^

Zdraví

A
A
A

Ranní menopauza u žen

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ranní menopauza u žen je diagnostikována před věkem 45 let a projevuje se jako částečné nebo úplné zastavení menstruačního cyklu. Takový problém nejčastěji naznačuje určité porušení v těle, s výjimkou případů, kdy příčinou vzniku menopauzy je dědičný faktor.

Ranní menopauza se vyznačuje menopauzou, která je pozorována po dobu 1 roku nebo déle. Příčiny této patologie mohou být různé, od vyčerpání zásob vajec až po selhání práce ženského reprodukčního systému, chirurgické intervence nebo hormonální poruchy. Je třeba poznamenat, že hlavním příznakem nástupu časné menopauzy je porucha v menstruačním cyklu. Zpočátku je zpoždění "kritických dnů" týden, pak více, což je jasným příznakem předčasného selhání vaječníků. Žena s tímto problémem by měla kontaktovat gynekologa, aby potvrdil diagnózu. Lékař provede hormonální studie a určí základní příčinu menstruačních nepravidelností.

Navzdory selhání vaječníků nedochází v rané menopauze k úplnému vyčerpání zásob vejce av tomto případě je ovulace stále možná. Přibližně 10% žen, které jsou diagnostikovány s "časnou menopauzou", může ještě otěhotnět a vydržet zdravé dítě. To je hlavní rozdíl v časné menopauze od obvyklého, ve kterém ovulace nedochází, a žena navždy ztratí schopnost stát se matkou.

Prakticky všechny ženy, které zažívají časnou menopauzu, mají pocit nepohodlí, které je způsobeno hormonálními změnami. Toto "horké blikání", změny nálady, problémy se spánkem, zhoršení pracovní kapacity a paměti, nadměrné pocení a jiné nepříjemné příznaky.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny raná menopauza u žen

Ranní menopauza u žen se vyvíjí z různých důvodů. Pokud žena mladší 45 let vykazuje symptomy menopauzy, je to silný argument pro návštěvu gynekologa, endokrinologa, mammologa a onkologa. Ujistěte se, že projdete testy, abyste zjistili hladinu hormonů v ženském těle.

Následující jsou hlavní příčiny časné menopauzy u žen:

 • dědičná predispozice a chromozomální abnormality (přítomnost tří X chromozomů nebo defektů v chromozomu X, Turnerův syndrom - genomová choroba apod.);
 • rychlé zrychlení;
 • autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, dysfunkce štítné žlázy);
 • choroba štítné žlázy;
 • gynekologické nemoci;
 • obezita;
 • snížená imunita;
 • virové infekce;
 • radioterapii nebo chemoterapii pánevní oblasti;
 • odstranění vaječníků (bilaterální ooporektomie);
 • odstranění dělohy (hysterektomie);
 • negramotný příjem perorálních kontraceptiv a hormonálních léků;
 • špatná ekologie;
 • hladování a přísné diety;
 • nezdravý životní styl (nadměrné kouření).

Genetické faktory hrají důležitou roli ve vývoji rané menopauze, t. E. Pokud vaši blízcí příbuzní oslavil nástup menopauzy v relativně mladém věku, je pravděpodobné, a přijde brzy menopauza. Chirurgické intervence (operace k odstranění ženských orgánů - vaječníků a dělohy) vedou okamžitě k nástupu menopauzy v důsledku prudkého poklesu hladiny hormonů.

Nedostatek sexu a časná menopauza

Ranní menopauza u žen je důsledkem mnoha faktorů, mezi nimiž důvěrný život hraje důležitou roli.

Nedostatek sexu a časná menopauza - jak jsou tyto pojmy spojeny? Dokázalo se, že prodloužená sexuální abstinence negativně ovlivňuje jak psychické, tak i fyzické zdraví ženy a vyvolává hormonální selhání. Nedostatek sexu nebo jeho úplná nepřítomnost vede k rychlé únavě, podrážděnosti, apatii, depresivních poruch. Dalším významným „minus“ sexuální nespokojenost je zhoršení premenstruačního syndromu, což má za následek vznik silné bolesti břicha, nadměrné emocionality a podrážděnost žen.

Představa, že sexuálně neaktivní ženy, menopauza nastane dříve kvůli hormonální nerovnováha: jako důsledek prodloužené syntézy abstinence progesteronu a estrogenu klesá. U jednotlivých žen se častěji vyskytují poruchy v činnosti močového měchýře, fibroidů a fibroidů dělohy, stejně jako maligních novotvarů.

Nepravidelná sexualita a nedostatek konstantního partnera negativně ovlivňují stav ženského sexuálního zdraví. Proto je tak důležité zohlednit tento okamžik, aby se předešlo problémům s předčasným menopauzou.

trusted-source[5], [6], [7]

Co je nebezpečné pro časnou menopauzu?

Ranní menopauza u žen se může objevit ve věku 40 let a dokonce dříve, což je výrazná patologie. Menopauza je přímo spojena se změnami v aktivitě vaječníků a je výsledkem poklesu hladiny estrogenu nebo zvýšení hladiny luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů.

