^

Zdraví

A
A
A

Syndrom poškození koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Syndrom poškození kočky (nebo benigní lymfretikulóza) je infekční onemocnění, které se vyvine jako kousnutí do kočky nebo poškrábání. Onemocnění je charakterizováno zvýšením mízních uzlin, které se nacházejí v blízkosti místa úrazu, a mírnou celkovou intoxikací. V některých případech může mít nežádoucí účinek infekce poškození nervového systému. Většina dětí nebo dospívajících se zhoršuje, nejčastěji v zimě nebo na podzim. Někdy se vyskytují rodinné ohniska, kdy se všichni členové rodiny nakažují během 2-3 týdnů. Nemoc není přenášen od infikované osoby.

trusted-source[1], [2], [3]

Příčiny syndrom škrábání koček

Příčinou infekce je tyčinka zvaná bartonella (Bartonella henselae). Parazitizovat tuto tyč u psů, koček, malých hlodavců, je obsažena v mikroflóře ústní dutiny. Infekce nastává v důsledku lidského kontaktu se zvířetem - s kousnutím nebo škrábáním.

trusted-source[4], [5], [6]

Patogeneze

Bakterie Bartonella henselae, které vstupují do lidského těla skrze poškozenou kůži nebo (příležitostně) přes sliznici oka, způsobují lokální zánětlivou reakci ve formě primárního postižení. Poté bakterie lymfatickými kanály proniknou do lokálních lymfatických uzlin, což vede k rozvoji lymfadenitidy. Morfologické změny, ke kterým dochází v mízních uzlinách, vedou k rozvoji hyperplazie retikulocytů, vzniku granulomů a pozdějších mikroabsenzí.

Šíření infekce dochází hematogenní šíření, zahrnující infekční protses nové cílové orgány - jiných lymfatických uzlin, jakož i na centrální nervový systém, játra a myokard. Dlouhodobý a těžký (a často atypický) syndrom škrábanců koček se vyskytuje u lidí s infekcí HIV. 

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Symptomy syndrom škrábání koček

Po 3-10 dnech. Na poškozené v důsledku poškrábání nebo uhryznutí, vzniká plak nebo pustulum, které často zůstává bez povšimnutí a nezpůsobuje žádné zvláštní nepříjemnosti. Po dvou týdnech začíná zánět lymfatických cév a lymfatických uzlin. Nejčastěji vznikají uzly v zadní části krku nebo krku, někdy v oblasti stehen, slabiny, podpaží apod. V přibližně 80% případů se pozoruje pouze jedno zvýšení uzlů. Mohou také existovat další příznaky, které závisí na umístění zvětšené mízní uzliny - může to být bolest ve slabinách, podpaží nebo v krku. Přibližně 1/3 infikovaných lidí má bolesti hlavy a horečku. Všechny tyto příznaky se projevují po dobu 2-3 měsíců, po které spontánně zmizí.

trusted-source[15], [16]

Komplikace a důsledky

Mezi komplikacemi onemocnění - atypickými symptomy, které se objevují po 1-6 týdnech. Po zánětu lymfatických uzlin:

  • Parino-syndrom - obvykle jednostranná konjunktivitida, při které se tvoří uzliny a vředy; onemocnění je doprovázeno zvýšením mízních uzlin v oblasti příušnic a submandibulárních oblastí, stejně jako horečka;
  • převážně jednostranná neuroretinitida se sníženou zrakovou ostrostí. Zmizí spontánně, vizi se obnoví téměř úplně;
  • poškození mozkových struktur;
  • zvýšená slezina, stejně jako játra;
  • osteomyelitida.

trusted-source[17], [18], [19]

Diagnostika syndrom škrábání koček

Diagnóza klasické formy syndromu škrábání koček není obtížná. V případě, že reakce ostatních lymfatických uzlin chybí pro diagnostiku je důležité vědět, že tam byl kontakt s kočkou, a existují náznaky primární vliv na místní a lymfadenitida (obvykle po 2 týdny) v nedávné době.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Analýzy

Potvrďte diagnózu pomocí mikrobiologického krevního testu, který se provádí naočkováním na krevním agaru. Kromě toho provádí histologické vyšetření biopsie nebo lymfatických uzlin papuly s barevnými úseky (použitého stříbra) a hledat mikroskopem bakteriální nahromadění. Další metodou je molekulární genetická analýza DNA zdroje infekce z biopsie pacienta.

