další růst nebo rozdělení na několik dalších míst.
 • Ultrafialové záření - vliv slunečního záření negativně ovlivňuje stav kůže. Dlouhé slunečníky vedou ke vzniku a úpravě již existujících defektů kůže. V rizikové zóně jsou lidé s lehkým typem kůže.
 • Hormonální změny v těle - vzhled nevi nebo změna jejich velikosti je velmi často pozorován během těhotenství, puberty a menopauzy.
 • Příjem hormonálních léků a antikoncepce - zvyšuje počet skvrn s melaninovými buňkami, obvykle na obličeji. Je to proto, že jemná a jemná kůže na obličeji je obzvláště citlivá na účinky vnějších faktorů a skoků hormonů.

Chcete-li růst krtek potřebujete čas, někdy to trvá roky a v některých případech pár dní. V každém případě systematické pozorování stavu kůže nebude ignorovat žádné změny. A zabrání nebezpečným chorobám.

trusted-source[7]

Patogeneze

Rodenka je hyperplazie dermálních buněk z řady melanocytů. Patogeneze je spojena s individuálními vlastnostmi lidského těla a genetickou predispozicí. Nevusy se mohou objevit na všech částech epidermis a sliznic. Ve většině případů mají tmavou barvu různých odstínů. Je to způsobeno akumulací melaninu v buněčné struktuře. Čím častěji je takový neoplasmus vystaven ultrafialovému záření, tím tmavší se stává. To je způsobeno aktivaci melanocytových buněk, které zvyšují pigment v přítomnosti hormonu hypofýzy.

Růst pigmentu nastává při hyperplazii buněk, tj. Při jejich nesourodém rozdělení. To je možné, pokud existují provokující faktory. Samotný nevus nemá tendenci k dynamickému růstu, což je jeho hlavní rozdíl od maligních novotvarů. Mnoho typů pigmentovaných růstů je vrozené a zvyšuje se spolu s růstem těla. To znamená, že ve věku od 20 do 25 let se jejich růst zpomaluje nebo úplně zastaví.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Symptomy růst mateřského znamení

Existuje mnoho druhů nevi (bílá, červená, průhledná, plochá, konvexní atd.), Jejichž vzhled může způsobit úzkost. Jejich příznaky nejsou doprovázeny bolestivými pocity nebo jinými příznaky, které ukazují, že narození vzrostl. Pouze pravidelné samošetření pokožky umožní pozorovat nový pigmentovaný růst. Problémy vznikají, když je narozenina zraněna nebo prudce zvětšena. V takovém případě musíte kontaktovat dermatologa, který klasifikuje poškození, určuje jeho vzhled a provádí diagnózu.

Zvažte příznaky a vnější příznaky společných krtků:

 1. Není nebezpečné (bez rizika degenerace melanomu)
 • Flat - Lentigo je tvořeno z melanocytů v horních vrstvách pokožky. Měl kulatý nebo oválný tvar, velikosti 3-5 cm, může být hladký i reliéfní, barva je tmavší než pihy. Nejsou ovlivněny ultrafialovým zářením, neztmavují a nezvětšují. Nejčastěji se objevují na obličeji, pažích a krku.
 • Konvexní - jsou tvořeny z melanocytů v hlubokých vrstvách kůže. Velice často má vlasy, v průměru je asi 1 cm s hladkým nebo nerovným povrchem.
 • Papilomatózní - nejčastěji lokalizované na hlavě, mají drsný povrch s nepravidelností, bradavicemi a drážkami.
 • Galoneuvus - kolem pigmentu je vytvořen depigmentovaný prstenec a jeho střed je připevněn nad okolní tkáně.
 • Mongolské místo - může dosáhnout velkých velikostí a být lokalizován na jakékoli části těla. Jeho barva se liší od intenzivní u dětí, bledá u dospělých.
 • Fibroepiteliální - vzestup kulatého tvaru s rovnými okraji, růžové nebo světle hnědé barvy.
 • Hemangiom - vaskulární mateřské znamení, červená nebo růžová. Je tvořena ve formě uzlíků, to je visí nevi.

Výše popsané neoplazmy pigmentů nezpůsobují žádnou zvláštní škodu, nemění barvu s věkem a neroste.

 1. Nebezpečné nevi (existuje riziko malignity)
 • Modrá - má modrou nebo modrou barvu a v některých případech hnědou. Malá velikost až 2 cm se zvedá nad povrchem kůže. Nejčastěji lokalizované na obličeji, končetinách a hýždě.
 • Border pigmentary - může mít různé tvary a barvy. Výraznou vlastností je soustředná změna barvy na střed od okraje.
 • Obří pigment - má velké rozměry a nerovné hrany, stoupá nad okolní tkáně. Tyto formace často zvyšují růst vlasů.
 • Dysplastika - nepravidelný tvar s nerovnými okraji a heterogenní barvou.
 • Nevus Ota - lokalizovaný v oblasti oběžné dráhy, lícní kosti nebo horní čelisti. Může se objevit na sliznicích úst, nosu nebo očí.

Všechny výše popsané defekty pokožky mají vlastnosti, které je odlišují od sebe a od ostatních kožních útvarů. Pokud provedete diagnózu po obtížné prohlídce, lékař provede kůži nebo histologii.

