^

Zdraví

A
A
A

Stasová žluč

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi trávicích patologií gastroenterologové vylučovat žluč stasis, což je syndrom, selhání v hepatobiliárního systému: generování žluč jater, žlučníku (sklad žluč, kde se stává více koncentrovaná) nebo biliární dopravní sítě (intra- a extrahepatální žlučových cest).

Jaké je riziko stagnace žluče?

Tato patologie je diagnostikována častěji, takže byste měli vědět, co je pro tělo nebezpečnou stojatou žlučou. Po jídle tuky obsažené v něm začne emulguje, ale lipidů by mohl být štěpen, a lipofilní vitamíny, aby plně asimilovat jiné než žaludeční a pankreatické enzymy potřebné žlučové kyseliny a jejich soli - hlavních složek žluči. Ze žlučníku vstupují do dvanáctníku, kde pokračuje proces emulgace a koloidní hydrolýzy tuků.

V případě, že žlučové stagnuje (tedy neproudí do střevní zažívacího traktu), sníženou aktivitu střevní enzymu lipázy, a tuky jsou rozděleny úplně, a ve významném množství do krve, takže je obtížné pro transformaci glukózy do glykogenu (která je plná s rozvojem diabetes). Cholestáza nebezpečné snížení vylučování přebytku cholesterolu, který je k dispozici ve většině žluči: způsobuje zvýšenou hladinou cholesterolu (vysoký krevní cholesterol) a urychluje rozvoj aterosklerózy.

Stagnace žluče v žlučníku vede často k jeho zánětu (sekundární cholecystitida) nebo cholelitize (cholelitize). V přítomnosti kamenů v žlučníku se objevuje akutní a chronická cholecystitida s přetížením žluči.

Můžete současně diagnostikovat zánět žaludku a žluči stagnaci, kdy sliznice jícnu a žaludku jsou vystaveny na žlučové kyseliny, které spadnou na „zpětný ráz“ od dvanácterníku - u chronických duodenálního refluxu (vyplývající ze slabosti srdeční svěrač jícnu).

K takzvané sklerotizující cholangitidě - zánětu, fibróze a strictu žlučových cest - může dojít k stagnaci žluči v kanálech.

Je-li cirkulace porušení žlučových kyselin v trávicím traktu se snižuje absorpce tuku (tuk malabsorpce) a vitamínů rozpustných v tucích: retinol (vitamin A), ergokalciferol (vitamin D), tokoferol (vitamin E), fylochinon (K skupiny vitamín). Nejvíce dobře známé účinky a komplikace Nedostatek vitamínu A - zhoršením šera a Vitamin D - osteomalacie (když je pokles mineralizaci kostí vede ke změkčování). Zároveň nedostatek vitaminů A a D brání vstřebávání vápníku, což činí kosti více a méně husté, tj vzniku osteoporózy. Nedostatek vitaminu K hrozí pokles krevního srážení a výskyt krvácení diatéza a krvácení.

Velmi reálná hrozba, kterou představuje chronickou cholestázou - zvýšení střevní kyselost, protože žluč - kvůli přítomnosti v něm o kationty vápníku - snižuje kyselost šťávy nasáklé obsahu žaludku žaludku, dotlačil vyhnívací fázi střevní. Když se stagnace žluči (cholestáza), tam je acidobazická nerovnováha v zažívacím traktu, a výsledek okyselení stává ascites (vodnatelnost) a špatný výkon střeva v důsledku růstu patogenních mikrobů.

Při prodloužené stagnaci žluči v játrech může zvýšit hladinu kyanodeoxycholové žlučové kyseliny produkované v játrech ke smrti hepatocytů a fokální nekróze parenchymu. Jedná se o velmi závažnou komplikaci, protože játra jsou zodpovědná za velmi důležité funkce.

Pokud dojde ke stagnaci žluči ve střevě, zvyšuje se toxicita konjugovaných metabolických produktů a exogenních toxinů (včetně bakteriálního původu). Důsledky a komplikace se také týkají syntézy hormonů, což je významně sníženo, protože pro jejich výrobu jsou potřebné lipidy.