Náhlé zastavení menstruace mohou být vyvolány řadou faktorů, mimo jiné, chirurgické odstranění vaječníků nebo specifickou léčbu rakoviny (chemoterapie nebo radioterapie), což může vést k poškození vaječníků. Statistiky potvrzují, že tři ze čtyř žen, kteří mají problémy s menopauzou jsou náchylné k „odlivu“ (zvýšení záchvatovitá teploty), protože chybné funkci hypotalamu, která je závislá na hladině hormonů, zvláště estrogen.

Ženy, které prožívají časnou menopauzu, často zažívají emoční zkušenosti, trpí depresí, poruchami spánku a dalšími nepříjemnými příznaky. Sexuální vztahy se zhoršují, což je často spojeno s vaginální suchostí a vyšším rizikem vývoje genito-močových infekcí. Aby se snížil negativní dopad takového nevratného procesu jako je menopauza, je nutné dodržovat doporučení lékaře a v případě potřeby provést léčbu.

Ranní menopauza u žen je nejčastěji bolestivá a způsobuje vážné nepohodlí. Je třeba poznamenat, předčasné stárnutí kůže a vznik stařeckých skvrn na těle, ztráta tvaru a pružnosti prsu, rostoucí vrásky, zvyšuje množství tukových zásob, a další nepříjemné následky: časté rozptýlení a zapomnění, pokles intelektuální úrovni.

Co je nebezpečné pro časnou menopauzu? Za prvé, zhoršení procesu metabolismu cholesterolu, které může vést k ateroskleróze, stejně jako další nemoci kardiovaskulárního systému. U žen trpících symptomy rané menopauzy se riziko mrtvice nebo srdečního záchvatu zvyšuje několikanásobně.

Kromě toho je třeba poznamenat, že se zvyšuje imunita těla na inzulín. To může vyvolat vývoj diabetu typu II. Kvůli hormonální nerovnováze je výskyt nádorů, například rakoviny prsu. Vzhledem k poklesu hladiny hormonů se hustota kostní hmoty zhoršuje, což vede k rozvoji osteoporózy.

Včas identifikovat možné patologické stavy v důsledku hormonálního selhání, ženy po čtyřiceti letech doporučují navštěvovat gynekologa každých šest měsíců a nejméně jednou za rok a půl udělat mamografy.

Patogeneze

Ranní menopauza u žen je spojena s předčasným procesem selhání vaječníků - snížením počtu oocytů. „Off“ funkce vaječníků přispívají k nedostatku estrogenu, poruchy sekrece neurohormonů, endokrinních a metabolických nervových a psychických poruch, změn ve funkci limbického systému a poškození orgánů.

Patogeneze (tj. Mechanismus původu patologie) je způsoben jak molekulárními poruchami, tak poruchami v těle jako celku. Studie patogeneze dokládají lékaři způsob vývoje časné menopauzy. Hypotalamus je považován za hlavní regulační prvek menstruačního cyklu, protože produkuje uvolňování hormonů. Samoregulační systém "hypotalamus-hypofýza-vaječníky" funguje po dlouhou dobu na principu zpětné vazby. U involutivních změn v hypotalamu dochází k narušení uvolňování gonadotropních hormonů (včetně folikotropinu). Ranní menopauza je spojena se sníženým počtem hormonů produkovaných vaječníky. To vede k poklesu hladiny folikotropinu a ukončení reprodukční funkce.

Menopauza se tedy vyznačuje porušením sekrece hormonů, jak sexuálních, tak gonadotropních. Snížení počtu klasického estrogenu vede k rozvoji aterosklerózy a osteoporózy, a dopaminu - vegetativní-cévní reakce ve formě „přílivů“, zvýšený krevní tlak a autonomní krizí.

Reakce těla na takovou hormonální "bouři" jsou individuální. Je však možné si uvědomit primární úlohu dědičného spojení na ženskou linii. Samozřejmě, vznik menopauzálního syndromu ve věku 40 let není přirozený fyziologický proces. Ohrožené patří kuřáků a žen, které trpí alkoholismem, sexuálně neaktivní, a podstoupil velké množství potratů a ženy s endokrinními poruchami, gynekologické, autoimunitních chorob a rakoviny.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Symptomy raná menopauza u žen

Časná menopauza u žen je doprovázeno řadou nepříjemných příznaků, mezi nimiž jsou časté změny nálady, závratě a záchvaty migrény, skoky krevního tlaku, bušení srdce, nervové a duševní poruchy.

Můžeme také upozornit na následující příznaky ranné menopauzy u žen:

 • nepravidelný menstruační cyklus nebo nedostatečná menstruace po dobu několika měsíců;
 • suchost vagíny;
 • návaly tepla;
 • ospalost;
 • problémy s močením (inkontinence moči);
 • emoční labilita (změny nálady, podrážděnost, mírná deprese);
 • snížené libido.

