Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Průjem

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Průjem nebo průjem - zvýšení objemu stolice zvýšením obsahu vody o více než 300 g / den. Pochopení tohoto ukazatele se však liší.

Židle je 60-90% vody. V Evropě je objem stolice 100–300 g / den u dospělých a 10 g / kg / den u kojenců, v závislosti na množství složek potravin (hlavně sacharidů), které nejsou absorbovány ve střevě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Příčiny průjmu

 • konzumace zastaralých nebo kontaminovaných potravin nebo vody
 • alergická reakce na léky
 • idiosyncrasy jakékoli látky, která je součástí výrobků
 • střevní infekce virové, bakteriální nebo parazitické etiologie
 • nervové napětí
 • syndrom dráždivého tračníku. Takový jev je nejčastěji spojován s emocionálním přeplněním, špatnou kvalitou výživy, konzumací příliš mastných potravin, velkým množstvím kofeinu, přejídáním a zneužíváním alkoholu.
 • zánět tlustého střeva a tenkého střeva (enterokolitis) může být akutní i chronický
 • nedostatečná absorpce látek v tenkém střevě (vyvíjí se u onemocnění jako pankreatitida, hepatitida, gastritida, kolitida, enteritida). Syndrom zhoršené vstřebávání látek spojených s metabolickými proteiny, tuky, sacharidy, minerály, vitamíny a rovnováha vody a soli.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Zelený průjem

Zelený průjem se vyskytuje, když selhávají gastrointestinální trakt a mohou být známkou otravy těla nebo infekčních onemocnění. Je třeba poznamenat, že takový jev jako zelený průjem může být reakcí těla na použití barevných nápojů obsahujících v jejich složení umělá barviva. Také ve výkalech se může objevit zelený odstín při užívání antibakteriálních léčiv pro léčbu střevních infekcí. V procesu trávení potravy se zvyšuje fermentace, během které dochází k tvorbě látek, které dávají výkaly zelené barvy. S podmínkou, jako je úplavice, výkaly mohou také zezelenat. Doprovodnými příznaky při barvení výkalů zeleně může být akutní bolest břicha, teplotní reakce, nevolnost, zvracení, celková slabost. Patologie jater mohou být také příčinou zeleného průjmu - rozpad červených krvinek vede k tvorbě bilirubinu v játrech, který se dostává do střeva a dává výkalům zelenou barvu. Pro diagnostiku proveďte obecnou analýzu výkalů a bakteriální kultury výkalů. U kojenců může být průjem se zeleným odstínem vyvolán odmítnutím potravy. V tomto případě se ve výkalech mohou objevit pruhy krve, pěna a hlen. Pro všechny příznaky, které doprovázejí průjem u dítěte, byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Průjem krve

Průjem krve se může objevit s onemocněním, jako jsou hemoroidy - vznik uzlů v blízkosti konečníku, což souvisí s expanzí hemoroidních žil. Krev v průjmech se může objevit, když je tračník poškozen patogenními kmeny, análními trhlinami, rektální onkopatologií. Krev ve fekálních hmotách jasně červené barvy může být uvolněna, když se střevní stěna vydutí. Průjem krve se může objevit při krvácení do žaludku nebo střeva. Polypy ve střevech mohou také způsobit krev v průjmu. Doprovodnými příznaky průjmu krví může být bolest v konečníku při stolici nebo po ní, přítomnost hlenu ve stolici, zvracení, nevolnost, horečka, bolest v břiše. Radiografie a endoskopie jsou prováděny za účelem diagnostiky onemocnění a pro těžké krvácení je nutná pohotovostní lékařská péče.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Černý průjem

Barvení černých výkalů lze pozorovat po užití aktivního uhlí a některých komplexů vitaminů a minerálů. Vzhled černého průjmu může být důsledkem vnitřního krvácení - z jícnu, žaludku nebo střev, které by mohly být vyvolány různými závažnými patologiemi - vředem, rakovinou, polypy nebo zvětšenými žilkami jícnu. Současné příznaky vnitřního krvácení mohou být impotence, bledá pleť, závratě, anémie. V případě černého průjmu by se měl okamžitě poradit s lékařem. Pro diagnózu lze předepsat fibroesofagogastroduodenoskopii (vyšetření jícnu, žaludeční dutiny a dvanáctníku 12 s gastroskopem, který se vkládá do žaludku ústy a jícnem) nebo kolonoskopie (ozvučení tlustého střeva).

