^

Zdraví

A
A
A

Serotoninový syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odchylky v práci nervového systému mohou nastat z různých důvodů. Serotoninový syndrom je důsledkem nesprávného užívání léků, což vede ke změnám metabolických procesů serotoninu. V mnoha případech je příčina onemocnění skrytá při přijímání selektivních inhibitorů zpětného vychytávání.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny serotoninový syndrom

Nemoci tohoto typu se vyskytují pod negativním dopadem léčiv. Nepřípustná kombinace některých léků může způsobit vážné poruchy nervového systému. Příčiny vývoje serotoninového syndromu se vyskytují v případě neúspěšné kombinace následujících složek:

 • SSRI a selegelin;
 • sertralin a moklobemid;
 • imipramin a moklobemid.

Kombinovaná léčba není vždy podkladem výskytu onemocnění. Tento proces je často způsoben prudkou změnou jednoho antidepresiva na jiný. Léky tohoto typu se hromadí v těle. Proto prudké zavedení nové drogy vede k vážným následkům. Společně s antidepresivy se nedoporučuje používat následující typy léčiv:

 • opioidních analgetik;
 • antibiotika;
 • prostředky proti kašli;
 • přípravky pro zvracení;
 • prostředky pro bolesti hlavy.

Vývoj onemocnění je často způsoben netečnými pacienty. Mnoho z nich užívá léky spolu s alkoholem, což je nepřijatelné.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Patogeneze

V lidském mozku jsou neurony, které fungují díky serotoninu. Některé z nich umožňují normální funkci nervového systému. V jedné buňce vytváří serotonin bubliny, společně s nimiž se uvolňuje do zvláštního prostoru. Komponenta pak spojuje membránu jiného neuronu a aktivuje ho. Celý proces reaguje na serotonin. Patogeneze syndromu spočívá v tom, že dochází k nadměrnému vývoji této složky.

Neurony jsou v mozkovém kmenu, jsou zodpovědné za mnoho funkcí lidského těla. Zahrnuje sen, chuť k jídlu, sexuální přitažlivost, bolest a emoce. Při nadměrné produkci serotoninu se vyvíjí proces jeho návratu. Kromě toho se také zvyšuje syntéza samotné složky. Výsledkem je, že tělo selhává, což ovlivňuje celkové zdraví člověka. Způsob spánku, práce trávicího systému, svalové kontrakce atd. Jsou narušeny. Podrobný klinický obraz bude popsán níže.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Symptomy serotoninový syndrom

V počáteční fázi onemocnění nejsou žádné specifické příznaky. Lidstvo je narušeno poruchami trávicího systému, a to nauzea a zvracení. Pevné problémy s koordinací pohybů, mírnou horečkou, bobtnáním v břiše. Hlavní příznaky, které naznačují rychlý vývoj serotoninového syndromu, se objeví později.

Neurologické projevy zahrnují:

 • přítomnost záchvatů paniky;
 • periodický třes;
 • svalová hypertonie;
 • vzhled záchvatů.

Antidepresiva nemají významný vliv na kardiovaskulární systém. Během vývoje syndromu jsou však možné jediné záchvaty tachykardie a zvýšení krevního tlaku.

Závažné stadium onemocnění je doplněno o tyto příznaky:

 • skoky nápadů;
 • nesouvisející řeč;
 • porucha spánku;
 • hyperaktivita;
 • kolísání teploty;
 • vzhled obrovského potu;
 • přítomnost nadměrné mastnoty obličeje.

Nemoc může vést ke smrti, ale pouze v případě selhání srdce.

První známky onemocnění

Jak bylo uvedeno výše, v počátečním stadiu je klinický obraz nespecifický. Proto není tak snadné podezření na vývoj serotoninového syndromu. První známky odmítnutí jsou následující:

 • nevolnost a zvracení;
 • bručení v břiše;
 • průjem;
 • zvýšená excitabilita.

