^

Zdraví

A
A
A

Vypálte kyselinou octovou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pálení kyselinou octovou je poškození kožních tkání pod vlivem této chemické látky a jejích par. Takové popáleniny mohou mít vážné důsledky, takže pokud jsou přijaty, měli byste okamžitě poskytnout lékařskou pomoc.

trusted-source[1]

Příčiny hořet kyselinou octovou

Příčiny spalování kyseliny octové jsou často poměrně jednoduché - je to nedbalost při manipulaci. Mnoho lidí se setkalo s těmito popáleninami, protože každý člověk alespoň jednou použil kyselinu octovou pro domácí účely.

trusted-source[2]

Patogeneze

V důsledku kontaktu s kůží agresivních látek (jako je koncentrovaný roztok kyseliny nebo alkalické látky) začíná proces rychlé nekrózy tkání. Účinek kyseliny pokračuje až do ukončení chemické reakce.

Účinek koncentrovaných kyselin na pokožku okamžitě způsobí zničení a smrt tkání a buněk, takže v počátečním stádiu může dojít k nekróze, která se po kontaktu s kůží vyskytuje téměř okamžitě.

Po kontaktu s kůží se mohou po určitou dobu objevit roztoky s nízkou koncentrací kyselých morfologických změn (v některých případech pouze několik dní). Účinek kyseliny na kůži způsobuje vznik koagulační nekrózy.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Symptomy hořet kyselinou octovou

Při spálení kyselinou se na místě poranění objeví tvrdý a suchý kůra, která má jasnou hranici v místě, kde začíná zdravá část kůže. Poškození z kyseliny je často povrchní. V tomto případě ocasní listy špinavě bílé hoří na kůži.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Kyselinová kůže hoří kyselinou octovou

Vzhledem k tomu, že ocot je součástí skupiny organických kyselin, poškození kůže v důsledku expozice této látce se nazývá chemické popáleniny. Při styku s pokožkou nastává odpovídající chemická reakce, která vede k poškození.

trusted-source[14], [15]

Vypálte kyselinou octovou v jícnu

Vzhledem k tomu, že jícnové tkáně obsahují mnoho nervových zakončení, dochází při spálení silné bolesti, která se vyskytuje za hrudní kostí, krku a horní části břicha. Kromě toho se mohou objevit stopy popálenin a otoků v ústech a na rtech. Vzhledem k tomu, že hlasivky jsou poškozeny působením chemických látek, dochází k chrapotům. Tkáně jícnu jsou rychle opuchnuty v důsledku spáleniny, takže lumen je zablokován, což zabraňuje procesu spolknutí.

Vzhledem k tomu, že se v hrtanu objevuje také edém, objevuje se dyspnoe, což často způsobuje zvracení, které se mísí s kouskem spáleného sliznice trávicího traktu, krve a hlenu. V některých případech jsou pozorovány spasmodické kontrakce jícnu.

V důsledku požití kyseliny octové se začne poškozovat sliznice a pak zbývající obálky zažívacího traktu. Chemické látky mají destrukční účinek na buňky, což způsobuje, že tkáně umírají. Nejzávažněji poškozené oblasti fyziologického zúžení jícnu, protože v nich dochází k kyselinám, což způsobuje ještě vážnější popáleniny.

Pokud je třetí stupeň poškozen, může se ve stěně trávicího traktu objevit otvor. V závažnějších případech dochází k zničení průduškové stěny, což vede k rozvoji píštěle pažeráka a trachey.

Existuje také všeobecná intoxikace těla, která se vyvine v důsledku akumulace toxinů v něm, které jsou důsledkem rozpadu tkáně. Symptomy otravy - závažná nevolnost a slabost, horečka, stejně jako problémy se srdcem.

Obecně platí, že závažnost destrukce vnitřních orgánů bude záviset na tom, kolik oběť polkne, stejně jako na koncentraci kyselin.

trusted-source[16], [17]

Vypalujte oči kyselinou octovou

Síla oka bude záviset na tom, jakou látku hořetina způsobila (alkálie jsou nebezpečnější než kyseliny). V případě spalování kyselinou octovou dochází k koagulační reakci proteinu, která vede k tvorbě kůry. Tím se zabrání hlubokému pronikání kyseliny do očí.

