^

Zdraví

Spreje z kouření

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Téměř každý kuřák je si jistý, že v případě potřeby může přestat kouřit kdykoli. Nicméně, vše není tak jednoduché: mnoho lékařů specializuje atribut kouření do kategorie nebezpečných chronických onemocnění na základě patologické touhy po nikotinu. Koneckonců, každý ví, že při vdechnutí cigaretového kouře tělo zažívá vážné zatížení dýchacích cest, srdce a cév. Aby lidé pomohli lidem zbavit se závislostí, vědci a lékárníci přišli s mnoha způsoby: jsou to tablety, cigarety, náplasti. Sprej z kouření je alternativní prostředek, který pomáhá pasoucím se kuřákům zbavit se závislostí na nikotinu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Kouřové spreje

Spreje z kouření jsou indikovány pro použití v následujících situacích:

 • Odstranění příznaků abstinenčního syndromu s úplným nebo částečným odmítnutím kouření.
 • Chcete-li snížit touhu po kouření nebo snížit počet kouřových cigaret u lidí, kteří nemohou nebo nemají touhu úplně přestat kouřit.
 • Nahrazovat cigarety na veřejných místech, kde je kouření přísně zakázáno.

Čtěte také:

trusted-source[5], [6]

Formulář vydání

V současné době byly vyvinuty dvě varianty kouřových sprejů, které mají odlišný mechanismus účinku:

 • Sprej, který přispívá k rozvoji averze k nikotinové gumě v těle;
 • sprej obsahující nikotinové gumy (druh náhražky za cigaretu).

První varianta spreje z kouření v převážnou většině případů má přirozenou kompozici. Ve většině mezi přítomné složky chmelových hlávek, meduňka listy, oves, zázvor oddenek, mučenky extrakt, Scutellaria, atd. Působení léku je následující :. Po postřiku ošetření ústní podráždění receptorů dochází se změnami vnímání chuti. Pokud se po chvíli rozsvítí člověk, pocítí nepříjemné pocity, dokonce i bolest. V důsledku toho se vytváří reflex odmítnutí tabákového kouře.

Při použití takového spreje před kouřením se nepozorují vedlejší účinky a předávkování takového léčiva se považuje za nepravděpodobné.

Stejně jako spreje, který obsahuje nikotin pryskyřici, jeho účinek je téměř podobný účinku nikotinu žvýkačky, náplasti a podobně. Nikotin Spray kouření se může stříkat do úst nebo do nosní dutiny. Účinná látka se ihned adsorbuje sliznici do krevního oběhu, a dostane se do mozku a srdečního svalu. Tento proces je velmi rychlý, a dokonce rychleji než při kouření běžné cigarety.

Injekce stříkáním se opakují až 10krát denně, 1-2 injekcí. Pokud nejsou zaznamenány nežádoucí reakce, může se lék užívat až 45krát denně.

Nikoin

Sprej z kuřáku "Nikoin" se skládá ze složek rostlinného původu: kyselina nikotinová, hloh, třezalka a esenciální oleje z eukalyptu a máty. Hlavním mechanismem působení tohoto spreje je, že kyselina nikotinová postupně snižuje touhu člověka na kouření, kromě toho posiluje stěny nádob. Hloh zlepšuje kardiovaskulární systém. Výtažek ze žloutenka má uklidňující účinek, eliminuje depresi a nespavost, která často vznikají, když se člověk pokusí přestat kouřit. Esenciální oleje z máty a eukalyptu mají příznivý vliv na dýchací systém (eliminují dechovou dušnost, zlepšují plíce v těle, urychlují jejich hojení).

Vzhledem k tomu, že tento sprej z kouření je vyroben z přírodních rostlinných složek, neexistují žádné kontraindikace k jeho použití (s výjimkou individuální intolerance jakékoli složky léčiva). Plus droga je také dostupnou cenou a bez vedlejších účinků.

