^

Zdraví

Symptomy otravy houbami

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Příznaky otravy houbami se objevují po požití jejich toxických druhů, například bledá houba nebo houba. Můžete se otrávit pomocí špatně připravených konvenčně jedlých hub. Příznaky otravy však mohou nastat při jídle absolutně bezpečných zástupců, pokud byl proces vaření produktu porušen.

Náš článek je o specificitě příznaků otravy některými houbami.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

První příznaky otravy houbami

První známky otravy houbou obvykle přijíždějí poměrně rychle. Doba inkubace (čas od okamžiku jídla až po výskyt prvního příznaku) může být od půl hodiny do 6 hodin.

Jaké jsou počáteční náznaky:

 • ostrými žáky;
 • sliny jsou hojně přiděleny;
 • oběť se vrhá do potu;
 • v břiše dochází k ostré řezné bolestí;
 • možná náhlý výskyt průjem nebo zvracení;
 • jsou problémy s dýcháním;
 • existuje slabost a závratě kvůli snížení krevního tlaku;
 • puls je slabý.

Při těžké otravě je možný rychlý nástup kolapsu, dochází k nadměrnému vzrušení psychie, akutnímu pocitu strachu.

S kompetentní péčí a naléhavými opatřeními přijatými včas je pacient vyléčen již během dne. Pokud nemáte nápovědu, je následkem smrtelného následku vystavení toxickým látkám.

Symptomy otravy jedovatými houbami

Symptomatická otrava závisí na typu a množství toxinů, které vstupují do trávicích orgánů a krevního řečiště postižené osoby.

 • Ve většině případů se jedná o intoxikaci s alkaloidy, nejčastěji o muskarin. Tato jedovatá látka se vyskytuje v takových jedovatých houbách, jako je muška agarická, govorushka a další zástupci rodu pavučiny. Známky intoxikace se vyskytují jen 20 minut po užití jedovaté houby - především autonomní nervový systém trpí. Existuje silné slinění, pocení, slzení, záchvaty zvracení a průjem. Po nějaké době může dojít k poruchám funkce zraku, arytmii, snížení krevního tlaku, potížím s dechem.

Antidotum z muskarinu je atropin, ale může být zapsán pouze odborným lékařem.

 • Druhou nejčastější intoxikací je otrava isoxazolem (například muscimol). Tento toxin se vyskytuje v červených a panterských odrůdách mouchy agarické. Při působení muscimolu nelze aplikovat atropin, jinak tento problém jen zhorší.

Symptomie se projevuje během 0,5-2 hodin a může trvat celý den. Mohou existovat takové známky:

 • dyspepsie;
 • zmatenost vědomí;
 • zhoršení zraku;
 • křeče;
 • pocit neuvěřitelného nárůstu energie, který je nahrazen ospalostí až do dlouhého komatu (asi jednoho dne).

Po nějaké době se oběť nezávisle vrací do vědomí - intoxikace ustoupí.

 • Další toxická látka - amanitin - se nachází v amonitových houbách, zejména v bledých houbách. Tento toxin je považován za jeden z nejnebezpečnějších pro člověka. Bez lékařské pomoci oběť umře 50% času.

Amanitin je komplexní polypeptid, který má škodlivý účinek na tělesné tkáně. Oční klinika je rozdělena do několika fází:

 • latentní stadium trvá od 5-6 hodin do jednoho dne, během kterých dochází k aktivní destrukci ledvin a jater, a to i přesto, že pacient sám v tomto okamžiku necítí změny ve svém stavu;
 • další fáze trvá asi jeden den; dochází k vyčerpávajícímu zvracení, průjem s příměsí krve, spastická bolest v břiše;
 • během třetí fáze, která trvá přibližně 24 hodin, pacient pocítí imaginární úlevu, která se často užívá k oživení;
 • konečná fáze vypadá jako intoxikace relapsu - existují jevy renální a jaterní insuficience, které nejčastěji vyvolávají smrtící výsledek.

Neexistuje žádná antidota pro amanitin, proto by měla být provedena detoxikace v nemocnici, dokud není látka zcela odstraněna z těla.

Symptomy otravy nakládanými houbami

Proč otravy mohou být způsobeny jedlými houbami, například nakládanými nebo solenémi? K tomu dochází nejčastěji z následujících důvodů:

 • porušení procesu zpracování produktu doma;
 • nesprávně připravená marináda (např. Nedostatečné množství kyseliny);
 • nesprávné skladování hotového výrobku;
 • průsvitné víko;
 • dostat se do celkového počtu houbových jedovatých zástupců.