Vzdálená narození narostla

Opakování melanocytárního nevusu po odstranění je pokračujícím růstem tkání, které nebyly zcela odstraněny. Pokud je vzdálená narození narostla a histologií je benigní, relaps nepředstavuje nebezpečí. Pokud však dochází k rychlému růstu pigmentu a jeho odtoku z bachoru, je nutné provést reexcizi a následnou opakovanou histologii.

Důsledky odstranění nevi, tedy rizika jejich dalšího růstu, závisí na řadě faktorů. Je velmi důležité vzít v úvahu individuální reakce těla, správnost pooperační péče a samozřejmě kvalitu provedeného odvádění. Ihned po operaci se objevují nepohodlí, které mohou trvat několik dní až měsíc. Na místě excize se objeví kůra, kterou nelze dotknout. Aby se zabránilo možné infekci, měla by se rána natřít roztokem manganistanu draselného nebo zelenokopu.

trusted-source[13]

Po odstranění narození narostla

Mnoho majitelů pigmentovaných výrůstků na kůži čelí tomuto problému, když mol po výronu rostl. To je způsobeno nesprávným postupem, tj. Neúplným odstraněním melanocytových buněk.

Podívejme se podrobně na to, s jakými komplikacemi se opakuje, je možné se srazit při použití různých způsobů odstraňování:

 • Laserové odstranění - všechny komplikace jsou minimalizovány, celý proces hojení je bez následků. Pokud byla léčba malého plochého krtka, pak po úplném zotavení není na kůži ani jizva. Po vyklenutí mohou být v oblastech jejich odstranění a jizev malé prohlubně. Ve vzácných případech je pozorována změna pigmentace kůže.
 • Cryodestrukce je jednou z nejlevnějších a nejlevnějších metod. Po něm velmi často dochází k různým komplikacím. Vzhledem k tomu, že se používá kapalného dusíku, není možné stanovit hloubku pigmentových tkání, to znamená riziko jejich částečného odstranění, po kterém bude vyžadována opakovaná procedura. Neopatrné užívání kapalného dusíku může způsobit popáleniny tkání, což prodlužuje dobu hojení a přeruší strukturu zdravé pokožky. Další nevýhodou tohoto způsobu je to, že v místě neúplně odstraněného mateřského znamení se vytvoří malý kulovitý tuberkul, který vyžaduje další ošetření.
 • Rádio-nůž - ve své účinnosti je podobný laserovému postupu. Může zanechat malé jizvy, ale neplatí pro odstranění tvarů na obličeji.
 • Chirurgická excizie - po lokální anestezii se vyřízne skalpel a použije se steh. Po postupu postupuje léčebný postup, který trvá déle, na rozdíl od jiných metod. Existuje řada následků, které by měl pacient znát: podkožní krvácení, jizvy, keloidní jizvy, infekce rány a samozřejmě recidivu.
 • Samoobsluha je nejnebezpečnější metoda s největším počtem nebezpečných důsledků. Při jeho používání je třeba si uvědomit, že ne všichni nevi jsou odkázáni na odstranění, protože tam jsou ty, které nelze dotknout. V domácnosti je velmi obtížné dodržet všechny hygienické normy, takže riziko infekce rány je výrazně zvýšeno. Bez speciální mikroskopické diagnózy je obtížné říci, jak pronikají hluboce melanocytické buňky, takže po samošetření v 90% případů dochází k relapsu. Dalším častým jevem jsou jizvy.

Zda pěstounka poroste po odstranění, závisí na zvoleném způsobu léčby, na profesionalitě chirurga a dodržování doporučení ohledně péče o rány.

trusted-source[14]

Narodila se růžová srst

Pro mnoho lidí se stává nepříjemným faktem, že když rostlina narůstala vlasy. To dává estetické nepohodlí a může způsobit psychologické komplexy. Pokud však nevus, pokrytý vlasy, není na významném místě a nevyvolává nepříjemné pocity, zůstává otázka: je růst vlasů nebezpečný a může být odstraněn.

Hairizing je normální fyziologický proces. Znamená to, že pigmentovaný novotvar se skládá ze zdravých, zralých melanocytů. Je benigní a nenesou hrozbu. Někteří mylně věří, že vlasy na mateřském znaménko jsou známkou melanomu, ale není. Naopak, riziko přeměny zabarvené hrany na vlasy je mnohem menší, než bez ní. To znamená, že pokud vaše vlasy roste na krtcích, pak to není ospravedlnění vzrušení. Ale jestliže to zkazí vzhled, mohou být smazány.

Pro vymazání jsou použity dvě metody:

 • Periodické ořezávání pomocí nůžek.
 • Odstranění.

To znamená, že můžete odstranit vlasy pouze řezáním nůžkami. Přístroj musí být předem dezinfikován peroxidem vodíku nebo alkoholem. Aby se problém navždy zbavil, musíte kontaktovat dermatologa, který zvolí optimální způsob odstranění nárůstu. Pokud nejsou vlasy příčinou nepohodlí nebo estetického nepohodlí, je lepší se je nedotýkat. V tomto případě nezapomeňte, že linie vlasů - to je jasné znamení dobré kvality.