Pokud se objeví tyto příznaky, doporučuje se poradit se svým lékařem. Vzhledem k nárůstu z následujících příznaků objeví v hladinách hormonů tělo (luteinizační a folikulu): úzkosti, panického strachu, nadměrné pocení (zejména v noci), bušení srdce.

Snížená hladina estrogenu způsobuje chronické projevy ve formě suché kůže, infekce močových cest, časté močení. Hlavním "mínusem" nevratného procesu spojeného s poklesem počtu estrogenů po nástupu menopauzy je zvýšené riziko vzniku koronárních onemocnění srdce a destrukce kostní tkáně.

trusted-source[13], [14]

První znaky

Ranní menopauza u žen se vyznačuje znaky, které závisí na genetické predispozici, životním stylu, celkovém zdraví, individuálních schopnostech vyrovnat se se stresem.

Prvním znakem tohoto patologického procesu jsou poruchy menstruačního cyklu a také "přílivové přílivy" vznikající na tomto pozadí (záchvaty spojené s prudkým zvýšením tělesné teploty). Noční pocení je dalším jasným příznakem časné menopauzy. Z dalších rušivých "zvonků" můžete rozlišit poruchy nočního spánku, emoční nestabilitu, závratě a silné palpitace, rychlou únavu a zhoršení paměti.

Prakticky každá žena, která čelila problému předčasné menopauzy, zaznamenává výrazné změny v emocionálním a fyzickém stavu. Podle statistických údajů má 30% žen mnoho příznaků, což svědčí o závažném průběhu klimakterického syndromu. Často vzhled prvních příznaků menopauzy způsobuje ženě pocit strachu, paniky a zmatenosti, které se při absenci vhodné terapie mohou vyvinout do depresivní poruchy. Proto je pro ženu, která má problémy s menopauzou, velmi důležité vidět lékaře pro kvalifikovanou pomoc.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Komplikace a důsledky

Časná menopauza u žen se odehrává na pozadí nízké hladiny estrogenu, což vede ke špatnému zdravotnímu stavu, zejména pravděpodobnost vzniku onemocnění, jako je osteoporóza, periodontální a šedého zákalu.

Důsledky hormonální poruchy mohou být závažnější: časná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny vaječníků, prsu nebo tlustého střeva. Mezi nebezpečné následky klimakterického syndromu patří také:

 • onemocnění kardiovaskulárního systému (arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, infarkt);
 • Alzheimerova choroba;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • obezita.

Tato onemocnění a patologie se projevují později, přibližně 5 let po diagnostice rané menopauzy. Často je hlavní příčinou nedostatku estrogenů bilaterální odstranění vaječníků. Velké procento žen, které prodělaly takovou operaci, trpí srdečními chorobami několikrát častěji než jejich zdraví současníci. 

Vzhledem k redistribuci tělesného tuku na pozadí vysazení hormonů dochází k obezitě, který vede k tukové infiltrace jater, zvýšené riziko onemocnění žlučových kamenů, osteoartritida a další. Aby se zabránilo takové účinky, lékaři doporučují, aby ženy zažívají časné menopauzy, pravidelně sledovat pro kontrolu hmotnosti a kontroly hladiny cukru v krvi.

Ranní menopauza u žen je patologický proces spojený s předčasným zánikem reprodukční schopnosti organismu. Mezi hlavní příčiny této patologie je možno poznamenat dědičný faktor. Vývoj časné menopauzy může vyvolat endokrinní poruchy, chemoterapii a radiační terapii, zanedbané chlamydie a dokonce i prodlouženou nepřítomnost sexuálního života.

Komplikace časné menopauzy se objevují na pozadí nevratných změn v hormonálním systému a jsou vyjádřeny formou neplodnosti, stejně jako různé nemoci způsobené sníženou imunitou. Jedním z nejčastějších onemocnění způsobených klimakterickým syndromem jsou:

 • hypertenze;
 • onemocnění srdce;
 • diabetes mellitus;
 • ateroskleróza;
 • neuropsychické poruchy.

Pokud menopauza začala dříve než datum splatnosti, žena by neměla paniku, protože tato patologie je často "maskovaná" dočasnými hormonálními poruchami. Pokud máte podezření na klimaktérium, první věc, kterou musíte udělat, je obrátit se na gynekologa k přesné diagnostice patologie a identifikovat příčiny. Pokud lékař potvrdí klimakterický syndrom, nejprve byste se měli soustředit na imunostimulaci těla a účinnou prevenci souběžných onemocnění, aby se zabránilo výskytu možných komplikací.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Diagnostika raná menopauza u žen

Ranní menopauza u žen je diagnostikována na základě stížností pacientů. Veškerý potřebný výzkum se provádí v podmínkách zdravotnického zařízení. Kromě gynekologa, žena potřebují pomoc dalších lékařů: kardiologů, endokrinologem a neurologem, protože přesná diagnóza menopauzy syndromu může rušit komorbidity.