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33]

Průjem a zvracení

Průjem a zvracení jsou hlavními příznaky otravy jídlem. Akutní intoxikace potravinami se vyvíjí v důsledku konzumace potravin obsahujících mikroorganismy nebo toxických látek nemikrobiálního původu. Kromě mikrobiální otravy se uvolňuje toxická otrava. Ve většině případů začíná jedna nebo dvě hodiny po požití kontaminované potraviny, průjem a zvracení a může se objevit bolest hlavy, slabost a závratě. K normalizaci stavu je nejprve nutné zvýšit vylučování škodlivých látek z těla, které dosud nebyly absorbovány, a neutralizovat vliv těch látek, které již byly absorbovány, obnovit normální fungování střeva, jater a kardiovaskulárního systému. V případech otravy jídlem je předepsán výplach žaludku, požití sorbentů. Žaludek se promyje velkým množstvím roztoku dvacetiprocentní sody, přičemž se vezmou tři nebo čtyři sklenice tohoto roztoku. Pro vázání a odstraňování škodlivých látek z těla, jsou přijímány aktivní uhlí, smecta, enterosgel, a rehydron se používá k prevenci dehydratace těla a obnovení acidobazické rovnováhy. Enterosgel ve formě dospělých těstovin by měl vzít jednu polévkovou lžíci třikrát denně, v průměru od sedmi do čtrnácti dnů. Regidron se zředí v litru převařené vody, ochladí se do teplého stavu a po každé tekuté stolici se před použitím použije v malých dávkách, roztok se protřepe. Během jedné hodiny vypijte asi deset mililitrů na libru tělesné hmotnosti. Po uvolnění příznaků intoxikace se dávka léku sníží na 5 až 10 ml / kg tělesné hmotnosti po každém pohybu střev.

trusted-source[34], [35]

Chronický průjem

Chronický průjem je ve většině případů způsoben střevní dysbiózou, při které je narušeno složení mikroflóry. Dysbakterióza se může projevit jako mírná malátnost, stejně jako závažnější poruchy. Během dysbakteriózy se střevní stěny stávají zranitelnými vůči různým alergenům a toxinům a také se snižují ochranné funkce jater. Tělo absorbuje vitamíny a minerály horší, metabolické procesy se zhoršují, dochází k poruchám jater a slinivky. Vývoj chronického průjmu může vyvolat následující faktory:

 • Nemoci trávicího traktu.
 • Časté nachlazení.
 • Přítomnost alergických reakcí.
 • Věkové faktory přispívající ke změně vlastností mikroflóry.
 • Stres, emocionální přepětí.
 • Nevyvážená strava.
 • Infekční onemocnění střev.
 • Dlouhodobé užívání léčiv, zejména antibakteriální.
 • Dlouhodobá léčba hormonálními léky, stejně jako NSAID.
 • Stavy imunodeficience.

Doprovodnými příznaky chronického průjmu jsou nedostatek chuti k jídlu, nevolnost, nepříjemná chuť v ústech, říhání, bolest a nadýmání v břiše, slabost, poruchy spánku. Pro diagnostiku onemocnění se provádí mikrobiologické vyšetření výkalů a scatologické vyšetření k určení stavu trávicího systému. Léčba chronického průjmu je zaměřena především na odstranění příčin, které ji způsobují.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Průjem hlenu

Průjem hlenu může být způsoben poruchou střevní mikroflóry, při které hlen podporuje eliminaci patogenních mikroorganismů. Hlen ve výkalech se může objevit s polypy nebo hemoroidy. V tomto onemocnění je hlen pláštěm výkalů a netvoří s nimi homogenní hmotu. Další symptomy v této patologii jsou svědění v zadním perineu, krvácení z řitního otvoru. Střevní divertikulitida může také vyvolat sekreci hlenu ve výkalech. Doprovodnými příznaky v tomto případě jsou bolesti břicha, lokalizované hlavně na levé straně, nadýmání a nadměrná tvorba plynů.

Průjem s hlenem u dětí se může objevit v důsledku nedostatečné funkce střeva. Obvykle je to způsobeno nesprávnou a nevyváženou stravou. Tento stav je obvykle doprovázen všeobecnou malátností, nevolností, rachotem v žaludku. Kapalné výkaly s hlenem mohou být také uvolněny při syndromu dráždivého tračníku. Pro rozlišení onemocnění a účelu léčby je nutné se poradit s lékařem a provést bakteriologické vyšetření výkalů.

trusted-source[45], [46], [47]