Chlupy jsou kontraindikovány k vytahování pomocí pinzety. Protože existuje riziko traumatizace vlasového folikulu, jeho podráždění a následného zánětu. Nevyhazujte vlasy, protože poškození tkání může způsobit zhoubnou degeneraci. Pokud se ale vlasy stále táhnou, je lepší poradit se s dermatologem, zvlášť pokud se po proceduře objevila bolest, svědění a pálení. Pomocí dermatoskopie a vizuální kontroly lékař předepíše léčbu nebo odstranění nádoru. Pokud se vyskytne situace, kdy vypadnou vlasy, není to velmi dobrý příznak, protože zvyšuje riziko degenerace do rakoviny. V takovém případě byste měli konzultovat také dermatologa.

trusted-source[15]

Narození narostlo v průběhu roku

Pigmentované kožní léze jsou přítomny u mnoha lidí, pro někoho jsou dekorací, zatímco v jiných způsobují nepohodlí a znechucení. Dokonce i když se člověk narodil bez těchto zvláštních znaků, pak se během života bude nutně objevit. Pokud krtek vzrostl za rok, ale má normální rozměry a nezpůsobuje bolestivé pocity, není důvod k obavám. Růstový proces je zvláště aktivní v prvních deseti letech života člověka, během puberty a během těhotenství.

První skvrny s melaninovými buňkami se objevují ve věku jednoho roku, jsou malé a stěží viditelné. Důvod jejich růstu je spojen s aktivní produkcí hormonů nebo s prodlouženým vystavením ultrafialovému záření. To znamená, že mateřskou značkou může být vrozená malformace kůže nebo získané benigní novotvar. Jsou různé velikosti, barvy, umístění a hloubky výskytu ve vrstvách kůže. Takže pokud je mateřská značka bezpečná, má kulatý nebo oválný tvar, malý <5 mm a jeho barva se nemění.

Příčinou obav by měl být vzhled velkého počtu nevi v krátkém čase. V tomto případě je lepší kontaktovat dermatologa, který zkontroluje malignitu a určí její typ. Pokud existuje riziko onkologie, hrozba musí být odstraněna v rané fázi. Vzhledem k tomu, že bez lékařské pomoci se ani malý, na první pohled nenápadný mateřský vzorek může vyvinout do melanomu a šíří rakovinové buňky v celém těle.

Mole ztmavla a rostla

Mnoho lidí čelí problému, když mateřské znaménko ztmavne a narůstá. Může to být způsobeno vystavením UV záření, hormonálnímu selhání nebo trauma. V tomto případě neoplasmus ne vždy užívá maligní formu. Pokud však růst zanikne a narůstá v krátkém čase, pak stojí za to být ostražitý. Takové náhlé změny v některých případech vedou k vážným důsledkům.

Maligní nádor je melanom, rychle se šíří přes tělo oběhovým systémem. Existuje řada příznaků, které indikují patologický proces:

 • Pigment zčernal
 • Byly tam tmavé inkluze
 • Obrysy se změnily
 • Barva se stala heterogenní
 • Zvýšená velikost

V tomto případě je velmi důležité vyloučit riziko onkologie. K tomu je třeba kontaktovat dermatologa, který provede diagnózu změněných tkání. Po řadě studií bude problém odstranit nárůst, protože podezření na malignitu je přímým ukazatelem tohoto postupu.

Co dělat, když se krtek rozrostl během těhotenství

Po koncepci dítěte v těle ženy dochází k závažným změnám. Mnoho budoucích matek si stěžuje, že narození vzrostl během těhotenství. Jejich vzhled v tomto období je zcela normální a vysvětlitelný jev. Ve většině případů jsou benigní a nevyvolávají komplikace. Kromě vzhledu nových, během tohoto období mohou existující růst nebo tmavnutí. Všechny tyto procesy jsou spojeny se zvýšenou produkcí melaninu (kožního pigmentového hormonu). Stejně jako barva pupku se změní, oblast v blízkosti bradavek nebo pásky na břiše, tak dělají krtek.

Pokud nová skvrna nevyvolává bolestivé pocity, to znamená, že to není svědění a není zapálené, pak je vše normální. Platí to pro již existující, které se zvětšily nebo zvětšily. Pokud však existuje alespoň jeden z výše uvedených příznaků, musíte vidět lékaře. Nezapomeňte, že riziko malignity je navzdory tomu, že je minimální.

Co se týče změn, ke kterým dochází u nevi, těhotná žena by měla konzultovat svého gynekologa. Lékařka se poradí s dermatologem, který diagnostikuje rušivé novotvary a rozhodne se, co s nimi bude dále dělat. Během březosti se nedoporučuje odstraňování mateřských znamének, ale není zakázáno. Můžete se zbavit těch výrůstků, které jsou pravidelně traumatizovány, to znamená, že jsou ve skupině s vysokým rizikem znovuzrození. Povinné odstranění kožních defektů v perineu a v původních kanálech, protože mohou být během porodu poškozeny a dokonce infikovány. Pokud těhotná žena má maligní nevus, to znamená, že je také odstraněn.

Co když dítě má krtek?

Vzhled krtků u dětí je společný jev, který ve většině případů nezpůsobuje obavy. Při hledání odpovědi na otázku, proč dítě má krtek, je nutné konzultovat s dermatologem. Lékař provede diagnózu, určí typ vzniku kůže a příčinu jejího vzhledu (dědičnost, akumulace melanocytů, nepříznivé faktory prostředí).

