^

Zdraví

Sluchové postižení

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Poškození sluchu je snížení schopnosti člověka zachytit zvuky prostředí v částečném nebo plném objemu. Některé snížení schopnosti vnímat a porozumět zvukům se nazývá hluchota a celková ztráta sluchové schopnosti je hluchota.

Úbytek sluchu je rozdělen na neurosenzorické, vodivé a smíšené. Hluchota, jako hluchota, má vrozenou a získanou povahu.

Zvuky jsou zvukové vlny, které se liší frekvencí a amplitudou. Poruchy sluchu částečné povahy se projevují v neschopnosti vnímat určité frekvence nebo rozlišovat zvuky s nízkou amplitudou.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny sluchového postižení

Příčiny ztráty sluchu mají jinou povahu:

 1. Infekční onemocnění akutní povahy, které byla během těhotenství vystavena matce dítěte, zahrnující chřipku, zarděnku, epidemickou parotitidu. Zvýšený krevní tlak u matky během intrauterinního období dítěte může také způsobit porušení jeho sluchu.
 2. Zneužívání matky během těhotenství s léky (zejména smyčkové diuretiky, aminoglykosidy, streptomycin, gentomycin), alkoholické nápoje nebo omamné látky.
 3. Porodní poranění jiné povahy a různé výchylky při porodu:
  • váha dítěte je menší než jeden a půl kilogramu;
  • narození, které začaly před třiceti druhým týdnem;
  • nedostatečný kyslík během porodu nebo prodloužené zadržení dýchání po narození;
  • poškození dítěte během práce mechanické povahy.
 4. Dědičná (genetická) porucha sluchu.
 5. Infekční nemoci, které dítě přeneslo v raném věku, jmenovitě meningitida, encefalitida, spalničky, zarděnka, příušnice, chřipka a tak dále.
 6. Některá onemocnění, která zahrnují Ménièrovu chorobu, otosklerózu, akustickou neuromu, Mobiusův syndrom, mnohočetnou vrozenou arthrogrypázi, mohou způsobit poškození nebo ztrátu sluchu.
 7. Komplikace chronických zánětlivých procesů ucha (otitis) jsou také narušeny sluchem.
 8. Trvalé vystavení hluku po dlouhou dobu může způsobit ztrátu sluchu, zejména při vysokých frekvencích.
 9. Akustické zranění, jmenovitě přítomnost v oblastech náhlých výstřelů a výbuchů.
 10. Důsledky nehod a různých nehod mohou být sluchové postižení.
 11. Odložená chemoterapie může rovněž způsobit snížení sluchu.
 12. Změny věku, ke kterým je hlemýžď a centrální sluchový systém náchylní. Navíc tyto procesy mohou po třiceti letech pokračovat bez povšimnutí.

trusted-source[5], [6], [7]

Získané sluchové postižení

Získané sluchové postižení jsou sluchové dysfunkce, které se mohou vyskytnout v jakémkoli věku pod vlivem následujících faktorů:

 • Důsledky onemocnění infekční povahy, jmenovitě meningitidy, spalniček, příušnic.
 • Chronické infekční procesy v uších, které způsobují nejen sluchové postižení, ale také v některých případech život ohrožující nemoci, jako jsou abscesy mozku nebo meningitida.
 • Střední zánět středního ucha, který způsobuje nahromadění tekutiny ve středním uchu.
 • Použití ototoxických léků pro terapeutické účely, jmenovitě antibiotik a léků proti malárii.
 • Zranění hlavy nebo uší.
 • Dopad silného hluku náhlého nebo prodlouženého charakteru - interakce s hlučným zařízením, hlasitou hudbou a jinými nadměrně hlasnými zvuky, stejně jako výstřely a výbuchy.
 • Degenerace senzorických buněk, ke kterým dochází kvůli změnám souvisejícím s věkem.
 • Přítomnost ušního prachu, stejně jako cizí těla ve vnějších sluchových kanálech. Takové problémy s nasloucháním lze snadno odstranit vyčištěním sluchového kanálu z těchto látek.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Porucha sluchu u otitis

Otitis je zánětlivé onemocnění různých částí ucha, které je doprovázeno horečkou, intoxikací a silnou bolestí. V některých případech otitis způsobuje trvalé nebo dočasné poškození sluchu.

Otitis středního ucha chronické formy je hlavní příčinou problémů sluchu v dětství.

Otitis u dětí a dospělých je někdy doprovázena poškozením tkání vnějšího a středního ucha. Při infekci vnějších otitisem dochází k malým kožním lézemi, které se tvoří po poškození sluchové skořepiny vnějšího ucha. Tyto změny vznikají v důsledku mechanických deformací, jakož i chemických a tepelných popálenin. Příčinami onemocnění jsou v tomto případě stafylokoky a streptokoky, stejně jako Pseudomonas aeruginosa, Proteus a tak dále. Současně mohou být některými chorobami, včetně diabetes mellitus, dny, hypovitaminózy a dalších metabolických poruch, faktory, které vyvolávají otitis.

