^

Zdraví

A
A
A

Syndrom chvostů koní

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi závažných patologických podmínek akutních neurologických izolované obratle bolesti v bederní pleteně nervového kořene páteřního kanálu - syndrom cauda equina (kód G83.4 ICD-10).

Co je to copáč? Mícha je kratší než páteř a lékaři nazývají nervové kořeny ze spodního konce míchy - bederní (LI-LV) a sakrální (SI-SV) nervy. Nervové kořeny lumbálního plexu, divergentního kužele, poskytují inervaci dolních končetin a pánvových orgánů.

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemiologie

Nejvíce ohrožené kýly disku (a odpovídajícím způsobem rozvoj akutního dvoustranného radikulárního syndromu) jsou lidé ve věku 40-50 let; u mužů se vyskytuje o něco častěji než u žen. Odhaduje se, že 10 až 25% zlomenin obratlů vede k poranění míchy a syndromům akutní bolesti.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Příčiny syndrom konce koně

Jako komplex řady příznaků, syndrom chvost koně (který může být nazván caudální syndrom nebo akutní bilaterální radikulární syndrom) má jinou etiologii.

Neuropatologové, vertebrologové a spinální chirurgové nazývají následující možné příčiny syndromu koní:

 • mediální prolapse (kýla) intervertebrálního disku v bederní oblasti (častěji na úrovni LIII-LV);
 • traumatické poranění míchy lokalizované pod bederní oblastí;
 • posunutí obratlů (spondylolistézou) v důsledku Osteochondróza meziobratlové ploténky nebo spondyloarthrosis (deformující artróz kloubové obratle fasetové spojů);
 • novotvary míchy (sarkom, schwannom) nebo metastázy maligních nádorů různých míst na obratlích;
 • stenóza (zúžení) páteřního kanálu (spinální stenóza), která se vyvine v důsledku degeneračně-dystrofických změn v páteři;
 • zánět míchy (Pagetova choroba, Bechtěrevova nemoc, spondylodiscitida, neurosarcoidosis, chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie);
 • demyelinizaci nervových procesů s progresivní roztroušenou sklerózou;
 • komplikace neurochirurgických operací na bederní páteři;
 • důsledky provádění regionální epidurální anestézie nebo iatrogenní bederní punkce.

Jak odborníci poznamenávají, nejčastěji se syndrom ocasu koně vyskytuje, když je nervový plexus stlačen kvůli posunu meziobratlových disků, ke kterým vede jejich prolapse.

trusted-source[8], [9]

Patogeneze

Patogeneze ocasní syndrom spojený s kompresí (silné stlačení nebo sevření) v dorzální a ventrální kořen míchy v oblasti bederní plexu a zranění smyslový a míšní motorické neurony a jejich procesů. To ovlivňuje kořeny LI-SII, které inervují dolní končetiny; inervace kořenů močového měchýře SI-SIII; kořeny sakrálního oddělení SII-SV, které přenášejí nervové impulsy na perineum a konečník.

Hlavní rizikové faktory pro syndrom cauda equina - zraněním páteře, nadměrné nebo prodloužené ortostatické mechanického zatížení páteře, degenerativní změny související s věkem ve strukturách páteřního kanálu, stejně jako v rakovinových metastáz fázi.

Závažnost syndromu bolesti je komprese nervových kořenů cauda equina a jejich poškození může mít nevratné důsledky a komplikace, paréza nebo ochrnutí dolních končetin, inkontinence, erektilní dysfunkce. Hyperaktivní detrusor (hladké svaly stěny močového měchýře) může způsobit reflux moči do ledvin, který je plný jejich poškození. V obzvláště těžkých případech může být zapotřebí použít berle nebo invalidní vozík.

trusted-source[10], [11], [12]

Symptomy syndrom konce koně

První příznaky tohoto syndromu se projevují náhlou intenzivní bolestí v nohách (zejména v bokách) a v pasu, které se dostávají zpět do hýždí a perineu.

A na pozadí vzrůstající bolesti existují takové klinicky charakteristické příznaky syndromu koní chvostů:

 • ztráta svalové síly v nohách (jedna nebo obě);
 • mravenčení (pastesie) nebo necitlivosti (hypestézie) v perineální oblasti a na vnitřních plochách stehen a dolních končetin v důsledku porušení citlivosti povrchu pokožky;
 • periodické nedobrovolné kontrakce jednotlivých svalových vláken (fasciculace);
 • oslabení nebo nepřítomnost reflexů - za biceps femoris, patelární (koleno), Achillovy šlachy a svaly hráze (anální a bulbocavernous);
 • porušení nebo ztráta nohou a pánevních orgánů (paraplegie);
 • problémy s močením (zpoždění nebo inkontinence);
 • ztráta kontroly nad procesem defekace (porušení funkcí sfinkteru konečníku a související inkontinence stolice);
 • sexuální dysfunkci.

trusted-source[13], [14], [15]

Diagnostika syndrom konce koně

Skutečnost, že se kaudální syndrom projevuje nejen v akutní, ale i postupně rostoucí formě, vede k určitým potížím v diagnostice.