Nevi se mohou objevit ihned po narození, v takovém případě jsou klasifikovány jako vrozené. Přicházejí v různých barvách, velikostech a místech. Zpravidla se jedná o 3-10 z nich. Jak stárnou, zvětšují se a ztmavují, některé zmizí, jiné se objevují.

 • Nejčastěji jsou dětem diagnostikovány pigmentované výrůstky na hlavě, nosu a zadní části hlavy. Mají vrozenou povahu, protože se tvoří během období nitroděložního vývoje.
 • Druhým nejčastějším výskytem jsou ploché mateřské znaménka. S věkem se zvyšují, ale nemění barvu.
 • Velmi zřídka existují hemangiomy - konvexní novotvary různých barev. Ve většině případů rostou na obličeji a přinášejí estetický nepohodlí.

Mnoho rodičů zdůrazňuje otázku odstranění těchto útvarů. To může být spojeno s rizikem jejich degenerace do maligních nádorů as tím, že zhoršují vzhled dítěte. Pro odstranění se používají stejné metody jako u dospělých pacientů: laserová operace, kryokonstrukce nebo elektrokoagulace. Konečné rozhodnutí a povolení k odstranění dává dermatolog, přičemž se řídí výsledky analýz.

Komplikace a důsledky

Rodné znamení, stejně jako jiné kožní léze - představuje potenciální riziko onkologie. Chcete-li zabránit patologii, mnozí vlastníci nevi jsou vyřešeni, aby je odstranili. Nesprávně prováděný postup ohrožuje vážná nebezpečí. Důsledky jsou různé, od infekce až po malignitu. Abychom mohli objektivně posoudit možné důsledky postupu, zvažte nejčastější:

 • Velmi často se nárůst nevylučuje, proto jsou prováděny opakované operace. To vede k vážné traumatizaci a ztenčení kůže, vzhled jizev.
 • Některé metody léčby zahrnují použití kapalného dusíku, které může způsobit popáleniny. V takovém případě pacient čeká na dlouhou dobu zotavení.
 • Mnoho procedur zanechává stopy za sebou, od lehkých téměř nepostřehnutelných jizev po závažné pečeti a keloidní jizvy.
 • Při použití chirurgického odstranění existuje riziko infekce a vznik krvácení.
 • Pokusy se nezávisle zbavit kožních vlastností pomocí alternativních metod a jiných řemeslných metod ohrožují vývoj melanomu.

Před rozhodnutím o postupu odstranění je nutné vážit klady a zápory. Vzhledem k výše popsaným důsledkům může situace výrazně komplikovat.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Narození vzrostlo a svědění

V některých případech se v oblasti nevusu objevují nepříjemné a dokonce bolestivé pocity. Skutečnost, že krtek vzrostl a šíří, může být spojen s různými faktory. Nejčastěji toto podráždění je těsné oblečení. Závažnější příčinou nepohodlí je prudké rozdělení buněk, což vede k rychlému zvýšení velikosti a představuje riziko vzniku melanomu.

Existuje řada důvodů, které mohou vést ke svědění a růstu:

 • Alergická reakce.
 • Různé zranění a poškození kůže.
 • Hormonální změny v těle nebo použití hormonálních léků.
 • Vylepšená masáž a další mechanické účinky.
 • Zvýšené ultrafialové záření.

Bez ohledu na příčinu nepohodlí je nutné konzultovat s dermatologem. Lékař předepíše vhodnou léčbu a posoudí míru rizika. Pokud je to nutné, provede se postup odstranění kožních novotvarů.

trusted-source[22], [23], [24]

Narozeniny narostly a bolí

Melanocytické buňky se mohou projevovat v jakékoliv části těla, čímž vzniká nevus. Takové novotvary jsou obvykle benigní povahy, ale za určitých podmínek mohou degenerovat do rakoviny. Pokud zjistíte, že krtky vzrostly a bolí, může to znamenat nástup patologického procesu. To vyžaduje odbornou pomoc od dermatologa.

Ve většině případů dochází k bolesti v důsledku zranění. Ale důvod může být spojen s působením jakýchkoli jiných podnětů, například zvýšeného slunečního záření. Pokud je nevus nemocný, pak kromě nepohodlí a zrychleného růstu lze pozorovat vzhled asymetrie ve své podobě a krvácení, změnu barvy. V tomto případě lékař předepisuje odstranění s následnou diagnózou a histologickou analýzou. Na základě výsledků studie lze předepsat další léčbu ve formě topických přípravků nebo tablet.

Pokud na těle narostla narození, ve většině případů to nepředstavuje opsnosti. Komplikace se vyskytují, když se degenerují do melanomu. To je způsobeno traumatizací, procesy, které se vyskytují v těle (změny hladiny hormonů), používání lékové terapie nebo zvýšené vystavení UV záření. Některé nevi jsou neodmyslitelně hrozbou, proto vyžadují zvýšenou pozornost.

Pravidelné sebepozorování těla a kontrola stavu mateřských znamének zabrání různým komplikacím, které ohrožují život. U prvních patologických příznaků (změna barvy, velikosti, asymetrie, krvácení atd.) Je nutné kontaktovat dermatologa. Lékař vyšetří novotvar, provede jeho diagnózu a v případě potřeby jej odstraní, čímž zabrání nezvratným následkům.