Pokud byla alespoň jedna houba z celkové hmoty jedovatá, pak nebezpečí může představovat všechny houby, které byly připraveny současně. Proto je důležité pečlivě zkontrolovat houby před konzervací.

Příznaky otravy se solenémi houbami se objevují asi 3 hodiny po jejich jídle a mohou být následující:

 • obecná slabost;
 • rozostření vidění;
 • studené pocení;
 • zhoršené vědomí;
 • slzot, pocit trápení v nosu;
 • křeče v břiše.

Časem se seznam značek rozšiřuje: je průjem a zvracení s krevními prvky, dochází k narušení pohybu v končetinách. V závažných případech dochází ke zhoršení činnosti srdce, poruše jater a ledvin. Tato podmínka může být pro oběti kritická: je téměř nemožné ho zachránit.

Příznaky otravy konzervovanými houbami se mohou mírně lišit od těch, které doprovázejí intoxikaci nakládanými nebo solenémi potravinami. To vše proto, že se zachování může provádět nesprávně, se vstupem do patogenních bakterií, anaerobních bakterií (které se množí bez přítomnosti kyslíku) a toxických látek z vnějšího prostředí. Co může způsobit vzhled příznaků a to, co se projevují:

 • spotřeba patogenních mikroorganismů, které spadají do ochrany, je doprovázena nevolností, zvracením, bolestí břicha, horečkou;
 • jídlo s konzervou s nafouknutým víkem nebo s expirovanou skladovací dobou může být doprovázeno známkami botulismu, které se neliší od známých známých známých mikrobiálních intoxikací;
 • expozice vnějším jedovatým látkám, které se dostaly do ochrany s nedostatečně promytými nebo ne zcela připravenými houbami, může způsobit dyspeptické poruchy a silnou bolest hlavy.

K odstranění těchto příznaků použijte léčbu, která je použitelná pro běžné toxické infekce.

Symptomy otravy Champignon

Ukazuje se, že člověk nemůže být zcela jistý ani v takových bezpečných houbách jako žampiony. Proč?

 • Za prvé, u lesních výplachů se můžete setkat s falešnými houbami, které jsou velmi podobné vzhledu obvyklým, ale jsou docela jedovaté.
 • Zadruhé, každá houba je houba absorbující nejen výhody, ale také všechny druhy škodlivých látek. Proto nemůžete shromažďovat houby, které rostou poblíž skládek, silnic, podniků, železnic atd. V tomto produktu najdete celý seznam nebezpečných chemických, kyselinových a radionuklidů.

Otrava s bílými houbami nebo žampiony ze skladu - není také neobvyklá. Takže, plísně se mohou dostat do surových hub, a v plechovce může být technologický proces porušen, datum vypršení platnosti atd., Může skončit.

Jaké symptomy mohou naznačovat intoxikaci:

 • paroxysmální nevolnost, bolesti v břiše, zvýšení teploty;
 • zvracení, poruchy zraku, poruchy koordinace pohybu;
 • bolest v hlavě, závratě, slabost.

Obecně se jedná o známky otravy jídlem. Když navštívíte lékaře, musíte specifikovat, co a kdy jste jedli. To usnadní lékaři volbu správné léčby.

Symptomy otrava s čarami

Řádky nebo více obsahují kyselinu helvelovou, která má hemolytický (hemolytický) účinek. Tato toxická látka je při tepelném ošetření zničena, ale otravy se mohou vyskytnout při konzumaci nedostatečně tepelně ošetřených hub nebo vývaru.

Po 6-10 hodinách po jídle se objevují bolest v břiše, záchvaty nauzey a zvracení s žlučovými prvky. Průjem není vždy.

V závažných otravy hemolyticko žloutenka rychle zvyšuje, zvýšení jater a sleziny, jsou příznaky dehydratace (bledá kůže, kollaptoidnoe stav, delirium).

Současné a charakteristické znaky: silná bolest hlavy, fenomén hemolýzy (destrukce erytrocytů), příznaky hemoglobinu v moči (červená moč).

Následně se vyvine konvulzivní syndrom, pacient může ztratit vědomí, nedostatek srdeční činnosti, který bez vhodné pomoci může snadno vést k smrti.

