Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Suché bradavice na pažích a nohou

Lékařský expert článku

Dermatolog, onkodermatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.04.2020

Možná každý slyšel o takové benigní formaci jako suchá bradavice. Ale tady je to, co způsobuje její vzhled, a jak zastavit růst a šíření růstu, málokdo ví.

Suchá bradavice je hyperplastická oblast epidermální tkáně. Hyperplasie sama o sobě může být výsledkem vitální aktivity viru (HPV), který je obvykle infikován přímým kontaktem s pacientem. Riziko infekce je zvláště vysoké, pokud má osoba na kůži mikrotraumas nebo pokud je oslabena celková imunitní obrana.

Epidemiologie

Podle statistik má nejméně 80% dospělých v těle určité virové buňky karyotropní DNA. Je pravda, že samotný virus se všem neodhalí: člověk může žít s HPV v míru a dokonce o něm vědět až do konce života. Faktem je, že suchá bradavice se objevuje na pokožce pouze tehdy, jsou-li v těle vytvořeny určité příznivé podmínky - například prudký pokles imunity, intenzivní změny hladiny hormonů, hojnost nezdravých návyků atd.

Suchá bradavice může klíčit jak na kůži, tak na sliznicích. Jeho růst je často nepředvídatelný: věří se, že „vytlačení“ viru z těla je velmi, velmi obtížné, téměř nemožné, ale existuje mnoho případů, kdy bradavice sama zmizela. Proč se to děje, vědci stále nejsou schopni odpovědět.

Muži i spravedlivější pohlaví mají stejnou šanci na nakažení virem, takže suchou bradavici najdete u každé osoby - a v jakékoli věkové kategorii, dokonce i u dětí.

Nejčastěji se růst objevuje na končetinách, zejména na rukou a nohou.

Příčiny suché bradavice

Neexistuje jediný důvod, proč se vyskytují suché bradavice. Hlavním faktorem je samozřejmě přítomnost viru (HPV) - nakazí se přímým kontaktem s pacientem, kontaktem s jeho osobními věcmi nebo dokonce dopravcem, který nemá žádné známky infekce (ani on sám o sobě neví) jeho existence). HPV je nejčastější pohlavně přenosná infekce (STI). 79 milionů Američanů starších 20 let je infikováno virem HPV. [1]

Takzvaná „samoinfekce“ není vyloučena, například po intenzivním odlupování se může vyskytnout suchá bradavice po řezech břitvou.

Suché bradavice na chodidlech se často objevují v důsledku otěru kůže botami nebo na pozadí jiných drobných zranění. Na straně růstu často dochází po častém používání domácích chemikálií, jakož i při různých mikrotrhlinách přijímaných v továrně nebo během práce, například na zahradě.

Děti se mohou nakazit papilomavirem kontaktováním dalších dětí v zahradě nebo ve škole, ale často se infekce přenáší na dítě od jeho matky během těhotenství nebo při porodu.

Rizikové faktory

Suché bradavice se neobjeví u všech lidí, a to ani u odpovídajícího viru. Odhaduje se, že až 70% sexuálně aktivních žen je infikováno lidským papilomavirem (HPV), který způsobuje bradavice. [2]Riziko výrůstků zvyšuje následující faktory:

 • Porušení integrity kůže a sliznic: mohou to být škrábance, praskliny, otoky, otěry. Nebezpečí spočívá v tom, že papillomavirus může na okolních objektech přetrvávat až tři hodiny, takže se může snadno dostat na kůži a poškozením do krevního řečiště člověka. Pronikání viru je ještě pravděpodobnější, pokud je kůže vlhká nebo naopak příliš suchá a citlivá, zvětralá.
 • Vysoká vlhkost v kombinaci se zvýšenou teplotou vzduchu: na nohou se může vyskytovat například pravidelné používání neosušených bot, zejména bot z umělých materiálů, suchých bradavic a kuřích. Tendence k nadměrnému pocení situaci zhoršuje.
 • Slabá imunitní obrana: s původně slabým imunitním systémem získává virus další příležitosti k reprodukci a šíření. Imunitní obrana oslabuje pod vlivem špatné výživy, nezdravého životního stylu, hormonálních změn, systematického nedostatku odpočinku a dalších infekčních a zánětlivých procesů v těle.