Diagnostika růst mateřského znamení

Moles, bez ohledu na jejich původ, potřebují lékařské vyšetření, zvláště pokud se začaly dramaticky zvyšovat ve velikosti, mění se barva, struktura nebo tvar. Diagnóza začíná konzultací s dermatologem. Doktor zkoumá stavbu a vypracuje další plán výzkumu.

Diagnóza se skládá z:

 • Anamnéza a vizuální vyšetření.
 • Digitální dermatoskopie.
 • Laboratorní výzkum.
 • Panchová biopsie.

Hlavní důraz je kladen na výsledky dermatoskopie. Je po něm testy a biopsie předepsány. Během vyšetření lékař vyhodnotí velikost, přítomnost asymetrie, struktury a barvy. Struktura má určitou klasifikaci, která vám umožňuje získat úplné informace o nevusu.

Abychom zjistili, jak jsou lokalizovány hluboko melanocytické buňky, provádí se počítačová epiluminiscenční studie. Výbuchy jsou pronikány dovnitř a určují úroveň jeho výskytu. Pokud existuje podezření, že se znovu narodil v melanomu, je indikována radioizotopová studie (neinvazivní diagnóza). Pacient potřebuje pít fosforečnan sodný, pak pomocí kontaktní radiometrie zjistí hladinu izotopu v novotvaru a zdravých tkáních.

Je také možné použít termometrickou metodu, jejíž podstatou je detekce patologie pomocí teplotního rozdílu pokožky. Zpravidla má zdravá a postižená kůže rozdíl 4 stupňů. Rozhodující diagnostickou hodnotou je histologie. Za tímto účelem lékař odstraní a vyšetří tkáň pod mikroskopem. Jeho výsledky potvrzují nebo vyvracejí zhoubnou kožní poruchu.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Analýzy

Laboratorní diagnóza ve studii stavu névy má druhořadý význam. K detekci onkologie je zapotřebí provést vyšetření krve a moči. Pomocí krevní zkoušky určuji hladinu enzymu laktátdehydrogenázy. Jeho vysoké míry naznačují rezistenci rakovinných buněk na chemoterapii. Biochemická analýza je nezbytná k posouzení stavu kostní dřeně, ledvin a jater, které mohou být také ovlivněny rakovinnými buňkami.

Histologická analýza je velmi důležitá. Molek je vyříznut, výsledné tkáně jsou ošetřeny speciálními histologickými roztoky a studovány pod mikroskopem. Jeho výsledky umožňují stanovit benigní, prenalochetózní a maligní novotvar. Také pomocí této studie lze posoudit přítomnost a závažnost zánětlivého procesu (specifického a nespecifického).

trusted-source[31]

Instrumentální diagnostika

Po vizuálním vyšetření a sadu laboratorních vyšetření je pacientovi doporučena instrumentální diagnostika. Zvažme základní instrumentální metody výzkumu:

 1. Dermatoskopie

Jednoduché, bezbolestné vyšetření se speciálním prostředkem - dermatoskop. Umožňuje odhadnout stadium vývoje novotvaru a odhalit melanom. Metoda je vizuální násobné zvýšení. Postup se skládá z:

 • Kůže je aplikována gel pro zvýšení průhlednosti dermis a zabraňuje vzplanutí oslnění.
 • Směr zvláštního osvětlení.
 • Kontrola optického dermatoskopu a jeho makrofotografie.
 • Stanovení rozměrů nevusu pomocí speciální měřítka zařízení.
 • Posouzení stavu a diagnózy.

Pomocí dermatoskopie dokáže lékař připravit mateřskou kartu. To platí zpravidla u pacientů s četnými dermálními výkaly, které způsobují strach.

 1. Biopsie

Z pigmentového novotvaru odeberte biopsii a přímo na histologii. Postup je prováděn za lokální anestézie. K dnešnímu dni se rozlišují různé typy biopsií:

 • Holení - je indikováno u krtků s nízkým rizikem znovuzrození. Pokud existuje riziko vzniku rakoviny, metoda se nepoužívá, protože tloušťka řezu není dostatečná k určení stupně penetrace rakoviny do kůže.
 • Puncture - pro studium trvá několik vrstev kůže (epidermis, dermis, horní vrstva a tukové tkáně).
 • Injekce a excize jsou nejinvazivnějšími metodami, které detekují melanocyty v hlubokých vrstvách kůže. Při excizi se provádí úplné odstranění nevusu a při incisivním - částečném.

Pokud výsledky biopsie odhalily rakovinové buňky, pak se provede studie okolních tkání a lymfatických uzlin. K tomu použijte jemnou biopsii aspirační jehly a operaci lymfatických uzlin. Pokud se melanom rozšířil do jiných orgánů, je nutné ho oddělit od jiných typů onkologických onemocnění.

Kromě výše uvedených postupů lze použít epiluminiscenční dermatoskopii, počítačovou diagnostiku, histologii a jiné informační metody.

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Pro stanovení stupně malignity pigmentovaných novotvarů a rizika jejich degenerace existuje celá řada různých výzkumných postupů v lékařském arzenálu. Diferenciální diagnóza je nezbytná k odlišení kožního růstu od podobných jevů.

