Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Symptomy otravy

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.05.2018

Symptomy otravy otravou závisí na jedu. Navíc různí pacienti, kteří jsou otráveni stejným agensem, mohou mít velmi odlišné symptomy. Přesto jsou 6 skupiny příznaků (toxické syndromy) považovány za charakteristické a mohou naznačovat třídu specifického jedu. U pacientů, kteří užívali několik látek, je pravděpodobnost výskytu příznaků specifických pro jednotlivé látky nízká.

Typické toxické syndromy

Syndrom

Symptomy

Běžné příčiny

Anticholinergní

Tachykardie, hypertermie, mydriáza, teplé a suché kůže, zadržování moči, ileus, delirium ( „šílený jako kloboučník slepý jako netopýr, obě červená řepa, čaj a horká suchá jako kost“ *)

Antihistaminika, atropin, alkaloidy námezdních látek, záhadná stolice, houby (některé typy), psychotropní léky (mnoho), skopolamin, tricyklické antidepresiva

Holinergní, muskarinopodobny

Kalu syndrom [slinění slinění), slzení slzení), bušení srdce močení (močení) a defekace defekaci), střevních křečí (plyn trointestinal křeče) a zvracení zvracení)]

Karbamáty, houby (některé druhy), FOS, fyzostigmin, pilokarpin, pyridostigmin bromid

Cholinergní, podobný nikotinu

Tachykardie, arteriální hypertenze, fascikulace, bolest břicha, pareze

Spider kousat karaktu, karbamáty, insekticidy (některé), nikotin

* - od L. Carrolu "Alenka v říši divů".

Znaky otravy se obvykle vyskytují brzy po kontaktu s jedem, ale v některých případech se objeví později. Latentná doba je možná, pokud je metabolit toxické látky toxičtější než původní látka (methanol, ethylenglykol, hepatotoxiny). Použití hepatotoxinů (paracetamol, přípravky na bázi železa, houby Amanita phalloides) může během prvních nebo několika dnů vést k akutní jaterní insuficienci. Při otrave s kovy nebo uhlovodíkovými rozpouštědly dochází k otravám pouze po dlouhodobé expozici.

Otravy vznikající uvnitř, způsobují systémové projevy. Žíravé a žíravé kapaliny postihují hlavně sliznice gastrointestinálního traktu a vedou k výskytu stomatitidy, enteritidy nebo perforací. Když užijete některé jedy (alkohol, uhlovodíky), existuje specifický zápach z úst. Kontakt jedů s pokožkou se vyznačuje různými kožními projevy (vyrážka, bolest, puchýře); dlouhodobé vystavení toxickým látkám vede k dermatitidě. Při vdechování ve vodě rozpustných toxických látek se objevují příznaky infekce horních cest dýchacích; ve vodě rozpustné jedy způsobují vývoj příznaků plicního parenchymu a plicního edému. Požití toxických látek v očích způsobuje poškození rohovky a čočky, projevující se bolestí, krvácení a zarudnutí, stejně jako ztráta zraku. Některé látky (kokain, fencyklidin, amfetamin) způsobují významné míchání, hypertermii, acidózu a rabdomyolýzu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.