^

Zdraví

Reprodukční odborník

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Specialista, který se zabývá problémy v oblasti reprodukce, se nazývá odborník na reprodukci.

On je kompetentní v záležitostech nemožnosti početí dítěte, jeho vliv, a je-li to nezbytné, může použít technikách asistované reprodukce (IVF, ICSI, IUI). Tento odborník řeší problémy ženského i mužského faktoru neplodnosti.

Všechny aktivity reprodukční cesty jsou zaměřeny na dosažení jediného cíle - nástup těhotenství a narození dlouho očekávaného a zdravého dítěte.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je reproduktolog?

Možnost plodnosti je jedním z nejdůležitějších a nejsložitějších znaků těla. Neschopnost mít dítě, získat plnohodnotnou rodinu ničí mnoho manželství, ničí osudy lidí, protože děti jsou základem naší budoucnosti. Asi 20% manželských párů čelí problémům, pokud jde o pojetí dítěte. Neúčinné opakované pokusy o otěhotnění, "obvyklé" potraty nebo zmrazené těhotenství - to jsou důvody pro podání žádosti o konzultaci s odborníkem na reprodukci.

Účelem oslovení odborníka na reprodukční zdraví může být zjištění důvodů nemožnosti koncepce a stanovení vhodných terapeutických metod. Reprodukční odborník provádí vyšetření ženy, současně přiděluje mužovi spermogram, aby identifikoval zdroj problému a efektivně ho vyřešil.

Reprodukční odborník je specialistou s vyšším lékařským vzděláním, který má dovednosti a rozsáhlé zkušenosti s vyšetřením a úspěšnou léčbu páry trpící primární nebo sekundární neplodností. Takový doktor může určit potřebu a provádět komplexní diagnostické manipulace, které obvykle nedělají specialisty - gynekologové obecného směru.

Kdy mám kontaktovat odborníka na reprodukční zdraví?

V případech, kdy pacient viděl stabilní menstruační cyklus, ovulaci dochází v okamžiku, tam jsou pravidelné nechráněný sex po dobu jednoho roku, ale stále otěhotnět nefunguje - je čas předat rady reprodukci. Ženy po 35 letech by měly požádat lékaře po šesti měsících marných pokusů o počat dítěte.

Návštěva odborníka a absolvování zkoušky jsou povinné pro oba manželky.

Primární vyšetření sterilního páru začíná shromažďováním informací o zdraví manželů, jejich životním stylu a sexuálních vztazích.

Nejčastěji se páry, které neumějí otěhotnět ani vyloučit dítě, se obracejí na tohoto specialistu. Neplodnost může být doprovázena:

 • spontánní přerušení předchozího těhotenství;
 • diagnostikována zmrazeným těhotenstvím;
 • věkové změny v hormonálním systému a pohlavních orgánech manželů;
 • patologie reprodukční sféry;
 • hormonální poruchy;
 • zánětlivé a infekční onemocnění reprodukčního systému;
 • venerické patologie;
 • dědičný faktor nebo vrozené anomálie.

Pokud existuje podezření na jakoukoli příčinu neplodnosti, může lékař jmenovat řadu dalších vyšetření manželů, aby objasnili faktory, které mohou narušit normální pojetí dítěte.

Jaké testy musíte předat odborníkovi na reprodukční zdraví?

Jestliže před odchodem do reprodukčního pacientovi již navštívili jiní lékaři, jako gynekologa, endokrinologa, androlog, genetik, všechny výsledky dřívějších průzkumů a analýz by měly být uvedeny i příslušný odborník. Reprodukční odborník vyhodnotí výsledky a v případě potřeby přidělí další metody:

 • spermogram;
 • Ultrazvuk reprodukčního systému;
 • krevní test na obsah hormonů hypofýzy;
 • krevní test na udržování hormonů štítné žlázy;
 • studie hormonálního stavu nadledvin;
 • analýza hormonálního stavu vaječníků;
 • diagnostika infekce hořáku;
 • hysteroskopie;
 • přítomnost antispermových protilátek;
 • postkoitální testování;
 • laparoskopie;
 • expandovaný imunogram;
 • konzultace genetika;
 • hysterosalpingografie (kontrola průchodnosti trubek);
 • biopsie sliznice;
 • hodnocení koagulability krve;
 • vyhodnocení folikulární rezervy.

Otázku potřeby těchto nebo jiných průzkumů rozhoduje lékař individuálně.

Jaké diagnostické metody používá reproduktolog?

Ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů - poskytuje jedinečnou příležitost prozkoumat dělohu, vaječníky, trubice, určit jejich funkčnost a strukturu. Tato metoda může být provedena jako břišní snímače (přes břišní stěnu) a pochvy (vaginální), obě metody mají své vlastní vlastnosti a jsou široce využívány gynekologů a reprodukčního systému světa.

Hysterosalpingografie - postup zahrnuje zavedení kontrastních látek pro stanovení průchodnosti žaludku, anomálie vývoje dělohy, intrauterinní fúze, infantilismus.