Diferenciation je reprezentován následujícím algoritmem:

 • Anamnéza - dermatolog určuje, kdy došlo k molu, zda je jeho velikost a barva se změní, je nějaké nepříjemné nebo bolestivé pocity (svědění, loupání, krvácení).
 • Vizuální kontrola - zkoumá se jeho stav, obklopuje jeho tkáně a mízní uzliny.
 • Laboratorní vyšetření - pacient dává krev a moč. V krevní zkoušce mohou být detekovány nádorové markery melanomu - protein S-100 a LDH. Také se provádí histologie pigmentovaných tkání.
 • Molekulární studie - po prozkoumání stavu všech existujících nádorů lze identifikovat i nejmenší počáteční značku postiženou melanomem (RT-PCR).
 • Dermatoskopie a konfokální mikroskopie je vizuální růst a studium struktury novotvaru na úrovni buněk pomocí infračerveného záření.
 • Rádio-izotopové skenování - provádí pravidelně monitorování dynamiky změn.
 • Počítačová diagnostika - MRI, CT, ultrazvuk a další metody pro získání dalších informací o stavu nervu a těla.

Molek se diferencuje s běžnými bradavkami, fibromem, bazaliomem a jinými novotvary imitujícími nádory. Studie do značné míry závisí na její poloze.

Kterému doktoru mám jít, jestli má narození značka?

Prevalence rakoviny roste každý den. V rizikové zóně jsou lidé s různými kožními chorobami a četnými nevi. Pokud patříte do této kategorie, stojí za to vědět, který lékař by měl jít, jestliže narození narostla.

Pokud tedy uvidíte podezřelý pigmentovaný růst ve vašem těle, neměli byste paniku. První věc, kterou je třeba udělat, je konzultovat terapeuta, který se poradí s dermatologem. Je to dermatolog, který se zabývá studiem a léčbou kožních novotvarů. Existuje řada příznaků, které vyžadují lékařskou diagnózu névusu:

 • Plná změna barvy, zvýšená pigmentace nebo změna barvy.
 • Nerovná barva, zarudnutí.
 • Deformace, vzhled asymetrie.
 • Okolo zástavby se objevily nové promítání s rychlým růstem.
 • Hranice se staly nejasné, nejasné.
 • Tam je aresa, to je, mírné zčervenání podél obvodu pigmentu.
 • Bolestné pocity, peeling, svědění, krvácení, záněty.
 • Porušení integrity, tvorba trhlin a ulcerace.

Výše uvedený jev může naznačovat degeneraci benigních nevi v melanomu. Pro zajištění a včasné odhalení patologického procesu je nutné provést řadu vyšetření u dermatologa.

Lékař provede komplexní diagnózu. Pokud se výsledky rakovinných buněk nenacházejí, není mateřský den ovlivněn. V opačném případě je odstraněn, následovaný histologickým vyšetřením tkání a léčbou. Je-li kožní vada bezpečná, ale způsobuje estetické nepohodlí nebo je náchylná k časté traumatizaci, je také odstraněna. Za tímto účelem se používají moderní a bezpečné metody: laserová chirurgie, kryogeneze, odstranění rádiových vln, excize. Po ukončení procedury se pacientovi poskytují doporučení pro období zotavení. Pokud jsou na pracovišti pozorovány, nejsou žádné jizvy nebo jiné vady.

Kdo kontaktovat?

Léčba růst mateřského znamení

Bez ohledu na umístění nevi na těle vyžadují všechny pečlivé sledování a diagnostiku. Léčba je prováděna dermatologem, pokud existuje riziko vzniku maligní degenerace, nebo můry už mají formu melanomu. Léčba je nutná as častým traumatickým nebo estetickým nepohodou z nevše.

Léková terapie se ve většině případů nepoužívá, protože nemá žádný výrazný účinek na nově vzniklé nádory. Průběh užívání léků je indikován v případě, že kožní defekty se objevily na pozadí jiných patologických stavů. V jiných případech léčba zahrnuje úplné odstranění mateřského znamení.

Co když narostl můj růst?

Mnoho majitelů pigmentovaných kožních nádorů je trápeno otázkou, co dělat, když brouka vzrostla? První věc, kterou potřebujete, je určit, jak rychle došlo ke zvýšení. Čím rychleji se név zvýšil, tím závažnější je prognóza. Ve většině případů se pigmentační skvrny postupně zvyšují, 1-2 mm za rok. Vizuálně je obtížné tyto změny pozorovat, zvláště pokud je krtek v špatně zkoumané oblasti. V takovém případě musíte kontaktovat dermatologa, který provede komplexní vyšetření.

Pokud v tuto chvíli nevidíte lékaře nebo si nejste jisti, že váš nevus vzrostl, měli byste odpovědět na několik otázek:

 • Ať už se jednalo o svědění, pocity hoření, trhliny nebo záchvat.
 • Zda se změnily okraje, barva nebo tvar.
 • Existuje opuch pigmentu nebo kůže kolem něj.

