^

Zdraví

A
A
A

Syndrom starých čarodějů

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Noční můry - poměrně častý fenomén, zvláště u lidí, kteří jsou dojemní. Pokud tyto noční můry vypadají příliš zřetelně, jsou doprovázeny udušením a neschopností pohybu (paralýza), dostávají zvláštní jméno - syndrom staré čarodějky.

Celá podivnost názvu tohoto státu je důsledkem přitažlivosti lidí k mysticismu. Jeden má jen na první pohled čelit nevysvětlitelnému jevu a okamžitě hromadí nejneuvěřitelnější mystické vysvětlení.

Takže to bylo s fenoménem, který se v medicíně nazývá paralýza spánku. Stará čarodějnice, nebo syndrom staré čarodějnice, on je odkazoval se v dávných dobách, kdy lidé věřili v existenci zlých sil. A noční můry, které se vyskytují na hranici mezi snem a realitou, často doprovázené vizuální a sluchové halucinace, různé národnosti byly přičítány dovádění na čarodějnice či domech (v Rusku), zlý vtip gin (na východě), machinacemi ďábla (náboženské verze ).

trusted-source[1]

Epidemiologie

"Šťastní lidé", kteří čelí tomuto jevu jednou nebo vícekrát ve svém životě, jsou většinou mladí lidé nebo mladí lidé mladší 25 let, jejichž život je plný dojmů a zkušeností. Lidé v dospělosti zažijí tento jev mnohem méně často a častěji než ne, to se děje na pozadí stresu, cestování, zámořských služebních cest nebo sledování televizních pořadů se scénami hrůzy nebo násilí.

Syndrom staré čarodějnice je často fenomén mezi lidmi, kteří jsou snadno postiženi jinými, citlivými a uzavřenými osobnostmi. Může se stát také "vedlejším účinkem" nervového přetížení nebo chronické únavy.

Podle jejich různých zdrojů procento lidí, kteří alespoň jednou prožili celou hrůzu karotické paralýzy, se pohybuje mezi 20-60%. Vize v tomto případě mohou být velmi rozmanité, od náboženských a mystických obrazů až po moderní představy o obyvatelích jiných planet. Obsah realistického snu je hra představivosti konkrétního člověka, založená na osobních zkušenostech, přetransformovaných informacích přijatých v předvečer události a také na rysech psychiky.

Existuje statistika, podle které pravděpodobnost výskytu syndromu staré čarodějnice je vyšší pro ty, kteří spí na jejich zádech, ačkoli to ještě není logické vysvětlení.

trusted-source[2]

Příčiny starý čarodějný syndrom

Ve skutečnosti je ospalá paralýza nebo syndrom staré čarodějnice neškodným hraničním stavem, který nemá nic společného s vlivem mystických postav. Jedná se o druh vědomí a podvědomí u vnímatelných lidí nebo lidí ve stresu, kdy se skutečné jevy prolínají se zbytkovými obrazy snů.

Příčiny syndromu staré čarodějnice mohou být jiné. Jsou spojeny jak s fyziologickým, tak psychickým stavem organismu. Nejčastěji je výskyt paralýzy spánku spojen se zvýšenou excitabilitou nervového systému nebo nadměrnou schopností zobrazení. Často je výskyt tohoto onemocnění na pozadí nedostatku nočního odpočinku spojeného se stresem a pocity, a to jak na pozadí onemocnění, tak na pracovním a osobním životě. Bolestné pocity a negativní myšlenky v období zaspávání snadno vylévají do nočních můr, pokračují a při probuzení ze snu a přetváří celé tělo.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro vznik syndromu staré čarodějky mohou být:

 • změna časových pásem, způsobující poruchy v režimu spánku a bdění,
 • přechod na letní nebo zimní čas,
 • narkolepsie nebo chronické ospalosti,
 • alkohol, nikotin nebo drogová závislost,
 • hazardních her,
 • různé duševní poruchy,
 • přejídání v noci a některé potraviny preference, které mají vliv na kvalitu spánku (káva, kořeněná jídla a některé koření, a dokonce i čokolády s jeho nádherné krátké a dlouhé prášky na spaní povzbuzující účinek)
 • genetická predispozice.