Diagnóza časné menopauzy u žen je vícestupňový proces vyžadující kvalifikovaný přístup. Pro studium stavu vaječníků je zapotřebí škrábání endometria dělohy a cytologické testy na základě vaginálních nátěrů. V komplikovaném průběhu časné menopauzy se provádí analýza k určení hladiny estrogenu v krvi, jakož i luteinizačních a folikulostimulačních hormonů.

Diagnostika je potvrzena v případě, že gynekolog odhalí:

 • zhutnění a zvětšení stěn dělohy;
 • malé těsnění v mléčných žlázách;
 • zvýšení objemu cervikálního hlenu;
 • změny stěn vagíny;
 • novotvary a myomatózní uzliny;
 • prudké dysfunkční krvácení.

Při dlouhé amenoree trvající více než rok je téměř nemožné obnovit reprodukční funkce. Gynekolog musí být léčen, zatímco je zde pravidelné zpoždění. Předepíše lékař tyto studie pro stanovení diagnózy: pánevní vyšetření, pánevní ultrazvuk, stanovení karyotypu, sledování hladiny FSH a screening na autoprotilátky, stejně jako hormonální vyšetření. Časná menopauza se může vyvinout s patologií hypofýzy nebo štítné žlázy. Teprve po komplexní diagnostice je možné detekovat syndrom vyčerpání vaječníků.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Analýzy

Ranní menopauza u žen vyžaduje včasnou diagnózu, takže každý pacient je schopen účinně léčit a udržovat reprodukční funkce.

Musí být předkládány krevní testy pro diagnózu syndromu onemocnění ovarií (zánik funkce vaječníků). Mohou se rozlišit následující diagnostická kritéria:

 • snížení hladiny estradiolu;
 • zvýšení množství folikuly stimulujícího hormonu;
 • pozitivní a negativní progesteronový test.

Cytogenetický výzkum pomáhá identifikovat gonadální dysgenezi a určit počet chromozomů v souboru, včetně pohlaví. To umožní určit genetický syndrom.

Během několika měsíců se monitoruje koncentrace FSH. Několik týdnů se měří hladina hormonů v krvi, aby se objasnila diagnóza. Zvýšení obsahu folikuly stimulujícího hormonu (více než 20 mU / ml) na pozadí poklesu hladiny estrogenů naznačuje nástup menopauzy. Úroveň estradiolu také klesá, dosahuje známky 35 pmol / l a nižší. Ultrazvuk odhaluje vysychání sliznic, pokles dělohy a další vady, které naznačují nástup předčasné menopauzy.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Instrumentální diagnostika

Předčasná menopauza u žen by měla být diagnostikována pomocí různých metod výzkumu. Komplexní vyšetření těla pomůže určit stupeň zániku funkce vaječníků a celkové zdraví pacientů.

Instrumentální diagnostika zahrnuje vyšetření vnitřních ženských orgánů pomocí mechanických zařízení. Z inženýrských metod studium časné menopauzy lze rozlišit:

 • Cytologické vyšetření (Papový nátěr odebraný z cervikální sliznice pro odhalení struktury buněk).
 • Ultrazvuk panvových orgánů (pomáhá určit počet folikulů ve vaječnících).
 • Transvaginální ultrazvuk (k identifikaci možných patologií v endometriu).
 • Rentgenová metoda (osteodensitometrie) - umožňuje stanovit úroveň hustoty kostního tkáně; Používá se k včasné diagnostice osteoporózy.

Lékař-gynekolog posoudí stav pacienta na stížnosti s ohledem na všechny příznaky. Z jiných metod diagnostiky časné menopauzy lze poznamenat stanovení hladiny hormonů (LH, estrogeny, prolaktin, FSH, TSH, testosteron). Rovněž jsou požadovány výsledky biochemického vyšetření krve, koagulogramu, mamografie, pulzu a krevního tlaku.

Diferenciální diagnostika

Předčasná menopauza u žen může být doprovázena symptomy, které indikují přítomnost dalších onemocnění a patologických procesů. V tomto případě je velmi důležité provést diferenciální diagnostiku, která určí, zda existuje nebo není menopauza založená na lékařském výzkumu.

Diferenciální diagnostika časné menopauzy zahrnuje vyloučení nadledvinek poruchy štítné žlázy a slinivky břišní, hyperprolaktinemie, hypofýzy nebo nádor vaječníků. Často jsou příznaky klimakterického syndromu podobné příznakům syndromu podvýživy vaječníků. Mezi ně patří: amenorea, "horké záblesky", nadměrné pocení, emoční labilita, neplodnost. Pro diagnostiku menopauzy koná laboratorních krevních testů, ultrazvuku a jiné studie, jejichž výsledky, které mohou detekovat vyčerpání folikulárního jednotky a prudkému poklesu estrogenu, která je charakteristická pro menopauze.