Epidemiologie

Podle výzkumu je až 70% případů způsobeno extrahepatální stazí žluči. U žen se tento syndrom vyskytuje častěji - zejména během těhotenství. Vzhledem k nezralosti jaterního enzymového systému jsou novorozenci a děti prvních dvou nebo tří let života více náchylné ke stagnaci žluči.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Příčiny stagnace žluče

V klinických gastroenterologii důvodů spojených žlučových stáze z důvodu zničení hepatocytů primární biliární cirhóza nebo alkohol (hepatocelulární přetížení); jater infekce nebo parazitární léze (hepatitida A, C, G, jaterní tuberkulóza, amébová úplavice, opistorhoz, giardiasis et al.); s účinky na různých jaterních toxinů nebo drog složek (včetně sulfonamidů, penicilinových antibiotik, analgetika, hormony).

Jak odborníci uvědomují, stagnace žluče v játrech nastane, pokud dojde k cystě jater, maligních novotvarů nebo metastáz.

Mezi důvody stagnace žluče v žlučníku a žlučových cestách patří:

 • dyskinesie žlučníku;
 • kameny v žlučníku;
 • infiltrace žlučníku;
 • nádory žlučníku nebo žlučovodů;
 • zánět v krku žlučníku;
 • cystické formace společného žlučovodu nebo jeho komprese cystou, lokalizovanou v pankreatu;
 • komprese a zúžení počáteční části společného jaterního kanálu (Mirizziho syndrom);
 • porušení funkcí ventilového systému žlučových cest (svěračů Oddi, Lutkens, Mirizzi, Geister);
 • selhání endokrinních a parakrinních mechanismů gastroduodenálního trávení spojených s nerovnováhou sekretinu, cholecystokininu, neurotenzinu a dalších střevních hormonů.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Rizikové faktory

Úzce spojená hypodynamie a stagnace žluče: čím méně se člověk pohybuje, tím pomalejší jsou metabolické procesy v jeho těle, tím vyšší je riziko dyskineze žlučových cest nebo tvorba žlučových kamenů.

Stagnace žluči po odstranění žlučníku se nazývá část typických pooperačních následků, které vznikají v důsledku tvorby jizvy a zúžení lumen žlučovodu.

Důležitým rizikovým faktorem výživy pro biliární obstrukci způsobenou kameny v žlučníku může být nadměrná konzumace cukru, stejně jako produkty obsahující tuk, které způsobují stagnaci žluči.

Také skutečnými rizikovými faktory stagnace žluče jsou zneužívání alkoholu, přejídání, obezita, zděděná genetická predispozice k metabolickým poruchám.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Patogeneze

Patogeneze intrahepatální žlučové stagnace ve vedení spojené s infekcí, endokrinní poruchy, genetických poruch metabolismu (hypertyreózy, amyloidóza jater nebo střeva) a iatrogenní účinky. Patogeneze stagnace extrahepatálních žlučových cest (cystických, jaterní obecné a společné žlučové) způsobené změny ve složení žluči a zvýšení její lithogenicity, abnormality žlučových cest a jejich částečné nebo úplné ucpání.

trusted-source[19], [20]

Symptomy stagnace žluče

Především je třeba si uvědomit, že tento stav může být asymptomatický. A intenzita a konzistence, ve kterých se symptomy stagnace žluče projevují, závisí na konkrétní příčině a individuálních charakteristikách hepatobiliárního systému těla. Ale první známky jsou svědění kůže a změny stolice a moči. Má se za to, že svědění v stagnace žluči reakce je zvýšení hladiny žlučových kyselin v krevní plazmě, kdy se na ně, což vede k poškození jaterních buněk chenodeoxycholová kyselina.

Výkaly se žlučovými stagnace má charakteristickou barvu v důsledku poruchy eliminačních žlučová barviva bilirubinu (která je obvykle oxidován v stercobilin, cal zbarvení v hnědé barvě, a moč - slámově žluté). Moč se stagnací žluči naopak stane temná, protože zvyšuje hladinu urobilinu (stericilin moči).

Zápcha a průjem s přetížením žluči jsou typickými příznaky tohoto onemocnění. Vzhledem k tomu, že žlučové kyseliny hrají důležitou roli v intestinální motilitě, jejich snížení v lumen střeva vede ke zácpě. Průjem během staze je spojen buď se zvýšeným obsahem netříděných tuků ve stolici (steatoria), nebo se změnami střevní mikroflóry.