Zvláštní je to, jak se zdá, ale někdy dochází k ospalé paralýze na pozadí užívání některých antidepresiv a léků s uklidňujícím účinkem.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Patogeneze

Paralýza spánku není nemoc v pravém slova smyslu. Neexistuje ani mezinárodní seznam nemocí. Tento patologický stav není pro lidský život nebezpečný, bez ohledu na to, jak často se to opakuje. Přesto může poprvé vyděsit každého, kdo to zažívá.

Věc je, že existuje syndrom staré čarodějnice ve fázi rychlého spánku, kdy sen člověka není silný a stát se blíží probuzení. V tomto okamžiku jsou k podvědomým vizím připojeny skutečné obrazy, ale svaly jsou stále v uvolněném stavu. Tato pozdní probuzení vede k tomu, že různé části mozku, se podílí na práci ve stejnou dobu není, nejprve začal pracovat část mozku odpovědná za vědomí, a krátce nato zahájení a funkce motoru.

Vzhledem k tomu, že vědomí začíná být aktivní dříve, člověk začíná děsit, že se nemůže pohybovat. Podvědomí dokonce doplňuje chybějící detaily: úžasné stíny, tajemné zvuky a vize.

Pocit tlaku v hrudní kosti, jakož i dusí, někdy doprovázené spánkové obrny, a často nemají reálný základ a jsou jakousi halucinací, podporovaný imobilizaci strach. Člověk se může zdát, že potlačila nějakou tmavou entitu, ve skutečnosti, ne čarodějnice, údajně sedět na mužově hrudníku a vypil všechnu svou sílu, ani cizí návštěvníky, provádějící své výzkumné experimenty na pozemšťany, tady není nic.

Bude se probouzet ve fázi rychlého spánku na pozadí bohaté představivosti, která způsobuje takové "hrozné", děsivé účinky, které mohou trvat několik sekund až 1-2 minuty. Mnoho vědců tuto podmínku nepovažuje za odchylku. Jedná se o normální reakci těla na předčasné probuzení a je velmi zřídka spojena s mentálními abnormalitami.

Zajímavé je, že násilné probuzení pomocí ostrých zvuků nemůže způsobit paralýzu spánku. Tento jev je pozorován pouze v časném přirozeném přechodu z režimu spánku do bdění způsobeného fázových posunů pomalém a rychlém režimu spánku, když je pomalá fáze obrazů snů jsou doplněny o reálné a imaginární pocitů.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Symptomy starý čarodějný syndrom

Syndrom staré čarodějnice v každém jednotlivci se může projevit různými způsoby. Někdo může vnímat, co se děje klidně, aniž by vlastně pozorovalo něco mimořádného, a druhý se probudí ze studených potů.

Vědci - somnologové rozlišují dva typy karotických paralýz, v závislosti na tom,

 • hypnagogické (fáze zaspávání)
 • hypnopopická (fáze probuzení).

První, někdy nazývaná polo-bezvědomí, může vzniknout, když se člověk probudí právě v okamžiku usnutí. Obvykle prochází v jednoduché podobě, když si člověk uvědomí, co se děje kolem, ale nemůže se pohybovat ani něco říkat. Po tomto je obyčejný sen.

Hypnopická ospalá paralýza, která přichází v předvečer plného probuzení na konci fáze rychlého spánku, se liší intenzivnějšími pocity. Je více než první, který je charakterizován obavami a vizemi, stejně jako udušením a slyšitelnými halucinacemi.

Existuje oddělení stavu paralýzy spánku ve frekvenci a intenzitě. Takže existovaly koncepty izolované a opakované izolované paralýzy spánku. První se vyskytuje u zdravých lidí 1-2 krát v životě, trvá krátce a nijak se liší vysokou saturací vidění.

