^

Zdraví

A
A
A

Symptomy a léčba závažné menopauzy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Každá žena, ignoruje skutečnost, že ona byla už pětačtyřicet, cítí v této době je celková energie, veselý, mladá a krásná. Ale když se pokožka stane prohnutý, ochablé, vrásky stávají výraznější řídnoucí vlasy prořídly a vybledlé, váha prudce roste, a to i v případě, že síla je v pořádku, menstruační cyklus se stal nejsou pravidelnými - příznaky menopauzy.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny těžká menopauza

Estrogeny ovlivňují nejen reprodukční funkci a mléčné žlázy, ale také prakticky na všech systémech těla: kardiovaskulární, nervové, respirační, močové. Aktivita hormonů ovlivňuje hustotu kostí, elasticitu cév, stav sliznic a kůže. Většina žen není velmi obtížné prožívat menopauzální projevy (mírně vyjádřené a nezpůsobují nepohodlí).

 Patologické projevy menopauzy jsou: výrazný klimakterický syndrom a časná menopauza.

trusted-source[4], [5], [6]

Patogeneze

Mnoho menopauzy je spojeno s podzimním životem, vyčerpáním a cestou vedoucí ke stáří. V překladu z řečtiny se "vrcholem" rozumí žebřík nebo "krok". Toto je skutečně velmi těžké období života ženy. Mnoho lidí vnímá klimakteristické období jako osobní katastrofu, kolaps ženského štěstí a pocit nezvratnosti minulosti. Ale existují ženy, které klidně, bez zbytečných dramat, vnímají přicházející změny, důvěrně se dívají do budoucnosti a snaží se využít vytvořené situace pro sebevylepšení a seberealizaci. Dámy, které tragicky vnímá menopauzu, tolerují to obtížnější. Negativní vylučuje nadměrnou podrážděnost, hysterii, depresivní náladu a depresi. Stejné dámy, které se klidně vztahují k novému stádiu života, mají méně zdravotních potíží.

Není možné s přesností říci, kdy žena přijde klimakterické období a jak bude pokračovat. Ale každá žena „přes čtyřicet“ je třeba připravit na to, že může očekávat poměrně nepříjemné příznaky a někdy i závažné příznaky menopauzy „návaly horka,“ bezpříčinné podrážděnost, nespavost, bolesti hlavy, tlakovým rázům. Jsou způsobeny hormonálními změnami: postupným zánikem vaječníků, změnami věku v centrách hypotalamu.

Menopauza je normální fyziologický stav, při kterém se ztrácí schopnost procreatovat. Ovarie produkují estrogeny a gestageny méně, vejce jsou méně časté a menstruace se postupně zastaví.

Existují tři fáze menopauzy: premenopauza, menopauza a postmenopauza. U žen před menopauzou (38-45 let) je narušen menstruačního cyklu (období mezi nástupem protáhlé měsíčně), vaječníky snížení velikosti postupně snižuje a počet folikulů v nich, což vedlo k zániku jejich hormonální aktivity. Objem menstruačního toku klesá, ovulace se postupně zastaví. Velmi jasně se v této fázi vyvrcholení projevuje psychoemotická nestabilita (ostrý výkyvy nálady, podrážděnost, slzotvornost). Fáze trvá asi 4-7 let.

Fyziologická menopauza (46-52 let) se vyznačuje absencí přirozené menstruace po dobu 12 měsíců (amenorea) a dokončení hormonální funkce vaječníků. Menopauza může být předčasná (36-39 let), brzy (40-44 let) a umělá (v důsledku chirurgických zákroků - odstranění dělohy nebo vaječníků). Při chirurgické menopauze je nutná farmakologická korekce hormonálního pozadí.

Postmenopauza nahrazuje menopauzu a trvá až do posledních dnů ženy.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Symptomy těžká menopauza

Klimakterický syndrom - výrazný příznak mírné a závažné závažnosti, který zasahuje do normálního života žen.

Gynekologové identifikují následující příznaky závažné menopauzy:

  • nadměrně silné "horké záblesky" tepla;
  • zimnice;
  • intenzivní bolesti hlavy;
  • nadměrné pocení;
  • nervozita;
  • zapomnětlivost;
  • rozptýlení;
  • ospalost nebo nespavost;
  • slabost;
  • deprese.

Někdy jsou tyto projevy tak výrazné, že narušují normální pracovní činnost, vedou k výraznému zhoršení celkového zdravotního stavu a vyžadují lékařskou péči.

Jednou z druhů patologické menopauzy je časná menopauza, která se objevuje ve věku 35-40 let. Hlavním znakem je prodloužení menstruačního cyklu. Zpoždění nastávají nejdříve po dobu jednoho týdne a poté delší. Intervaly mohou být odloženy až na několik měsíců.

Kromě porušení menstruačního cyklu ženy trpí závažnými příznaky menopauzy. Mezi nejčastější: „příliv“ horko, nadměrné pocení, změny nálady, trpí pracovní schopnosti, je nespavost nebo ospalost. S urogenitální systém časté stížnosti jsou vaginální suchost, problémy v sexuálním životě, částečná inkontinence při kýchání a kašlání. Později jazyce kardiovaskulární onemocnění, osteoporózu a problémy nervové soustavy. U žen s předčasnou menopauzou patologickým předčasnému stárnutí pokožky, vzhledu hlubokých obličejových vrásek na obličeji, pigmentace, ztráta pružnosti a změny ve tvaru prsu, hromadění přebytečných celulitidy vklady na hýždích, stehnech a břichu. Snižuje citlivost na insulin, která je plná s rozvojem diabetes typu II.

