Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

RTG žaludku a dvanáctníku

Lékařský expert článku

Onkolog, radiolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Radiační a endoskopické studie tvoří základ komplexní diagnostiky žaludečních onemocnění. Radiologické metody mají zásadní význam u rentgenových metod. Plán rentgenového vyšetření žaludku a dvanáctníku závisí na historii a klinickém obrazu onemocnění.

V podmínkách nouzové diagnostiky, tj. V akutních stavech je pacientovi dána radiografie orgánů hrudní a břišní dutiny ve svislé a vodorovné poloze. Umělé kontrastování trávicího kanálu se provádí pouze na zvláštních indikacích.

Příprava na rentgenové vyšetření žaludku a dvanácterníku

Kontrolní studie žaludku během klinického vyšetření se provádějí na zvláštních rentgenových diagnostických přístrojích - gastrofluorografech - pod kontrolou rentgenové televizní kontroly. Studie se provádí na prázdném žaludku. Po dobu 20-30 minut předtím, než pacient položí pod jazyk 2-3 tablety aeronu pro uvolnění žaludku. Jako kontrastní činidlo se používá speciálně připravená vysoce koncentrovaná suspenze síranu barnatého a pro napínání žaludku se používá fanulentní nadouvadlo. Rentgenové snímání se provádí v několika standardních projekcích s vertikálními a horizontálními pozicemi pacienta. Výsledné obrázky se nazývají "gastrofluorogrammy". Velikost, na rozdíl od konvenční rentgenografie, je malá - 10x10 nebo 11x11 cm, číslo 8-12. Pokud obrazy ukazují patologické změny, pacient je zpravidla zaměřen na fibrogastroscopy. Provádění hmotnostních rentgenových vyšetření je opodstatněné v těch geofyzikálních oblastech, kde je výskyt rakoviny žaludku vysoký.

Příprava na rentgenové vyšetření žaludku a dvanácterníku

Normální žaludek a dvanáctník

Před přijetím kontrastní hmoty v žaludku je malé množství vzduchu. S vertikální polohou těla je plynová bublina umístěna v oblasti oblouku. Zbytek žaludku je váleček s hustými a maximálně těsnými stěnami.

Kontrastní hmota spolknutá pacientem s vertikální polohou těla postupně přechází z jícnu do žaludku a sestupuje z kardiálního otvoru do těla, do sinusového a antrálního prostoru. Po prvních malých štěpinách bária se objeví záhyby sliznice žaludku - na vnitřním povrchu orgánu se objevuje reliéf. Tato složená reliéf je nestabilní a odráží fyziologický stav žaludku.

 Normální rentgenová anatomie žaludku a dvanácterníku

Onemocnění žaludku a dvanáctníku

Indikace radiačního vyšetření žaludku jsou velmi rozšířené kvůli velkému výskytu "žaludečních" stížností (dyspeptické jevy, bolesti břicha, chuť k jídlu apod.). Rentgenové vyšetření se provádí s podezřením na peptický vřed, nádor, u pacientů s achilou a anémií, stejně jako s polypy žaludku, které se z nějakého důvodu neodstraní.

Chronická gastritida. Při rozpoznání gastritidy je hlavní roli přiřazena klinické vyšetření pacienta v kombinaci s endoskopií a gastrobiopsií. Pouze histologickým vyšetřením části žaludeční sliznice může být stanovena forma a prevalence procesu a hloubka léze. Avšak při atrofické gastritidě je rentgenové vyšetření účinnosti a spolehlivosti ekvivalentní k fibrogastroskopii a druhé pouze k mikroskopii vzorku biopsie.

Žaludeční vřed a duodenální vřed. Radiografie hraje důležitou roli při rozpoznávání vředů a jejich komplikací.

Při rentgenovém vyšetření pacientů s peptickým vředem žaludku a dvanáctníku před radiologem existují tři hlavní úkoly. První je hodnocení morfologického stavu žaludku a dvanáctníku, především zjištění ulcerativní vady a určení jeho polohy, tvaru, velikosti, tvaru a stavu okolní sliznice. Druhým úkolem je studovat funkci žaludku a dvanáctníku: detekci nepřímých příznaků peptického vředu, stanovení fáze onemocnění (exacerbace, remise) a vyhodnocení účinnosti konzervativní terapie. Třetím úkolem je rozpoznat komplikace peptického vředu.

Rakovina žaludku. Zpočátku je nádor ostrůvkem rakovinné tkáně v sliznici, avšak v budoucnu jsou možné různé způsoby růstu nádoru, které předurčují radiografické příznaky malého nádoru. Pokud převládá nekróza a ulcerace nádoru, pak její centrální část klesá ve srovnání s okolní sliznicí - tzv. Pokročilou rakovinou. V tomto případě je při dvojitém kontrastu vymezena mezerou nepravidelného tvaru s nerovnými obrysy, kolem něhož nejsou žádné areola. Záhyby sliznice se sbíhají k vředu, mírně se rozšiřují před mezerou a zde ztrácejí obrysy.

Benígní nádory žaludku. Rentgenový obraz závisí na druhu nádoru, stupni jeho vývoje a povaze růstu. Benígní nádory epiteliální povahy (papilomy, adenomy, viskózní polypy) pocházejí ze sliznice a vstupují do lumen žaludku. Zpočátku, mezi areolemi, je nalezena nestrukturovaná, zaoblená část, kterou lze vidět pouze tehdy, když je žaludek dvojí kontrastní. Pak určit lokální rozšíření jednoho ze záhybů. Postupně se zvyšuje, a to ve formě zaoblené nebo mírně podlouhlé vady. Záhyby sliznice tuto chybu obcházejí a nejsou infiltrovány.

Pooperační onemocnění žaludku. Rentgenové vyšetření je nezbytné pro včasné zjištění časných pooperačních komplikací - pneumonie, pleurisy, atelectázy, abscesy v břišní dutině včetně subdiafragmatických abscesů. Absorpce obsahující plyny jsou poměrně snadno rozpoznatelné: na snímcích a během vyšetření je možné detekovat dutinu obsahující plyn a kapalinu. Pokud neexistuje žádný plyn, může být podepřena subdiafragmatický absces pro řadu nepřímých příznaků. To způsobuje vysokou polohu a imobilizaci odpovídající poloviny membrány, její zhušťování, nerovnoměrné obrysy. Tam je "sympatický" výpot v pobřežní-bránice sinus a foci infiltrace v základu plic. Při diagnostice subdiafragmatických abscesů se úspěšně používá sonografie a počítačová tomografie, protože v těchto studiích se jasně objevují nahromadění plic. Zánětlivý infiltrát v břišní dutině poskytuje echo-nehomogenní obraz: neexistují žádné oblasti, které by nebyly ozvěny. Absces je charakterizována přítomností zóny, která nemá takové signály, ale kolem ní se objevuje hustší okraj - mapování infiltrační šachty a pyogenní skořápky.

Rentgenové příznaky onemocnění žaludku a dvanácterníku


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.