Zánět středního ucha způsobené infekčním onemocnění nosohltanu, ve kterém patologické mikroorganismy vstupu do dutiny středního ucha přes sluchové trubice. Patří mezi ně chřipky viry parainfluenzy, adenovirus a rhinoviru, respirační syncytiální virus, bakterie a pnevmomokka, pyogenní streptokoky, Moraxella a Haemophilus influenzae. Malé děti jsou obzvláště náchylné na výskyt otitis media, protože sluchová trubice je kratší a širší. Infekce se zánětem středního středního ucha mohou pronikat i zvenku, tak i v důsledku mechanického poškození nebo barotraumaty bubínku. Vyvolat onemocnění a chronické infekční procesy v nosohltanu, zejména chronické angíny, záněty vedlejších nosních dutin a nosní mandle onemocnění.

Během zánětu vnějších otitis primárně začíná v povrchových vrstvách ušní sliznice a pak se může rozvíjet v okolních tkáních a tympanické membráně.

Během otitis media u středního ucha se sliznice začíná zanícovat a vytváří exsudát (určitá tekutina, která se uvolňuje během zánětu tkání). Exudát může mít serózní formu, která je typická pro virové infekce nebo purulentní formu, což je způsobeno její bakteriální povahou. Akumulace tekutiny ve středním uchu začíná vyčnívat do ušního bubnu směrem ven a v některých případech vede k jeho prasknutí. Všechny výše uvedené znaky průběhu otitis media jsou příčinou poruch sluchu u lidí různého věku.

Závažný zánět vede k oslabení pohyblivosti sluchových ossicles, což způsobuje pokles vnímání zvukových vln a je porušením sluchu.

Zánět středního, které jsou neléčena a jejich neustálé relapsů způsobit zjizvení v tkáních středního ucha, které vedou ke snížení pohyblivosti sluchových kůstek a ušního bubínku pružnosti. To způsobuje hluchotu u lidí různých věkových kategorií. Zánětlivé procesy, které jsou dlouhé, mohou proniknout do vnitřního ucha a ovlivnit sluchové receptory. Takové deformace vedou k výskytu hluchoty u pacienta.

Symptomy ztráty sluchu

Sluchové postižení získané povahy v ohromné výši se neprojevuje náhle. Stává se samozřejmě, že pacient vykazuje náhlou ztrátu sluchu a postupuje několik hodin. Obvykle se příznaky sluchu rozvíjejí několik nebo více let. V tomto případě jsou první známky ztráty sluchu téměř neviditelné a příznaky mají rozdíly v různých kategoriích lidí.

Primární příznaky ztráty sluchu jsou:

 1. Zvýšené požadavky pacienta znovu zopakovat slova mluvčího.
 2. Zvyšte hlasitost počítače, televizoru nebo rádia nad normální hlasitost.
 3. Existuje pocit, že všichni okolní lidé mluví nesrozumitelně a nejasně.
 4. Existoval pocit, že některé hlasy se stávaly obtížnější pochopit, obzvláště vysoké - ženské a dětské.
 5. Konstantní kmitání během rozhovoru a zvýšená únava z rozhovoru s ostatními lidmi.
 6. Ukončení návštěv na setkáních lidí a jiných kolektivních akcích. To platí i pro jiné společenské události, které předtím přinesly pozitivní emoce.

Příznaky sluchového postižení v dětství zahrnují následující:

 • Neexistence reakce na vnější zvuky, a to jak v běžném stavu, tak i v případě, že jsou přenášeny jakoukoli činností - hrát, kreslit a tak dále.
 • Nedostatek reakce na hlasitý náhlé hluk během spánku ve formě probuzení a pokračování tichého spánku.
 • Nemožnost určit zdroj zvuku.
 • Nedostatek imitace zvuků.
 • Časté infekce ucha a zánět.
 • Viděl problémy s porozuměním řeči okolních lidí.
 • Má zpoždění ve vývoji řeči nebo nesrovnalosti v úrovni věkových parametrů vývoje řeči.
 • Lag z vrstevníků s účastí ve skupinových hrách.

Vrozená ztráta sluchu

Vrozené sluchové postižení jsou takové dysfunkce sluchového systému, které jsou spojeny se snížením sluchu nebo ztrátou sluchu, zjištěné při narození dítěte nebo brzy po jeho narození.

Příčiny vrozených poruch sluchu zahrnují:

 1. Dědičné genetické faktory.
 2. Non-hereditary genetické rysy.
 3. Komplikace během těhotenství, které jsou způsobeny matkami majícími syfilis, rubeola, příušnici a další.
 4. Nízká porodní hmotnost novorozence je menší než jeden a půl kilogramu.
 5. Dochází k udušení v procesu narození, tj. K silnému nedostatku kyslíku.
 6. Použití matky v průběhu těhotenství orálně ototoxické léky, a to, aminoglykosidy, diuretika, antimalarik léky, cytotoxické léky.
 7. Odloženo novorozencem novorozence, těžká žloutenka, která může způsobit poškození sluchového nervu u dítěte.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Genetické sluchové postižení

Genetická porucha sluchu může spadat do dvou kategorií:

 • nesyndromické (izolované),
 • syndromický.