Patogeneze

Základním růstovým faktorem pro suché bradavice je virus HPV. Virus postihuje nejen kůži, ale také sliznice v ústech, nose a genitourinárním systému. Virus patří do podskupiny A rodiny Papovaviridae. Vědecky prokázala existenci více než sedmi desítek odrůd papilomaviru.

Infekce je možná pouze kontaktním způsobem: při potřesení rukou, sdílení některých věcí, oblečení, hraček.

Když se infekce dostane na kůži, začíná její aktivní reprodukce, pokud to doprovází určité příznivé podmínky.

Samoinfekce také není neobvyklá. Můžete například nakazit řezy břitvou, intenzivními peelingovými procedurami, zvykem si kousat nehty atd. Riziková skupina zahrnuje lidi, kteří pravidelně navštěvují veřejné lázně a bazény, tělocvičny, jakož i ty, kteří pracují v závodech na zpracování masa, drůbežárny atd.

Minimální inkubační doba pro HPV může být od šesti do dvaceti týdnů. Jak jsme však již řekli, nemoc se ne vždy objeví navenek, ale tajně, asymptomaticky. Pokud se suché bradavice stále objevují, vyskytují se hlavně na končetinách, méně často - na obličeji, krku, ramenou.

Symptomy suché bradavice

Suchá bradavice vypadá jako hustá a suchá vyvýšenina nad povrchem kůže. Velikost růstu je různá, ale obvykle nepřesahuje 4 - 8 mm. Nejčastější lokalizací suchých bradavic jsou ruce, chodidla (častěji prsty, dlaně a chodidla), obličej. Barevná škála novotvarů je také odlišná - od šedavě špinavé až po hnědožlutou nebo matně tělesnou.

První známky vzniku bradavice mají také své vlastní vlastnosti. Když je virus aktivován, tvoří se na kůži malé papilární struktury. Vrstva epidermis v postižené oblasti začíná keratinizovat. Z papil se vytvoří válečný růst, vyvíjí se malá síť krevních cév. S nekrózou některých papilárních struktur se vytvoří suchý drsný povrch - jedná se o suchou bradavici. Navenek to může mít hodně společného s kukuřicí, ale uvnitř jsou tyčinky s tmavými nebo načervenalými tečkami - kořeny.

Po nějaké době vrstva kůže přes papily zpožďuje, kořeny jsou odkryty. Dále bradavice pokračuje ve svém růstu a několik růstů umístěných vedle sebe je schopno sloučit. Pokud takové novotvary dosáhnou velkých rozměrů, mohou způsobit nepohodlí, bolest nebo dokonce krvácet pravidelně.

 • Suchá bradavice na noze a pažích je považována za nejčastější novotvar. Může to být povrchní nebo hluboké: poslední možnost je obvykle doprovázena bolestí a uprostřed dutiny má malou suchou fosílii. Povrchní růst je charakterizován hyperkeratózou. Suché bradavice v oblasti nohou způsobují zvláštní nepohodlí, protože pro pacienta je nepříjemné šlápnout na postiženou končetinu. Protože bradavice takové lokalizace je často mylná s běžným mozkem, lidé vyhledávají lékařskou pomoc pouze v pokročilých případech, s velkými velikostmi novotvaru.
 • Suché bradavice na těle jsou méně časté než na pažích a nohou. Jejich vzhled je však možný v krku, podpaží, hrudi a horní části zad. Obzvláště často se problém vyskytuje u lidí náchylných k nadměrnému pocení. Bradavice jsou obvykle nerovnoměrné, polokulové, se nažloutlým nebo narůžovělým nádechem. Konzistence růstu se pohybuje od elastických-měkkých po husté, suché. Velikosti se také liší - od několika milimetrů do 3 centimetrů.
 • V období dospívání se častěji vyskytuje suchá bradavice na obličeji. Takový novotvar je převážně malý a má hladký (méně často drsný) povrch. Barva růstu se může sloučit s odstínem kůže, takže v mnoha případech obličejová bradavice příliš nepřitahuje pozornost majitele. Pacienti jsou častěji uváděni k lékaři s mnohonásobným rozšířením problému.

Komplikace a důsledky

Mezi nejpravděpodobnější komplikace suché bradavice patří následující:

 • nepohodlí, svědění a bolest v oblasti růstu;
 • časté poškození vyčnívající bradavice spojené s tímto krvácením, zvýšený růst nádoru;
 • sekundární infekce, vstup mikrobů nebo plísňové infekce do rány;
 • expanze léze, šíření bradavic po celé končetině a / nebo těle;
 • maligní transformace, malignita bradavice.

