^

Zdraví

A
A
A

Spálení medúzy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tentacles vystupující z polokulového těla medúzy obsahují paralyzující jed. Ve větší či menší míře jsou všechny medúzy jedovaté; jedna z nejnebezpečnějších je portugalských lodí. Spálení medúzy způsobuje poněkud bolestivé pocity. Je třeba si uvědomit, že oni mohou bodnout nejen ve vodě, takže byste se neměli dotknout medúzy, které jsou hozeny vlnami na pláži.

trusted-source[1], [2], [3]

Patogeneze

V těle mnoha medúzy jsou obsaženy nematicidy (bodavé buňky), které produkují jed, které potřebují k získání jídla a ochrany. Mají také nematocysty (malé intracelulární struktury) - to je kapsle, uvnitř které je dutá nit, zkroucená do spirály. Dotknutí medúzy způsobí okamžitou reakci - uvolňuje se jí skrz své pálící buňky, které působí nervovému činidlu, který je vstříknut do těla. Buňky s jedem zůstávají na kůži a poté, co byly chapadla odděleny, i nadále to ovlivňují - v důsledku toho člověk zažije silnou bolest, která se může vyvinout do bolestivého šoku.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Symptomy spálit medúzy

První znamení hořícího medúza je silná bolest, která může překročit i bolest z kousnutí několika vosků. Dále se hořící medúza může projevit ve formě vyrážky na kůži, svědění a také vzhledu velkých jizev. Další příznaky závisí na intenzitě popálenin, stejně jako na druhu medúzy. Mezi tyto projevy patří:

 • Zvracení s nevolností;
 • Svalové křeče a křeče;
 • Průjem;
 • Necitlivost těla.

trusted-source[12]

Komplikace a důsledky

Hořící medúzy mohou způsobit anafylaktický šok. Mezi další komplikace mohou nastat následující příznaky:

 • Vzhled červených skvrn na kůži;
 • Pocit úzkosti;
 • Oteklé krk, jazyk a obličej, stejně jako otok v oblasti kolem očí;
 • Pomalost hlasu;
 • Problémy s dýcháním;
 • Zvýšená srdeční frekvence.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Kdo kontaktovat?

Léčba spálit medúzy

Co dělat, když je spálená medúza? První pomoc

V případě spálení medúzy je nutné okamžitě poskytnout oběť první pomoc, která se skládá z takových prioritních opatření:

 • Hojně vodu část těla, která byla uštěpaná vodou, aby umyla zbytky chapáků a toxickou látku na pokožce;
 • Aplikujte na zanícenou kůži ledu, abyste snížili sílu bolesti;
 • Okamžitě vyhledejte pomoc odborníků, abyste zajistili, že oběť byla v takových případech poskytnuta kvalifikovanou lékařskou péčí s použitím nezbytných prostředků a léků;
 • Dále je nutné monitorovat dýchání a srdeční teplo oběti, neboť v některých případech může být výsledek uhryznutí medúzy bolestivým šokem nebo závažnou alergickou reakcí.

Co dělat s případem spalování medúzy?

Je nutné opustit moře okamžitě. Protože většina medúz není tak toxický, že představují riziko pro lidský život, aby ušetřil oběť z nepohodlí může být přímo na břehu - pokožku ošetřit z popálení. Je třeba mít na paměti, že některé kategorie osob může dojít k vážné reakce (bolest šok) na skus - to se odkazuje na seniory, děti, osoby s alergiemi, a navíc k těm, kteří mají onemocnění respiračního nebo kardiovaskulárního systému.

Když oběť z vody, je třeba vyčistit (mělo by to být jediná slaná voda nebo roztok sody, ale ne čerstvé, protože pod jeho vlivem nematocidy rozporu aktivováno) a čisté plochy kůže, která byla napadena medúzy - odstranit z něj zbytky chapadel. Mělo by se pamatovat na to, že se nemohou dotknout holé ruce na ránu - způsobí to další spáleninu. Proto je třeba pro čištění použít bavlněné tampóny nebo ubrousky.

Pokud máte lékárničku s vámi se čpavek (namísto toho může být použit alkohol nebo jablečného octa), místo popáleniny doporučuji léčbu krém - tato metoda umožňuje vybírat z poškozených kožních toxinů. Čerstvá moč člověka může oslabit dopad kousnutí medúzy.

Oběti se také doporučuje pít víc.

Poté, co byl pacientovi poskytnuta veškerá potřebná první pomoc, měl by být předán lékaři, aby se zabránilo riziku nežádoucích následků. Jedná se o povinný postup, protože existují velmi nebezpečné druhy medúz, jejichž kousnutí může způsobit vážné následky nebo alergie.

Mělo by se také poznamenat, co nelze udělat v případě, že by se spálil medúza:

 • Nakrájejte místo na skus s jakýmkoli olejem nebo tukovým krémem;
 • Dezinfikujte zanícenou oblast pomocí roztoků obsahujících alkohol, stejně jako zelené nebo jódové;
 • Chcete-li poškrábat, otřít a obecně se dotýkat spáleného místa - nedokážete poškozenou pokožku podráždit.