Změny v barvě pleti - žloutnutí - není pozorován u všech pacientů, ale při dostatečně vysokých hladin v plazmě konjugovaného bilirubinu kůže, očního bělma, sliznice žloutnou. Víčka se mohou objevit žluté skvrny (xanthelasma), a kolem očí, na palmární záhybech pod prsy, kolem krku a v plenkové oblasti u dětí, které mají fokální kožních lézí proložené cholesterolu (xantomů).

Charakteristická bolest ve stádiové žluči - tupé paroxyzmální, lokalizované v pravém horním kvadrantu břicha (v oblasti hypochondria); může se vzdát a vrátit (v klíční kosti, rameni nebo rameni); možné akutní ataky ve formě koliky.

Pálení žáhy se stonem žluče je často doprovázeno neustálým pocitem hořkosti v ústech a sucho v ústech je také charakteristické pro žlučové stazy. Žluť pomáhá rozkládat potravní bílkoviny a dusíkaté báze v potravinách a vůně z úst kvůli stagnaci žluče vzniká kvůli zhoršení trávení a vstřebávání bílkovin. Mimochodem, po odstranění žlučníku se často projevuje horká erukce žluče a stagnace žluči.

Horečka - teplota při zahlcení žluči - důkaz infekce, například flegmonální nebo gangrenózní cholecystitida s cholelitiázou. Vysoká teplota může způsobit sepse, která se vyvine po provedení endoskopických diagnostických manipulací.

Navíc symptomy přetížení žluče zahrnují nevolnost a zvracení; závratě a pocitu obecné slabosti; zvětšení jater (hepatomegalie); zvýšený tlak v systému vedoucí k jaterní portální žíle. Když žluč stasis dětí nedostatek esenciálních polynenasycených mastných kyselin (kyseliny olejové, linolové, linolenové, arachidonové) může vést k inhibici růstu, periferního nervového systému, poškozením dermatitidy. Alopecie, tj. Ztráta vlasů se stonem žluče, je také důsledkem nedostatku triglyceridů.

Stasová žlučnost během těhotenství

Klinické studie v posledních letech ukázaly, že žlučové staze během těhotenství jsou iniciovány estrogeny, které regulují většinu procesů v těle budoucí matky. Takže těhotné ženy produkují velké hormony secretin, a tudíž i více žluči. Ale zároveň se zvyšuje sekreci růstového hormonu somatotropinu (STH), a to blokuje cholecystokinin hormon zodpovědný za kontrakci žlučníku a společného žlučovodu.

Cholestáza těhotných (idiopatické žloutenky těhotenství nebo porodní cholestáza) se často projevuje trýznivé svědění (zejména dlaních a chodidlech) až do poloviny druhého nebo třetího trimestru - jako maximální úrovní estrogenu. Navíc došlo k významnému zvýšení sérových hladin aminotransferázy, alkalické fosfatázy a nekonjugovaných žlučových kyselin; jiné příznaky se objevují zřídka. Během dvou až tří týdnů po porodu nastane spontánní úleva a zmizení všech příznaků.

Epidemiology of žluči stagnace u těhotných demonstruje 0.4-1% expozici vůči ženám většině oblastí střední a západní Evropy a Severní Ameriky, zatímco v severských a pobaltských zemích, toto číslo dosahuje 12%, a v některých oblastech Latinské Ameriky - až 5-15%.

Je třeba poznamenat, takové účinky a komplikace u těhotných žlučové stagnace: nedonošených (20-60%), mekonia barvení v plodové vodě (více než 25%), fetální bradykardie (14%), fetální tísně (22-40%) fetálního ztráty (0,4 až 4%).

Stázavost žlučníku u 45-70% žen je a ve všech následných těhotenstvích.