Průjem během těhotenství

Průjem během těhotenství, vyskytující se hlavně v raných stadiích, může být spojen s hormonálními změnami v těle ženy v důsledku nástupu těhotenství. Pro zmírnění stavu v takových případech se doporučuje jíst vařenou rýži, borůvky, banány. Sušené plody kalina jsou také schopny zmírnit stav. Sklenici ovoce Kalina by měla být nalita litrem vařené teplé vody a vařit dalších deset minut, pak kmen a přidejte do výsledného vývaru dvě nebo tři lžíce přírodního medu. Vezměte tento lék by měl být třikrát denně na 1/3 šálku v nepřítomnosti alergických reakcí. Pokud je příčinou průjmu během těhotenství otrava jídlem, musíte pít dostatek tekutin, můžete si vzít rehydron, laktosol, v první den se doporučuje plnou rychlostí. Po zlepšení, můžete jíst nějaké sušenky s čajem bez přidání cukru. Předpokládá se, že průjem během těhotenství může být způsoben příjmem komplexů vitamín-minerál, použitím nevhodné vody. Pro určení přesné příčiny průjmu je nutné se poradit s lékařem. Průjem s pěnou

Průjem s pěnou může znamenat infekční patologie střev, doprovázené celkovou malátností, zvracením a teplotní reakcí. Průjem s pěnou může být výsledkem střevní dysbiózy, rozvoje enterokolitidy, přítomnosti červů v těle. U kojenců se taková porucha může objevit, když střeva odmítnou jakékoli jídlo. Kromě pěny se ve výkalech může objevit hlen nebo zelený odstín. Pro zmírnění tohoto stavu je nezbytné vyrovnat dietu a odstranit dráždivou stravu ze stravy. Je nutná lékařská konzultace s výskytem pěny ve výkalech.

trusted-source[48], [49], [50]

Průjem, zvracení, teplota

Průjem, zvracení, horečka - hlavní příznaky střevní infekce, jejíž původci mohou být bakterie nebo viry. Přesnou diagnózu lze stanovit až po provedení studie výkalů, emetických hmot, krve a také vody uvolněné po mytí žaludku. V prvních několika hodinách po nástupu úzkostných symptomů je nutné pít velké množství tekutiny, což způsobuje zvracení a pomoc při čištění žaludku. K očištění tlustého střeva vložte klystýr s chlazenou převařenou vodou. Tmavá barva moči může znamenat nedostatek tekutiny v těle. Velmi důležitá je normalizace rovnováhy vody a soli ve střevní infekci. K tomuto účelu můžete použít například rehydron nebo obvyklé dekorace divoké růže, rozinky. Teplota kapaliny by měla být rovna t tělesa. Při opakovaném spontánním zvracení by mělo být opilé často, ale po kousku, aby nedošlo k distenzi žaludku. Nevyhnutelnou podmínkou je odmítnutí jídla a bohaté pití při průjmu, zvracení a teplotě. Pokud máte průjem, zvracení a horečku, neprodleně zavolejte lékaře. Léčba střevních infekcí se provádí v nemocnici pod přísným dohledem lékaře.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56]

Těžký průjem

Těžký průjem se může objevit s průjmem tenkého střeva. To může nastat během intoxikace jídla, a se střevními infekcemi. Často je taková stolička vodnatá, může obsahovat zbytky potravin a proudění bez bolesti v břiše. Žlučové kyseliny a peptidové molekuly mohou zvýšit uvolňování vody a iontů. Těžký průjem může nastat, když je absorpce žluči a mastných kyselin narušena, například u Crohnovy choroby.

trusted-source[57], [58], [59]

Jak se zjistí průjem?

Je třeba posoudit stav vody a elektrolytu a stupeň dehydratace. Kompletní vyšetření s vyšetřením břicha a digitálním vyšetřením konečníku na konzistenci sfinkteru, čisté a skryté krve ve výkalech. Výsledky extraabdominálních studií, které pomáhají stanovit etiologii onemocnění, zahrnují detekci kožních lézí nebo návalu (labrocytóza), uzliny štítné žlázy (medulární karcinom štítné žlázy), pravý srdeční hluk (karcinoid), lymfadenopatii (lymfom, AIDS) a artritidu (zánětlivé onemocnění střev).

trusted-source[60], [61], [62], [63]

Instrumentální studie

Akutní průjem (méně než 4 dny) obvykle nevyžaduje výzkum. Výjimkou jsou pacienti s příznaky dehydratace, krvavými stolicemi, horečkou, silnou bolestí, hypotenzí nebo intoxikací, a to zejména mladí nebo velmi staří lidé. Tito pacienti musí provést kompletní krevní obraz a stanovit elektrolyty, močovinový dusík v krvi a kreatinin. Vzorky stolice by měly být odebrány pro mikroskopii, očkování a vyšetření leukocytů ve výkalech, a pokud bylo nedávno použito antibiotik, test toxinu Clostridium difficile.