Nonsyndromové poruchy zahrnují ztrátu sluchu, která nemá žádné další doprovodné příznaky, které jsou zděděny. Taková porucha sluchu se vyskytuje u sedmdesát procent případů hluchoty způsobené dědičností.

Syndromické poruchy sluchu jsou způsobeny poklesem sluchu v kombinaci s dalšími faktory, například onemocnění jiných orgánů a systémů. Syndromické abnormality se vyskytují u třiceti případů hluchoty z důvodu dědičnosti. V lékařské praxi existuje více než čtyři sta různých syndromů, jedním z projevů je hluchota. Takové syndromy zahrnují:

 • Usherův syndrom - současná porucha sluchových a vizuálních systémů,
 • Pendredův syndrom - v němž je hluchota spojena s hyperplazí štítné žlázy,
 • Gervell-Lange-Nilssonův syndrom - způsobuje kombinaci hluchoty a srdeční arytmie s výskytem většího intervalu QT,
 • syndrom Waardenburgu - popisuje porušení sluchového systému v kombinaci s výskytem pigmentace.

Pokud vezmeme v úvahu typ dědičnosti sluchových dysfunkcí, mohou být rozděleny do následujících typů:

 1. Autozomální recesivní, která zahrnuje sedmdesát osm procent případů.
 2. Autozomálně dominantní, což zahrnuje dvacet procent případů.
 3. X-linked, což zahrnuje jedno procento případů.
 4. Mitochondriální, která zahrnuje jedno procento případů.

V moderní medicíně bylo zjištěno více než sto genů, které jsou po zmutování zodpovědné za poruchy sluchu. Každá populace lidí má vlastní specifické mutace, které se liší od jiných populací. S jistotou však lze konstatovat, že příčinou takových negativních transformací je zhruba třetina případů poruch genetického sluchu mutace genu connexin 26 (GJB2). Evropská rasa je nejvíce náchylná k genové mutaci 35delG.

Poškození sluchu u starších osob

Většina lidí se sluchovým postižením je starší nebo senilní. Porucha slyšení u starších osob je spojena se změnami souvisejícími s věkem, které vedou k degenerativním změnám v sluchových orgánech. Změny sluchu v důsledku věku se týkají všech částí sluchového systému, počínaje ušima a končit se zónou sluchového analyzátoru v mozkové kůře.

Hluchota u starších lidí je komplexní a komplexní proces, který je pečlivě zkoumán odborníky. Starší ztráta sluchu se nazývá termín "presbiakusis" a je rozdělena na dva typy:

 • vodivé,
 • sensorineural.

Vodivý vzhled senilní ztráty sluchu je způsoben změnami v degenerativní povaze, ke kterým dochází ve středním uchu, stejně jako poklesem elasticity tkání lebky.

Smyslově neurální druh senilní ztráty sluchu má čtyři poddruhy způsobené různými příčinami:

 • senzorická - způsobená atrofií vlasových buněk orgánu Corti,
 • neurální - spojený se snížením počtu nervových buněk přítomných ve spirálovém gangliu,
 • metabolické - v důsledku atrofických změn vaskulatury, oslabení metabolických procesů v kochle,
 • Mechanická - spojená s atrofickými přeměnami hlavní membrány kochle.

Někteří odborníci dodržují odlišnou klasifikaci senilních ztrát sluchu. Jsou popsány tři typy sluchových poruch věkové povahy:

 • Presbyakus je hluchota způsobená vnitřními faktory genetické a fyziologické povahy,
 • sotsiokusiya - hluchota, která je způsobena vnějšími faktory, které přispívají k silnému opotřebení orgánů sluchového systému,
 • profesionální hluková sluchová ztráta - porucha sluchu, která se vyskytuje pod vlivem silného průmyslového hluku na pracovišti jednotlivce.

Vlastnosti dětí se sluchovým postižením

U dětí s těžkým slyšením existují významné rozdíly v psychofyziologickém a komunikativním vývoji. Tyto vlastnosti dětí se sluchovým postižením jim brání ve vývoji ve stejné rychlosti jako vrstevníci a také způsobují problémy při osvojování si znalostí, životních dovedností a dovedností.

Poškození sluchu u dětí výrazně snižuje kvalitu řeči a slovního myšlení. Současně kognitivní procesy a kognitivní činnost také vykazují nedostatek v zlepšování a rozvoji.