Mimochodem, svědění a absenci žloutenky, cholestáza a alergie nejsou často dostatečně rozlišit, a pacient léčen dermatologa, který se jim pomoci.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Žlučová stáze u dítěte

Existuje mnoho důvodů, které způsobují stárnutí žluče u dítěte, zejména:

 • nepřítomnost žlučníku (ageneze);
 • zdvojnásobení žlučníku (úplné nebo rudimentární);
 • prohloubení žlučníku k parenchymu jater;
 • divertikulum (výčnělek části stěny) žlučníku;
 • vrozená dilatace žlučovodů uvnitř jater (Caroliův syndrom);
 • vrozené strictures v přítomnosti cysta společného žlučovodu;
 • poměrně časté vrozené (v důsledku mutací genu serinových trávicích enzymů), porušení syntézy jaterního alfa-1-antitrypsinu;
 • geneticky určený pokles nebo úplná nepřítomnost intrahepatálních kanálů (biliární atrezie);
 • heterogenní porucha tvorby žluče - progresivní rodinná intrahepatální kongesce (Bylerova choroba); patogeneze je spojena s mutacemi genů hepatocelulárního transportního systému; je diagnostikován u jednoho novorozence z 50-90 tisíc.

Přečtěte si také - Vrozené malformace žlučových cest

Kromě toho stagnace žluče u dítěte v předškolním a školním věku může mít stejné důvody jako u dospělých (viz výše). Nejčastěji se však etiologie spojí s poruchou motility žlučníku a funkčními poruchami žlučových cest.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32]

Diagnostika stagnace žluče

V klinické praxi se diagnostika stagnace žluče provádí vyšetřením, při němž se kromě shromažďování anamnézy a vyšetření pacienta provádí takové testy jako:

 • obecný krevní test;
 • Biochemická analýza krve na hladiny bilirubinu, cholesterol, žlučové kyseliny, 5-nukleotidazya, aminotransferázy, stejně jako jaterních enzymů - alkalické fosfatázy, leucin aminopeptidázy (LAP) a gamaglutamyltransferáza (GGT);
 • krevní test protilátek proti parazitům;
 • analýza moči pro urobilin;
 • analýza stolice pro parazitní zamoření.

Instrumentální diagnostika patologických stavů v kongescích žluče se provádí pomocí:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) žlučníku, jater a tenkého střeva;
 • dynamická cholescintigrafie;
 • esophagogastroduodenoscopy;
 • radioizotop hepatobiliscintegration;
 • endoskopická cholangiografie;
 • endoskopická retrográdní radiografie žlučovodů a pankreatu (ERCPG).
 • CT nebo MRI trávicích orgánů.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Co je třeba zkoumat?

Jaké testy jsou potřeba?

Diferenciální diagnostika

Úkol se řeší diferenciální diagnostiku, je jasné vymezení z problémů hepatobiliárním systémem, způsobil stagnaci žluči, z vrozených vad vylučování žluči (rotor syndrom, Dubin-Johnson), nekonjugovaného hyperbilirubinemie (Gilbertův syndrom), parenchymu žloutenka, hematurie, carotenemia, erytropoetinovými porfyrie, hepatická forma infekční mononukleózy atd.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Kdo kontaktovat?

Léčba stagnace žluče

Principy, na kterých je založena komplexní léčba stagnace žluče: je-li možné odstranit příčinu - etiologickou léčbu včetně chirurgické léčby; kdy nelze vyloučit příčinu - symptomatickou léčbu s maximálním možným dopadem na jednotlivé patogenetické složky.

Pokud stagnace žluči ve žlučníku či jater potrubí nezpůsobila žádnou překážku, aplikované přípravky na bázi kyseliny ursodeoxycholové části žluči. Patří mezi ně hepatoprotektivní lék s choleretic (zvýšená syntéza žluči) a choleretic akce Ursofalk (Ursohol, Holatsid, Ursosan, Ursol, Ukrliv, Choludexan et al., Obchodní názvy) ve formě kapslí a suspenze pro orální podávání. To také znamená, že snížení produkce cholesterolu a jeho vstřebávání v tenkém střevě, což snižuje pravděpodobnost tvorby cholesterolu kameny. Kapsle a suspenze označují 10-15-20 mg na kilogram tělesné hmotnosti za den (konkrétní dávky určí lékař); dlouhodobé léčby.

Ursofalk nelze použít s cirhózou jater, cholecystitida, cholangitida nebo při kalcinovaných žlučové kameny a dyskineze, jakož i v případě, že explicitní funkčního poškození jater, slinivky břišní nebo ledvin. A mezi vedlejšími účinky kyseliny ursodeoxycholové, výskyt bolesti v horní části břicha, mírný průjem a tvorba žlučových kalcitanů.