Diagnostika těžká menopauza

Stanovení hormonální rovnováhy odhalí příčinu změny trvání cyklu. Další zkoušky lze přiřadit. Ranní amenorrhea může být příznakem předčasného selhání vaječníků bez úplného vyčerpání zásob vejce. K určení příčiny časné menopauzy je nutné stanovit hladiny FSH a LH. Ranní nástup klimakterického období může být spojen s chirurgickým zákrokem (odstranění vaječníků nebo chemoterapie). Způsobit předčasné menopauzy a závažné příznaky, když je geneticky podmíněné dědičností nebo Turnerovým syndromem, jakož i mezi důvody v neposlední řadě je anomální zrychlení dívek.

Před zahájením léčby je nutné provádět ultrazvuk, cytologické vyšetření, mamografii atd.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Kdo kontaktovat?

Léčba těžká menopauza

Komplex terapeutických opatření vychází ze studie hormonálního pozadí ženy a jmenování hormonální substituční terapie. Nepřipojujte se k samoléčbě a necítí se v rozpacích, měli byste okamžitě kontaktovat specialisty na individuální plán hormonální korekce. Problémy spojené se závažnými projevy menopauzy se zabývají gynekologové - endokrinologové.

Přiřaďte hormonální substituční terapii (HRT) - analogy pohlavních hormonů - estrogeny a progestogeny. Léky rychle odstraní většinu příznaků závažné menopauzy.

Existuje mnoho mýtů spojených s užíváním hormonálních léků. Pokud z nějakého důvodu žena odmítne přijmout, specialistka může nabídnout jiné způsoby léčby. Patří mezi ně: příjem fytohormonů, homeopatie, nehormonální léčba, cvičení, správná výživa, příjem antioxidantů, vitamíny a biologicky aktivní přísady. Ale v každém jednotlivém případě je taktika léčby zvolena lékařem. Může být použit komplex hormonálních a nehormonálních léků. Existuje dostatek kombinací dvou nebo tří různých druhů léčby. Ale všechny léky jsou vybírány individuálně.

Léčba fytopreparacemi

Nehormonální léky jsou předepsány za přítomnosti kontraindikace k HRT nebo odmítnutí ženy od ní. Nehormonální fytopreparace v případě závažných symptomů menopauzy umožňují tělu zvládnout adaptační období, které se projevuje snížením nebo dokončením ovariální funkce.

Dlouhodobě známé vlastnosti Cimicifuga. Rostlina má estrogenovitý účinek, selektivně působí na přední lalok hypofýzy. Je předepsána pro dysmenorei, obnovení pravidelnosti menstruačního cyklu. Pokud se stížnosti pacienta týkají projevů různého stupně mastopatie, může lékař také předepsat lék obsahující cimisifugii (climadinon).

Kontraindikace k užívání léků, které obsahují chřipku, je individuální nesnášenlivost součástí.

Pro léčbu menstruačních poruch, mastopatie a zmírnění závažných příznaků menopauzy se užívá léčivo mastodinon. V jeho složení cyklámen, igantsiya, pepř, lilie tygr, různobarevná duhovka, stalker atd.

Mastodinon pomáhá normalizovat hladinu gonadotropních hormonů, stabilizuje rovnováhu estrogenů a progesteronu. Vzácně při použití alergické reakce na mastodinon. Léčba je kontraindikována u maligních novotvarů prsních žláz během těhotenství a kojení.

Pro léčbu psychoemotických poruch ve vážných symptomech menopauzy předepsané infuze, tinktury, odvarky od kořenů odolyana, hloh, šalvěj.

Používají různé bylinné čaje, které zahrnují: staršího květiny, ovoce chanusa, bylina Viola tricolor, bylina pustohlebki, kořen vrby, řešetlákový kůry, kořen lékořice, sléz květiny a lesní krokosa dipól. Doporučené použití léků krasavki a děložních rohů (bellataminal, belloid, novo-passit). Dlouho od léčby depresivních stavů s těžkými příznaky vyvrcholení se používá zdravá bylina.

Rostlinné a homeopatické přípravky jsou náhradou za farmakoterapii. Používání různých léčivých přípravků rostlinného původu a homeopatie v terapii má řadu výhod, mezi které patří: kvalita, účinnost, dobrá snášenlivost, praktická absence vedlejších účinků a malý seznam kontraindikací. Optimální kombinace bylinných přípravků a léků gormonsoderzhaschih, ale jmenování drog vyžaduje důkladné vyšetření, konzultace s lékařem - gynekologem-endokrinologa.

Přítomnost příznaků těžké menopauzy je vážným důvodem k obavám a léčbě gynekologa. Zkušený odborník pečlivě shromažďuje anamnézu, prozkoumá hormonální pozadí a předepisuje individuální léčbu. Výsledkem léčby by mělo být odstranění nepohodlí způsobených hormonálními poruchami. Používají se: hormonální přípravky, fytohormony, doplňky stravy, komplexy vitamínů, sedativní sběr bylin nebo hotové lékové formy sedativ.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.