U dětí s poruchou sluchu mohou být další porušení, a to:

 1. Problémy s fungováním vestibulárního aparátu.
 2. Různé vizuální vady.
 3. Dysfunkce mozku je minimální, což vede k inhibici celkového vývoje psychiky.
 4. Rozsáhlá poškození mozku, která způsobuje oligofrenii.
 5. Poruchy mozkových systémů, které vedou k výskytu infantilní mozkové obrny a dalších pohybových poruch.
 6. Poruchy fungování sluchových a řečových zón v mozku.
 7. Nemoci centrálního nervového systému a těla jako celku, které způsobují těžkou duševní chorobu - schizofrenii, maniodepresivní psychózu a tak dále.
 8. Nemoci vnitřních orgánů závažného stupně (srdce, ledviny, plíce, zažívací trakt atd.), Které obecně oslabují tělo dítěte.
 9. Závažná sociální a pedagogická nedbalost.

Existují dva typy poruchy sluchu a děti, které závisí na stupni ztráty schopnosti vnímat a zpracovávat zvuky:

 • ztráta sluchu, která postihuje děti, které jsou neslyšící,
 • hluchota.

Se ztrátou sluchu je zachováno vnímání řeči, ale jen hlasitě řečeno, kloubově a blízko ucha. Ačkoli schopnosti tohoto dítěte plnohodnotně komunikovat s ostatními jsou samozřejmě omezené. Hluchota je odlišná v tom, že vnímá jisté tóny řeči bez schopnosti vnímat a rozlišit vlastní řeč.

Různé poruchy sluchu v dětství vedou k zpomalení a zkreslení řečových funkcí. Ale ve stejné době, vědci na vědomí následující skutečnosti, které, pokud se objeví závažná ztráta sluchu v okamžiku, kdy dítě zvládl dovednosti čtení a psaní na dobré míře, nemoc nevede k poruchám ve vývoji řeči. I když se v tomto případě označené nejrůznějších poruch spojených s výslovnosti.

Nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími vývoj řeči dětí se sluchovým postižením jsou:

 • Stupeň ztráty sluchu - děti se sluchovým postižením mluví horší než špatně, jak slyší.
 • Věkové období nástupu patologické poruchy sluchu - čím dříve vznikly vady sluchu, tím těžší je rušení řeči, až do vzniku hluchoty.
 • Podmínky pro vývoj dítěte a přítomnost správných psychokrekčních opatření - dříve použité zvláštní opatření slouží k vývoji a zachování správné řeči, tím vyšší účinnost.
 • Fyzický vývoj obecného charakteru a duševního vývoje dítěte - u dětí s dobrým tělesným rozvojem, dobrým zdravotním stavem a normálním duševním vývojem je zaznamenána úplnější řeč. U dětí s oslabeným zdravotním stavem (pasivní, mrazivé děti) a duševní poruchy se vyskytnou významné vady v řeči.

trusted-source[18], [19], [20]

Klasifikace poruch sluchu

Sluchové postižení lze rozdělit do několika typů:

 • Vodivost - vyplývající z zablokování jakékoli kvality, která se objevuje ve vnějším nebo středním uchu. V tomto případě zvuk nemůže běžně proniknout do vnitřního ucha.
 • Neurální - jsou způsobeny úplnou ztrátou schopnosti mozku vnímat a zpracovávat elektrické impulsy. V některých případech mozog nemůže správně dešifrovat přijaté signály. Mezi tyto poruchy patří "sluchová dissynchronizace" nebo "neuropatie".
 • Smyslové - objeví se, jestliže jsou poruchy vlasových buněk vnitřního ucha. Výsledkem je, že hlemýžď nemůže zvyknout na zvuky.
 • Sensoneural - kombinované poruchy, u kterých dochází k dysfunkci vlasových buněk, a velké nepřesnosti ve vnímání a zpracování mozkových signálů zvukové povahy. Takové typy přestupků jsou přetrvávající, protože je téměř nemožné zjistit, jak se hlemýžď a mozek účastní ztráty sluchu. Největší potíže s správnou diagnózou jsou zjištěny při vyšetřování malých dětí.
 • Smíšené - zahrnují syntézu sensorineurálních a vodivých poruch. S takovou ztrátou sluchu se zvukové signály nemohou běžně vysílat z vnějšího a středního ucha do vnitřního ucha a dochází k poruchám ve fungování vnitřního ucha, mozkových zón a neurálních částí sluchového systému.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Klasifikace sluchově postiženého Preobrazhensky

V moderní praxi existuje několik klasifikací sluchových poruch. Jedním z nejoblíbenějších je klasifikace poruch sluchu od profesora BS Preobrazhenskyho. Je založen na úrovni vnímání ústní řeči a řeči, zašeptal. Studium vnímání hlasitého projevu je nezbytné vzhledem k tomu, že obsahuje prvky šeptaného projevu, jmenovitě nesouhlasné souhlásky a nepotlačené části slova.