Téměř vždy přiřazen žlučopudně žluči stasis, jako je Allohol, Hofitol (Artihol, Tsinariks) Holiver, Odeston (Gimekromon, cholest, Holstamin Forte et al.). Nejúčinnější hepatoprotektor rozpoznal lék Ademethionin (Heptor, Heptral).

Allohol (sestávající ze suché žlučových extraktů z kopřivy a česnekem a aktivní uhlí), podporuje tvorbu žaludečních šťáv, nicméně u akutní formy hepatitidy, jaterní dysfunkce a obstrukcí se nepoužívají. Allocholové tablety se užívají po jídle - 2 tablety třikrát denně. U některých může droga způsobit alergie na kůži a průjem.

Tablety (a roztoky pro orální a parenterální podání) Hofitol obsahuje extrakt z listů artyčoku, který podporuje metabolismus žluče, diurézy a cholesterolu. Lék ve formě tablet se užívá třikrát denně pro 1-2 tablety (před jídlem), roztok - 2,5 ml (pro děti 0,6 - 1,25 ml). Hofitol může způsobit kopřivku; je kontraindikováno užívání s kameny v žlučníku, obstrukce žlučových cest a selhání jater.

Cholagogue Holiver kromě výtažku z artyčoku obsahuje výtažky žluči a kurkuma, které stimulují syntézu žlučových kyselin a výtěžek jaterní žluče. Lék je také účinný při zácpě spojeném s intestinální dysbiózou a nadýmáním. Kontraindikace jsou podobné přípravkům Hofitol; standardní dávka - 2-3 tablety 3krát denně (před jídlem nebo po jídle).

Tablety Cholagogonnye Odeston (založené na 7-hydroxy-4-methylkumarinu) nejen urychlují cirkulaci žluči, ale také zmírňují křeče. Doporučuje se po dobu 10-14 dnů užívat jednu tabletu (0,2 g) třikrát denně, půl hodiny před jídlem. Odeston je kontraindikován u případů ulcerózní kolitidy a případných gastrointestinálních onemocnění s ulcerací, obstrukcí žlučovodů, hemofilií; neplatí pro léčbu dětí. Nežádoucí účinky léku se projevují ve formě průjem, epigastrické bolesti, zvýšené tvorby střevních plynů.

Lék Ademetionin (S-adenosyl-methionin) přispívá k normalizaci funkce jater a metabolismu. Je předepsáno pro 2-3 tablety denně; Kontraindikace drogy se týkají individuální intolerance, užívání při léčbě dětí a těhotných žen (v I.-II. Trimestru). Možným vedlejším účinkem je nepohodlí v hypochondriu.

Kromě toho, při léčbě stagnace žlučových kolekcí léčivých cholagogů léčivých rostlin. Například žlučopudně sbírání №2 (Helichrysum květiny písek, tráva, řebříček, listy máty peprné, koriandr semena) nebo shromažďování №3 (měsíček květy, řebříček a heřmánek a máty). Suché suroviny připravit vývar - lžíce na šálek vody (vaří se ne více než 10 minut a půl hodiny na tom, v uzavřené nádobě, mozků a přidá vroucí vodou na původní objem). Cholagogue by měla být použita po konzultaci s lékařem; vypijte odvar před jídlem dvakrát denně - vždy 100 ml.

Choleretické vlastnosti mají také psí růži: můžete připravit infuzi z suchých bobulí nebo užít přípravek Holosas (podle dezertní lžíce za den, děti - poloviční čajová lžička). Také byste měli užívat vitamíny A, C, D, E, K.

Homeopatie

Homeopatické přípravky pro léčbu žlučových stagnace může být použit Galstena (kosočtverec pod jazykem a kapky) a Hepar kompozitum (roztok v lahvičkách pro parenterální použití).

Obě přípravky obsahují mnoho složek, ale každý obsahuje bodlák obecný (Silybum marianum) nebo bodlák obecný (ve formě extraktu z rostlinných semen). Mezi účinné látky zvláště užitečné bodlák Játra flavonolignanovy komplex (silibinin, silybinu, isosilybinu, silychristin, izosilikristin, silidianin a Dihydrokvercetin). Bodlák má také vitamín K a ω-6 mastnou kyselinu linolovou.