Druhý, opakující se, může sledovat osobu po celý svůj život. Je charakterizován bohatými barvami a událostmi, vizemi, které někdy trvají dokonce více než 2 minuty. Někdy může člověk mít pocit, že jeho mysl opouští tělo po nějakou dobu.

Navzdory všem rozmanitým obrazům a pocitům doprovázejícím ospalou paralýzu je možné rozlišit některé symptomy syndromu staré čarodějky, což umožňuje diagnostikovat tuto poruchu spánku:

 • hranice mezi snem a skutečností, když se zdá, že se člověk nachází v mysli, ale není schopen plně orientovat situaci a ovlivňovat ji,
 • nemožnost pohybovat se rukama, nohama, hlavou, pohybovat tělem nebo něco říkat (někdy je zachována mobilita prstů a rukou),
 • panický strach z toho, co se děje,
 • halucinace (nejčastěji ve vize lidé vidí tmavé anděly, příšery, mýtické bytosti, které se snaží poškodit spánek),
 • namáhavé dýchání a pocit, že někdo tvrdě tlačí na hrudník nebo mu strčí hrdlo,
 • bolest srdce, někdy říkají, že srdce "buší", skoro vyskočí,
 • někdy dochází k určité dezorientaci ve vesmíru,
 • zdá se, že člověk může pohybovat a ovlivňovat události, ale něco mu brání,
 • Pocit přítomnosti v místnosti jiných entit,
 • smysl pro oddělení těla a mysli,
 • exacerbace sluchových pocitů a reakcí na cizí zvuky, výskyt zvukových halucinací,
 • jasné a barevné realistické sny, doprovázející nehybný stav,
 • někdy se na této půdě objevuje sexuální vzrušení.

Paralýza spánku sama o sobě může být projevem určitých duševních chorob a patologií spánku (spánku, narkolepsie). Například stejné příznaky jako u syndromu staré čarodějnice (CER) jsou pozorovány při narkolepsii, což je jedna z onemocnění nervového systému. Ale první (a hlavní) příznaky této patologie - často opakující se záchvaty denní spavosti - chybí v CER.

Diagnostika starý čarodějný syndrom

Na rozdíl od narkolepsie a náměsíčnost spánkové obrny mohou doprovázet další nemoci, které vyžadují monitorování specialistu. Takový symptomem, například zvláštní klinický průběh depresivních stavů, migrény, obstrukční spánkové apnoe (apnoe) během spánku, hypertenze (vysoký krevní tlak v krevních cévách a tělních dutin), úzkostných poruch, psychiatrických patologií. V tomto okamžiku je to rozhodující faktor při diagnostice CER.

Syndrom staré čarodějky nepředstavuje nebezpečí pro lidský život a zdraví, ledaže samozřejmě trpí závažnými srdečními chorobami. Ale onemocnění, která ho doprovázejí, mohou vyžadovat vážnou léčbu. Diagnostika syndromu staré čarodějnice je přesně zaměřena na identifikaci takových patologií.

Neexistují žádné speciální metody pro detekci této poruchy spánku v medicíně. Diagnóza je založena na výsledcích diferenciální diagnózy a nejčastěji zní jako "parasomnie". Tento termín v medicíně označuje různé typy poruch spánku.

Diagnostika CER je založena na sběru anamnézy, tj. Pacientův dotaz ohledně jeho pocitů, dědičnosti, aktivity, léků atd. Někdy mohou být vyžadovány další studie spánku, aby bylo možné získat úplný obraz stávající patologie. Pro diagnózu se můžete obrátit na odborníka v oblasti spánku a psychiku člověka: somnoložka nebo psychoterapeuta. Měly by být konzultovány alespoň s cílem vyloučit možnost vážných onemocnění.