Podle této klasifikace existují čtyři stupně poškození sluchu: mírné, středně závažné, závažné a závažné. Jednoduchý stupeň je charakterizován vnímáním mluveného projevu ve vzdálenosti šesti až osm metrů a zašeptal od tří do šesti metrů. Mírný stupeň ztráty sluchu je diagnostikován, když mluvený jazyk je vnímán ve vzdálenosti čtyři až šest metrů, šepot je od jednoho do tří metrů. Významným stupněm poruchy sluchu je určena porozumění hovorové řeči na vzdálenost dva až čtyři metry, a šepot řeči - od ucha až do jednoho metru. V případě porozumění mluveného jazyka v uličce až na dva metry se přidává těžký stupeň sluchových poruch a šeptá - od úplného nedorozumění až po diskriminaci ve vzdálenosti půl metru.

trusted-source[26], [27], [28]

Konduktivní a senzorineurální poškození sluchu

Vadné poruchy sluchu jsou charakterizovány zhoršením vodivosti zvuků způsobených vadami vnějšího nebo středního ucha. Normální vodivost zvukových signálů je zajištěna pouze správným fungováním zvukovodu, tympanické membrány a sluchové kosti. V případě porušení výše uvedených orgánů dochází k částečnému poklesu sluchu, který se nazývá hluchota. Při částečné ztrátě sluchu dochází k určitému zhoršení schopnosti vnímat zvukové signály. Vedoucí ztráta sluchu vám umožní rozpoznat řeč, pokud ji jednotlivec slyší.

Vedlejší poruchy sluchu jsou důsledkem:

 • neprůchodnost sluchového kanálu,
 • anomálie ve struktuře a fungování prostředního ucha, zejména tympanické membrány a / nebo ušní jámy.

Percepční porucha sluchu způsobená vadami fungování vnitřního ucha (hlemýždě), nebo porušit správnou funkci sluchového nervu, nebo neschopnost některých oblastech mozku vnímat a zpracovávat zvuky. V prvním případě se pozoruje patologická deformace vlasových buněk, které se nacházejí v organismu kochie Corti. Ve druhém a třetím případě jsou senzorineurální poruchy sluchu způsobeny patologií VIII kraniálně-cerebrálního nervu nebo oblastí mozku, které jsou zodpovědné za sluchový systém. V tomto případě je poměrně vzácným jevem narušení fungování výlučně sluchových zón mozku, které se nazývá centrální porucha sluchu. V tomto případě pacient může slyšet normálně, ale při tak nízké kvalitě zvuku, že vůbec nerozumí slovech ostatních lidí.

Sensingurální poruchy sluchového systému mohou vést k hluchotě různého stupně - od nízké až po vysoké, stejně jako ke ztrátě sluchu v plném rozsahu. Odborníci se domnívají, že senzorineurální ztráta sluchu je nejčastěji způsobena patologickými změnami ve fungování kochleárních vlasových buněk. Takové degenerativní změny mohou být jak vrozené, tak získané. Se získanými přeměnami mohou být způsobeny infekčními onemocněními uší nebo hlukem nebo genetickou predispozicí k výskytu anomálií v sluchovém systému.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Porušení sluchového zvuku

Phonemické slyšení je schopnost rozlišit jazykové fonémy, jmenovitě analyzovat a syntetizovat je, což je vyjádřeno v pochopení významu řeči mluveného v určitém jazyce. Phonemes jsou nejmenší jednotky, z nichž je libovolný jazyk; z nich jsou strukturální složky řeči - morfémy, slova, věty.

Při vnímání řečových a nerepozitních signálů existují rozdíly ve fungování sluchového systému. Nonverbální sluch je schopnost člověka vnímat a zpracovávat neverbální zvuky, a to hudební tóny a různé zvuky. Speech slyšení je schopnost člověka vnímat a zpracovat zvuky lidské řeči nativní nebo jiné jazyky. Na jednání řeči propuštěn phonemic jednání, podle kterých se používají různé fonémy a zvuky, které jsou odpovědné za jazykové tom smyslu, že osoba, analyzovat jednotlivé hlásky, slabiky a slova.

Porušování sluchového zvuku se objevuje u dětí a dospělých. Příčiny porušení fonemického sluchu u dětí jsou následující:

 1. Absence tvorby akustických obrazů jednotlivých zvuků, v nichž se fonémy nemohou lišit v zvuku, což způsobuje, když se mluví, nahrazení některých zvuků jinými. Articulation není zcela adekvátní, protože ne všechny zvuky dítě může vyslovit.
 2. V některých případech může dítě vyjadřovat všechny zvuky, ale současně neví, jak rozlišit, jaké zvuky potřebuje k vyslovení. V tomto případě může stejné slovo vyslovovat dítě různými způsoby, protože fonémy jsou smíšené, což se nazývá míchání fonémů nebo výměna zvuků.