Symptomy otravy s medovými agarickými látkami

Sběr takových populárních hub jako hub, musíte být velmi opatrní. Poměrně běžná situace tam, kde je jed houby (většinou falešné), jejichž příznaky, které odhalí sebe tím, nevolnost, závratě, dyspepsie, který okamžitě naznačuje akutní léze trávicího systému. Vzhledem k vysokému obsahu toxických látek vyvinuté gastroenteritida, což způsobuje, břišní křeče, a nakonec vede k dehydrataci. Pokud jsou všechny houby shromážděny příslušným houbovým sběračem, pak otravy mohou způsobit jejich nesprávné uvaření. Pokud není miska vařená, zvyšuje se pravděpodobnost intoxikace, jejíž příznaky se objeví několik hodin po jídle. Nedostatečný houbový výrobek je považován za nepřekonatelnou potravu, která způsobuje poruchu trávicích funkcí. Obzvláště obtížné vnímat taková jídla jsou děti - jejich žaludek a střeva jsou stále příliš slabé, aby je strávily.

Pamatujte, že medové houby mohou být nebezpečné, pokud je vaříte méně než 45 minut.

Symptomy po otravě ústřic

Houby třešně (správně - ústřice houby) jsou považovány za jeden z nejbezpečnějších hub. Někteří milovníci je konzumují i v surové formě, takže je obvyklé myslet, že je nemožné je otrávit. Celkově je to tak. Je obtížné jedovat houby na trhu, stejně jako žampiony.

Nicméně, tyto houby mohou způsobit intoxikaci, stejně jako jakékoli jiné jídlo, pokud jsou vařené nebo skladovány nesprávně.

Známky střevní otravy mohou být nevolnost, zvracení, průjem, epizodická a spastická bolest v břiše. V některých případech tyto jevy procházejí nezávisle několik dní bez použití další léčby. Pokud po 1-2 dnech není stav normalizován, ale pouze zhoršený (např. Žízeň, závratě, ztmavnutí moči), měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky, jako je rozmazané vidění, potíže při polykání, výslovnosti rozostřené mohou být příznaky botulismu - poměrně vzácná forma otravy jídlem, ke kterému dochází po požití nesprávně předpřipravené produkty.

Otrava houbami plísní

Při intoxikaci s plísňovými houbami bude klinický obraz záviset na mnoha faktorech: typu houby, délce trvání jeho života v těle, množství uvolněných toxických produktů.

Je velmi nebezpečné prodloužit vdechnutí spór plísní, které lze pozorovat ve vlhkých oblastech a sklepích. Otrava se v takových případech zvyšuje postupně, někdy - po několik let: existují chronické respirační onemocnění nebo alergické projevy. Mezi možné nemoci:

 • bronchiální astma;
 • sinusitida, alergická rýma, chronický kašel;
 • těžká migréna;
 • vyrážka na kůži a sliznicích.

Používání chleba a dalších plesnivých potravin také způsobuje otravu, která se projevuje známkami intoxikace potravinami:

 • nevolnost s zvracením;
 • poruchy trávení, porucha střev;
 • bolest v hlavě, nezpůsobilá únava, snížení tlaku;
 • bolesti žaludku a střev.

Pokud se forma objevila ve velkém množství v těle, je možný vývoj mykózy, choroby spojené s rozšířenou reprodukcí spór. V takových případech jsou postiženy všechny orgány a systémy, stejně jako kožní a slizniční membrány.

Otrava čajovými houbami

Čajová houba, medusomycete, je produktem fermentace bakterií kyseliny octové a kvasinkové houby. Pít na základě této houby se považují za velmi užitečné: má pozitivní vliv na trávení a posiluje obranyschopnost organismu, stabilizuje množství cholesterolu v krvi, a dokonce slouží jako prevence rakoviny.

Navzdory skutečnosti, že takový nápoj je považován za chutný a užitečný, jeho spotřeba v nepřiměřeném množství může vést k otravě. Zvláště se to týká dětí, starších lidí a také těch, kteří mají tendenci k alergickým reakcím. Obvyklé pití může způsobit kožní vyrážky, trávicí potíže, žloutenky, jakož i rozvoj výměny acidózy - takzvaný „okyselení“ těla, které může způsobit nežádoucí činnost většiny orgánů.

Aby se zabránilo intoxikaci, je nutné dodržet opatření, které spotřebuje nejvýše 4 g huby denně.