U některých pacientů je na hemogramu pozorováno zvýšení indexu ESR a eozinofilie. Po 3-4 týdnech od infekce kožní test, který má charakteristický antigen, poskytuje pozitivní výsledek u 90% pacientů.

trusted-source[26], [27]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí u takových onemocnění, jako je tuberkulóza lymfatických uzlin, kožní bubonový typ tularemie, bakteriální lymfadenitida a také lymfogranulomatóza.

Kdo kontaktovat?

Léčba syndrom škrábání koček

Obvykle se po 1-2 měsících obvykle spontánně vyléčí. V některých případech může být pro snížení bolesti v zánětlivých lymfatických uzlinách provedena punkce, následovaná odstraněním hnisu z ní.

Léky

V případě, že onemocnění je nekomplikovaný, se mohou aplikovat orálně následujícími léky: Erythromycin (500 mg čtyřikrát denně.), Doxycyklin (100 mg dvakrát za den.) Nebo ciprofloxacin (500 mg dvakrát za den.). Tyto léky musí být považována za 10-14 dnů, v případě, že imunitní systém pacienta je v pořádku, nebo 8-12 týdnů, v případě, že je imunitní nedostatečnosti (které mohou být dále podávány rifampicin).

Pokud byly komplikace v podobě endokarditidy a osteomyelitidy, nebo interní patologických stavů orgánů předepsat podávání erytromycinu (500 mg čtyřikrát denně.) Nebo doxycyklinu (100 mg dvakrát denně.) Parenterálně během 2-4 týdnů. Po ukončení tohoto kurzu musíte užít stejné léky ve stejném dávkování během 8-12 týdnů.

Alternativní léky - azithromycin, ofloxacin, chloramfenikol, tetracykliny a klarithromycin.

Fyzioterapeutická léčba

Oblast zánětlivých lymfatických uzlin může být léčena pomocí fyzioterapeutických metod - jako je UHF nebo diatermie.

Alternativní léčba

Mezi alternativní léčby je jedním z nejúčinnějších použití šťávy z květů neplodu (všimněte si, že je vhodná pouze čerstvá šťáva). Tento léčivý přípravek má dezinfekční vlastnosti a také pomáhá urychlit proces hojení ran. Šťáva se aplikuje na čistý bavlněný tampon, kterým se provádí ošetření poškrábáním nebo skusem. Stejné léčebné vlastnosti a čerstvý džus celandinu.

Dobrým prostředkem je řezivo, čerstvá šťáva, která velmi účinně léčí různé škody na pokožce. Okamžitě po obdržení kousnutí nebo poškrábání byste měli poškozenou oblast ošetřit šťávou z řebříčku.

Také jako léčebný prostředek lze použít játrovou šťávu - potřebuje navlhčit kus čistého obvazu a pak jej připevnit na poškrábaný nebo kousnutý prostor. Změna komprese by měla být nejméně 10krát denně.

trusted-source[28], [29], [30]

Prevence

Metody prevence syndromu škrábnutí catnipu neexistují. Abyste zabránili riziku infekce, je nutné blech z kočky stáhnout a pravidelně řezat její drápy. Kromě toho musíte postupovat podle hygienických pravidel a opatrně s domácím mazlíčkem. Výsledné škrábance a kousnutí by měly být okamžitě ošetřeny antiseptickými léky.

trusted-source[31], [32], [33]

Předpověď

Syndrom poškození koček v klasické formě je zpravidla spontánně vyléčen po 2-4 měsících. Za přítomnosti komplikací nastane úplné uzdravení, pokud byla provedena správná a včasná léčba. Pokud dojde k relapsu, je předepsán re-terapeutický kurz.

trusted-source[34]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.