Příprava přípravku Galsten stimuluje tvorbu žluči a aktivuje jeho pohyb z jater do žlučníku a dále zmírňuje křeče a záněty. Lékaři doporučují užívat tuto drogu jednu tabletu (pod jazykem) dvakrát denně; kapky - 7-10 kapek třikrát denně (mezi jídly). V manuálu jsou zaznamenány nežádoucí alergické reakce a u kontraindikací je indikována pouze zvýšená citlivost. Nicméně, v rámci Galstena mají Chelidonium majus, to znamená, že větší vlaštovičník, a tato rostlina je známo, že jsou toxické (vzhledem k přítomnosti isochinolinových alkaloidů) a může způsobit záchvaty, střevní křeče, slinění a svalové kontrakce dělohy.

Homeopatický přípravek Gepar compositum se skládá z 24 účinných látek (jeden z nich - rastoropsha). Používá se intramuskulárně nebo subkutánně - jednu ampulku každých 3-7 dní po dobu 3-6 týdnů. Mezi vedlejšími účinky, které se projevily v ústech a svědění.

Operační léčba

K dnešnímu dni - v závislosti na etiologii a lokalizaci stagnace žluče - chirurgická léčba zahrnuje takové typy chirurgických zákroků jako:

 • laparoskopické odstranění kamenů v cholelitize a konkrementy žlučových cest (endoskopická lithoextrakce);
 • odstranění cysty nebo nádoru, které zabraňují odtoku žluči;
 • instalace stentů do žlučovodů;
 • dilatace (dilatace) balonu žlučovodů s jejich překážkou;
 • drenáž společného žlučovodu (choledochostomie);
 • rozšíření žlučníku nebo jeho kanálů se stentováním a vznik biligygestických anastomóz;
 • operace na svěrečkách žlučníku;
 • odstranění žlučníku (cholecystektomie).

Když žlučových cest atrézie (. Viz - stagnaci žluči o dítě) Kanálky v játrech jsou chirurgicky: děti v prvních dvou měsících roku rekonstrukční chirurgie se provádí (portoenteroctomiya), ale může být vyžadováno, a transplantace jater.

Alternativní léčba

Mezi různorodými receptami pro alternativní léčbu této patologie lze identifikovat nejvhodnější tipy:

 • Spotřebovat v průběhu 1-1,5 měsíců směs šťávy připravených doma - mrkev, jablka a řepa (ve stejných poměrech); by měla vypít 150 ml této šťávy (hodinu po jídle).
 • Napijte přírodní jablečný jablečný ocet, přidáme lžíci na šálek jablečného džusu nebo vodu s citrónovou šťávou; tam můžete dát čajovou lžičku medu.
 • Vezměte mumii rozpuštěnou ve vodě (tableta 0,2 g na 500 ml) po dobu dvou týdnů; pít celou dávku denně (v několika recepcích, půl hodiny před jídlem). Mezi aplikačními způsoby se doporučuje provést 5-7denní přestávky. Celý cyklus těchto mumií může trvat 3-5 měsíců. Je pravda, že alternativní recept neuvádí, že u takových objemů použití tohoto biostimulátoru může být průjem, zvýšená srdeční frekvence a zvýšený krevní tlak.

Také alternativní léčba naznačuje použití ovesu a přípravu jeho odvaru: lžíce celých zrn se nalije do dvou sklenic vody a vaří asi pol hodiny; pijte 15-20 minut před jídlem 3-4krát denně (vypijte veškeré množství za den). Je však třeba mít na paměti, že oves působí jako projímadlo a snižuje krevní tlak.

Churm se stagnací žluči pomůže vypořádat se s průjmem (pro to se doporučuje připravit odvar). K tomel mnoho beta-karotenu a vitamínu C, stejně jako mangan - kofaktor pro syntézu antioxidačního enzymu superoxid dismutázy, což zvyšuje stabilitu sliznic. Jiné silné antioxidanty nalezené v persimmonech zahrnují lykopen a kryptoxantin. Ale granátové jablko nejen podporuje hemopoézu, ale také má cholagogue vlastnosti; ale toto ovoce pomáhá při zácpě.