Téměř všechny tyto komplikace se vyskytují u pokročilých forem patologických formací. Proto je lepší nečekat na výskyt potíží, ale začít léčit suchou bradavici v rané fázi vývoje.

Diagnostika suché bradavice

Před odesláním pacienta k odstranění suchého bradavice lékař definitivně provede nezbytná diagnostická opatření, protože někdy může být obtížné odlišit bradavice od jiných novotvarů.

Pokud má lékař nejmenší pochybnosti o původu růstu, předepíše potřebné studie a analýzy:

 • Škrábání bradavice se používá občas, ale pouze v případě krvácení, ulcerace růstu. Podstata postupu je následující: pomocí lékařského nástroje jsou bradavice „zškrábány“ z povrchu, přeneseny na skleněné podložní sklíčko a poslány na laboratorní mikroskopické vyšetření.
 • Biopsie je soubor biologického materiálu s další histologickou analýzou. Buňky a tkáně bradavice se vyberou jehlou nebo skalpelem. Studie vám umožní vyhodnotit buněčné složení materiálu a vyloučit rakovinu.
 • Metoda polymerázové řetězové reakce se používá ke zjištění, zda je papilloma virus v těle přítomen. Není nutné brát materiál pro výzkum přímo z bradavice: může to být krev, sekrece slin atd. Tato metoda umožňuje detekovat i latentní existenci viru v těle.
 • Restrikční endonukleóza DNA analýza, enzymový imunotest, digenový test.
 • Metody genetické amplifikace kombinované s genotypizací mohou určit konkrétní typy HPV. Znalost genotypu HPV u benigních bradavic však neovlivňuje výběr terapie. [3]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza je povinná, protože je důležité, aby lékař vyloučil další možné patologie, které se projevují jako suché bradavice.

Jaký je rozdíl mezi suchou kukuřicí a bradavicemi? Co jiného je potřeba k rozlišení suchého bradavice?

Suché bradavice

Má suchý, hustý povrch, na kterém najdete jemné tmavé body - to jsou kapiláry, které živí novotvary. Suchá bradavice může způsobit nejen nepohodlí: může být docela bolestivá, zejména pokud je umístěna na noze nebo dlani. Bradavice se vyznačují neustálým růstem - vnějším i hlubokým do tkání.

Suchá kukuřice

Má hustý povrch se zřetelným papilárním vzorem. Tmavé body - kapiláry - chybí. Pokud stlačíte kukuřici z příčných stran, bolest nebude detekována, ale tlak shora může být docela bolestivý. Suchá kukuřice se zpravidla neobjevuje na náhodném místě, ale tam, kde je konstantní nebo pravidelné zatížení, tření, tlak.

Molluscum contagiosum

Výrůstky jsou kožní útvary o průměru od jednoho do osmi milimetrů. Nalezeno hlavně na chodidlech a genitáliích. Navenek má růst hodně společného s bradavicí, ale ve středu má jakýsi „kráter“, ze kterého se uvolňuje tvarovaná tekutina.

Cizí tělo v kůži, tříska

Vzhled cizího těla v kůži je charakterizován akutním nástupem, stlačení formace v jakémkoli směru způsobuje bolest. S rozvojem zánětu se poškozená oblast zvětší, zčervená, je detekována hnis nebo sacharóza.

Kdo kontaktovat?

Léčba suché bradavice

V současné době neexistuje lék na infekci HPV a terapie neovlivňuje přenos. [4]Moderní terapie je tedy zaměřena na odstranění příznaků a symptomů. Žádné ošetření není úplně efektivní. 

V roce 1995 vyvinula Americká dermatologická akademie kritéria pro indikace k léčbě bradavic [5], včetně: 

 1. touha pacienta po terapii, 
 2. příznaky bolesti, krvácení, svědění nebo pálení, 
 3. zakázání nebo znetvoření lézí, 
 4. velké množství nebo velké velikosti lézí, 
 5. přání pacienta zabránit šíření bradavic na nedotčenou kůži a 
 6. imunokompromitovaný stav. 

Ošetření suché bradavice primárně zahrnuje její odstranění. To je možné díky množství chirurgických a léků.

