^

Zdraví

A
A
A

Suchý nos

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nosní kongesce a suchost ztěžují dýchání nosu a tím zabraňují nosní sliznici (řasnatému epitelu sliznice) plnit její hlavní funkce: filtrují, zahřívají a navlhčují vzduch dýchaný plicemi.

Takže pokud trpíte neustálým suchem v nose, je třeba mít na paměti, že vaše šance na chytání infekce šířící se ve vzduchových kapičkách jsou téměř sto procent.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny suchý nos

Suchost v nose a krku si často stěžují lidé žijící v suchém podnebí, kde je vlhkost atmosférického vzduchu pod 40%. V naší klimatické zóně, v zimě, sucho v ústech a nose se objevují ve vytápěných místnostech av létě, při dlouhodobém provozu klimatizace, kdy vlhkost vzduchu klesne na 20-25%. Některá nosní sliznice vysychá i z vodovodní chlorované vody. A samozřejmě, ti, kteří jsou spojeni s chemickou výrobou nebo výrobou cementu, jsou s tímto problémem neustále konfrontováni.

Suchost a krusty v nose mohou být také důsledkem medikace, jako jsou antihistaminika pro léčbu alergií nebo hormonů. Suchá nosní sliznice je pozorována po dlouhodobém užívání vazokonstrikčních nosních kapek, které obsahují atropin a jeho deriváty.

Suchý nos u dítěte je častým příznakem chronické katarální rýmy způsobené infekcí. Navíc může být spojen s použitím různých nosních prostředků pro léčbu rýmy. Zvláště když je dítě dlouho pohřbeno v nose.

Podle otolaryngologů může být suchost nosní sliznice a nadměrná tvorba suchých krust na ní atrofická nebo hypertrofická rýma, to znamená chronický zánět nosní sliznice. U tohoto onemocnění je pocit suchosti v nosní dutině doprovázen poklesem zápachu a krvácení z nosu.

Vzácně, ale přesto, to se stane, že stížnosti na sucho a ucpání nosu jsou první symptom nosního skleromu (rhinoscleroma), chronické infekční onemocnění ve kterém sliznice dýchacího traktu ovlivní Frish-Volkovich hůlka.

Suchost sliznic, včetně nosu a úst, je také charakteristickým znakem autoimunitního onemocnění, jako je Sjogrenův syndrom, ve kterém jsou postiženy téměř všechny žlázy v těle. Konečně je třeba mít na paměti, že suchost v nose je nepostradatelným společníkem diabetes mellitus a snížením produkce pohlavních hormonů u mužů a žen ve stáří.

Suchost v nose během těhotenství může být způsobena téměř všemi výše uvedenými důvody. Na pozadí restrukturalizace těla ženy během těhotenství je tato patologie, podobně jako sucho v ústech, běžná.

trusted-source[4], [5]

Symptomy suchý nos

Symptomy onemocnění se projevují ve formě suchosti a pálení v nose, svědění v nosní dutině, ucpání nosu (zejména v noci), tvorbě kůry na povrchu sliznice. Mohou existovat bolesti hlavy i krvácení z nosu.

Suchost se objeví kolem nosu - podél okraje mezi sliznicí a kůží nosních dírek, zatímco kůže se může objevit bolestivé praskliny, které někdy krvácí.

trusted-source[6], [7]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba suchý nos

Léčba suchosti v nose je založena na lokální symptomatické terapii, jejímž cílem je regenerace nosní sliznice zvlhčením a změkčením kůry, které vznikají v důsledku vysychání nosních žláz.

Co dělat se suchým nosem? Start ze vzduchu v bytě: jeho vlhkost by neměla být nižší než 60-70%. „Zvlhčujeme“ a celé tělo - pijeme vodu, čaj, kompot, džus (tak, aby tkáně měly dostatek tekutin). Vysychání sliznice nosu zvlhčete odděleně - aby nedošlo k tvorbě kůry, které by bránily normálnímu fyziologickému dýchání.

Při ošetření sucha v nose, zavlažování sliznice s osolenou vodou dává pozitivní účinek (půl lžičky stolní soli nebo mořské soli na šálek vařené vody - 2-3 krát v každé nozdry 3-4 krát denně).

Pro stejný účel se vyrábějí přípravky na bázi mořské vody. Například sprej ze sucha v nose Otrivinského moře obsahuje izotonický roztok vody Atlantského oceánu, spreje Aqua Maris - vody Jaderského moře. Sprej Aqualor a Salin obsahují isotonický roztok chloridu sodného (známý jako stolní sůl) a také podle výrobců všech účinných látek a stopových prvků mořské vody.

Balzám na rozprašování Narisan obsahuje olivový olej, med, výtažky z měsíčku, virginského čarodějnice a kalanchoe pinnate, stejně jako éterické oleje z čajovníku, eukalyptu, borovice, kayaputy, máty peprné a cedru. Léčivo má antiseptický, antibakteriální, protizánětlivý, regenerační a anti-edémový účinek a používá se u dospělých a dětí starších 5 let při onemocněních horních cest dýchacích s obtížemi při dýchání nosu.

Pro ošetření sucha v nose lze použít Vitaon - regenerační vnější přípravek pro pokožku a sliznice, což je olejový extrakt z listů máty peprné, pupenů borovice, šípků a fenyklu, byliny pelyněk, řebříčku, třezalky, třtiny, kozy a květin. Měsíčku a heřmánku.

Lékaři doporučují namazat nosní dutinu olejovým roztokem vitamínů A a E (Aevit) nebo Aekol roztoku, který obsahuje tyto vitaminy a který se používá externě jako činidlo pro hojení ran. Pro šetrné odstranění kůry aplikujte 2% salicylovou mast.

Mezi hlavní alternativy pro suchý nos patří různé oleje - olivy, broskve, mandle, lněné semínko, sezamový olej, olej z tea tree. Oleje zabraňují vysychání sliznic, pokud je pravidelně, nejméně třikrát denně promazáváte v nose.

Suchost v nose nejen způsobuje, že člověk pociťuje nepohodlí, ale také vede ke snížení odolnosti těla vůči infekcím. Proto je nutné učinit všechna opatření k obnovení normálního stavu nosní sliznice.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.