V případě sluchového postižení má dítěti smyslové dyslasie, což znamená, že nelze správně vyslovovat zvuky. Existují tři formy dyslalia:

 • akusticky-fonemický,
 • artikulačně-phonemický,
 • artikulačně-fonetická.

Akustická-Phonemic řeči dyslalie vyznačuje konstrukční vady pomocí zvuku, což je způsobeno neschopností zcela zpracovat jazyk foném v důsledku abnormalit v senzorické jednotky řeči vnímání systému. Zároveň je třeba poznamenat, že dítě nemá žádné poruchy sluchového systému, to znamená, že není ztráta sluchu nebo hluchota.

Porušení phonemického slyšení u dospělých je způsobeno místními lézemi mozku, a to:

 • senzorická temporální afázie,
 • senzorická afázie jaderné zóny analyzátoru zvuku.

Lehké případy senzorické temporální afasy jsou charakterizovány chápáním jednotlivých slov nebo krátkých frází, zejména těch, které se používají denně a týkají se konstantní rutiny dne pacienta. V tomto případě je pozorována porucha sluchového zvuku.

Těžké případy senzorické afázie jsou charakterizovány úplným nepochopením řeči nemocným člověkem, slova pro něj přestávají mít smysl a proměňují se v kombinaci nepochopitelných zvuků.

Senzorická afázie, vyjádřená v porážce nukleární zóny analyzátoru zvuku, vede nejen k porušení sluchového zvuku, ale ik vážné poruchám řeči. Výsledkem je, že není možné rozlišit zvuky ústního projevu, tj. Rozumět řeči podle ucha, stejně jako jiné formy projevu. Tito pacienti nemají aktivní spontánní řeč, je obtížné opakovat slova, která slyšeli, dopis pod diktátem a čtení je rozbit. Můžeme usoudit, že kvůli porušení phonemického slyšení je celý systém řeči patologicky přetvářen. U těchto pacientů dochází k uchu pro hudbu, stejně jako k artikulaci.

Porucha sluchového vedení

Porucha sluchového vedení je způsobena nemožností jeho vedení v normální formě prostřednictvím sluchového průchodu v důsledku poruch ve vnějším a středním uchu. Charakteristiky vodivé ztráty sluchu byly popsány v předchozích částech.

trusted-source[33], [34], [35]

Kdo kontaktovat?

Diagnostika ztráty sluchu

Diagnostiku sluchových postižení provádí různí odborníci - audiologové, audiologové, otorinolaryngologové.

Postup vyšetření sluchu je následující:

 • Pacient je nejdříve konzultován sluchovým terapeutem. Lékař provádí otoskopii, tj. Vyšetření vnějšího ucha spolu s tympanickou membránou. Účelem tohoto vyšetření je identifikovat nebo vyvrátit mechanické poškození zvukovodu a tympanické membrány, jakož i patologické stavy uší. Tento postup netrvá dlouho, kromě toho je absolutně bezbolestný.

Velmi důležitá při vyšetření jsou stížnosti pacienta, které mohou popsat různé příznaky sluchového postižení, jmenovitě vzhled nečitelnosti řeči při komunikaci s jinými lidmi, výskyt zvonění v uších a tak dále.

 • Provádění tónové audiometrie, v níž je nutné rozpoznat různé zvuky, které se liší frekvencí a hlasitostí. V důsledku vyšetření se objevuje tónový audiogram, který je vlastním znakem sluchového vnímání pouze dané osoby.
 • Někdy je nutné provést audiometrii řeči, v níž je stanoveno procento slov, které může člověk rozpoznat jinou hlasitostí svého projevu.

Tónová a řečová audiometrie se týká subjektivních diagnostických metod. Existují také objektivní diagnostické metody, které zahrnují:

 • Impedanometrie nebo tympanometrie, která umožňuje diagnostikovat poruchy ve středním uchu. Tato metoda umožňuje stanovit úroveň mobility tympanické membrány a také potvrdit nebo popřít přítomnost patologických procesů v prostředním uchu.
 • Registrace otoakustických emisí hodnotí stav vlasových buněk, které napomáhají stanovení kvality kochle ucha vnitřního ucha.
 • Registrace evokovaných elektrických potenciálů určuje přítomnost nebo nepřítomnost poškození sluchového nervu nebo oblastí mozku, které jsou zodpovědné za sluch. Současně se na přenášených zvukových signálech zaznamenávají změny v elektrické činnosti mozku.

Objektivní metody jsou dobré pro vyšetření dospělých, dětí všech věků, včetně novorozenců.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Léčba poruchy sluchu

Léčba ztráty sluchu se provádí pomocí následujících metod:

 1. Jmenování léčivých přípravků.
 2. Použití určitých metod řeči a logopedie.
 3. Konstantní cvičení sluchového a řečového vývoje.
 4. Aplikace naslouchacích pomůcek.
 5. Použití doporučení psychoneurologisty pro stabilizaci psychie a emocionální sféry dítěte.