Provedení diferenciální diagnostiky ammony s tyreotoxikózou vyžaduje krevní test na obsah hormonů T3 a T4. Společné známky patologických stavů jsou pocit tepla, porušení menstruačního cyklu, silné palpitace, pocení. Pacienti s tyreotoxikózou se liší tenkými, mají hyperemickou elastickou kůži, jsou nervózní a podrážděni.

Identifikovat předčasné menopauze je třeba, aby se zabránilo neuro dystonie, která je doprovázena paroxysmální bušení srdce, závratě, slabost, pocení, parestézie, neurčité bolesti, necitlivost končetin. Rozdíly těchto dvou patologií jsou zachování funkce vaječníků s neurocirkulační dystonií a nepřítomnost děložního krvácení.

Kdo kontaktovat?

Léčba raná menopauza u žen

Ranní menopauza u žen s včasnou léčbou nezpůsobí nadměrné nepohodlí. Kromě toho správně zvolená terapie pomůže zachovat reprodukční funkci vaječníků. Aby se předešlo nebezpečným komplikacím v časné menopauze, lékaři předepisují pacientům hormonální substituční terapii, která obsahuje progesteron a estrogeny.

Léčba rané menopauzy u žen by měla být komplexní, založené na výsledcích lékařského výzkumu. Kromě hormonů ukazuje použití antidepresiv, které snižují závažnost a frekvenci "horkých záblesků". Prevenci osteoporózy mohou být podávané bisfosfonáty, vitamin D, přípravky vápníku a křemíku, jakož i jiných léků, které stimulují tvorbu kosti (risedronát, alendronát). Krémy obsahující estrogeny přispívají ke zlepšení pokožky a sliznic (zmírňují pocit sucha a nepohodlí). Léčivé přípravky musí předepsat ošetřující lékař.

V každém jednotlivém případě je pacientovi přidělen program nápravné léčby zaměřený na zmírnění symptomů. Kromě tablet, omítek a intrauterinních prostředků, stejně jako vaginálních čípků, lze použít. Všechny tyto léky jsou zaměřeny na zvýšení dávek estrogenu v krvi.

Spolu s hormonální terapií musí pacient revidovat stravu. V denní stravě se doporučuje zahrnovat čerstvou zeleninu, bylinky, ovoce a zároveň je nutné vyloučit příjem živočišných produktů. Za účelem zlepšení zdraví, mírné cvičení a každodenní pěší výlety jsou doporučovány. Zdravý životní styl je hlavním cílem, který bychom měli hledat při diagnostice časné menopauzy.

Hormony s časnou menopauzou

Ranní menopauza u žen se může stát vážnou překážkou v pracovní schopnosti a schopnosti žít. Proto je hormonální terapie jednou z hlavních metod léčby.

Hormony v časné menopauze jsou vybrány v závislosti na průběhu menopauzy. Hormonální terapie je předepsána kursy (například Estriol + Ovestin) s cílem normalizovat menstruační cyklus a doplnit nedostatek estrogenu. Aby se zabránilo krvácení se změnami v endometriu, měly by se hormony obsahující drogy užívat v konstantním režimu.

Volba léku na hormonální substituční terapii je vždy ponechána na lékaře, který vezme v úvahu individuální charakteristiky pacienta a jeho zdravotní stav. Existují hormonální léky ve formě tablet, stejně jako ve formě injekcí, mastí, náplastí a vaginálních čípků. Kontraindikace příjmu hormonů jsou určité typy nádorů, tromboflebitida, těžká onemocnění jater, stav po infarktu nebo mrtvici. 

Kombinované přípravky obsahující ženské pohlavní hormony klimonorma, Klíma, Trisekvens, Divina, cyklo-Proginova pomoc při odstraňování návaly horka, nadměrné pocení, nervozitu a brání rozvoji onemocnění, jako je osteoporóza a ateroskleróza.

VAGIF a Ovestin doporučena pro ženy, které stěžují nesrovnalostí v urogenitální systém, a Proginova přípravků estrofem, Divigel jmenovaný pacientů, kteří podstoupili gynekologické operaci (například odstranění dělohy).

Bylinné přípravky Klimaktoplan a Remens normalizují zdravotní stav, pomáhají normalizovat hladinu estrogenů a také mají spasmolytické, hypotenzní a sedativní účinky.

ZGT s časnou menopauzou

Ranní menopauza u žen vyžaduje kompetentní přístup k volbě terapie. V mnoha případech jsou pacientům předepisována hormonální substituční terapie, která obnovuje normální stav tkání a snižuje projev menopauzy.

ZGT v časné menopauze je často doplněna správnou výživou - požíváním sójových výrobků obsahujících estrogeny rostlinného původu. Použití HRT pomáhá eliminovat nepříjemné příznaky rané menopauzy a normalizuje tělesné funkce, aby se zabránilo možným komplikacím: osteoporóza, ateroskleróza, urogenitální poruchy. Také HRT odstraňuje příčiny stárnutí pokožky, snižuje vrásky a senilní pigmentaci. Mezi další výhody patří normalizace psychosomatického stavu.