Laparoskopie - diagnostické vyšetření břišní dutiny malými punkcemi v břišní stěně se zvláštním zařízením. Postup vám umožňuje zvážit některé typy patologií, které nejsou k dispozici pro vyšetření jinými nástroji a metodami. Velkým plusem laparoskopie je, že pokud se najdou některé patologické stavy, může doktor současně provést určité chirurgické manipulace, což pomůže zamezit opakovaným chirurgickým zákrokům.

Cervikální a endometriální biopsie - umožňuje detekovat změny sliznice na pozadí hormonů, tvorbu nádorů, děložní krvácení.

Co dělá reprodukční expert?

Reprodukci diagnózy lékař-specialista a léčí různé typy neplodnosti, rozvíjení nezbytných terapeutických metod a technologií pomocí, mimo jiné, kryokonzervace spermatu a embryí, in vitro fertilizace techniky, ICSI.

Zvláštní pozornost reproduktora si zaslouží problém neplodnosti u mužů. Podle vědeckého výzkumu jsou ženy ještě od narození vybaveny jistou sadou vajec; muži reprodukují spermie každých 72 hodin. Z toho vyplývá, že procesy a možnosti koncipování dítěte od muže a ženy mají své rozdíly a určité nuance, které jsou ovlivněny mnoha faktory - patologickými podmínkami, včetně asymptomatických onemocnění reprodukčních orgánů.

Obrovskou roli v procesu koncepce hraje hormonální systém, mužský i ženský.

Mechanismus koncepce je velmi komplikovaný - je to extrémně delikátní a neméně závažný proces, včetně mnoha kroků krok za krokem a faktorů, které lékař dokáže lépe pochopit - odborníka na reprodukční zdraví.

Jaké nemoci jsou léčeny odborníkem na reprodukční zdraví?

Reprodukční odborník zvažuje a zkoumá porušení orgánů a systémů, které mohou narušit normální proces koncepce. Jedná se o poruchy endokrinní sféry, dědičnost, poškození reprodukčních orgánů zánětlivé nebo jiné etiologie.

Následující nemoci spadají do sféry činnosti reproduktora:

 • menstruační nepravidelnosti;
 • cysty pohlavních orgánů;
 • poruchy spermatogeneze, poruchy spermií;
 • adhezivní nemoc;
 • potíže s porozuměním v důsledku změn souvisejících s věkem;
 • neplodnost nevysvětlitelné etiologie;
 • endometrioidní proliferace;
 • hypo- a hyperthyroidismus, jako možnou překážku těhotenství;
 • abnormality dělohy;
 • infekční onemocnění reprodukčního systému;
 • houbové léze pohlavních orgánů;
 • virové nemoci pohlavních orgánů;
 • poruchy hormonální sféry.

Při pohledu na příčiny neschopnosti otěhotnět a porodit dítě lze studovat vliv vnějších faktorů na reprodukční schopnost těla: stravě, životní styl, odborné činnosti, za posledních nemocí, rodinná anamnéza, atd ..

Poradenství reprodukčního lékaře

Vědecky prokázáno, že ke zlepšení kvality spermií je užitečné konzumovat vitamíny E a D, které se nacházejí ve velkém množství v mořských živočišných druzích. Také pro vysoce selektivní spermatogenezi jsou zapotřebí zinek, selen a kyselina askorbová.

Nejvyšší šance na otěhotnění s těmi páry, kteří mají sex každý druhý den.

Výrazně zhoršuje kvalitu spermií navštěvující lázně, sauny a horkou lázeň, takže v plánovací fázi těchto postupů je lepší odmítnout.

Zabraňte běžnému procesu koncepce také kouření, konzumace alkoholu (včetně piva), nadváha nebo nadměrné vyčerpání.

Při přípravě na koncepci je nutné užívat složité vitamínové přípravky: posílí tělo budoucí matky a sníží riziko poruch dítěte.

Počítat datum ovulace - to je nejpříznivější doba pro koncepci. Obvykle je ovulace uprostřed menstruačního cyklu, přibližně 14 dní.

Doporučuje se během plánování těhotenství vyhnout se stresu, uvolnit se více, poznat pozitivní emoce. Strach, vztek, podrážděnost a vztek nebudou mít prospěch ani ženě, ani jejímu budoucímu dítěti.

Měli byste dodržovat zdravou výživu: pít víc čistou vodu, tam je více zelených, ovoce a zeleniny. Doporučuje se častěji navštěvovat slunce, procházet se na čerstvém vzduchu a užívat si očekávání zázraku - koncepce nového života, nové budoucnosti, význam života pro mnoho rodin.

Co může udělat pro vás odborník na reprodukční zdraví? Vyšetření a diagnostika na nejnovější zařízení, výběr metody léčby, a jako výsledek, výkon svých snů - těhotenství a narození malého muže, který naplní váš život s novým významem a dá svou rodinu štěstí a radosti, že rodiče.

trusted-source[4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.