Logopedická práce v případě poruchy sluchu

Logopedická práce v případě sluchového postižení je velmi důležitá, protože děti s poruchou sluchu spojované s výslovností jsou pozorovány u dětí s poruchou sluchu. Řečtí řečníci organizují kurzy tak, aby zlepšili artikulaci dítěte a dosáhli přirozené výslovnosti slov a frází. Současně se používají různé metody logopedie obecné povahy, které se berou v úvahu individuální charakteristiky dítěte.

LFK v případě poruchy sluchu

Existuje celá řada cvičení, které se používají v patologii sluchového kanálu, aby se zlepšilo jeho fungování. Patří mezi ně speciální cvičení pro dýchání, stejně jako jazyk, čelisti, rty, úsměv a inflaci tváří.

Chcete-li zlepšit ostrost sluchu u neslyšících dětí, používají se speciální cvičení, která trénují kvalitu vnímání zvuků.

Léčba phonemických poruch sluchu

Léčba porušení fonémického slyšení u dětí probíhá komplexním způsobem:

 • Využívají se speciální logopedické cvičení, které rozvíjejí kvalitu vnímání řeči a řeči u dětí.
 • Objevuje se speciální logopedická masáž, která se provádí pomocí artikulačních svalů. Taková masáž se provádí pomocí speciálních sond a normalizuje tón svalů pro správné vyslovení zvuků.
 • Microcurrent Reflexoterapie - aktivuje hlasové oblast mozkové kůry, které jsou odpovědné za porozumění řeči, schopnost správně strukturovat návrhy pro rozvoj slovní zásoby, dobrý dikce a přejí komunikativní kontakt.
 • Speciální logaritmické cvičení se používají ve skupinách a individuálně.
 • Zobrazuje se obecný hudební vývoj, který zahrnuje zpěv, výcvik rytmického rytmu, hudební hry a učení se hrát hudební nástroje.

Zvyšování dětí se sluchovým postižením

Výchova dětí se ztrátou sluchu provádějí rodiče, jako rehabilitace dítěte. Velmi důležitá pro formování správných duševních a jiných procesů, stejně jako osobnost dítěte mají první tři roky svého života. Vzhledem k tomu, že děti obecně tráví čas se svými rodiči, správné chování dospělých má velký význam pro nápravu vad v rozvoji dítěte.

Je zřejmé, že v tomto případě rodičovské obavy o dítě vyžadují spoustu času a úsilí. Je však třeba poznamenat, že často existují případy, kdy rodiče dítěte s poruchou sluchu byli schopni provádět rehabilitaci dítěte pod dohledem zkušeného surdopedagoga.

Dítě s poruchou sluchu je důležité mít přímý kontakt se svými rodiči, stejně jako společné aktivity. Hlasitost řečových signálů během komunikace by měla postačovat k tomu, aby dítě pochopilo řeč. Důležitá je také neustálá a intenzivní sluchová příprava, která jsou základem rehabilitačního procesu. Je třeba poznamenat, že dítě s poruchou sluchu by mělo mít příležitost komunikovat nejen se svými rodiči, ale také s jinými normálně sluchovými a normálně mluvícími lidmi.

Vzdělávání těchto dětí by mělo probíhat v souladu s doporučeními a pod dohledem nadradichologů a surdopedagogů. V takovém případě by měli rodiče uplatňovat nápravné metody, které doporučují odborníci.

Výuka dětí se sluchovým postižením

Školení dětí se sluchovým postižením by mělo probíhat ve zvláštních předškolních a školních zařízeních. V těchto institucích budou mít příslušní odborníci možnost správné nápravné pomoci a správné vyučovací metody pro tyto děti. Na masových školách bude dítěti pomáhat odborníci, kteří pracují ve speciálních třídách nebo skupinách organizovaných pro tyto děti.

V mateřských školách pro děti se ztrátou sluchu se provádí nápravná práce s dětmi v rozsahu od jednoho a půl do dvou let. Pozornost pedagogický dopad je celkový vývoj dítěte, a to jeho intelektuální, emocionální-voličské a fyzické vlastnosti. Současně jsou zapojeny všechny sféry, které se potřebují rozvíjet u běžných, dobře slyšitelných dětí.

Vzdělávací proces s dětmi se sluchovým postižením je zaměřen na skvělou práci na vývoji řeči, jeho složce výslovnosti, stejně jako na korekci zbytkového sluchu a rozvoj slovního a jiného myšlení. Vzdělávací proces se skládá z individuálních a skupinových zasedání, z použití sborových recitací doprovázených hudbou. Pak jsou přidány lekce pro vývoj řeči, v nichž se používají zesilovače a sluchadla.

Gramotnost těchto dětí začíná ve věku dvou let. Současně se práce provádí cílevědomě a neustále - děti se naučí číst a psát pomocí tištěných dopisů. Takové výukové metody umožňují vývoj vnímání řeči na plné úrovni, stejně jako normální úroveň reprodukce řeči (jako u zdravých dětí) prostřednictvím psaní.

