^

Zdraví

A
A
A

Suché mozoly na rukou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.11.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pokud se třením vytvoří obvyklý mozol ve formě puchýře, pak tvrdé suché mozoly na rukou – na rukou a prstech – mají trochu jiný původ a jinak se s nimi zachází.

Příčiny suché mozoly na rukou

Hlavním důvodem pro výskyt suchých mozolů na rukou je prodloužený a / nebo konstantní mechanický tlak s lokalizací na určité oblasti kůže. Vzhledem k tomu, že funkce kůže je ochranná, je za jeden z jejích projevů považován vznik tvrdého mozolu.

Současně jsou zaznamenány specifické zóny, kde dochází ke zvýšení tlaku při řadě činností s použitím nástrojů a zařízení. Takže veslařský mozol z vesla se tvoří na metakarpofalangeálních plochách dlaní; mezi metakarpálními kostmi a proximálními falangami prstů - běžné místo pro husté mozoly u vzpěračů a vzpěračů s kettlebellem; klenotníci, rytci a lidé, kteří neustále manipulují s drobnými nástroji, trpí na palec, ukazováček a prostředníček pracující ruky. Kadeřníci s rukojetí nůžek a zahradníci s rukojetí nůžek si tisknou mozol na ukazováček. Dokonce i ten, kdo hodně píše rukou, si může „vydělat“ takový mozol na jednom z článků prstů prostředníčku.

Rizikové faktory

Kromě výše uvedených činností patří mezi rizikové faktory pro tvorbu suchých mozolů na rukou  nedostatek vitaminu A vedoucí k hyperkeratóze a  suchá pokožka rukou , včetně té, která je charakteristická pro starší osoby.

Lidé se systémovými a metabolickými onemocněními jsou náchylnější ke keratotickým kožním lézím: cukrovka, revmatoidní artritida, sklerodermie, dna.

Pravděpodobnost výskytu takových mozolů s patologickými změnami v metakarpálních kostech se zvyšuje; interfalangeální klouby rukou; styloidní výběžek loketní kosti (processus styloideus ulnae); výskyt kostnatého výběžku pisiformní kosti zápěstí (os pisiforme) ze strany dlaně - v důsledku traumatu, usazenin solí, polyartritidy, artrózy nebo deformující osteoartrózy, kdy se tvoří osteofyty.

Patogeneze

Vysvětlující patogenezi tvorby suchých mozolů ji odborníci spojují s reakcí kožních keratinocytů na opakované traumatické účinky – v podobě zvýšené keratinizace epitelu k ochraně hlubších vrstev dermis před poškozením.

Plošně omezený, ale intenzivní a často opakovaný tlak na pokožku rukou a prstů vede k aktivaci migrujících makrofágů epidermis (Langerhansových buněk), které regulují dělení keratinocytů bazální vrstvy a jejich diferenciaci až do konečného stadium - přeměna v odumřelé buňky (korneocyty), které tvoří rohovou vrstvu kůže.

Existuje také přímá souvislost s komplexními tkáňově specifickými biochemickými procesy růstových faktorů - epiteliálních (EGF) a transformačních (TGFα), stimulujících odpovídající keratinocytové receptory; adhezní molekuly na jejich membránách; některé intersticiální enzymy.

V důsledku toho v důsledku zvýšení proliferace hlavních epidermálních buněk na úroveň hyperkeratózy a zhutnění korneocytů dochází k místnímu ztluštění stratum corneum, což je ve skutečnosti suchá kukuřice.

Pokud se objeví suchý kalus s tyčinkou na ruce, znamená to vytvoření tvrdého keratinového kužele nebo kořene ve středu zóny zvýšené keratinizace epidermis, který se působením mechanického tlaku prohlubuje do podkladu vrstvy kůže.

Symptomy suché mozoly na rukou

Když se na ruce objeví první známky tvorby suchých mozolů, v oblasti dlaně nebo prstů, která je vystavena neustálému tlaku, kůže se stává hustší a drsnější.

Později se objevují příznaky jako ztvrdnutí a ztluštění kožní oblasti, která vypadá jako suchý, hyperkeratolytický plak našedlé nebo nažloutlé barvy, méně citlivý na dotek než okolní kůže. Nebo může na povrchu kůže mírně vyčnívat spíše měkký žlutý prstenec (v důsledku nárůstu kolagenových vláken ve stratum corneum) s tvrdým šedožlutým voskovým středem sestávajícím z cementovaného keratinu: jedná se o jádrový suchý kalus na ruka. Je to ona, která je doprovázena otokem a je bolestivá, protože pevná tyčinka vytlačuje kožní tkáně a začíná vyvíjet tlak na nervová zakončení. A současné stlačení a poškození kapilár může způsobit petechiální krvácení.