Po potvrzení diagnózy "předčasné menopauzy" lékař předepíše hormonální substituční terapii. Pacient tak bude muset vzít určité množství estrogenu, aby zabránil osteoporóze, a také snížit nepříjemné příznaky ve formě návalů tepla a pocení. Je třeba poznamenat, že v případě neslučitelnosti estrogenů s jinými léčivy by měla být hormonální substituční léčba přerušena. V tomto případě lékař určí bisfosfonáty, vitamín D a vápníkové přípravky k prevenci osteoporózy.

Je třeba zdůraznit, že nesprávně zvolená dávka hormonů může způsobit přírůstek hmotnosti a krvácení z dělohy. Hormonální substituční terapie zahrnuje použití kombinovaných léčiv obsahujících progesteron a estrogen. Mezi tyto léky patří Pausogest, Indinina, Klimonorm, Premarin, Divisek, Tibolon atd. Tyto léky by měly být podávány v dávce 1 tabletu. 1 r./den, převážně ve stejnou denní dobu. Doba užívání tablet je 1-2 roky. 

Podpora léků

Ranní menopauza u žen způsobuje mnoho otázek souvisejících s léčbou. Léky by měly být předepsány lékařem, protože samoléčba může vést k negativním důsledkům, zejména pokud jde o užívání hormonálních léků. Obvykle s časnou menopauzou je pacientovi předepisována estradiolová přípravky nebo kombinace tohoto hormonu s progestogeny.

Léky předepsané pro časné menopauzy, nejčastěji k dispozici ve formě tablet, ale jsou zde i vaginální gely, krémy a náplasti obsahující hormony (Estrozhel, CLIMAR, Angélique). Tyto léky jsou předepsány pro dlouhodobou terapii, nezpůsobují děložní krvácení, rychle odstranit příznaky a prevenci komplikací časné menopauzy. Vzájemné působení hormonů má za cíl zabránit vzniku předčasným stárnutím. Patří sem následující léky:

 • Ovestin;
 • Femoston;
 • Divina;
 • Divíšek a další.

Léková terapie pomáhá udržovat pružnost pokožky, normalizovat krevní tlak, odstraňovat příznaky, zabraňovat vzniku aterosklerózy a dalších komplikací. Komplexně můžete použít alternativní terapie, které zahrnují příjem bylinných infuze a odvarů, stejně jako rostlinné přípravky.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Femoston pro časnou menopauzu

Předčasná menopauza u žen je léčena kombinovanými hormonálními prostředky s přihlédnutím k míře závažnosti menopauzálního syndromu ak pacientovu zdravotnímu stavu. Výběr léků by měl vycházet z výsledků lékařského výzkumu. Samoléčení nepovede k požadovaným výsledkům a může poškodit, takže je důležité dodržovat doporučení lékaře.

Často se jmenuje Femoston v časné menopauze - je to estrogen-progestogenní přípravek antiplasmatického účinku, určený pro postupné přijetí. Tato kombinace se používá k eliminaci symptomů nedostatečného množství estrogenů v krvi, stejně jako k léčbě dysfunkčního děložního krvácení.

S Femoston účinně ošetřena vegetativní a psycho-emočních poruch způsobených předčasná menopauza (návaly horka, bolesti hlavy, pocení, nespavost, neuróza, úzkost). Tento lék je předepsán po 6 měsících. Po poslední menstruaci. Preventivní podání tohoto léku je zaměřeno na prevenci osteoporózy. Tablety se užívají bez ohledu na příjem potravy. Léčebný režim a kontraindikace užívání léků naleznete v pokynech. Dávka se upravuje na základě klinických výsledků léčby.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Ovariamin v časné menopauze

Ranní menopauza u žen je úspěšně léčena dietními doplňky, což dokládá lékařská praxe. Příjem biologicky aktivních aditiv je součástí komplexní terapie zaměřené na normalizaci menstruačního cyklu a hormonálního pozadí.

Ovariamin v rané menopauze se užívá jako aktivní bioregulátor vaječníků. Tento léčivý přípravek je přirozený analog estrogenu a je k dispozici ve formě tablet ve výši 155 mg. Každá tableta obsahuje 10 mg citaminu - soubor stopových prvků, bílkovin, vitamínů a nukleových kyselin odebraných z vaječníků zvířat (skot). Hlavním úkolem Ovariamine je schopnost inhibovat syntézu FSH (folikuly stimulující hormony). Účelem tohoto léku je normalizovat menstruační cyklus a stav reprodukčního systému, stejně jako zmírnit příznaky menopauzy.

Přesný postup užívání komplexního léku Ovariamin by měl být určen ošetřujícím lékařem. Léčebný režim uvedený v pokynech: Tabulka 1-3. Třikrát denně před jídlem s kurzem 10-14 dní. Kontraindikace k léčbě jsou těhotenství, kojení, stejně jako individuální alergické reakce. Je nežádoucí používat samostatné doplňky stravy, protože samoléčba může vést k nežádoucím následkům.