Odpověď na otázku, jak odstranit suchou bradavici, je v každém případě lékař. Je na něm, aby rozhodl, která metoda je pro to či onoho pacienta vhodná - bude to chirurgické nebo chemické odstranění nebo optimální využití jiných existujících metod.

Jakékoli prostředky pro suché bradavice se používají v kombinaci - například je růst kauterizován současně a jsou použity keratolytika. Často se ošetření provádí pomocí Solcodermu, Condilinu, roztoků kyseliny mléčné nebo dusičnanu stříbrného.

Aby se zbavil virové infekce, může lékař předepsat oxolinovou mast, bromonaftochinon atd.

Růst můžete rychle odstranit kapalným dusíkem, elektrokoagulací nebo chemickými prostředky - Ferezol, kyseliny (salicylová nebo trichloroctová atd.).

Pro posílení imunitního systému jsou předepsány imunostimulanty a vitamínové komplexy a po odstranění je relevantní protizánětlivá terapie.

Suché bradavice

Solcoderm

Roztok obsahující kyselinu, který způsobuje nekrózu a mumifikaci tkáně bradavice. Droga působí pouze v oblasti aplikace. Po ošetření bradavice ztmavne, vytvoří se strupovitá chrasta, která zmizí několik dní nebo týdnů (v závislosti na velikosti a hloubce růstu).

Condilin

Lék podofylotoxin má cytostatické a antimitotické vlastnosti. Roztok se aplikuje na bradavice ráno a večer po dobu tří dnů. V případě potřeby se ošetření po 4 dnech opakuje. Možné nežádoucí účinky: zarudnutí a bolestivost v oblasti aplikace.

Dusičnan stříbrný 10%

Lék má baktericidní a kauterizační účinek, používá se přímo k aplikaci na bradavici, čímž se zabrání sousedním zdravým tkáním. Vedlejší účinky - mírné nepohodlí v místě aplikace produktu.

Oxolinová mast

Vnější lék s antivirovou aktivitou. Masť se aplikuje na bradavice třikrát denně po dobu několika dnů nebo týdnů, dokud se velikost růstu trvale nezmění. Lék je vhodný pro použití u pacientů různých věkových kategorií a nemá prakticky žádné kontraindikace a vedlejší účinky.

Ferezol

Kauterizační a baktericidní přípravky na bázi fenolu a tricresolu. Produkt se nanáší jasně na suchou bradavici. Přepracování je možné týden po odlupování chrasty. Je přípustné provést až pět postupů. Vedlejším účinkem je pocit pálení v oblasti aplikace.

Glutaraldehyd je virucidní a je k dispozici jako 10% s vodou mísitelný gel nebo alkoholový roztok. Glutaraldehyd se obvykle nanáší dvakrát denně a může zčervenat kůži a způsobit kontaktní citlivost. 1 Bylo popsáno, že léčba je stejně účinná jako kyselina salicylová s mírou účinnosti léčby vyšší než 70%. Randomizované kontrolované studie pro ošetření bradavic glutaraldehydem nebyly zveřejněny.[6]

Formaldehyd je také virucidní a působí ničením horní vrstvy epidermálních buněk a možným poškozením virionů. Dostupné 0,7% gely nebo 3% roztoky se používají k nasáknutí ořezaných plantárních bradavic k urychlení rozlišení. Formaldehyd, který se v mnoha produktech, jako jsou pleťové vody a šampony, běžně používá jako konzervační látky, může vyvolat senzibilizaci a u pacientů s ekzémem a alergiemi by se mu neměl vyhýbat. 

V kontrolované studii léčby formaldehydovými bradavicemi se zúčastnilo 192 pacientů s plantárními bradavicemi. Míra vyléčení se pohybovala od 61% do 67% po dobu 2 měsíců, ale významně se nelišila mezi čtyřmi léčebnými skupinami: 3% formalin, 3% formalin, voda (placebo) a sacharóza (placebo). 

Kyselina mravenčí je chemický dráždivý prostředek, který se vyskytuje u kousnutí a kousnutí mnoha druhů hmyzu Hymenoptera, včetně včel a mravenců, a byl poprvé izolován od červených mravenců, odtud název z latinského mravence „mravenec“, mravenec. V nerandomizované, placebem kontrolované otevřené studii na 100 pacientech vedla technika vpichu 85% topického mravence / jehly k celkovému vymizení 92% ve srovnání se 6% ve skupině s placebem (vodou). [7]Mechanismus účinku tohoto činidla není znám. 

