^

Zdraví

Scrotum

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Scrotum (šourka) je výstupem přední břišní stěny, která má dvě odpojené komory pro mužské pohlavní žlázy. Šourka je umístěna dolů a za kořenem penisu. Uvnitř šourku a v každé jeho buňce je mužská pohlavní žláza.

Šourka rozlišuje 7 vrstev (skořápky), které se také nazývají skořápky varlat:

  1. kůže (cutis);
  2. matná skořápka (tunica dartos);
  3. vnější semenná fascia (fascia spermatica externa);
  4. fascia svalu, která zvedá varlata (fascia cremasterica);
  5. svalové zvedání vajíčka (m.cremaster);
  6. vnitřní semenná fascia (fascia spermatica interna);
  7. tunica vaginalis varlete (tunica vaginalis varlete), které vysílají dva listy (dvě desky) parietální deska (lamina parietalis) a vnitřní deska (lamina visceralis).

Kůže šourku je tenká, snadno tvoří záhyby, má tmavší zbarvení než v jiných částech těla, je pokryta četnými vlasy. Pod kůží je masitý plášť (Tunica dartos), vytvořenou ze subkutánní pojivové tkáně rozkroku a hráze, a nahrazuje podkožního tuku. V matném obalu se nacházejí buňky hladkých svalových buněk a elastické vlákna. V tom nejsou žádné tukové buňky. Mastná skořápka tvoří septum septum (septum scroti), oddělující pravé varlata od levého. Na povrchu šourku dělicí linie odpovídá šourek přípojného švu (raphe scroti), které mají sagitální směr. Hlubší je externí semenná fascia, která je odvozena od povrchní fascie břicha. Pod ním je fascie sval, levator varlat, vytvořený z fascie vlastní vnější šikmé břišní svaly a částečně proto, že jeho vláknité vláken aponeurózy. Pak raspolagaetsyamyshtsa zvedání vejce (m.cremaster), skládající se ze svalových svazků odbočuje z příčných a vnitřní břišní šikmý sval. Uvnitř svalu je vnitřní sekční fascia - derivát příčné fascie břicha. Vnitřní klíčový fascie je kondenzován s stěny (parietální) deska tunica vaginalis varlat, což zadní hrana se pohybuje do své testikulární útrobní (viscerální) desky pokrývající varle a nadvarle. Mezi viscerální a parietální destičkou je uzavřená dutina ve tvaru štěrbiny - derivát peritoneální dutiny.

Scrotum

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Plavidla a nervy šourku

Ve stěnách šourku se rozvětví přední svalnaté větve (větve vnější genitální tepny), stejně jako zadní slezinné větve (větve perineální tepny). Větev dolní epigastrické tepny se blíží k svalům, které zvedají varlata.

Přední skrotalní žíly proudí do femorální žíly a zadní scrotalní žíly jsou přítoky vnitřních pohlavních žil. Lymfatické cévy šourku proudí do povrchových inguinálních lymfatických uzlin.

Inervace šourku se provádí skrze přední skrotalní nervy - větve femorálního genitálního nervu a zadní scrotalní nervy - z genitálního nervu. Nedobrovolné (hladké) svaly jsou inervovány z dolních plexových plexů.

Scrotum

Snižuje se varlat a tvoří mušle

Plášť mužského reprodukčního žlázy vytvořené v procesu snižování varle, který hraje důležitou roli vodicí vejce vazu (gubernaculum varlat - BNA). Bundle v ranných fázích vývoje a retroperitoneální sahá od varlat zárodečné ocasní konec do přední břišní stěny, na které se následně začne tvořit šourek. O něco později, ve 3. Měsíci vývoje plodu, o budoucím místě hluboké tříselné kruhového výstupku objeví pobřišnice tvořící eevlagalischny proces (processus vaginalis peritonei). Jako embryo těleso růstu do výšky vejce zaujímá nižší postavení, retroperitoneální smísí v pánevní dutiny, a pak v blízkosti procesus vaginalis peritonea, kde zahalení serózní kryt (spodní část pochvy procesu) má své konečné polohy. Spolu s vlagalishnym přívěsku vyčnívají směrem ven a ostatní vrstvy přední břišní stěny, tvořící nádobu samčích pohlavních žláz - šourku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.