Ospalá paralýza sama o sobě nepotřebuje žádnou specifickou léčbu a nemůže způsobit závažné komplikace (s výjimkou situací se slabým srdcem). Nicméně, zanedbané, může mít nepříjemné následky ve formě chronického nedostatku spánku, úzkosti a deprese. To vše je spojeno s bezpředmětným strachem, že takové jevy jsou příčinou duševních poruch. Mnoho lidí se bojí, že při recidivě příznaků mohou zemřít ve snu nebo jednoduše upadnout do letargického spánku. Tato podezření je směšná, ale může způsobit stav úzkosti a úzkosti, což ovlivňuje kvalitu života zcela zdravého člověka.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Kdo kontaktovat?

Léčba starý čarodějný syndrom

Vzhledem k tomu, že paralýza spánku není plnohodnotným onemocněním, není to také o klasické léčbě. Stará čarodějnice syndrom je považováno za obvyklé poruchy rytmu spánku, únava způsobená overexcitement či psychiky, a proto by měly odstranit příčinu, a je „zábava“, jak je spánek paralýza bude rušit člověk mnohem méně.

A důvody jsou jasné - tento nedostatek spánku a odpočinku plus úzkost. Je s nimi, že musíme bojovat. Nejčastěji se nepotřebuje uchýlit se k léčbě, je dostatečná korekce režimu dne a změna postoje k tomu, co se děje. Pokud však tato léčba nefunguje, mohou lékaři předepisovat léky sedativním (sedativním) a snadným hypnotickým účinkem. V jednotlivých případech CER není potřeba léčby.

Jeden z nejpopulárnějších léků s rozsáhlým reklamy, která slibuje rychlý a klidný spánek je „Sondoks“. Tato léčiva je speciálně navržena tak, aby opravila spánek bez změny jejích fází. Pomáhá rychle usnout a plně odpočívat v období nejméně 7 hodin.

Lék je předepsán pro osoby se spánkovými problémy staršími než 15 let. Je kontraindikován u pacientů s glaukomem s uzavřeným úhlem, poruchami močení (bez ohledu na to, proč jsou způsobeny), individuální intolerancí k složkám léku. Adenom prostaty u mužů a laktace u žen také činí nepřijatelným použití tohoto hypnotika.

Droga nemá negativní vliv na plod a přesto je během těhotenství možné užívat přípravek "Sondox" pouze podle pokynů lékaře.

Dávkování a způsob podání. Pro korekci spánku s CER je lék užíván krátce před nočním odpočinkem po dobu 20-30 minut před spaním. Obvyklá dávka je 1 tableta, ale v některých případech může kolísat od 0,5 do 2 tablet na dávku.

Některé vedlejší účinky léku vysvětlují jeho kontraindikace. Toto je porušení vizuálního vnímání a orientace, stejně jako problémů s močením. Kromě toho může být patrná suchost sliznic ústní dutiny. Existuje také určitá pravděpodobnost závratí a zácpy.

Bezpečnostní opatření. V souvislosti s možným závrapem, aby se zabránilo pádu a zranění, po probuzení a zvedání z postele je nežádoucí aktivně se pohybovat a dělat náhlé pohyby.

Aplikace přípravku spolu s M-holinoblokatorami (např. Atropin) může způsobit zesílení určitých vedlejších účinků a zlepšit alkoholu sedativní akci „Sondoksa“ a aby bylo možné provádět práci, která vyžaduje pozornost.

Je nepřípustné užívat lék po uplynutí doby použitelnosti a v dávkách, které přesahují předpis lékaře. To může způsobit předávkování drogy s nebezpečnými důsledky.

Pokud je příčinou syndromu staré čarodějnice stres a nervové vyčerpání, lze jako účinné léčebné činidlo předepsat trankvilizéry, jako je Quattrex. Tento lék není specifický v léčbě poruch spánku, nicméně má výrazný obnovující účinek na nervový systém. Člověk se cítí docela aktivní a ostražitý, psychoemotional stres je výrazně snížil, strach a úzkost jít pryč, a spánek je normalizován odpovídajícím způsobem.

Tento lék může být předepsán pacientům starším 11 let, kteří netrpí zlyhaním ledvin a přecitlivělostí na léčivo. Nezapojujte se do ní během těhotenství a laktace, pokud neexistují dostatečné informace o účincích účinných látek na dítě.