Tak, to je bezpečnější použít žlučopudně trávu se stagnace žluči: Fumaria officinalis, věčný písek, knot-tráva (křídlatka), sledovat tři plachtou, gryzhnik nahý, kukuřice hedvábí, sladký jetel, woodwax, Arnica montana. Přípravky jsou připraveny a přijaty, stejně jako lékárna cholagogue (viz dříve).

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Dieta v případě přetížení žluče

Terapeutická strava pro přetížení žluči je dieta číslo 5 a zavedení určitých omezení a dokonce zákazů ve stravě.

To znamená, že by měly být vyloučeny mastné potraviny (zvířata a tuky na vaření, bohaté vývary, mastné maso a ryby, celé tučné mléko, smetana, máslo, zakysaná smetana atd.); konzervy jídel a maso gastronomie s konzervačními látkami; polotovary a občerstvení; Rafinovaný cukr, fruktóza a sladkosti; chléb a buchty bílé mouky. Viz také - Dieta pro onemocnění žlučníku

Potřeba jíst: čerstvá zelenina a ovoce; Vařené, pečené nebo dušené chudé maso a drůbež, mořské plody (zdroj bílkovin); luštěniny (rostlinné bílkoviny); zdravé tuky (vlašské ořechy, mandle, lněné semínky, dýňová semena).

Jsou vyžadována celá zrna, jako je hnědá rýže, ječmen, oves, pohanka; zdravé oleje s polynenasycenými mastnými omega-3 a omega-6 kyselinami: olivový olej, sezamový olej, lněný olej.

trusted-source[55], [56], [57], [58], [59]

Cvičení pro přetížení žluči

Lékaři varují: bez pohybu, jsou porušeny všechny procesy v těle, včetně sekrece žluče. Proto je zapotřebí gymnastika se stonem žluči, ale neměla by zhoršovat patologii a zhoršovat příznaky.

Doporučuje se chodit (nejméně hodinu denně), stejně jako cvičení se stagnací žluče, při níž nemusíte dělat nízké sklony dopředu, ostré otáčky, silné pohyby klapání a skoky.

Zapamatujte si jednoduchou ranní gymnastiku: většina jejích prvků je vhodná pro stagnaci žluči. Například:

 • Nohy na šířku ramen, ruce v pasu - střídavě otočí tělo do pravé a levé strany.
 • Nohy na šířku ramen, ruce za hlavou - naklání doprava a doleva.
 • Ve stejné výchozí pozici - ohněte pravou nohu do kolena a dosáhnete ji loktem levého, pak ohneme levou nohu a uděláte to stejně s loktem pravé ruky.
 • Lehněte si na záda (nohy jsou rovně, ruce jsou roztaženy podél těla); na inspiraci, pravá noha se ohýbá do kolena s přiblížením k žaludku, exhalace převezme počáteční pozici, stejně jako druhá noha.
 • Lehce na zádech, nohy se ohýbají na kolena, dlaň jedna ruka na žaludek, zhluboka se nadechne s zvednutou membránou a vyčnívají z břišní stěny; na výdech zahrnout žaludek nebo břicho.
 • Podobné dýchací pohyby by měly být provedeny ležet na pravé a levé straně.

Mimochodem, poslední cvičení je druh vnitřní masáže téměř všech orgánů umístěných přesně tam, kde žluč stagnuje. Zvláštní terapeutická masáž pro přetížení žluči by měla být předepsána pouze lékařem, který má výsledky vyšetření žlučníku a jater pacienta.

trusted-source[60], [61], [62]

Prevence

Profylaxe žlučové staze je možná pouze s ohledem na některé příčiny jejího výskytu (alkohol, infekce, helminty, nádory, nezdravá strava, nedostatek cvičení). S vrozenými a geneticky determinovanými syndromy, stejně jako s endokrinními a hormonálními faktory neexistují patologické stavy hepatobiliárního systému.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69], [70], [71]

Předpověď

Je těžké mluvit o prognóze vývoje žluční staze v tomto nebo tom případě, s ohledem na individuální charakteristiky každého pacienta, stejně jako na všechny komplikace, důsledky a celý komplex doprovodných problémů obecného metabolismu.

trusted-source[72], [73], [74]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.