Bleomycin, antibiotikum odvozené od Streptomyces verticillus. Selektivně ovlivňuje šupinaté a retikuloendoteliální tkáně. [8]Pět randomizovaných kontrolovaných studií hodnotilo účinnost bleomycinu; [9]je však obtížné srovnávat zkoušky. Účinnost léčby se pohybovala od 16% do 94%. 

Nutriční zinek má silný vliv na lidský imunitní systém a nedostatek vede ke snížení imunitní schopnosti. [10]Na základě toho byla placebem kontrolovaná klinická studie prováděna za použití perorálního síranu zinečnatého (10 mg / kg za den) pro léčbu vzpomínajících bradavic. Plná clearance byla pozorována u 87% pacientů ve skupině léčené ve srovnání s nedostatkem clearance ve skupině placeba.[11]

Fluorouracil byl lokálně používán jako antiproliferativní látka v bradavicích. [12]V jedné prospektivní, placebem kontrolované, jednooslepé, randomizované studii až 70% bradavic ustoupilo s 5-FU v kombinaci s lidokainem ke snížení bolesti a adrenalinu k vyvolání vazokonstrikce pro udržení vysoké lokální koncentrace léčiva.[13]

Denní dávky 20 až 40 mg / kg cimetidinu, antagonisty H2 receptoru, čistí kůži 82% bradavic v otevřených studiích. [14]Cimetidin je považován za imunomodulátor ve vysokých dávkách, který inhibuje funkci supresorových T buněk, zatímco zvyšuje proliferaci lymfocytů, čímž zvyšuje imunitní odpovědi buněk.[15]

Imiquimod 5% krém je imunomodulátor, který může stimulovat cytokiny, včetně interferonu-a, interleukinu-1, interleukinu-6, faktoru nekrózy nádorů-a, faktoru stimulujícího kolonie granulocytů-makrofágů a faktoru stimulujícího kolonie granulocytů. Absorpce imikvimodu intaktní kůží je minimální. Jeho použití při léčbě vnějších anogenitálních bradavic bylo schváleno Federální protidrogovou správou USA v roce 1997 a nedávno bylo schváleno pro léčbu keratóz non-hyperkeratotických, bez hypertrofických aktinů a povrchových bazálních buněčných karcinomů.

Použití imikvimodu k léčbě genitálních bradavic nebylo v randomizované kontrolované studii formálně hodnoceno. V otevřené, nekontrolované studii s použitím 5% krému Imiquimodu k léčbě běžných kožních bradavic však pacienti aplikovali 5% krému Imiquimodu na bradavice jednou denně po dobu pěti dnů v týdnu a ráno si je umyli mýdlem a vodou. [16] Pacienti v této léčbě pokračovali 16 týdnů nebo dokud bradavice úplně nezmizely. U 30% pacientů došlo k úplnému očištění bradavic; u 26% pacientů se velikost bradavic snížila o> 50%. 

Antivirové léky

Cidofovir je nukleosidový analog deoxycytidinmonofosfátu, který inhibuje syntézu DNA, způsobuje fragmentaci DNA, snižuje epitelizaci a zvyšuje vylučování. [17]Byl úspěšně použit u HIV pozitivních pacientů pro lokální léčbu genitálních bradavic.[18]

Suchý kalus

Za nejčastější náplast pro suché kuří oka a bradavice se považuje Salipod. Jedná se o dobře známý produkt, jehož základem je kyselina salicylová, vysrážená sírou, kaučukem, lanolinem, kalafunou atd.

Takovou náplast lze snadno aplikovat: kousek vhodné velikosti se vystřihne a připevní na předem napařenou a usušenou bradavici. Náplast je nošena bez vzletu po dobu dvou dnů. Pokud po odstranění bradavice zůstane na místě, postup se opakuje. Bradavice obvykle po druhé nebo čtvrté době odlupuje a oddělí se.

Připomínáme, že odstranění bradavic je nebezpečné. Nejprve se musíte poradit s lékařem.

Kyselina salicylová je terapie první volby, kterou si mnoho pacientů vybere, protože je k dispozici na přepážce. Jedná se o keratolytickou terapii s mechanismem účinku, který pomalu ničí epidemii infikovanou virem a může vyvolat imunitní odpověď od mírného podráždění způsobeného kyselinou salicylovou.