Otrava s medvědí oko

Uva Ursi (medvědice to je) nepatří do houbových kultur - je to společný léčivá rostlina, ale rozhodli jsme se v tomto článku odpovědět na poměrně častá otázka naše čtenáře: Je možné se dostat otráven medvědí ucho?

Přípravky z medvědích uší jsou nízké toxické. Četné studie prokázaly, že otrava může způsobit pouze hydrochinonglycerin látku obsaženou v rostlině - teoreticky by to mohlo vyvolat všeobecné vzrušení, třes v rukou, vzhled záchvaty, kóma a dokonce i smrt. Nicméně z praxe jsou takové případy vzácné - užívání konvenčních dávek léčivého přípravku nemůže způsobit otravu.

Při použití velkého množství infuze z medvědích uší se však může vyvinout podráždění močového a zažívacího systému. Tento stav může být doprovázen nevolností, zvracením a uvolněnou stolicí. Ze všeho nejvíc, to se nedoporučuje, aby se finanční prostředky na bázi rostlin pro těhotné ženy: nést uši, kromě diuretikum a antiseptický účinek, může vyvolat zvýšení tonu dělohy, což může nakonec vést k předčasnému ukončení těhotenství.

Plísňové intoxikace může dojít v důsledku požití toxických zástupců houbových kultur - ať už se jedná Muchomůrka nebo muchomůrka, atd. Kromě toho je jed může být použit s konvenčně jedlé syroezhek a Morel, stejně jako příprava techniky řešit houbové pokrmy ..

Příznaky otravy houbami u dětí

Známky otrava u dětí jsou obvykle výraznější a intoxikace postupuje mnohem rychleji. Už 6 až 10 hodin můžete vidět počáteční příznaky. První se objeví bolest v žaludku, paroxysmální nevolnost, která vede do zvracení. Dítě vypadá oslabené, bledé, dýchá plytké. Průjem nemusí být, ale téměř vždy dochází k bolestem hlavy. V závažných případech se může vyvinout žloutenka, což naznačuje toxické poškození jater - to je špatné znamení, které může vést ke smrti.

Otrava s takovou houbou jako bledá hubička v dětství téměř vždy končí smrtí. Jedovaté jedy jsou tak silné, že oslabené tělo dětí nemůže zvládnout intoxikaci. Příznaky se mohou vyvinout po 30 minutách a po 12 hodinách. V břiše je velmi silná bolest, dochází k nekontrolovatelnému zvracení, průjem, sucho v ústech (dítě se neustále ptá k pití), křeče. Slabina roste, hlas se stává chraplavým. Tentokrát dítě je vědomé. V těžkých případech jsou halucinace, bludy a zmatek.

Když dítě používá podmíněně jedlé houby nebo houbové pokrmy s nedostatečnou léčbou, symptomy otravy se projevují po asi 4 hodinách. Za prvé, nauzea, následovaná průjmem a zvracením. Tyto příznaky se příliš neliší od obvyklé střevní poruchy.

Symptomy otravy houbami během těhotenství

Otrava s houbami je pro těhotné ženy velmi nebezpečná, protože toxické látky snadno pronikají do budoucího dítěte přes placentární bariéru. Aby se zabránilo otravám, lékaři vždy nedoporučují jíst houby během těhotenství a kojení.

Pokud jste ještě neodolali a jedli houby, měli byste věnovat pozornost následujícím možným příznakům:

 • prudká ztráta chuti k jídlu;
 • pocit slabosti a nepohodlí;
 • mírná nevolnost, případně zvracení;
 • bolest v žaludku, od bolesti k spastice;
 • průjem, zvýšené plynutí;
 • zvýšení teploty (není povinné označení);
 • s těžkou otravou - zimnice, bolest v hlavě;
 • snížení krevního tlaku, závratě až mdloby.

Již s takovými příznaky se důrazně doporučuje naléhavě navštívit lékaře, nebo dokonce lépe - zavolat sanitku. Silnější známky otravy mohou být nepředvídatelné: důsledky pro budoucí matku a dítě budou nevratné.

Symptomy otravy houbami jsou většinou zcela specifické - téměř vždy můžete pochopit, co přesně způsobilo intoxikaci. To vám umožní včas konzultovat lékaře a zabránit nežádoucím účinkům.

Kdo kontaktovat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.