Postupně se stát začíná zhoršovat. K popisované symptomatologii jsou přidány duševní poruchy. Člověk má manické podmínky, doprovázené posedlostí. Oběť je zcela dezorientovaná, jeho řeč je rozdělena, jeho pohled je téměř neosazený.

Při vývoji negativních příznaků je vhodné vyhledat pomoc specialisty. Lékařský zákrok umožní normalizovat stav člověka.

Jaký je syndrom nedostatku serotoninu?

Serotoninový syndrom je vzácné onemocnění, bez pomoci je smrtelné. Tato reakce se může vyvinout v důsledku nadměrného užívání drog nebo drog. Stav nedostatku serotoninu nebo syndrom může být reakcí těla na nepříznivou kombinaci léků.

Často je onemocnění způsobeno kombinací dvou antidepresiv. Stát se může rozvíjet kvůli příjmu finančních prostředků, které mají vliv na zpětné vychytávání serotoninu nebo jeho zablokování. V důsledku tohoto vlivu nastává nadměrný vývoj složky, která ovlivňuje celkovou pohodu osoby. Odchylky se vyskytují v mnoha orgánech a systémech, pokud neexistuje žádná pomoc, existuje vysoká pravděpodobnost úmrtí.

Je možné použít tritiko v případě serotoninového syndromu?

Léky tohoto typu se používají k potlačení depresivních stavů, úzkosti a normalizace spánku. Odborníci jej mohou doporučit za přítomnosti sexuální dysfunkce bez jasné příčiny vývoje. Trittico se serotoninovým syndromem má pozitivní vliv na tělo. Nicméně, mnoho lékařů říká, že používání může zhoršit situaci. V tomto čísle se názory rozcházejí.

Tento lék má antidepresivní účinek. Použití s serotoninovým syndromem může způsobit vážné komplikace na straně těla. Zejména pokud byl tento stav vyvolán užíváním antidepresiv.

Trittico není bezpečný lék, který může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně srdečního selhání. Používá se pouze pod dohledem lékaře.

Syndromy dysfunkce nervového systému: tyramin a serotonin

Syndrom tyraminu se často říká "syrový". Jedná se o vývoj hypertenzních krizí a dalších komplikací v důsledku použití antidepresiv. Ve většině případů nastane, když se tyto léky užívají současně s potravinami, které obsahují tyramin. Stav může být doprovázen skoky v tělesné teplotě a vedoucí k rozvoji srdečního záchvatu. Na rozdíl od tyraminu se serotoninový syndrom vyskytuje na pozadí současného užívání antidepresiv.

Ve svých klinických projevech jsou podmínky prakticky stejné. V zanedbané formě mohou vyvolat poruchy srdečního rytmu a cévní nedostatečnost.

Tyraminův syndrom se vyskytuje po 15-90 minutách po požití. Po 6 hodinách zmizí všechny negativní příznaky. V případě serotoninového syndromu se klinický obraz postupně rozvíjí.

Komplikace a důsledky

Při absenci lékařského zásahu existuje vysoká pravděpodobnost zhoršení stavu člověka. Hlavní důsledky tohoto syndromu jsou porušení nervového a kardiovaskulárního systému. Výsledkem jsou nevratné procesy v těle. Nedostatek kvalifikované péče vede k rozvoji srdečního selhání a infarktu myokardu.

Vzhledem k tomu, že onemocnění je smrtící, existuje vysoké riziko úmrtí.

trusted-source[23]

Diagnostika serotoninový syndrom

Specifická diagnostická opatření neexistují. K určení odchylek specialisté navrhli speciální techniky. Takže pro diagnostiku serotoninového syndromu je nutné sledovat stav člověka. Se zvyšujícím se dávkováním léčiva je nutné vyloučit takové příznaky, jako je míchání, hyperreflexie a průjem. Jsou-li k dispozici, diagnóza onemocnění je běžná.

Tento klinický obraz nestačí, takže je třeba věnovat pozornost pomocným příznakům. Patří mezi ně porušení metabolických procesů, známky intoxikace a horečka.