Vitamíny

I na pozadí přítomnosti papilloma viru v těle můžete zabránit výskytu bradavic, pokud si zachováte svou imunitu na správné úrovni. A první věcí, která je k tomu nezbytná, je plný příjem vitamínů v těle.

Jaké vitaminy jsou nejvíce potřebné k zabránění šíření bradavic?

 • Vitamin A je nejlepší pomoc imunitnímu systému v boji proti bradavicím. Retinoidy jsou také silnými imunomodulátory. [19]Existují důkazy, že retinoidy mohou potlačovat transkripci HPV v postižených buňkách. [20]Retinoidy mohou být podávány lokálně nebo systémově. Posiluje a zvyšuje odezvu organismu na zavedení a aktivaci papilomaviru. Vitamin A je přítomen v dostatečném množství v mrkvi, paprikách, hroznech, petrželce a dýni. 
 • Vitamin E je vždy předepsán k řešení různých dermatologických problémů. Dostatečné objemy lze získat konzumací semen, ořechů a rostlinných olejů. Kromě toho někteří odborníci doporučují ošetřovat suché bradavice přímo olejovým roztokem vitamínu E: roztok by měl být aplikován třikrát denně po dobu 2-3 týdnů. Pravděpodobně by po takovém ošetření měly růsty samy zmizet.
 • Kyselina askorbová je dobře známý vitamin, který má antimikrobiální, imunostimulační a protizánětlivé vlastnosti. Mnoho vitamínu C je přítomno v kiwi, citrusech, brokolici, paprice. Tyto výrobky by měly být systematicky zařazovány do stravy nebo by měly být ve verzi lékárny přijímány vitaminy.

Další obohacení těla o vitamíny zvyšuje šance pacienta na úplné odstranění suchých bradavic. A jako „bonus“ můžete získat posílenou imunitu a zlepšit stav kůže, vlasů a nehtů.

Fyzioterapeutická léčba

Kromě chirurgických metod můžete odstranit také bradavice s fyzioterapií, například:

 • Léčivá elektroforéza se zinkem má keratolytický účinek. Pro postup použijte 1-2% chlorid nebo síran zinečnatý. V průběhu sezení se vyskytují určité bolesti spojené s kauterizačními vlastnostmi zinku.
 • Ultrazvuková léčba má mnoho společného s radioterapií, místo vysokofrekvenčních vln se používá pouze vysokofrekvenční zvuk. Suchá bradavice je zničena, aniž by způsobovala nepříjemnou bolest.
 • Alkalické lázně jsou skvělým způsobem, jak se zbavit bradavic, zejména pokud se výrůstky nacházejí na těle a ve velkém množství. Postupy se provádějí denně nebo každý druhý den po dobu 3–4 týdnů. U jednotlivých bradavic jsou povoleny místní lázně.
 • Bylo zaznamenáno, že jednoduché postupné ošetření ponořením do horké vody (od 45 do 48 ° C) významně snížilo počet kožních bradavic na pažích a nohou. [21]

Fyzioterapeutická léčba je předepsána lékařem po provedení diagnostických opatření: je důležité zajistit, aby bradavice nebyly maligního původu a aby pacient neměl na takovou terapii žádné kontraindikace.

Alternativní léčba

Mnoho pacientů se dokáže trvale zotavit z bradavic pomocí alternativních metod. Možná, že alternativní recepty okamžitě neodstraní suchou bradavici, ale při systematickém používání mnoho metod prokazuje poměrně dobrý výsledek. Samozřejmě byste se měli nejprve poradit s lékařem.

 • Berou jablko a rozdělí je na dvě části nití. Bradavice jsou třeny částmi ovoce, jablko je složeno dozadu a převinout se stejnou nití, zakopané hluboko v zemi. To je věřil, že jak jablko hnije, bradavice zmizí.
 • Vezměte kousek suchého ledu, zabalte jej do gázy a aplikujte na bradavice. Vydrž to, jak můžeš vydržet. Růst by měl zmizet po několika procedurách.
 • Stroužky česneku jsou rozřezány na dvě části, které se používají k tření suché bradavice 2-3krát denně (vždy před spaním). 