Rehabilitace dětí se sluchovým postižením

Hlavním úkolem a surdopsihologov surdopedagogs obchodování s dětmi se ztrátou sluchu, je zpřístupnění jejich kompenzačních kapacit a využití údajů pro plné duševní rezervy pro překonání vady sluchu a příjem potřebné vzdělání, plné socializace a začlenění do procesu odborné činnosti.

Rehabilitační práce s dětmi se ztrátou sluchu by měly být plně provedeny a měly by začít co nejdříve. To je způsobeno skutečností, že od raného a předškolního věku existuje mezera u dětí s těmito problémy od jejich vrstevníků. To se projevuje nedostatečnou úrovní rozvoje aktivit a možností komunikace s dospělými. Dá se také poznamenat, že u dětí se ztrátou sluchu dochází k nesprávné tvorbě individuálních psychologických zkušeností, stejně jako k inhibici dozrávání určitých duševních funkcí a významným odchylkám ve vytváření celkové duševní aktivity.

Pro úspěšnou rehabilitaci dětí se sluchovým postižením je velmi důležitá bezpečnost intelektu a kognitivní sféry, stejně jako další senzorické systémy a regulační systémy.

V pedagogické fakultě je stabilní názor, že možnosti rehabilitace neslyšících a neslyšících dětí prakticky nemají žádné hranice. To nezávisí na stupni závažnosti sluchové vady, včasné diagnostice sluchového postižení a stejná pedagogická a psychologická korekce jsou důležité. Nejdůležitějším časem pro rehabilitaci je věk narození do tří let.

Hlavním korekčním momentem je vývoj řeči, který pomáhá předcházet odchylkám ve vytváření duševních funkcí.

Řešení sluchového postižení

Lidé se sluchovým postižením potřebují tento typ profesionální činnosti, kde je vyžadována minimální komunikace s jinými lidmi, spoléhání se na zrak, ne na sluch, nedostatek rychlé reakce chování a řeči.

Práce pro osoby se sluchovým postižením může zahrnovat následující profese:

 • Operátor PC
 • Web Designer
 • Programátor
 • Specialista servisních středisek pro opravu zařízení
 • Specialisté v oblasti hardwarové kontroly zařízení v průmyslových podnicích
 • Účetní
 • Archivista
 • Skladovatel
 • Čistič
 • Janitor

trusted-source[40], [41], [42]

Prevence sluchového postižení

Včasná prevence ztráty sluchu ve více než polovině případů může vést ke ztrátě sluchu u dítěte nebo dospělé osoby.

Mezi preventivní opatření patří:

 1. Provádění imunizačních opatření proti infekčním chorobám, mezi které patří spalničky, zarděnka, příušnice a meningitida.
 2. Imunizace dospívajících dívek a žen v reprodukčním věku proti zarděnkám před počátkem.
 3. Provádění diagnostických postupů s těhotnými ženami, aby se vyloučili z infekcí: syfilis a další.
 4. Provádět pečlivé sledování lékaře pomocí ototoxických léků; nepřípustnost nezávislého užívání těchto léčivých přípravků bez jmenování specialisty.
 5. Proveďte test včasného slyšení u ohrožených novorozenců:
  • mají neslyšící blízké příbuzné,
  • narodil se s velmi nízkou hmotností,
  • postižené asfyxie při narození,
  • kteří v dětství získali žloutenku nebo meningitidu.
 6. Včasné vyšetření umožňuje správnou diagnostiku a včasnou léčbu.
 7. Ukončení (nebo přinejmenším snížení) expozice dlouhodobým silným zvukům, a to jak na pracovišti, tak doma. Preventivní opatření při práci zahrnují používání osobních ochranných prostředků a zvyšování povědomí pracovníků a nebezpečí prodlouženého nadměrného hluku a vypracování zákonů a předpisů pro silné hlukové účinky.
 8. Mohou se zabránit vážnému poruchám sluchu a ztrátám způsobeným chronickým zánětem středního ucha s pomocí včasné diagnostiky. Vyšetření v počátečních stadiích onemocnění nám umožní včas aplikovat konzervativní nebo chirurgické metody léčby, což zachrání sluch pacienta.

Předpověď sluchového postižení

Prognóza ztráty sluchu závisí na stupni poškození sluchového systému, stejně jako věku pacienta a stupni zjištění abnormalit sluchu. Čím dřív jsou anomálie sluchového systému fixní a čím mladší je věk pacienta, tím lépe jsou předpovědi pro obnovu nebo udržení práce sluchových orgánů v přijatelném stavu. U lehkých stupňů sluchového postižení je to mnohem jednodušší než u těžkých stupňů poruchy. Poruchy genetického sluchu jsou prakticky neověřitelnou korekcí bez zvláštního zásahu nebo nošení některých sluchadel.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.