Yarina plus pro časnou menopauzu

Časná menopauza u žen vyžaduje příslušný postup při výběru léčebných metod. Pacient musí striktně dodržovat léčbu předepsanou lékařem. To se týká hormonální tablety - perorální antikoncepce, které mají nejen výrazný antikoncepční účinek, ale také terapeutické a profylaktické účinky snížení krvácení bolest, snižuje riziko endometria a nádorů vaječníků.

Přípravek Yarina plus v časné menopauze se používá jako kombinovaný přípravek, který obsahuje aktivní tablety, stejně jako pomocné tablety s levomolefátem vápníku. Antikoncepční účinek tohoto léku je dosažen prostřednictvím "měkkého" potlačení ovulačního procesu.

Drospirenon, obsažený v antikoncepci, je podobný jako přirozený hormon progesteron, který se produkuje v ženském těle. Tato funkce určuje roli tablet v normalizaci hormonálního pozadí. S „Yaryna“ ošetřené dysmenorrhea a menstruační poruchy, endometrióza, snížení rizika mastitidy, benigní a maligní nádory, zánětlivá onemocnění ženských osteoporózy. Široké užívání hormonální antikoncepce "Yarina plus" v USA a Evropě vedlo k významnému snížení počtu těchto onemocnění.

Alternativní léčba

Předčasná menopauza u žen může být léčena osvědčenými alternativními metodami v kombinaci s farmakoterapií. Alternativní medicína nabízí čaje, odvarky, rostlinné tinktury, které snižují projevy menopauzy.

Alternativní bylinná terapie pomáhá odstranit základní příznaky. Některé léčivé rostliny dokáží produkovat hormonální látky, čímž obnoví hormonální rovnováhu v těle. Snížit četnost "návalů tepla" pomůže ayr bažině, plíce, kořene lékořice, přeslička, aralia a ostružiny. Při užívání směsi medu a jablečného nebo řepného džusu může žena, která prožívá závažnost časné menopauzy, zvládat agresivitu a podráždění, posílit nervový systém.

Alternativní způsoby kozlíku tinktura, odvar z přesličky, může infuze šalvěje, heřmánku a měsíčku zbavit mírnou depresí a vyrovnat se stresem a emočních prožitků. Užitečné látky obsažené v těchto rostlinách přispívají k normalizaci srdeční činnosti, odstraňují problémy se spánkem, snižují riziko migrény.

Chcete-li zlepšit stav v časné menopauze, měli byste také dodržovat zdravou výživu, zvláštní hygienická pravidla, cvičení a vzdát se špatných návyků.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Bylinné ošetření

Předčasná menopauza u žen by měla být léčena komplexním způsobem pomocí různých metod, včetně alternativní medicíny.

Bylinkové ošetření pomáhá obnovit zdraví žen a zbavit se nepříjemných příznaků menopauzy. Nejúčinnějšími rostlinami jsou červené kartáče a děloha, které se používají k léčbě různých gynekologických onemocnění.

Hovězí děloha se užívá ve formě vývarů a infuzí. Suroviny (1 polévková lžička) se nalije do horké vody a poté se vaří po dobu 10 minut. Na vodní lázni a vychladnout. Vezměte odvar z 1 polévkové lžíce. Lžíci až 5krát denně. 

Tinktura červeného kartáče se připravuje takto: 50 g kořenového oleje naplníme půl litru vodky, trváme na měsíc, filtrujeme a vezmeme 30 čepic. Třikrát denně před jídlem.

V raném vyvrcholení doporučují alternativní healers doporučit použití bílé jmelí ve formě vodní infuze, pro které byste měli surovou surovinu (15 g) nalít se sklenicí vroucí vody a trvat na tom. Vezměte třikrát denně za 1 polévkovou lžíci. L. Před jídlem.

Můžete také vzít tinktura Rhodiola Rose, která se prodává v lékárně. Voda z koprovky snižuje počet přílivů a normalizuje spánek. Pro jeho přípravu je nutné nalít vroucí vodu (0,5 l) 3 polévkové lžíce. L. Suché semena a trvá na termos na hodinu. Poté se vývar rozředí vodou, a to až na 1 litr. Vezměte 100 ml několikrát denně půl hodiny před jídlem.

Tinktura pivoňka také snižuje přílivové záblesky a zjemňuje další příznaky menopauzy. Kromě toho je užitečné používat mátovou, jetelovou, heřmánek, chmel, pastýř, kaštan, rozmarýn a další léčivé rostliny.

Homeopatie

Ranní menopauza u žen je dobře léčitelná pomocí homeopatických léků, jejichž účinnost je zaměřena na snižování symptomů v podobě návalů tepla, nespavosti, psychického nepohodlí.

Homeopatie v tomto případě znamená použití přírodních přípravků obsahujících rostlinné výtažky, minerály, vitamíny, esenciální aminokyseliny. Mezi tyto léky patří Estroel, který obsahuje komplex přírodních látek včetně fytoestrogenů. Tyto speciální přírodní látky zlepšují náladu, zabraňují vzniku osteoporózy, podporují normalizaci autonomního nervového systému.