Dávkování a způsob podání. Pro léčení spánkových patologií je lék předepisován v dávkách nepřesahujících 3 kapsle na 1 dávku za předpokladu, že je léčivo podáváno 2-3krát denně. Kapsule nelze žvýkat, musí být spolknuty celé, omývány dostatečným množstvím čisté vody. Léčba lékem může trvat od 2 do 6 týdnů.

Alergické reakce při léčbě „Kvattreks“ drogy jsou velmi vzácné, ale na začátku léku může způsobit ospalost, závratě, načež se přidá, mírné bolesti hlavy a nevolnost. Nežádoucí účinky léku jsou často omezeny na první aplikaci.

Bezpečnostní opatření. Lék může ovlivnit koncentraci pozornosti, zejména při výskytu nežádoucích účinků.

Při extrémní opatrnosti byste měli léčbu přípravku "Quattrex" léčit u pacientů s poruchami gastrointestinálního traktu v důsledku dráždivého účinku léčiva na sliznice.

"Fenobarbital" díky sedativnímu, hypnotickému, antispazmickému a antikonvulznímu účinku je také účinným lékem pro UHV. Rychle odstraňuje příznaky úzkosti a strachu a normalizuje noční spánek. Je vydáván na lékařský předpis.

Nevýhodou tohoto léku je značný počet kontraindikací, které musí být přečteny po přečtení pokynů k "fenobarbitalu" před recepcí.

Droga je určena pro dospělé. Dávka je určena lékařem na základě požadovaného výsledku. Typicky, normalizace spánku předepsané 1-2 tablety před spaním (půl hodiny před tím, než spánek), a jako sedativum „fenobarbital“ poltabletki používá 2 nebo 3 krát denně.

Bezpečnostní opatření. Aby bylo dosaženo dobrého účinku léčby, je třeba vzít v úvahu interakci s jinými léky, jelikož "fenobarbital" je schopen zvýšit účinnost některých léků a snížit ho u ostatních. Tyto informace jsou uvedeny v pokynech k léku.

Drog patří do skupiny silných a dokonce jedovatých agentů. Nedoporučuje se ho používat po dlouhou dobu a používat během kojenecké výživy a krmení.

Ovlivňuje rychlost reakce. Ukončení léčby přípravkem by mělo být postupné se sníženou dávkou, aby se zabránilo nástupu abstinenčního syndromu a návratu určitých příznaků CER.

Zajímavým z hlediska účinku je dosaženo léčivo „melaxen“, jehož aktivní látka - melatonin - je syntetický analog šišinky hormonu odpovědného za normalizací biologických rytmů, včetně „spánek-bdění“ cyklu.

Užívání drogy vám umožní zrychlit proces usínání, uspět v dostatečné míře a snížit pravděpodobnost neplánovaných probuzení. "Melaxen" není návyková a činí snadné a příjemné probuzení. Může být použita jako preventivní látka pro CER při pohybu se změnou časových pásem nebo ke snížení napětí na nervovém systému při stresu.

Kontraindikace použití drogy jsou dětský věk, těhotenství a kojení, závažné onemocnění ledvin, diabetes, epilepsie, rakovina, onemocnění krve, onemocnění způsobených poruch imunitního systému, alergických a další reakce na pozadí zvýšené citlivosti na lék.

Použití drogy může způsobit takové vedlejší účinky: bolesti hlavy a ospalost ráno, některé poruchy gastrointestinálního traktu, stejně jako menší otoky na začátku léku.

Dávkování a způsob užívání léku stanovuje lékař a nepřesahuje 2 tablety denně. Vezměte pilulku, kterou potřebujete jednou denně, někde za půl hodiny před spaním. Jako preventivní léčivo se lék užívá v předvečer letu nebo přemístění pro lenost před nástupem této události a poté po dobu 2 až 5 dní v obvyklém dávkování: 1 tableta před spaním.