Také závažnost zničení závisí na indexu koncentrace - pokud z stolního octa má oběť pocit jen hoření, pak nasycená octová substance okamžitě roztaví oční rohovku. Vize jako výsledek se stává neodvolatelně, protože stupně opacity rohovky 3 a 4 jsou téměř nevyléčitelné.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Pálení plic se parami kyseliny octové

V některých případech dochází k intoxikaci s octovými výpary - v tomto případě dochází k kašli, slzám a také k nosu. Obecná intoxikace těla se vyskytuje zřídka. Při inhalaci s nasycenými parami kyseliny octové může dojít k chemickému spálení plic. V tomto případě bude oběť potřebovat okamžitou lékařskou pomoc.

trusted-source[23]

Komplikace a důsledky

Komplikace infekčního typu, které mohou vzniknout v důsledku spalování jícnu - v žaludku, a pneumonitida, ezofagitida, a zánět pobřišnice a pankreatitidou v reakčním stupni.

Jiné komplikace způsobené popáleninami může být rozdělena do 2 kategorií: brzy (1-2 dny) a pozdní (třetina dne). Do první skupiny patří časné krvácení (primární a sekundární), mechanické asfyxii, akutní pankreatitida reaktivní formu, intoxikační delirium, primární oligurie. Druhá skupina průdušnice a plic, jakož i pozdní krvácení a psychóza vyvolaná chemickou látkou, jizva deformace v jícnu rakoviny s možnou následnou degenerací svých stěn, renální nebo jaterní selhání.

trusted-source[24], [25], [26]

Diagnostika hořet kyselinou octovou

Pro diagnostiku vnitřního spálení kyselinou octovou se provádí hodnocení anamnézy pacienta i klinických příznaků. Diagnostika intoxikace se provádí na základě přítomnosti vůně octa z úst nebo žaludeční vody.

Při vnějším popáleninovém druhu může být typ poškozujícího činidla určen barvou a vůní kůry na ráně. V případě kontaktu tkání s kyselinou octovou získává bílá barva, má hustou konzistenci, je suchá a v místě poškození je zřetelně omezena.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Analýzy

Pro diagnózu lze navíc použít laboratorní metody výzkumu. Analýzy v tomto případě ukazují zvýšení akutních zánětlivých markerů, zejména C-reaktivních proteinů, zvýšené ESR a metabolické acidózy.

Aby se objasnila povaha látky, která způsobila popáleniny, mohou být vzorky zvracení, poškozené tkáně a sliny odeslány k analýze 2 dny po dosažení poranění. 

trusted-source[32], [33], [34]

Instrumentální diagnostika

K určení oblasti šíření popálení trávicího traktu s vnitřním spálením se používá fluoroskopie. Tato metoda instrumentální diagnostiky by měla být provedena pouze v akutní fázi onemocnění (nejpozději v prvním týdnu po obdržení hoření).

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika takové otravy se obvykle provádí bez obtíží. V tomto procesu se zjistí hloubka a prevalence léze a včas se určí všechny možné komplikace vyplývající zranění. Kvůli přítomnosti výrazné erytrocytolýzy je otrava s acetickou esencí obvykle snadno diferencovaná s popáleninami z jiných kyselin typu cauterizing.

Kdo kontaktovat?

Léčba hořet kyselinou octovou

Aby se zabránilo reakci exotoxického šoku, je pacientovi injikován fentanyl, analgin nebo promedol a dále spasmolytické léky - jako papaverin nebo halidor. Aby se zabránilo bolesti, měl by být pacientovi podáván roztok atropitolu nebo směs glukózy a novokainu. Tato léčebná opatření budou velmi účinná, ale pouze pokud budou zahájena nejpozději 6 hodin po obdržení škody.

