^

Zdraví

A
A
A

Spálit po soláriu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dosavadní spalování po opalování je poměrně častým problémem. Je to proto, že ultrafialové záření v soláriu je mnohem intenzivnější, takže kůže může téměř okamžitě spálit. Léčba takového popálení je založena na snížení bolesti, stejně jako na zánět, který může způsobit infekci.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny hoří po soláriu

Jednou z hlavních příčin hoří po opalování je fotosenzitivní, tj, zvýšená citlivost kůže ultrafialovým paprskům. Další zajímavou skutečností je, že fotosenzitivní často způsobuje některé léky (nesteroidní protizánětlivé léky, antibiotika, neuroleptika, diuretika, antifungální činidla, ženský hormon drogy). Fotosenzibilizátory jsou v potravinách (citrusové plody, fíky, vejce, pastinák, mrkev, kopr, petržel, agave, zelený česnek, třezalka tečkovaná, pšenice, jetel), jakož i v médiích, které se používají v kosmetice (léky na akné, některé z finančních prostředků na holicí, dekorativní kosmetika, mýdlo).

trusted-source[4]

Rizikové faktory

Máte-li spravedlivou kůži, bude mnohem jednodušší dostat spálení do solária. To je způsobeno produkcí méně melaninu - látky, která chrání pokožku před slunečním zářením. Navíc, pokud máte akné na pokožce, infekčních chorobách nebo virových onemocněních, je nejlepší odložit výlet na solárium na chvíli.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Symptomy hoří po soláriu

Hlavní příznaky popálenin po opalování jsou:

 1. Zkusnění kůže.
 2. Těžké pálení a svědění.
 3. Peeling pleti.
 4. Zvýšená tělesná teplota.
 5. Bolení hlavy.

Obličej hořet po soláriu

Spálení obličeje po sluneční palubě se častěji objevuje ve formě zčervenání obalu. Ne vždy však dochází ke zčervenání právě díky dlouhodobému vystavení ultrafialovému světlu. Existují tři hlavní důvody pro vznik takového prvku:

 1. Nejběžnější je stále spálenina horní vrstvy pokožky. V tomto případě pocítíte svědění, pálení a stoupající teplotu v místě hoření. Pokud byl účinek ultrafialového záření příliš silný, pak se na kůži mohou objevit puchýře, z nichž se vede syfilis. Časem se začnou otevírat a odlupovat.
 2. Zčervenání může být způsobeno alergickou reakcí na ultrafialové záření. Jeho příznaky jsou podobné spálení, ale hlavní příznaky netrvají dlouho.
 3. Alergická reakce na prostředky nebo jejich složky, které byly použity v soláriu.

Chcete-li po proceduře opalování ve soláriu na obličeji žádné popáleniny, musíte dodržovat důležité pravidla. Za prvé, několik prvních krát trvání postupu by mělo být minimální. Vaše kůže si tak zvykne na ultrafialové záření. Za druhé, používejte speciální nástroje, které chrání kůži před negativními účinky. Zatřetí, nezapomeňte pokrýt tvář během relace bavlněnou látkou.

trusted-source[9]

Etapy

Stupně popálenin, které lze získat v soláriu, lze rozdělit na:

 1. První stupeň - popálenina se objevuje pouze v horní vrstvě epidermis. Kůže je obnovena dostatečně rychle: do 3-5 dnů.
 2. Druhý stupeň - porážka dosáhne hlubších vrstev epidermis. Na kůži se mohou objevit puchýře se sáčkem. Úplné zotavení je možné pouze po 8-12 dnech.

V soláriu je možné získat pouze jeden typ hoření - termální. Přesně takový popálení se může objevit po dlouhém pobytu na slunci.

trusted-source[10], [11], [12]

Komplikace a důsledky

Solárium je nebezpečné pro lidi, kteří na těle mají velké množství mateřských znamének, zejména pokud jsou větší (více než 15 cm). Před zahájením procedury byste měli určitě navštívit dermatologa, který vám řekne, kolik času budete vystaveni ultrafialovému záření a zda můžete dokonce využít solárium. Pokud skutečně potřebujete mít stejnoměrné opálení (například před svatbou), všechny předkrmy musí být před sálinkem vloženy omítkou. Nezapomeňte také na různé opalovací krémy.

Faktem je, že v tomto případě existuje dostatečně vysoké riziko, že krtky začnou degenerovat do maligních kožních nádorů. Není žádoucí opalovat se v soláriu a lidem, kteří mají příliš lehkou pokožku, a také mají pihy. Je pro vás snadnější dostat hořet.

Často po soláriu na kůži pokrývá chloasma - tmavé skvrny, které dostatečně silně zkazí vzhled. Nejčastěji se tato místa objevují na kůži obličeje. Jsou spojeny s hormonálními poruchami v těle ženy. Vzhled chloasma může vyvolat dokonce i aplikaci parfému před zasedáním.

Nedostatečně, příliš slabé tělo může reagovat na ultrafialové záření. V tomto případě se může objevit alergie nebo fotodermatitida.

Je třeba si uvědomit, že hoření po opalování může vést nejen k výskytu jizev nebo jizev na kůži, ale také ke závažnějším následkům - kožních chorob.

trusted-source[13], [14]

Kdo kontaktovat?

