^

Zdraví

Střevní výplach - střevní výplach

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nejspolehlivějším způsobem čištění střev od toxických látek je vypláchnout je pomocí snímání a zavádění speciálních roztoků - výplach střev nebo mytí střev.

Terapeutický účinek této metody vyplývá z možnosti přímého čištění tenkého střeva, kdy v pozdním žaludečním výplachu (2-3 hodiny po otravě) do krve pokračuje významné množství toxického činidla.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Způsob provádění výplachu střev

Pro provedení výplachu střev se do žaludku vstříkne přes nos nosnou žlábku dvoukanálovou silikonovou sondou (asi 2 m dlouhou) s kovovým trnem vloženým do žaludku. Poté, pod kontrolou sondy gastroscopy, je tato sonda vzdálena 30-60 cm vzdáleně od Treitzova vazu, po níž je prsten odstraněn. Prostřednictvím otevření perfúzního kanálu umístěného na distálním konci sondy se zavádí speciální fyziologický roztok identický v iontové kompozici s chybějícím (náhradním) roztokem.

V případech byl použit nadměrnému přívodu tekutin organismus (selhání ledvin, rozsáhlé perifokální edém během zánětu, další případy, místní nebo systémové nadměrnému přívodu tekutin) roztoku, jehož hodnota převyšuje osmolalitu plazmy osmolality. V případech zvýšené propustnosti kapilární stěny (šok, acidóza, alergie atd.) Musí osmolalita roztoku odpovídat osmolalitě plazmy. V takových případech se nejdříve stanoví plazmatický CHSK pacienta a potom se připraví roztok, jehož osmolarita je vyšší nebo rovna osmolalitě plazmy. Popis techniky střevní laváže.

Postupy výplachu střev se technicky a metodicky liší v závislosti na indikaci a stavu pacienta.

Metoda číslo 1 (kontinuální výplach střev)

Při akutní otravě ústní a endotoxikózou vstupují pacienti bez vědomí do výplachu střev následujícím způsobem.

Pacient nastavit nasojejunální duální sonda pod endoskopickou kontrolou. Zahřívá na teplotu 38 až 40 ° C roztok soli elektrolytu se vstřikuje pomocí čerpadla do jednoho z kanálů sondy v dávce 60-200 ml / min. Po určité době, pacient vyvinul průjem, vyznačující se tím, že část roztoku se vlije do druhého kanálu sondy. Na střevního obsahu způsobil odstranit otravu toxická látka. Pro zvýšení detoxikační střevní výplachy v kombinaci s Enterosorpce zavedení injekční stříkačkou odsátím přes (široké) kanál sondy kaše enterosorbentu prášku v množství 70-150 g střeva promyje do promývacích vodách v enterosorbentu získaných z konečníku, nebo na světlo mycí vodu , které již neobsahují jed. Celkový objem použitého roztoku - 30-60 litrů nebo více (až do 120 L), což má za následek příznaky střevní výplachy intoxikace regresi.

Komplikace v střevním výplachu jako traumatických lézí sliznice v důsledku gastrointestinálních vředů snímání (5,3%), zvracení a aspirace (1,8%), hyperhydratace (29,2%) za přísných postupů může být minimalizováno. Hyperhydratace lze snadno odstranit ultrafialovou "umělou ledvinou".

Metoda číslo 2 (frakční výplach střev)

Pacienti ve vážném stavu, s výjimkou možnosti nezávislého příjmu roztoku, se provádějí výplachem střev prostřednictvím jednokanálové nasogastrické nebo nasoduodenální sondy. Použijte solný roztok elektrolytu s osmolaritou rovnající se osmolaritě krve pacienta.

Teplota roztoku je 37 až 38 ° C. Pro prevenci regurgitace a aspirace žaludečního obsahu požadovaných odpovídající výběr rychlosti zavádění roztoku, takže není přetečení žaludek, zvýšil polohu horní poloviny těla pacienta a tracheální intubaci na poruchy vědomí. Roztok se podává v dávkách 150-200 ml každých 5 minut. Po zavedení 1,5-2,5 litru roztoku se objeví tekutá stolice a pak - vodnatý výtok bez inkluzí (intestinální). V nepřítomnosti stolice, po zavedení 2,5 litru roztoku, jediná dávka roztoku se sníží na polovinu, takže stejné řešení klystýr v objemu 1,5 litrů (25-30 ml na 1 kg tělesné hmotnosti) a / nebo spasmolytický injekce (jediná dávka papaverin , drotaverina, platifilin a jiné léky, s výjimkou atropinu). Poslední část roztoku se přidá s probiotiky a pektinem v denní dávce. Celkový objem roztoku je 70-80 ml na 1 kg tělesné hmotnosti pacienta. Řízení vodní bilance se provádí měřením tělesné hmotnosti pacienta prostřednictvím patře lůžkové hmotností před, během a po střevní výplachy, jakož i na základě čísla účtu zadaného a zvoleného pacienta jako kapalných a laboratorních parametrů homeostázy.

Střevní výplach je považován za nejúčinnější způsob čištění střeva při akutní orální otravě a jeho použití v kombinaci s metodami čištění krve poskytuje nejrychlejší a trvalý účinek detoxikace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.