Pokud neexistují kladné odpovědi na výše popsané otázky, pak stojí za to sledovat stav budování. Pokud jsou však přítomny alarmující signály, je naléhavě nutná lékařská pomoc. To je způsobeno skutečností, že růst v kombinaci s jinými patologickými příznaky může být známkou degenerace. Nezapomeňte však předem, protože v některých případech mohou nevratné fyziologické procesy (těhotenství, puberta, menopauza) nebo dlouhodobé vystavení slunečnímu záření způsobit změny.

Léky

Léčba užíváním různých léků je zaměřena na potlačení růstu a odstranění pigmentu. Nejčastěji se používají místní léky, které umožňují destrukci tkání, mají protizánětlivé, resorpční a urychlující účinky na obnovu pokožky.

Zvažte populární léky pro zničení krtků:

 • Stephalin je bylinná mast proti mnoha druhům nevi. Bohatá rostlinná směs proniká do hlubších vrstev kůže, čímž eliminuje složité novotvary. Prostředek se aplikuje na kůži po dobu 40-60 minut jednou denně, dokud se nedosáhne požadovaného účinku.
 • Viferon je masť, která se ve většině případů používá k odstranění bradavic. Ale podle pacientů lék pomáhá odstranit některé druhy krtků. Léčivo obsahuje interferon, který má ochranné a regenerační vlastnosti. Aplikuje se během 5-30 dnů, dokud chyba úplně nezmizí.
 • Panavir je bylinný prostředek ve formě gelu s antivirovými účinky. Používá se k odstranění nevusů virového původu. Po aplikaci na kůži proniká hluboko do tkáně a zcela zničí melanocytické buňky a zabrání jejich relapsu.
 • Aldara - krém s účinnou látkou - imihimod. Obvykle se používá k vylučování krtků v intímních místech. Lék je aplikován na očistenou pokožku 2-3krát týdně, dokud se nedosáhne požadovaného výsledku.

Použití výše uvedených léčivých přípravků je možné pouze s vhodným lékařským účelem. Jejich nezávislé použití může způsobit nepředvídatelné následky, které povedou k maligní degeneraci névů.

Alternativní léčba

Pro odstranění krtků jsou použity různé metody. Jejich výběr závisí na umístění pigmentu, jeho velikosti a povaze (benigní / maligní). Alternativní léčba je metoda alternativní medicíny, jejíž výsledky jsou spíše kontroverzní.

Populární alternativní recepty:

 • Dusičnan stříbrný nebo lapis je látka používaná k moxibusci a dezinfekci kožních lézí. Pro odstranění nevi je aplikována na pokožku 1-2krát denně, dokud se neobjeví známky poklesu pigmentu. Pokud po měsíci této léčby neexistují žádné pozitivní účinky, pak by měl být zvolen jiný způsob léčby.
 • Čistota je nejoblíbenějším prostředkem v boji proti pigmentovaným růstem. Má cauterizační a dezinfekční vlastnosti. Na povrchu kůže vadou tenkou vrstvu rostlinné šťávy. Postupy se provádějí, dokud se pigment úplně nerozsvítí. Protože džus nemá dostatečnou viskozitu, může být smíchán s vazelínou nebo dětským krémem.
 • Esence ostrova - tento lék je mnohem účinnější než celandin a lapis. Po aplikaci na kůži způsobuje bolestivé pocity. Podle recenzí, s pomocí ocet z mateřské znaménko se může zbavit do týdne.
 • Citronová šťáva - má kauterizační účinek. Pro odstranění použijte nezředěnou čerstvě vymačkanou šťávu, naneste na pokožku 5-6krát denně.
 • Konopný olej - jeho působení je založeno na odstranění pigmentu z kůže. Prostředek se aplikuje na pokožku 3-4krát denně po dobu jednoho měsíce. Vzhledem k tomu, že olej nezničí tkáně, nevzniká bolest, což umožňuje, aby byla použita pro malé děti.

Všechny výše uvedené metody jsou účinné v 15% případů. Kromě toho použití kauterizačních činidel a koncentrovaných kyselin hrozí vážné poškození a infekce kůže.

Bylinné ošetření

Další možností alternativní medicíny je léčba bylinami. Pro objasnění a odstranění nepravidelných příspěvků můžete tyto recepty používat:

 • 30 g čerstvých sedmikrásky, nalijte 350 ml studené vody a nechte vařit 2-3 hodiny. Výsledná infuze by měla být filtrována a aplikována jako komprese 2-3krát denně.
 • Pro zesvětlení mateřské znaménky pomerančovou šťávou a petrželovou šťávou pomer 1: 1. Droga je aplikována v noci, každý druhý den po dobu jednoho měsíce.
 • Další možností pro bezpečné osvětlení jsou okurky. Vezměte velkou okurku, odlupujte a brouste míchačem, mletím nebo struhadlem. V přijaté infuzi navlhčete gázu a aplikujte na novotvar 3-5x denně.
 • V období kvetení mléka, odtrhněte pár stonků rostliny, opláchněte a rozemlejte. Výsledná kaše musí být aplikována na vadu 10-20 minut. V den, 3-4 postupy jsou prováděny a tak až do narození úplně zmizí.

Homeopatie

Neupřímky patří do kategorie dermatologických defektů, pro eliminaci kterých je použito mnoho různých metod. Homeopatie je alternativní léčba. Velmi často se používá při maligní degeneraci krtků. Všechny léky jsou po kompletní prohlídce lékařem.

