^

Zdraví

Panthenol z popálenin

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Masti, krémy a spreje Panthenol od popálenin jsou účinné externí látky, které podporují regeneraci tkání upečený v místech podstupujících řádění nadměrnému teplu, chemikáliím nebo slunečnímu záření.

Mast nebo krém Panthenol z popálenin, opruzenin, praskání a jiné škody na kůži vyráběné pod obchodními názvy: dexpanthenol, D-panthenol, Bepanten, Bepanten navíc (chlorhexidin) Pantoderm, Pentesol.

trusted-source[1]

Indikace Panthenol pro léčbu popálenin

Navíc, že lékaři doporučují použití Panthenolu pro popáleniny, indikátory pro použití všech uvedených forem tohoto léku zahrnují:

  • podráždění pokožky;
  • akné;
  • otěru, poškrábání, tření, intertrigo a vředy;
  • popraskání kůže s různou lokalizací a etiologií, stejně jako bradavky u kojících žen;
  • dermatózy různých etiologií, kontaktní dermatitidy (včetně tzv. Dětské dermatitidy plenky);
  • ekzém (idiopatický) v erytematózních a papulárních stádiích;
  • trofické vředy;
  • léčba povrchových hojení zažíváním jizev (ke stimulaci epitelizace), stejně jako hlubší rány pokryté klapkou kůže nebo štěpem (za účelem lepšího přilnavosti).

trusted-source[2], [3], [4]

Formulář vydání

Výrobek: masť, krém, gel, sprej, mléko a pěna (Bepanten).

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Aktivní složka obsažená v masti, krému, gelu nebo spreji z popálenin Panthenol - dexpanthenol - je rozpustným derivátem provitaminu B5, kterým je kyselina pantothenová. Tato kyselina je důležitá pro hematopoézu (syntézu hemoglobinu), imunitu (vývoj protilátek), intracelulární a obecný metabolismus. Kyselina pantothenová je nezbytný pro syntézu koenzymu acetylace - koenzymu A (CoA), která poskytuje velké množství biochemických procesů v těle, včetně reparaci a regeneraci poškozených tkání.

Po použití jakékoliv formy Panthenolu z popálenin se dixpananthol absorbuje do horních vrstev kůže, kde dochází k intersticiální reakci, a přemění je na kyselinu pantothenovou. Místní zvýšení koncentrace vitaminu B5 způsobuje: aktivaci metabolismu v epidermis, subkutánním tkáni a sliznicích; zrychlení tvorby nových buněk výměnou za poškozené buňky; stimulace tvorby kolagenu.

Jako hydratační činidlo stabilizuje dixpanthenol bariérovou funkci pokožky a zvyšuje její hydrataci. Navíc Panthenol mast z popálenin má protizánětlivý a antipruritický účinek, snižuje hyperemii.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetika

Farmakokinetika uvedených vnějších činidel s dixanthenolem není v návodu vysvětleno.

trusted-source[14], [15], [16]

Dávkování a aplikace

Mast, gel nebo krém D Panthenol z hořet (Penthenol) by se měl nosit až 4x denně na poškozeném místě (kůže by měla být suchá).

Sprej z popálenin Panthenol, Bepanten nebo Pantesol se aplikuje na kůži postřikem (2-3krát denně). A v obou případech výrobci nezaznamenali předávku tohoto léku.

Také jeho interakce s jinými léky nebyla zaznamenána.

trusted-source[21], [22]

Kontraindikace

Masti, krémy, gely a sprej Pantenol vypaluje pouze jednu kontraindikaci - zvýšil citlivost na látky. Neexistují žádné kontraindikace pro jejich použití během těhotenství a kojení, stejně jako v pediatrické praxi (počínaje obdobím novorozenců).

Nežádoucí účinky při použití Panthenolu (kožní vyrážka a svědění) jsou vzácné - kvůli nepřítomnosti nebo minimální adsorpci aktivní složky farmakologické složky masti, krému nebo gelu do krevního řečiště.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Podmínky skladování

Panthenol (masti, krém, gel, sprej) je skladován při pokojové teplotě, na tmavém místě.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je uvedena na obalu přípravku (pro spreje - na lahvičce)

trusted-source[28], [29], [30], [31]

Analogy Panthenolu z popálenin by měly obsahovat látky, jejichž působení je podobné působení dexpanthenolu. K těmto látkám je možné přepravovat olej z pšeničných klíčků, mateřského mléka, propolisu. Také panthenol z popálenin může nahradit tuk aloe; mast Solkoseryl; krémový balzám záchranář; masti, krém nebo gel Actovegin

trusted-source[32]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Panthenol z popálenin" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.