Léčba hoří po soláriu

Pokud se po výletu do solária objevili popáleniny na těle, léčba by měla začít s první pomoci kůže:

 1. Stejně jako u spálenin, nejprve musí být pokožka ochlazena. Díky tomu se různé vody a komprese dokonale vyrovnají použití běžných studených čistých vod. Chcete-li zlepšit výsledek, můžete použít šťávu z aloe, černý čaj s ledem, rajčatovou šťávu nebo okurkovou šťávu. Můžete použít antiseptické léky (chlorhexidin, furatsilin).
 2. Po ochlazení by měla být pokožka navlhčena. Jinak může kůže vysušit a zapálit se. K tomu můžete použít "Panthenol" ve formě spreje.

Léčba popálení po opalování

Chcete-li se zbavit popálení po sluneční palubě, je to možné během několika dní, ale pro to musíte vědět, jak se zbavit tohoto problému:

 1. Protože i malé spálení způsobuje dehydrataci, je nutné vypít dostatečné množství tekutiny.
 2. Abyste se zbavili bolesti, můžete užívat jakékoli léky proti bolesti.
 3. Výborná pomoc při odstraňování nepohodlí domácích masek z kefír nebo zakysané smetany.
 4. Pro zvlhčení a uklidnění pokožky použijte masku z strouhaného okurek.
 5. Chladná sprcha s malým tlakem pomůže ochladit pokožku.
 6. Pokud sprcha nepomůže, můžete se pokusit nalít celou koupelnu studené vody a přidat do ní odtučněný heřmánek.

Léčba

Solkoseryl. Léčivo založené na aktivní složce deprotizovaného dialyzátu z krve odebrané ze zdravých telat. Lék pomáhá zvýšit metabolismus a zlepšit trofické tkáně. Díky tomu se regenerační proces zrychluje. Je k dispozici jako masť a roztok.

Aplikujte dostatečné množství mastí na postižené oblasti pokožky 2-3krát denně. Terapie pokračuje až do vymizení nepříjemných příznaků.

Pacienti, u kterých byla diagnostikována intolerance na lékovou složku, hyperkalemii, anurie, oligurie, užívají Solkoseryl. Také tento lék je kontraindikován během těhotenství a kojení.

Použití přípravku Solcoseryl může způsobit alergické reakce, kopřivku, proplachování.

Actovegin. Léčivo založené na aktivní složce deproteinizovaného hemoderivátu, které se získává z krve mladých zdravých telat. Pro ošetření popálenin po soláriu se obvykle používá 5% krém Actovegin. Díky složení činidlo pomáhá aktivovat metabolismus kyslíku a glukózy.

Chcete-li získat efektivní výsledek, aplikujte přípravek Actovegin smetanu nejméně 2krát denně po dobu 12 dnů. Nepoužívejte, jestliže byl pacient diagnostikován nesnášenlivost léčivých složek.

Používání přípravku Actovegin může způsobit alergie, včetně kopřivky.

Panthenol. Drogy založené na aktivní složce dexpanthenolu. Pomáhá zlepšovat trofismus a regeneraci tkání.

Aplikujte krém (masť) doporučujeme v malém množství 2-4krát denně. Po aplikaci se masíruje do kůže. Nedoporučuje se používat léčivo k léčbě pacientů, u kterých byla diagnostikována intolerance na složky Panthenolu.

Použití tohoto léku může způsobit alergické reakce, ale velmi zřídka.

Amprovisol. Léčivo založené na účinné látce mentol, anestezin, roztok ergokalciferolu. Lék se používá k úlevě od bolesti. To je také známé pro jeho chladící a zvlhčující vlastnosti. Vyrábí se ve formě aerosolu.

Chcete-li nasměrovat proud léčivého přípravku na ohromených místech komůrky po dobu 1-5 sekund. Vzdálenost od kůže k balónu by měla být nejméně 20 cm. Může být ošetřeno několikrát denně, v závislosti na stavu pacienta.

Nedoporučuje se používat přípravek Amprovizol, jestliže máte na pokožce druhou míru popálení a jsou zde rány nebo oděvy.

Bylinné ošetření

 1. Pro ošetření popálenin z solária se často používá šťáva z aloe vera. Chcete-li to provést, stlačte malé množství šťávy na postižené oblasti pokožky. Druhá vrstva aloe musí být rozemletá, aby získala kaše a nasadila kůži. Pribintovat.
 2. Vezměte několik listů z velkého lopuchu, rozetřete do kaše a položte popáleniny. Chcete-li znovu obvazovat.
 3. Zřeďte čerstvé listy plantain, abyste získali homogenní hmotu. Aplikujte na pokožku, která spálila.
 4. Připravte odvar z dubové kůry. Můžete jej použít pro pleťové mléko, když máte solárium v obličeji.

Prevence

Aby nedošlo ke spálení na soláriu, musíte v něm přijmout některá pravidla chování:

 1. Dokonce i když se skutečně musíte stát "čokoládou" najednou, nesnažte se to dělat. Nejdříve by si měla kůže zvyknout na ultrafialové paprsky. Průměrná relace by neměla přesahovat 3-5 minut na začátku. Chcete-li získat přesný čas, musíte se poradit s personálem solária.
 2. Vždy používejte různé prostředky pro ochranu. A nebudete vhodné pro ty, které mohou být aplikovány na pláži.
 3. Během relace používejte speciální brýle, abyste ochránili oči a pokožku kolem nich. Pokryjte obzvláště citlivé části těla (prsní bradavky, krtek).
 4. Nepoužívejte parfémy a kosmetiku před zasedáním.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Předpověď

Ve většině případů, pokud je popálenina malá, je prognóza příznivá. Kůže je obnovena během 3-5 dnů.

trusted-source[20], [21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.