Chronický průjem (> 4 týdny) vyžaduje definici etiologie u pacientů se zhoršenou imunitou nebo se známkami závažného onemocnění, protože v jiných případech se objevují kratší (1-3 týdny) ataky průjmu. Počáteční testování stolice by mělo zahrnovat očkování, leukocyty ve stolici (zjištěné pomocí nátěru nebo stanovení laktoferinu ve stolici), mikroskopické vyšetření vajíček a parazitů, pH (bakteriální fermentace neabsorbovaných sacharidů snižuje pH stolice <6,0), detekce tuku (barva A elektrolytů (Na a K). Pokud nebyly identifikovány typické patogeny, jsou nezbytné specifické testy na Giardia a Aeromonas, antigeny Plesiomonas, kokcidie a mikrosporidie. Sigmoskopie nebo kolonoskopie s biopsií se provádí k identifikaci zánětlivé etiologie onemocnění.

Není-li diagnóza potvrzena a sudánské zbarvení tuku je pozitivní, je nutné stanovit vylučování tuku stolicí, po níž následuje radiopakní vyšetření tenkého střeva a abdominálního CT (strukturální abnormality) a endoskopické biopsie tenkého střeva (onemocnění sliznice). Pokud hodnocení nevede k pozitivnímu výsledku, je nutné zkoumat strukturu a funkci slinivky břišní.

Vzdálenost osmotické stolice [290 - 2 x (Na ve stolici + K ve stolici)] udává, zda je průjem sekrecí nebo osmotickou. Osmotická mezera menší než 50 meq / l indikuje sekreční průjem; delší interval naznačuje osmotický průjem. Příčinou osmotického průjmu může být tajný příjem pacientů s laxativy obsahujícími Mg (stanovení hladiny Mg ve stolici), což způsobuje malabsorpci uhlohydrátů (diagnostikováno testem vodíku při dýchání, stanovení laktázy a nutričního průzkumu).

Sekreční průjem, jehož příčiny nejsou jasné, vyžaduje další zkoumání [např. Plazmatický gastrin, kalcitonin, hladiny VIP, histamin a kyselina 5-hydroxyindol octová v moči (5GI-CC)] v důsledku možných endokrinních poruch. Měla by být provedena analýza symptomů a příznaků spojených s onemocněním štítné žlázy a adrenální insuficiencí. Nesmíme zapomenout na tajné zneužívání projímadel; To lze vyloučit vyšetřením výkalů na přítomnost laxativ.

trusted-source[64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73], [74], [75]

Průjem: alternativní prostředky

Při léčbě takových poruch, jako je průjem, mohou mít alternativní prostředky spíše účinný účinek. K tomuto účelu můžete použít například sušenky z žitného chleba, změkčené teplou vodou. Sušenky jsou ponechány ve vodě po dobu patnáct až dvacet minut, po které si vezmou výslednou směs uvnitř během dne. Oloupané vlašské ořechy mohou být také použity jako lék na průjem. Jedna polévková lžíce ořechů se položí na půl litru vařené horké vody a přefiltruje se přes dvacet dvacet pět minut, po čemž jednou denně vezme asi 150 gramů vývaru. Dubová kůra má také vazebné vlastnosti a může pomoci s průjmem. Jedna lžička dubové kůry se zředí jednou a půl sklenicí vody a vaří se na mírném ohni po dobu deseti minut, až se získá homogenní kapalina. Výsledný vývar se odebírá třikrát denně, jedna polévková lžíce.

trusted-source[76], [77], [78]

Strava v hrdosti

Strava pro průjem je určena k obnovení normálního metabolismu tuků, bílkovin a sacharidů a stavu střevní sliznice. Doporučuje se jíst mletou rýži a pohanky, vařené ve vodě, dušené maso, zeleninové vývary. Je zakázáno konzumovat mléčné výrobky, kořeněná a smažená jídla, uzená masa, alkoholické nápoje, džus, sodu, zelí. Není pochyb o tom, že správná výživa je důležitá při léčbě průjmu. Příkladná dieta ve stavu, jako je průjem, může být následující:

 • První snídaně - ovesné vločky vařené ve vodě
 • Druhá snídaně - infuze sušených borůvek
 • Oběd - vývar z masa + krupice nebo dušené karbanátky, rýžová kaše, strouhaná na vodě + želé
 • Čas na čaj - dogrose infuze bez přidaného cukru
 • Večeře - omeleta, dušená + strouhaná pohanka a čaj.

trusted-source[79], [80]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.