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Analýzy pro určení nemoci

Neprovádějí se specifické laboratorní studie. Ve většině případů, za přítomnosti abnormalit, testy nepřekračují normu. Proto není možné diagnostikovat onemocnění složením krve.

Laboratorní testy jsou důležité při identifikaci komplikací a při sledování stavu oběti. Přítomnost vysoké hladiny serotoninu v krvi ve všech případech neukazuje vývoj odchylky.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Používá se nástrojové diagnostické metody?

K určení serotoninového syndromu se nepoužívají instrumentální diagnostické metody. Používá se pouze diferenciace. Podrobné informace o této technice budou uvedeny níže.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38]

Diferenciální diagnostika

Diagnóza onemocnění se provádí metodou eliminace. Odborník by měl posoudit stav oběti a pak pokurdeno začít vyloučit všechny základní patologie. Proto se provádí diferenciální diagnostika týkající se encefalitidy, spontánní hypertermie, intoxikace nevysvětlitelné etiologie a abstinenčního syndromu.

V přítomnosti klinického obrazu indikujícího progresi serotoninového stavu doktor může provést diagnózu. Na účtu berte léky, které předtím přijala osoba. V mnoha případech je diagnóza založena na klinických pozorováních pacienta.

Při neuroleptickém syndromu zhoubného průběhu se zaznamená porušení na straně trávicího systému, ztuhlost plastické hmoty a myoklonus.

Anticholinergní syndrom je doprovázen sušením kůže a sliznic, zvýšený tlak a zrychlená peristaltika gastrointestinálního traktu.

U maligní hypertermie není žádný myoklonus. Abstinence opiátů je doprovázena dilatačními žáky, bolesti kloubů a stavem nachlazením.

Předávkování narkotických analgetik vede k hypotenzi, hypotermii, bradykardii a hyporeflexii.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Kdo kontaktovat?

Léčba serotoninový syndrom

Neexistují žádná speciální léčebná opatření pro rozvoj této nemoci. V jednotlivých případech existují speciální doporučení. Takže s vývojem serotoninového syndromu, léčba znamená vyloučení všech léků, které mohou vyvolat zvýšenou produkci serotoninu. Tím se dosáhne úlevy během 6-12 hodin. Pokud byl důvodem vývoje syndromu podání fluoxetaninu, může trvat až několik dní.

Symptomatická léčba je základem pro zotavení osoby. V těžkých případech se používá metisergid. Pro udržení optimální tělesné teploty se používá běžný paracetamol. Používá se společně s externím chlazením.

Pro snížení svalové rigidity se užívá lorazepam. Může se také použít k ovládání agitace. K udržení krevního tlaku odborníci jmenují adrenalin nebo norepinefrin.

Léky se používají v extrémních případech a ze serotoninového syndromu neexistují žádné specifické léky. Léčba je proto symptomatická, odborný personál přiděluje podrobnou schématu rekonvalescence individuálně.

Jaké léky jsou užívány?

Léková terapie se používá k udržení celkového stavu osoby. Nejčastěji užívané léky, jako je Metisergid, Paracetamol, Lorazepam a Adrenalin.