Použijte ho během chutí cigaret. V tomto případě se sprej prostě stříká do ústní dutiny. Vylučuje nepříjemné příznaky závislostí na nikotinu po dobu dalších tří až čtyř hodin. Časem touha kouřit úplně zmizí. Ale nezapomeňte, že nemůžete opustit cigarety a okamžitě začít užívat sprej z kouření. Odborníci doporučují postupovat postupně. Nejdříve musíte kombinovat kouření a aplikaci spreje a pak zcela opustit cigarety.

Pamatujte si, že tento přípravek je kontraindikován u těhotných a kojících žen

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Nicorette

"Nicorette" je dávkovaná léčiva, která zahrnuje lékařský nikotin. Odstraňuje jen touhu po kouření jen za minutu. Sprej "Nicorette" je dobrý, protože s jeho pomocí nikotin vstupuje do těla bez škodlivých nečistot. Proto mohou být používány kuřáky (například na veřejných místech, kde je kouření zakázáno). Rychle odstraňuje nadměrnou podrážděnost a krátkou náladu, pomáhá uklidnit a zmírnit napětí. V průběhu času, pokud snížíte dávku léku, můžete zcela přestat kouřit.

Vlastnosti aplikace: jakmile máte touhu po kouření - použijte sprej. Obvykle se přivádí k ústům a způsobuje 1-2 tlaky na rozprašování nikotinu, který se okamžitě vstřebává do systémového krevního řečiště. Dávejte pozor, aby se sprej nedostal na zadní stranu hrdla a rtů. Po použití drogy by neměl jíst potravu a vodu po dobu 20 minut. Za hodinu neužívejte více než 4 dávky léku. Maximální denní dávka je 64 injekcí. Nezapomeňte, že během postřiku je nutné zadržet dech, aby se zabránilo vstupu léku do dýchacího traktu.

Lék je kontraindikován u těhotných a kojících žen, lidí mladších 18 let a osob s individuální nesnášenlivostí k léku.

Interakce s jinými léčivými přípravky: Nedoporučuje se používat sprej "Nicorette" v kombinaci s jinými formami "Nicorette" (například žvýkačky nebo sádry).

Čínský sprej z kouření

Prostornost celkem 30 ml lahvička, která je velmi pohodlné na nošení a umožňuje stříkat všude. Farmakologický účinek: pomáhá vyrovnat se s závislostí na nikotinu, odstraňuje podrážděnost a nespavost, uvolňuje napětí, zlepšuje psychický stav nekuřák apod Také čínská spray kouření usnadňuje pálení v krku a kašel, ke kterému dochází s kouřením ...

Vlastnosti aplikace: účinnost léku se rychle rozvíjí. Je pouze nutné postříkat obsah injekční lahvičky na jazyk, aby nedošlo k vniknutí tekutiny do rtů a zadní strany hrdla. Velkým plusem tohoto spreje je minimální množství nežádoucích účinků. Tento přípravek je kontraindikován u těhotných a kojících žen.

trusted-source[11]

Používejte Kouřové spreje během těhotenství

Přípravky, které obsahují nikotin, jsou přísně kontraindikovány těhotným nebo kojícím pacientům. Nikotin volně vstupuje do systémového oběhu a překonává placentární bariéru. Z tohoto důvodu se ženám doporučuje zbavit se závislostí před těhotenstvím nebo ukončit samostatnost bez použití léků.

Bylo také prokázáno, že nikotinové gumy se dostanou do složení mateřského mléka.

Kontraindikace

Spřátele nejsou povoleny, pokud jste měli v posledním měsíci infarkt myokardu, máte problémy s kardiovaskulárním systémem (např. Angina pectoris, nemoci nebo vazospazmus atd.). Také spreje se nedoporučují pro použití u lidí, kteří trpí onemocněním plic; u lidí, kteří mají feochromocytom. Léky proti kouření jsou kontraindikovány u těhotných a kojících matek.