Léčba vnitřních popálení se skládá především z použití protizánětlivých léků a antibiotik. Často je proces léčby založen na zavedení takového souboru terapeutických opatření:

  • Provedení nucené diurézy, při níž se dále provádí alkalizace krve;
  • Použití hydrogenuhličitanu sodného v případě vývoje metabolické acidózy;
  • Chcete-li odstranit popáleniny, používejte drogy stabililazol nebo refortan;
  • Jako prevenci vývoje sekundární infekce mohou být předepsány antibakteriální látky;
  • Aby se snížilo riziko zúžení jícnu, používají se hormony;
  • Se vznikem syndromu DIC je čerstvě zmrazená plazma transfuzována;
  • Pokud je pozorována masivní erytrocytolýza, je nutné provést postup včasné hemodialýzy;
  • Pokud začne proces zničení jater, použije se kyselina glutargová.

Pokud je zahojení trávicího systému příliš silné, pacient dostane parenterální výživu.

Jako místní terapii můžete použít Almagel s přidáním anestezie (každé 3 hodiny). K urychlení hojení se používá rašelinový olej (orálně).

Pokud nastane cévní stlačení trávicího traktu, provede se procedura bougie. Pomáhá obnovit průchodnost a průměr jícnu. Za tímto účelem se používají speciální trubice, které se obětem dostávají do jícnu.

Buzhirovanie jmenován individuálně. Existuje několik způsobů, jak postupovat - pomocí kovového vodiče nebo ezofagoskopu nebo slepě.

Před operací se pacientovi podávají léky, které snižují slinění, stejně jako léky proti bolesti. V souladu se zužující se formou je zvolena vhodná bougie, poté je mazána vazelínou a vstřikována do pacientova jícnu, kde zůstává po dobu 30 minut. Tento postup může způsobit vnitřní krvácení a vznik zánětlivých procesů.

Pomoc při popálení kyselinou octovou

Poskytování rychlé pomoci při externím spálení kyselinou octovou

V případě, že se ocet vylil na oblečení, je oběť první věcí odstranit tuto věc od sebe. Pokud nemůžete odstranit, měli by být řezány a odstraněny z těla.

Poté musí místo okamžitého spalování být umístěno pod tekoucí vodou - to je jedna z nejdůležitějších fází postupu první pomoci. Promývací proces by měl být bohatý a trvalý - nejméně 20 minut. Dalším přínosem tohoto postupu je skutečnost, že studená voda snižuje bolest způsobenou popáleninami. Chcete-li oslabit vliv octa, je možné použít roztok sódy nebo jednoduché roztoky mýdla.

V případě vniknutí agresivní látky do sliznice očí se oplachování provádí podobným způsobem. Běžící voda může být střídána s nízkokoncentrovaným roztokem sodíku, který musí být důkladně promíchán.

Po umytí musíte na spálenou plochu na krátkou dobu umístit vlhký kompresní přípravek. Odstraní zbytky octu na pokožce, pokud zůstane po opláchnutí.

Je také nutné ošetřit hoření dezinfekčním prostředkem a speciálním prostředkem proti hoření (Ricinol nebo Panthenol). Poté se má obvaz aplikovat na ranu (by měla být volná a neměla by se léčit).

Poskytnutí rychlé pomoci při vnitřním spálení octa

Vnitřní popáleniny jsou považovány za mnohem nebezpečnější pro zdraví než vnější popáleniny. Jsou plné vážných důsledků pro oběť. Pokud ocot vstoupí do jícnu, pak musí taková osoba naléhavě provést proceduru mytí žaludku jednoduchou vodou s přidáním roztoku sody. Současně musí být okamžitě povolán tým pro ambulance, aby poskytl odbornou pomoc.

Léky

Přípravek Refortan je předepsán k léčbě rázových stavů způsobených infekcemi, úrazy nebo popáleninami.

Kontraindikace použití přípravku: vysoká citlivost na prvky léku (například škrob), otrava vodou hypervolemie, nedostatek draslíku, nadbytek sodný nebo chlorid, který je u dekompenzované srdeční selhání, selhání ledvin se současným oligurie nebo anurií, krvácení do lebky, kardiogenní edém plic, HD, vyjádřil problémy s koagulací krve, dehydratací těla. Opatření předepsané pro ledvin, srdeční kompenzované (v chronické formě), nebo selhání jater, hemoragická diatéza, a ICH.