Nejčastěji jsou pacienti zařazováni k ošetření místa postižení bórovým alkoholem a vysrážením prášku streptocidu 1-2krát denně. Tyto postupy lze provést po chirurgické léčbě. Nejúčinnějším léčivem pro jakýkoli druh krtků je Acidum nitrikum. Jeho aplikace vede k postupnému snižování a sušení růstu. Dalším nástrojem, který se používá k odstranění nechtěných nevi, je Psorinum. Zastaví proces malignity, eliminuje svědění, odlupování a bolestivost. Dávkování, způsob aplikace a trvání léčby jsou stanoveny homeopati, individuálně pro každého pacienta.

Chirurgická léčba

Ve většině případů se chirurgické metody používají k léčbě pigmentovaných kožních novotvarů. Operační léčba je možná jak ze zdravotních důvodů, tak na žádost pacienta, například s kosmetickými problémy. Co se týče lékařských důkazů, jsou to především známky malignity. Odstranění není vážná operace, takže postup provádí mnoho kosmetických center. Jeho hlavním stavem je vyloučení maligních lézí a melanomu. Pokud je podezření na patologický proces, postup provádí pouze dermatolog.

Hlavní metody chirurgické léčby:

 • Laserová excizie - pomocí laserové tkáně je pečlivě vyříznutá. Po tomto postupu pokožka nezanechává žádné jizvy ani jizvy.
 • Chirurgická excizie - odstranění se provádí pomocí skalpelu v lokální anestézii. Celý postup trvá asi hodinu. Na místě, kde bylo krtek, jsou aplikovány stehy. Po této metodě mohou zůstat jizvy a keloidní jizvy. Pokud odstranění nebylo dokončeno, objeví se nárůst.
 • Radiurgie - vysokofrekvenční rádiové vlny se používají k léčbě. Místo operace je anestetizováno a celý postup trvá déle než 5-10 minut. Výhodou této metody je, že je bezkontaktní a zabraňuje krvácení.
 • Kryodestrukce - na pigmentované léze je ovlivněna tekutým dusíkem, který zmrazí melanocytické buňky. Pokud se postup provádí nepozorovaně, mohou se poškodit zdravé tkáně. Tato metoda se vyznačuje dlouhým obdobím obnovy a relapsu.
 • Elektrokoagulace - pomocí pigmentových tkání s vysokofrekvenčním elektrickým proudem jsou odstraněny. Metoda je bez krev, ale může způsobit tepelné popáleniny a jizvení.

Každá z výše uvedených metod má výhody a nevýhody. Abyste zvolili nejúčinnější způsob léčby, měli byste se poradit s dermatologem.

Prevence

Moles jsou přirozenou výzdobou těla, ale pokud zůstane bez řádné pozornosti, mohou způsobit spoustu problémů. Prevence je primárně zaměřena na prevenci vzniku melanomu. V rizikové zóně jsou lidé s nízkým obsahem melaninu v pokožce, protože chrání tkáně před škodlivými účinky UV záření. Pozornost by měla být respektována a majitelé velkého množství různých nevi. Protože jejich trauma může také vyvolat patologický proces.

Zvažte hlavní preventivní opatření zaměřená na prevenci maligních transformací krtků:

 • Existuje mnoho dermatologických onemocnění, které se mohou stát provokativním faktorem ve vývoji melanomu. Pokud se na kůži objeví vyrážka, svědění, propláchnutí nebo odlupování neurčité etiologie, pak stojí za to navštívit lékaře.
 • Ultrafialové záření je obzvláště nebezpečné. Omezit čas strávený na slunci, neboť spáleniny nebo intenzivní spálení mohou také způsobit rakovinu.
 • Udržujte optimální úroveň vlhkosti kůže. Suchost předisponuje k buněčným změnám v maligní povaze. Používejte speciální zvlhčovače a pleťové vody. Na jejich výběr můžete kontaktovat kosmetiku nebo dermatologa, který určí typ pleti a poradí se o specifikách péče o ni.
 • Různé mechanické zranění, tření a další fyzikální účinky na pigmentovaný růst představují také riziko malignity. Pokud máte rodokmeny, které jsou často traumatizovány, je třeba je odstranit a provést histologii.
 • Jsou-li krtky růst na svých rukou, je velmi důležité je chránit před účinky chemických podnětů. Základní čisticí prostředky a čisticí prostředky mohou způsobit svědění, bolestivost a nárůst velikosti nevusu.

Rovněž je třeba pravidelně konzultovat s dermatologem. Konstantní sledování stavu krtků zabrání jakýmkoli patologickým procesům.

trusted-source[32]

Předpověď

Proč narození narostla a co dělat je otázka, která nikdy neztratí jeho význam. Nesprávná péče o nevi, jejich konstantní traumatizace a řada dalších faktorů může způsobit rakovinu kůže. Melanom se řadí na 9. Místo mezi rakovinnými úmrtnostmi. Prognóza libovolného molu závisí na včasné detekci patologických změn. Jakmile zjistíte, že pigmentovaný růst se zvětšil, změnil barvu nebo způsobil bolestivé pocity, měli byste se okamžitě poradit s dermatologem.

trusted-source[33], [34]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.