Bylo prokázáno, že složky česneku (Allium sativum) mají antivirovou aktivitu a inhibují buněčnou proliferaci buněk infikovaných virem. [22]V jedné placebem kontrolované studii vedlo použití extraktů z česneku v chloroformu k úplnému vymizení bradavic kůže bez relapsu po 3-4 měsících. [23]

 • Připravte česnekovou mast. Nasekejte česnek do kaše, 1 lžička. Tato kaše se smísí se stejným množstvím roztaveného tuku a 4 lžičky. Přírodní jablečný ocet. Hmota se aplikuje na bradavice před spaním, přilepená pásovou pomůckou. Postupy se opakují denně, dokud růst neklesne.
 • Denně, před spaním, připravte komprimaci nastrouhaných neloupaných brambor několik týdnů.

Bylinné ošetření

Nejběžnější rostlinou, která dokáže zachránit člověka před suchou bradavicí, je jarní. Jeho šťáva má vynikající čistící účinek. Pokud budete léčit růst žlutou šťávou z rostliny dvakrát denně, pak po chvíli bradavice zmizí sama o sobě. Délka léčby závisí na velikosti a hloubce růstu, proto může být od jednoho týdne do 1-1,5 měsíce.

Další účinnou rostlinou je palina. Tři polévkové lžíce suché sekané pelyňky nalijeme 500 ml vroucí vody a trváme na tom, že se v termoskách po dobu dvou hodin. Používá se pro představení obkladů, které se opakují každý den, dokud bradavice nespadne.

Kromě výše uvedených metod se také úspěšně používá ošetření aloe. Nejprve rozpusťte 1 lžičku. Jedlá soda ve 200 ml teplé vody. Roztok se zvlhčí malým kouskem bavlněné vlny a nanese se na suchou bradavici po dobu 20 minut. Poté se rouno odstraní a na výřez (místo řezu na bradavici) se aplikuje malý řez listu aloe, který se fixuje omítkou. Léčba se opakuje každý den, dokud neoplazma nezmizí.

Homeopatie

Suché bradavice jsou úspěšně léčeny homeopatickými prostředky. V homeopatii jsou takové novotvary považovány za známku zhoršené imunitní funkce, takže účinek léčiv je zaměřen na korekci imunity. V důsledku takové léčby se tělo nezávisle zbaví patologických růstů a bez vedlejších účinků a rizika předávkování.

Jako nejúčinnější a nejspolehlivější jsou uznávány následující homeopatické léky:

 • Antimonium crudum - tento nástroj úspěšně bojuje s různými pečetí a hyperkeratózou. Používají se síly 5 až 15 CH, 5 globulí dvakrát denně.
 • Nitricum Acidum může doplnit léčbu výše uvedeného léku, pokud suchá bradavice začne krvácet, zakryje se praskliny a je doprovázena nepříjemnými švy. Aplikujte 1 zkumavku v jedné dávce, účinnost 7 nebo 9 CH denně.
 • Causticum je předepsán pro periunguální a obličejové bradavice, v potence 7 CH 1-2krát denně.
 • Dulcamara pomáhá zbavit se karpálních bradavic, jakož i růstu, ke kterému dochází u pacientů náchylných k obezitě a nadměrnému pocení. Je ukázáno použití 5 globulí, účinnost 5 nebo 7 CH dvakrát denně.

Při použití alternativních metod léčby je důležité si uvědomit, že mnoho bradavic spontánně mizí, bez ohledu na léčbu nebo její nepřítomnost. [24]

Chirurgické ošetření

Každý chirurg nabídne svému pacientovi několik způsobů, jak odstranit suchou bradavici. Mluvíme o takových postupech:

 • Metoda elektrokoagulace je vhodná pro odstranění různých typů bradavic. Procedura se provádí v lokální anestezii pomocí speciálního koagulátoru. Pomocí vysokofrekvenčního proudu a nástroje s kovovou smyčkou lékař jemně zastaví růst a současně sráží cévy, což pomáhá zabránit krvácení. Po oříznutí bradavice se na kůži vytvoří hustá kůra: asi za týden zmizí. Stopa po odstranění není příliš výrazná, což však závisí na hloubce klíčení bradavice. Použitím elektrokoagulace a následným nanesením cidofovirového gelu byla clearance 100% s relapsem 27%. [25]
 • Chirurgická excize se provádí při odstraňování velkých a hlubokých bradavic. Ve skutečnosti se jedná o běžnou minioperaci využívající lokální anestézii. Chirurg vyřízne bradavici skalpelem s dalším šitím (odstraní se asi po 7-8 dnech). Takto odstraněná bradavice se obvykle odesílá na histologickou analýzu.
 • Laserové odstranění je použití laserového paprsku, který podporuje odpařování a koagulaci epitelových buněk. Při zákroku se používá lokální anestézie a samotné odstranění je rychlé a bezbolestné. Šití není nutné: po manipulaci zůstane na kůži lehký světlý zub, který se po 2-3 týdnech vyhladí a získá přirozenou barvu. Nebyly publikovány žádné randomizované kontrolované studie účinnosti CO2 laseru.
 • Metoda kryodestrukce zahrnuje hluboké zmrazení bradavice kapalným dusíkem. Nejběžněji používaným kryogenem je tekutý dusík s teplotou -196 ° C. Účinek postupu nelze okamžitě pozorovat: bradavice se změní asi na týden po expozici na kůru a po dalších dvou týdnech zmizí. Aby odstranění nemohlo jít bez komplikací, je důležité přísně dodržovat všechna doporučení, která vám dal váš lékař. [26] Agresivní kryoterapie (10 sekund) je významně účinnější (míra vyléčení 52%) než mírná kryoterapie (krátkodobé zmrazení) (vyléčení 31%).
 • Infračervená koagulace. Přímé použití infračervených kontaktních koagulátorů bylo hlášeno jako levnější, bezpečnější a pohodlnější alternativa k ošetření laserem CO2. Tento nástroj umožňuje upravit nekrózu tkáně bez adheze k tkáni a poskytuje remise s relapsem 10,8%. [27]Ve srovnání s elektrokoagulací poskytuje infračervená koagulace podobné výsledky.[28]
 • Fotodynamická terapie. Místo použití endogenních absorbérů cíle (tj. Vody pro C02 laser a oxyhemoglobin pro pulzní barvicí laser s vlnovou délkou 585 nm), fotodynamická terapie používá světlo s vlnovou délkou absorbovanou specifickými fotosenzibilizujícími molekulami, které jsou exogenně zavedeny do cílové tkáně. [29]Jedním z běžně používaných činidel je kyselina 5-aminolevulinová (ALA), což je proléčivo, které stimuluje hromadění porfyrinu v tkáni. [30]Porfyriny pak působí jako fotosenzitizační činidlo. Když jsou osvětleny, porfyriny indukují fotooxidační kaskádu, která poškozuje zúčastněné buňky. ALK se aplikuje lokálně jako mast nebo krém a hromadí se hlavně v ložiskových ložiscích. 

Prevence

Pravděpodobnost suchých bradavic můžete snížit následujícími způsoby:

 • starat se o své zdraví, vést zdravý životní styl;
 • posílit imunitu, jíst správně, temperament, být fyzicky aktivní, vyhýbat se stresovým situacím;
 • zbavte se nezdravých návyků, plně se uvolněte a zotavte se;
 • dodržovat hygienická pravidla, vyhýbat se používání věcí jiných lidí;
 • na místech, jako jsou veřejné lázně a bazény, byste vždy měli mít odnímatelné boty, ručníky, ubrousky atd.;
 • Jakékoli řezy, oděrky na kůži by měly být vždy ošetřeny dezinfekčními prostředky - například pleťovými mléky obsahujícími alkohol, chlorhexidinem atd.

Měli byste pečlivě zvážit výběr obuvi a oblečení. Optimální je výběr modelů z přírodních materiálů v souladu s velikostí a sezónností.

Jakékoli kožní problémy musí být léčeny lékařem: samoléčení může mít negativní důsledky.

Předpověď

Při zkoumání účinnosti léčby je nutné vzít v úvahu spontánní regresi bradavic. Suchá bradavice v některých případech může zmizet sama o sobě, bez jakéhokoli vnějšího zásahu. Čekání na samoléčení však může být zpožděno na dlouhou dobu, takže ve většině případů lékaři doporučují tyto výrůstky odstranit. Prognóza je obvykle příznivá, relaps suchých bradavic lze pozorovat přibližně u 20%: zpravidla je to způsobeno přítomností papilomaviru v těle a slabostí jeho vlastní imunitní obrany.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.