Mezi nežádoucí účinky: lék způsobuje zkapalnění infuze, což může snížit hodnotu hematokritu, stejně jako saturaci bílkovin v krvi (v závislosti na dávce). Navíc může dojít k přechodnému poklesu rychlosti srážení krve, což však neovlivňuje funkci krevních destiček, takže nezpůsobuje klinicky významné krvácení.

Pokračující denní užívání přípravku Refortan ve vysokých a středních dávkách často způsobuje svědění kůže, která se nedá snadno odstranit. Navíc se může vyskytnout několik týdnů po ukončení léčby a dlouhodobě přetrvává.

Pokud neexistují žádné jiné předpisy, je přípravek Refortan podáván intravenózně kapátkem v závislosti na nutnosti výměny VCP. Denní dávka, stejně jako rychlost intravenózního podání, se vybírají v závislosti na počtu hematokritů, hemoragii a koncentraci hemoglobinu. U mladých pacientů je limit hematokritu, u kterého neexistuje riziko vzniku plicních nebo kardiovaskulárních komplikací, 30%.

Dávky léku jsou následující: u dospělých a dětí ve věku 12 let je průměrná denní dávka 33 ml / kg; pro děti 3-6 a 6-12 let - průměr 15-20 ml / kg; pro děti do 3 let - v průměru 10-15 ml / kg. Pro všechny věkové skupiny je maximální denní limit 33 ml / kg.

Panthenol se používá k urychlení procesu hojení pokožky a sliznic pro léze různých původů. Rozstřik se používá následovně - před nanesením na kůži se plechovka musí otřesit. Musíte aplikovat lék na popáleninu několikrát denně. Trvání léčby závisí na závažnosti poškození kůže.

Mezi vedlejšími účinky léku: v případě vysoké citlivosti může dojít k alergii.

Kontraindikace k použití Panthenolu je vysoká individuální citlivost na složky spreje.

Alternativní léčba

Existují metody alternativní léčby popálenin s kyselinou octovou.

Kůra letního dubu: 1-2 lžíce. Nakrájená kůra vařte asi 15-30 minut (odeberte vodu 500 ml), poté napněte a nechte vychladnout. Použijte výsledný lék jako komprese. Je třeba poznamenat, že můžete použít pouze čerstvě připravený vývar.

Kůra křivého bílé: 2 lžíce nakrájenou kůru s vroucí vodou (2 stohy), potom držte na nízkém ohni, dokud se objem vody nezmenší dvakrát a pak se napněte. Bujón by měl být použit pro pleťové vody a ošetření by mělo být prováděno 4-5krát denně.

Aspen kůra: 1 polévková lžíce. Nakrájejte kůru horkou vodou (2 stohy) a pak držte ve vodní lázni v uzavřené nádobě po dobu 30 minut. Horní vývar by měl být přefiltrován 2-3 vrstvami gázy a pak vařená voda přivedla objem léku na původní hodnotu. Použijte odvar, po oslazení, 1-2 lžíce. 3-4 ruble / den. Během jídla.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39]

Prevence

Prevence chemických popálenin spočívá v pečlivém dodržování bezpečnostních pravidel pro zacházení s kyselinami a při správném skladování korozních látek.

trusted-source[40], [41], [42]

Předpověď

Spálení kyselinou octovou může být extrémně nebezpečné v případě těžkého poškození (spalování 3. Stupně) - v tomto případě míra úmrtnosti dosahuje 50-60%. V méně nebezpečných případech s řádným včasným ošetřením zažívání zažívacího traktu je výsledek pozitivní v 90% situací.

V případě spalování oka 1 nebo 2 stupně je prognóza obvykle příznivá. Ale s popáleninami o 3 nebo 4 stupních často dochází ke změně umístění okrajů očních víček, v rohovce je symphobaron nebo trn, díky čemuž vidění prudce klesá.

trusted-source[43], [44], [45]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.