Komplikace a důsledky

Pokud nepodniknete žádné kroky, následky a komplikace dlouhodobých suchých mozolů na rukou jsou téměř nevyhnutelné:

  • neustálá bolest;
  • praskání a ulcerace horních vrstev kůže a poškození hlubších tkání ve formě fibrózy;
  • vrůstání kalusu nervových zakončení a krevních cév do těla;
  • infekce a zánět (často hnisavý).

Diagnostika suché mozoly na rukou

Diagnostika kuří oka se provádí na základě anamnézy, vyšetření a klinického obrazu.

Instrumentální diagnostika pomocí  dermatoskopie  může pomoci objasnit velikost kalusu - oblast hyperkeratózy. A pokud má pacient patologické změny v kostních strukturách ruky nebo prstů, provede se rentgen.

Diferenciální diagnostika

Diferenciálně diagnosticky by měla být vyloučena: fokální palmoplantární keratodermie, papulární keratoderma Buschke-Fischer, epidermolytická hyperkeratóza prstů, verruciformní akrokeratóza a jiná  keratoderma , stejně jako keratóza dlaní s pityriasis versicolor a hyperkeratotická forma mykózy rukou.

Léčba suché mozoly na rukou

Pro lidi, kteří se potýkají s tímto problémem, je hlavní otázkou, jak se zbavit suchých mozolů na rukou. Podrobné informace o mozolech s jádrem v materiálu -  Kalus: příčiny, struktura, léčba

Hlavní léky, které pomáhají odstraňovat takové mozoly, jsou vnější prostředky s keratolytickým účinkem, který poskytuje kyselina salicylová, močovina (močovina) nebo laktát amonný (sůl kyseliny mléčné), které jsou součástí jejich složení:  salicylová mast , Solkokerasal,  Hemozol , Keratolan, Karboderm, atd., kukuřičná tekutina Kollomac

Přečtěte si více:

Před aplikací masti nebo krému na kukuřici je však třeba ji změkčit horkou čtvrthodinovou koupelí - v mýdlovém roztoku s přídavkem hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) a čpavku (ne více než 10-12 kapky na půl litru roztoku); se solí a jedlou sodou rozpuštěnou ve vodě (čajová lžička na 0,5 l) nebo s přídavkem jablečného octa (půl šálku na 500 ml). Změkčená kukuřice se potře pemzou, poté se ruka opláchne, otře do sucha a použije se mast. Doporučuje se, aby se takové postupy prováděly každý druhý den.

Tento postup předchází i použití  omítek ze suchých kukuřic .

A terapeutické krémy na ruce přispívají k hydrataci a zjemnění pokožky .

Dermatologové navíc doporučují užívat vitamíny A, C a D.

Alternativní úprava se od výše popsaného způsobu liší tím, že po teplé koupeli se na kukuřici neaplikuje léčivo, ale např. Syrová cibule, dužina listů aloe, strouhaný česnek, borovicová pryskyřice.

A bylinná léčba se provádí stejnými horkými koupelemi s odvary takových léčivých rostlin, jako je lékořice (s použitím kořene), heřmánek (květy), šalvěj. A na dušenou kukuřici položte obklad se šťávou z čerstvých listů celandinu. V případě nouze se provádí chirurgická léčba - laserové odstranění nebo kryodestrukce kapalným dusíkem, ačkoli frekvence relapsů po takové léčbě je poměrně vysoká. V případech suchých kuří oka s hlubokým jádrem se přistupuje k chirurgické excizi.

Prevence

Pro většinu lidí je prevencí suchých mozolů na rukou používání ochranných rukavic.

O pokožku rukou je také nutné  správně pečovat  – s použitím exfoliantů na vyčištění pokožky od odumřelých buněk a zamezení jejímu ztluštění a přírodních rostlinných olejů (olivový, lněný), které pokožku vyživují.

Předpověď

Suché mozoly na rukou lékaři nepovažují za vážný zdravotní problém; ve většině případů se jich můžete zbavit. Proto je prognóza výborná. Ale pokud příčina jejich vzhledu zůstává, pak je problém chronický.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.