Klimafit chrání tělo před osteoporózou, normalizuje hormonální pozadí, bojuje se symptomy menopauzy. Obsahuje makro- a mikroelementy, vitamíny, sójové výtažky, valerián, hloh, přeslička. Alliter je další lék, který se ukázal jako účinný při odstraňování symptomů menopauzy. Obsahuje večerní olej a extrakt z česneku, zvyšuje imunitu, zlepšuje výkon mozku, zastavuje nepříjemné příznaky rané menopauzy.

Léčiva s fytoestrogenů Klimadinon a Klimadinon Uno obsahovat extrakt tsitsifugi racemosa a pomocné látky, které jsou bezpečné pro použití a účinně odstraňuje návaly horka, zlepšení pohody žen.

Z ostatních homeopatických léků lze uvést Feminalgin, Tsi-Klim, Feminal, Femikaps, Menopace, Inoklim, Tribestan.

Chirurgická léčba

Ranní menopauza u žen se projevuje ostře, přináší velké psychické nepohodlí a obtěžující časté záchvaty bolesti hlavy, návaly horka, skoky tlaku.

Chirurgická léčba může vést k včasnému rozvoji klimakterického syndromu, zvláště pokud pacient podstoupí operaci k odstranění vaječníků. V tomto případě mohou ženy pociťovat negativní příznaky v podobě obecné nevolnosti a rychlé únavy, arytmií, zimnic, infarktů a migrény. Kvůli chirurgickému zásahu ženské tělo nemá čas připravit se na přirozené období menopauzy, takže se objevují známky ranné menopauzy neočekávaně a pokračují extrémně tvrdě. Velmi často se chirurgická menopauza stává hlavní příčinou prolongované deprese.

U žen, které podstoupily operaci k odstranění vaječníků, mohou se prudce objevit bolesti hlavy, mdloby a krevní tlak. Z důvodu hormonální poruchy klesá srdeční účinnost. Z dalších příznaků nástupu časné menopauzy, která vznikla v důsledku chirurgického zákroku, lze pozorovat apatii, podrážděnost, ohniska agrese, častá nespavost.

Hormonální změny negativně ovlivňují endokrinní systém, což má za následek narušení štítné žlázy a nadledvin. Takové problémy vyvolávají vznik chronické únavy a vývoje onemocnění kostí.

Více informací o léčbě

Prevence

Předčasná menopauza u žen lze předcházet nebo zmírňovat pomocí preventivních opatření na podporu imunity a zachování zdraví žen.

Prevence zahrnuje zdravý životní styl, odmítnutí špatných návyků, které pomohou zachovat rezervu vaječníků. Ženy po 40 letech by se měly vzdát tvrdé stravy, pohybovat se více, dělat své oblíbené věci, aby udržely rovnováhu energie a kvalitu života. Jednou z podmínek pro zdravý životní styl je denní cvičení bez únavy. Za tímto účelem jsou fitness kurzy, pilates, jóga, plavání, jogging na čerstvém vzduchu, stejně jako dýchací cvičení jsou perfektní.

Je třeba vyloučit infekční nemoci, stresující situace, pozorovat osobní stravu, temperovat a také vyhnout se těžkým nákladům, včetně psychoemotional a chronické únavy. Nezanedbatelný je dobrý odpočinek, správná výživa, zatížení motorem.

Ženy ve svých 40 letech musí sledovat své myšlenky. Není nutné si myslet, že mládí prošel, je lepší věnovat více času práci na sebe. Odpojení od práce a optimismu dobíjení pomůže cestovat do různých měst a zemí. Nové emoce, živé dojmy, zajímavé známosti pomohou rozptýlit a posílit psychiku.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Předpověď

Ranní menopauza u žen se může projevit dramaticky, což způsobuje nepohodlí a způsobuje nepříjemné pocity. Časté zánik funkce vaječníků se postupně projeví, což vede ke kolísání hormonální aktivity.

Prognóza závisí na příčinách menopauzy a zvláštnostech průběhu této patologie. Pokud existuje dlouhodobá absence menstruace (po dobu 6 měsíců. - 1 rok), sníží pravděpodobnost remise, ale ve vzácných případech, žena je stále přítomen šance na otěhotnění. Plodnost pozitivní výhled je založen na následujícím důkazu: výsledky ultrazvuku - normálních vaječnících FSH pohybuje v historii - chemoterapii nebo autoimunitním onemocněním.

Takže časná menopauza u žen je nejen gynekologickým problémem, ale také problémem celého ženského těla. Je třeba si uvědomit mnohostrannou povahu tohoto procesu, kvůli systémovým účinkům estrogenů - hormonů, které mají ochranný účinek na mnoho orgánů a systémů. Léčba by měla být komplexní, což prodlouží život pacientů a zabrání vzniku nebezpečných komplikací, zejména kardiovaskulárních.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.