Další ošetření popáleniny z medúzy

Místo skusu by mělo být léčeno léčivým přípravkem, aby se oslabil účinek jedu. Chcete-li to udělat, musíte použít léky k odstranění svědění a zánětu. Edém účinně odstraňuje hydrokortizonový krém a ze svrbení odstraňuje přípravky ošetřující kousnutí hmyzu. Mezi tyto léky patří protizánětlivé a antihistaminiká: Fenistil, Psychalamzam a Aloe Vera.

Léky

Přípravek Fenistil se používá v případech pruritu kůže (pruritus může mít jinou povahu, s výjimkou, že vznikl kvůli cholestázi), například v případě hmyzího skusu. Kontraindikováno v takových situacích: s vysokou citlivostí na látku dimethinden nebo jiné složky léčiva, hyperplázie prostaty, uzavřený úhel glaukomu; děti do 1 měsíce. (zejména předčasně). S opatrností jmenujte v trimestru těhotenství, stejně jako s kojením.

Lék je aplikován zvenčí - 2-4 r / den. Namažte místo poškození. Pokud je postižena velká oblast kůže nebo je svědění velmi závažné, měly by být spolu s gelem užívány perorální formy léku.

Mezi vedlejšími účinky Fenistila - hořící a suchá kůže. Někdy může být svědění a vyrážka.

Hydrokortizon mast se používá k léčbě kožních onemocnění - atopických, jednoduché a alergická dermatitida, ekzém, prurigo, fotodermatóza, erytrodermní a bodnutí hmyzem.

Mast je kontraindikován v následujících případech: vysoká citlivost na prvky drog, plísňových, bakteriálních a virových kožních onemocnění (jako je například mykózy nohou a pyodermie), kožní tuberkulóza, periorální dermatitidy, ran, vředů, nádorů kůže, kožních syfilidy poslevaktsinalny období stejně jako děti do 2 let. C Upozornění jmenovat diabetes, 1 trimestru těhotenství a laktace, stejně jako v případě systémové tuberkulózy.

Použití hydrokortizonové masti - k léčbě tenké vrstvy léčiva zapálené pokožky maximálně 3-4 r / den. Léčebný kurs trvá 1-3 týdny. Po dobu 1 týdne můžete používat maximálně 30-60 g masti.

Mezi vedlejší účinky léku: výskyt vyrážky na kůži. V případě dlouhodobého užívání (zejména při použití hermetických obvazů nebo při aplikaci na velkou oblast kůže) se mohou objevit systémové vedlejší reakce.

Alternativní léčba

Existuje několik metod alternativní léčby uhryznutí medúzy.

Místo uhryznutí medúzy může být ošetřeno roztokem soli, sody nebo amoniaku (slabým), pak k němu přiložen kus ledu, předem zabalený do čisté tkaniny.

Vezměte 1 díl soli, 4 díly mouky a přidejte do nich vodu (před vytvořením kaše). Výsledná směs co nejvíce maže spálené místa. Horní bandáž nahoře. Během jedné hodiny bude bolest a svědění oslabeny. Vzhledem k tomu, že je obtížné tyto kousky odstranit z kůže (během tohoto období se vysychá), je nutné předem namočit.

Se zánětem mohou kroužky z rajčat nebo citronu dobře zvládnout - je třeba, abyste je těsně zakryli poškozenou kůží.

Snížit stupeň poškození kůže může aloe (pod vlivem této léčivé rostliny přestane nadýmat). Musí být řezán, aplikován na ránu, po kterém by měl být obvazován.

Dobrou alternativou je také vaječná bílá - je třeba ji porazit, poté se aplikuje na místo hoření.

Popáleniny účinně odstraňují olej z rajčatového oleje a husového tuku.

Dalším kvalitním produktem - mrkve, protože obsahuje hodně provitaminu A. Mrkev byste měli rošt strouhat, po kterém výsledná kaše mazat spálenou pokožku.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Homeopatie

V případě popálenin medúza měla co nejdříve do postižených jednoho zrníčka homeopatických léků Medusa 30 C. Schéma dalšího používání léku musí být projednán s homeopatika, protože pro každou věc přidělenou individuální přístup, který závisí na věku oběti, vypálená síly a dalších faktorech. Proto budete potřebovat konzultaci s odborníkem.

Chcete-li léčit zuby medúz, použijte homeopatický gel Calendula - potřebují několikanásobně denně namazat postiženou oblast, což umožňuje lék absorbovat do pokožky.

Více informací o léčbě

Prevence

Jako preventivní metody prevence uhryznutí medúzy, nejdůležitější je zabránit kontaktu s nimi. Chcete-li to provést, musíte dodržovat některá bezpečnostní pravidla:

 • Snažte se nedotknout medúzy, které se vznášejí ve vodě, protože v klidném stavu nezbavuje své jedovaté chapadla. V případě nutnosti jsou schopny se protáhnout po poměrně dlouhých vzdálenostech;
 • Není žádoucí jít do moře po bouři, protože ve vodě mohou plavat hlemýžď chapadla;
 • Při potápění se nedotýkejte nic pod vodou (i když nosíte rukavice).

trusted-source[26]

Předpověď

Popálení medúzy při poskytování včasné léčby ve většině případů prochází rychle a bez následků pro oběť. Existují však i smrtelné druhy jedovatých medúzů pro lidi, jejichž kousnutí může za pár minut vést k smrti.

trusted-source[27]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.