Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Panthenol z popálenin

Lékařský expert článku

Plastický chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Masti, krémy a spreje Panthenol od popálenin jsou účinné externí látky, které podporují regeneraci tkání upečený v místech podstupujících řádění nadměrnému teplu, chemikáliím nebo slunečnímu záření.

Mast nebo krém Panthenol z popálenin, opruzenin, praskání a jiné škody na kůži vyráběné pod obchodními názvy: dexpanthenol, D-panthenol, Bepanten, Bepanten navíc (chlorhexidin) Pantoderm, Pentesol.

trusted-source[1]

Účinné látky

Декспантенол

Indikace Panthenol pro léčbu popálenin

Navíc, že lékaři doporučují použití Panthenolu pro popáleniny, indikátory pro použití všech uvedených forem tohoto léku zahrnují:

  • podráždění pokožky;
  • akné;
  • otěru, poškrábání, tření, intertrigo a vředy;
  • popraskání kůže s různou lokalizací a etiologií, stejně jako bradavky u kojících žen;
  • dermatózy různých etiologií, kontaktní dermatitidy (včetně tzv. Dětské dermatitidy plenky);
  • ekzém (idiopatický) v erytematózních a papulárních stádiích;
  • trofické vředy;
  • léčba povrchových hojení zažíváním jizev (ke stimulaci epitelizace), stejně jako hlubší rány pokryté klapkou kůže nebo štěpem (za účelem lepšího přilnavosti).

trusted-source[2], [3], [4]

Formulář vydání

Výrobek: masť, krém, gel, sprej, mléko a pěna (Bepanten).

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Aktivní složka obsažená v masti, krému, gelu nebo spreji z popálenin Panthenol - dexpanthenol - je rozpustným derivátem provitaminu B5, kterým je kyselina pantothenová. Tato kyselina je důležitá pro hematopoézu (syntézu hemoglobinu), imunitu (vývoj protilátek), intracelulární a obecný metabolismus. Kyselina pantothenová je nezbytný pro syntézu koenzymu acetylace - koenzymu A (CoA), která poskytuje velké množství biochemických procesů v těle, včetně reparaci a regeneraci poškozených tkání.

Po použití jakékoliv formy Panthenolu z popálenin se dixpananthol absorbuje do horních vrstev kůže, kde dochází k intersticiální reakci, a přemění je na kyselinu pantothenovou. Místní zvýšení koncentrace vitaminu B5 způsobuje: aktivaci metabolismu v epidermis, subkutánním tkáni a sliznicích; zrychlení tvorby nových buněk výměnou za poškozené buňky; stimulace tvorby kolagenu.

Jako hydratační činidlo stabilizuje dixpanthenol bariérovou funkci pokožky a zvyšuje její hydrataci. Navíc Panthenol mast z popálenin má protizánětlivý a antipruritický účinek, snižuje hyperemii.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetika

Farmakokinetika uvedených vnějších činidel s dixanthenolem není v návodu vysvětleno.

trusted-source[14], [15], [16]

Kontraindikace

Masti, krémy, gely a sprej Pantenol vypaluje pouze jednu kontraindikaci - zvýšil citlivost na látky. Neexistují žádné kontraindikace pro jejich použití během těhotenství a kojení, stejně jako v pediatrické praxi (počínaje obdobím novorozenců).

Nežádoucí účinky při použití Panthenolu (kožní vyrážka a svědění) jsou vzácné - kvůli nepřítomnosti nebo minimální adsorpci aktivní složky farmakologické složky masti, krému nebo gelu do krevního řečiště.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Dávkování a aplikace

Mast, gel nebo krém D Panthenol z hořet (Penthenol) by se měl nosit až 4x denně na poškozeném místě (kůže by měla být suchá).

Sprej z popálenin Panthenol, Bepanten nebo Pantesol se aplikuje na kůži postřikem (2-3krát denně). A v obou případech výrobci nezaznamenali předávku tohoto léku.

Také jeho interakce s jinými léky nebyla zaznamenána.

trusted-source[21], [22]

Podmínky skladování

Panthenol (masti, krém, gel, sprej) je skladován při pokojové teplotě, na tmavém místě.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je uvedena na obalu přípravku (pro spreje - na lahvičce)

trusted-source[28], [29], [30], [31]

Analogy Panthenolu z popálenin by měly obsahovat látky, jejichž působení je podobné působení dexpanthenolu. K těmto látkám je možné přepravovat olej z pšeničných klíčků, mateřského mléka, propolisu. Také panthenol z popálenin může nahradit tuk aloe; mast Solkoseryl; krémový balzám záchranář; masti, krém nebo gel Actovegin

trusted-source[32]

Farmakologická skupina

Средства, стимулирующие процессы регенерации и эпителизации кожи

Farmakologický účinek

Регенерирующие и репаративные препараты
Противозудные препараты
Противовоспалительные местные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Panthenol z popálenin" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.