Relativní kontraindikace, při kterých může být sprej z kouření použit pouze po konzultaci s lékařem, jsou:

 • porušení rytmu srdeční činnosti;
 • závažné onemocnění jater a ledvin;
 • cévní křeče;
 • hypertenze;
 • akutní fáze peptického vředu žaludku a dvanáctníku;
 • bronchiální astma;
 • zvýšená funkce štítné žlázy;
 • diabetes mellitus.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Vedlejší efekty Kouřové spreje

Někdy mohou spreje způsobené kouřením způsobit vedlejší účinky. Například podráždění ústní sliznice, sucho v ústech a suchý kašel, bolest v krku, škytavka, zvýšené slinění. Na části gastrointestinálního traktu se může objevit nevolnost, průjem, zvracení, pálení žáhy, změny chuťových vjemů a bolest v nadbřišku břicha. Pamatujte, že závažnost nežádoucích účinků závisí na individuálních vlastnostech lidského těla. Zpravidla zmizí po několika dnech. Pokud se to však nestane a váš stav se jen zhorší, měli byste okamžitě přestat užívat drogu a vyhledat lékařskou pomoc.

Navíc, pokud přestanete kouřit, může se vyvinout abstinenční syndrom, který je charakterizován:

 • nálady, podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • pocit úzkosti a deprese;
 • zhoršení pracovních kapacit a procesů učení;
 • bradykardie;
 • stálý hlad;
 • tendence mdloby;
 • zácpy;
 • krvácení ústní sliznice.

trusted-source[16], [17], [18]

Předávkovat

Pokud jde o předávkování, může se projevit nevolností a zvracením, bohatým potu, bolestí hlavy a závratě, třesem rukou. V některých případech jsou možné křeče a halucinace, prudké změny krevního tlaku, problémy se sluchem a zrakem, dušnost apod.

K odstranění příznaků předávkování se doporučuje užít sorbentový přípravek (Enterosgel, Polysorb) ke snížení toku nikotinových kaučuků do krevního řečiště.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Podmínky skladování

Spreje z kouření by měly být uloženy na suchém, tmavém, chladném a (nezbytně) nepřístupném místě pro děti.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti se pohybuje od jednoho do tří let.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Populární názvy kouřových sprejů

 • Nicorette - sprej z výroby kouření Švédsko-Německo, náklady 200 až 300 UAH.
 • Nicotinorm - sprej z kouření, vyvinutý ruskou národní technologií omlazení NPC. Průměrná cena je od 250 do 350 UAH.
 • Nikoin - sprej z ruského kouření (ZAO Zelenaya Dubrava). Cena je asi 400 UAH.
 • "Konec kouření" - sprej z kouření běloruské produkce (Minsk). Průměrná cena je 150 UAH.
 • Anti Nicotine Nano - sprej z ruského kouření. Průměrná cena je 250 UAH.

Sprcha z kouření se používá k zdržení se špatného zvyku nebo ke snížení frekvence kouření. Pokud je cílem úplné odmítnutí cigaret, pak v určitý den pacient začne používat sprej na pozadí úplného zastavení kouření. V tomto případě je člověk odstaven z závislosti na nikotinu a nahrazuje cigarety drogou. Maximální doba trvání ošetření postřikem je 1 rok, s pomalým poklesem dávky a počtem injekcí.

Pokud pacient chce pouze snížit množství kouře tabáku, použijte kuřácký sprej namísto každého druhého výletu do kuřácké místnosti.

Abychom usnadnili odmítnutí škodlivého zvyku kouření, doporučujeme vám věnovat pozornost řadě doporučení, které se pacientům podařilo zvládnout s tímto problémem:

 • Identifikujte hobby nebo jinou aktivitu, která vás může odvrátit;
 • najít motivaci, udělejte si malé pobídky pro každý den, který byl bez kouření;
 • věnujte pozornost všem pozitivním změnám ve vašem zdraví;
 • vypočítat, kolik finančně stojíte za cigarety.

S pozitivní emocionální náladou se brzy zbavíte špatného zvyku a v této věci vám pomůže sprej z kouření. Nezapomeňte však, že pokud není touha přestat kouřit, pak žádné zázračné drogy nemohou pomoci.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Spreje z kouření" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.