Diagnóza syndrom cauda equina začíná studiu historie a klinických příznaků. Pro objektivní posouzení poškození nervů lumbosakrální pleteně se kontroluje citlivost na kontrolních bodů v místech, která jsou inervovaných zpracovává každý nervového kořene (na přední straně a vnitřní části stehen, a kolenní klouby, kotníku a nártu chodidla, v plexus Achillovy et al.) . Nedostatek citlivosti v těchto oblastech, je nejlepší diagnostický poškození funkce bederní a křížové kořeny cauda equina.

Povinné krevní testy - obecné a biochemické. Diagnostický nástroj tohoto syndromu zahrnuje páteře rentgen, kontrast myelografii, počítačová tomografie (CT) a magnetické rezonance (MRI).

trusted-source[16], [17], [18]

Diferenciální diagnostika

Když syndrom cauda equina, je zvláště důležité, diferenciální diagnóza rozlišit na bolest simptokompleks tlaku etiologii reflexní bolesti spojené se stimulací nervových kořenů páteře u takových onemocnění, jako bederní osteochondróze, spondylartritida, primární deformující osteoartritida, atd

Kdo kontaktovat?

Léčba syndrom konce koně

Syndrom Cauda equina je naléhavý stav vyžadující naléhavou lékařskou péči zaměřenou na prevenci nevratného poškození nervů a rozvoj paralýzy.

Z tohoto důvodu je doposud léčba syndromu konce koně, způsobená herniovaným intervertebrálním kotoučem, prováděna v rané chirurgické dekompresi (jejíž potřeba musí být potvrzena vhodnou diagnózou). V takových případech operační léčba během 6-48 hodin po nástupu příznaků umožňuje eliminovat tlak na nervové kořeny pomocí laminektomie nebo discektomie. Podle názoru spinálních chirurgů chirurgická léčba syndromu konce koní ve stanoveném čase výrazně zvyšuje možnost vyhnout se přetrvávajícím neurologickým poruchám.

Kromě toho může být nutná chirurgická léčba k odstranění nádorů páteře, a pokud to není možné, použijí se radioterapie nebo chemoterapie. Pokud je syndrom způsoben zánětlivým procesem, používá se například ankylozující spondylitida, protizánětlivé léky včetně steroidů (intravenózní methylprednisolon).

Chronický syndrom chvostu koní je mnohem těžší léčit. Pro úlevu od bolesti vyžaduje silné léky proti bolesti a lékaři doporučují použití pro tento účel nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), např., Lornoxikamu (Ksefokam) - 4-8 mg (1-2 tablety) dvakrát až třikrát za den. Při velmi silné bolest a trauma je léčivo podáváno parenterálně; maximální přípustná denní dávka je 16 mg. Kontraindikace lornoxicamum zahrnují alergii na NSA, bronchiální astma, špatnou srážlivost krve, ulcerózní patologie gastrointestinální, jaterní a renální selhání. Možné vedlejší účinek léku zahrnují alergické reakce, bolesti hlavy, poruchy spánku, zhoršení sluchu ostrost a vidění, zvýšený krevní tlak a srdeční frekvenci, dušnost, bolesti břicha, sucho v ústech, a další.

Používá se antikonvulziva s kyselinou gama-aminomáselnou (neurotransmiter GABA). Mezi tyto léky patří Gabapentin (Gabagama, Gabantin, Lamitril, Neurontin atd.), U nichž se doporučuje užívat jednu kapsli (300 mg) dvakrát denně. Lék může způsobit nežádoucí účinky: bolesti hlavy, tachykardie, zvýšený krevní tlak, únava, nevolnost, zvracení atd. Při onemocnění jater a cukrovce je kontraindikováno.

Pokud není možné vyprázdnit katetrizaci močového měchýře použít, a pro kontrolu močového měchýře v podmínkách jeho neurogenní dysfunkce požadovaných anticholinergní léky, jako je oxybutynin (Sibutin). Lék snižuje počet nutkání na močení a předepisuje dospělým jednu tabletu (5 mg) až třikrát denně. Přípravek se nepoužívá, pokud má pacient ulcerativní kolitidu, střevní obstrukci a Crohnovu chorobu. Užívání oxibutininu může způsobit sucho v ústech, zácpu nebo průjem, stejně jako bolesti hlavy a nevolnost.

Pozitivní účinek s hypoestézou doprovázející syndrom chvostu koně dává vitamíny skupiny B.

Fyzioterapeutická léčba akutního projevu syndromu je prostě nemožná a v chronických případech může být užitečná za předpokladu, že neexistuje žádná zánětlivá složka. Například ke zvýšení svalového tonusu se uskutečňuje počítačová elektrická stimulace. Fyzioterapie se také používá k obnově pacienta po operaci.

Prevence

Odborníci se domnívají, že prevence vývoje tohoto syndromu spočívá v včasné diagnostice nemocí a patologií páteře a jejich včasné léčbě.

trusted-source[19]

Předpověď

Prognóza návratu bude záviset na délce trvání kompresního účinku na nervové kořeny a stupni jejich poškození. Takže čím delší je doba před vyloučením komprese způsobující poškození nervu, tím větší je poškození a čím delší je proces obnovy. A se zánětlivou etiologií nebo ztrátou myelinových plášťů může být syndrom chvostů koní chronický a progresivní.

trusted-source[20], [21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.