 • Metisergid. Lék má antiserotoninovou aktivitu. Aplikuje se perorálně 2 mg 2 až 4krát denně během jídla. Léčba zlepšuje celkový stav, zastavuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Nemůžete užívat léky s nízkým krevním tlakem, ischemickou chorobou srdeční, problémy s játry a ledvinami. Při nesprávné aplikaci může vést k vzniku nežádoucích účinků. V tomto případě má člověk rychlý srdeční tep, poruchy trávení, stav euforie a nespavost.
 • Paracetamol je charakterizován antipyretickým a analgetickým účinkem. Optimální dávka 1 tablety 3-4krát denně, mezi intervaly by měla být pozorována interval 6 hodin. Použití přípravku není možné se zvýšenou citlivostí na jeho složky během těhotenství a zánětlivých procesů rektální sliznice. Může způsobit nežádoucí účinky ve formě anémie, renální koliky, nevolnosti a kožních vyrážek.
 • Lorazepam. Lék normalizuje spánek a snižuje intenzitu emočních reaktivních podmínek. Denní dávka léku je 2 mg, musí být rozdělena do 3 rozdělených dávek. Menší část se odebere ráno, velký večer a před spaním. Nemůžete užívat léky s glaukomem s uzavřeným úhlem, poruchami jater a ledvin, psychózami a epilepsií. Možný vývoj nežádoucích účinků ve formě nevolnosti, suchosti v ústech a svalové slabosti.
 • Adrenalin. Používá se ve formě injekcí. Dávkování závisí na stavu osoby. Obvykle se podává 0,2-0,75 ml, jednotlivá dávka by neměla překročit 1 ml a denní dávka - 5 ml. Použití injekce pro injekci není možné s tachykardií, arytmií, těhotenstvím a přecitlivělostí na složky léčiva. Možná vznik bolesti hlavy, poruchy spánku, nevolnost, zvracení a bronchospazmus.

Používáte vitamíny?

Při eliminaci serotoninového syndromu se léky prakticky nepoužívají. Použití vitaminů může naopak situaci zhoršit. Jejich kombinace s antidepresivy zvyšuje závažnost klinického obrazu.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Používá se fyzioterapie?

Udržet tento stav mohou být pouze některé z typů léků, které byly popsány výše. Fyzioterapeutická léčba není aplikována.

Alternativní léčba v boji proti zvýšené produkci serotoninu

S rozvojem syndromu je nutné vyloučit negativní vliv všech léků, včetně netradiční medicíny. Alternativní léčba se nepoužívá.

trusted-source[47], [48], [49], [50]

Léčba bylinami je možná?

Některé bylinky, včetně třezalky tečkované, mohou způsobit rozvoj serotoninového syndromu. Při užívání antidepresiv proto nesmí být používán. Léčba bylinami na zvýšené hladině serotoninu se nepoužívá. Takový dopad může zhoršit situaci.

Homeopatie a její léčivé vlastnosti

Homeopatické prostředky jsou založeny na součástech rostlin. Jsou široce používány po celém světě. Avšak i antidepresiva rostlinného původu mohou vyvolat zhoršení stavu člověka. Proto se nepoužívá homeopatie jako léková terapie.

Chirurgická léčba pacientů

Vzhledem ke specifické povaze onemocnění není chirurgická léčba aplikována. Léčba je zaměřena na snížení hladiny serotoninu, můžete dosáhnout pozitivního výsledku zrušením užívání antidepresiv.

Prevence

Hlavním principem preventivních opatření je omezení konzumace antidepresiv. Je nezbytné snížit negativní účinek léčiv, který může vést k porušení metabolismu serotoninu. Jedná se o prevenci této nemoci. Aby bylo dosaženo optimálních výsledků, musí být léky po rozhodnutí lékaře přijaty.

Pokud potřebujete používat antidepresiva, měli byste vydržet pauzu mezi změnou léků. Tato doba musí být nejméně 14 dní. Pokud byl dříve užíván fluoxetin, doba obnovy trvá 5-6 týdnů.

Aby se zabránilo vzniku příznaku, je třeba se vyhnout nebezpečným kombinacím uvedeným v prvním odstavci. Antidepresiva by měla být použita samostatně. Pokud je toto pravidlo dodržováno, riziko vzniku syndromu je minimalizováno.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56]

Předpověď

Správná diagnóza a léčba může vést ke zlepšení stavu člověka. V tomto případě je výhled příznivý. Žádný odborník nemůže vyvodit konkrétní závěry o budoucím blahu člověka. Během celé léčby musí být pacient pečlivě sledován. Pokud byl serotoninový syndrom pozorován příliš pozdě, prognóza je nepříznivá.

trusted-source[57], [58], [59]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.