Bezpečnostní opatření. Je nepřípustné užívat lék paralelně s hormonálními látkami, inhibitory MAO, GCS a cyklosporinem.

Během příjmu "Melaxen" se zvyšuje citlivost na světlo, takže není žádoucí zůstat dlouho v jasném prostředí.

Ovlivňuje rychlost reakce. Má zanedbatelnou antikoncepční vlastnost, může tedy negativně ovlivnit pravděpodobnost koncepce dítěte.

Kromě léků se sedativním a hypnotickým účinkem pro regulaci spánku předepisují lékaři vitamín-minerální komplexy, které obsahují v dostatečném množství vitamín B, hořčík, zinek, vápník, železo a měď.

Spolu s lékařskou léčbou lze v některých případech předepsat fyzioterapeutickou léčbu UHV, která umožňuje bezpečně a efektivně normalizovat duševní stav a spánek pacienta. Nejčastěji se tato léčba předepisuje v rámci pobytu ve specializovaných střediscích, kde jsou fyzické procedury kombinovány s korekcí denního režimu a biologickými rytmy.

K efektivním metodám fyzioterapie v CER patří masáž, vodní procedury, reflexoterapie, magnetoterapie, elektrosleep. Pozitivní účinek na poruchy spánku zajišťují minerální a bylinné lázně.

Alternativní léčba syndromu staré čarodějky

Paralýza spánku je varianta normy a léčba toho, co je považována za normální, je prostě bezvýznamná. Nicméně, s použitím tradičních a alternativní léčby může výrazně zlepšit kvalitu spánku a posiluje nervový systém, který bude výrazně snížit pravděpodobnost opětovného výskytu takového nepříjemného ospalém stavu, což je stará čarodějnice syndrom.

V tomto případě je alternativní medicína v této situaci nejen ne méně účinná než úspěchy farmaceutické vědy, ale také docela příjemná. A kromě toho jsou naprosto neškodné.

Vezměte si například stejný med. Mnozí lidé slyšeli o léčivých vlastnostech medu, ale ne každý ví, že tyto lahodné pilulky na spaní nejsou známy. Ale existuje mnoho nápojových receptů založených na vynikající pochoutce, kterou nám představí včely, a tyto voňavé nápoje pomohou zmírnit napětí a získat radost ze silného, klidného spánku.

A tady je věc chuti. Lžičku medu mohou být rozpuštěny ve sklenici teplé vody, mléka nebo jogurtu, pít nápoj před ulehnutím ke spánku a získat dárkový několik hodin relaxační odpočinou, není zatížena starými čarodějnice syndrom příznaků.

Někdy jako podklad pro nápoj používejte okurku, a zředí v ní už lžíci medu. Jedná se o vynikající lék na zlepšení spánku s přílivy na hlavu krve a také na zmírnění střev z produktů pro zpracování potravin.

Chcete-li zvýšit sedativní a hypnotické účinky medu, můžete použít přírodní jablečný jablečný ocet. 3 čajové lžičky octa, přidané sklenicí medu, učiní sladkou drogu účinnější a spánek bude robustnější.

Nejen med je známý svým nádherným uklidňujícím účinkem. Například řepa je nejen dobrá pro vaše střeva, ale také unikátní vitamíny pro nervový systém. Užitečná řepa, včetně mladých listů, v jakékoli formě. Můžete jíst jako samostatnou misku nebo jako součást jiných pokrmů. Řepa džus je velmi populární. Třetina sklenice řepné šťávy smíchané s jinými džusy nasytí vaše tělo vitamíny a znatelně uzdraví nervový systém. Silné nervy - klíč k dobrému spánku.

Dill je považován za voňavé koření pro pokrmy a ve skutečnosti je také vynikajícím prostředkem pro dobrý spánek. Chcete-li to udělat, musíte brousit čerstvou trávu nebo koření semena, a nalijte čajovou lžičku suroviny se sklenicí vroucí vody. Takový neobvyklý nápoj se doporučuje jíst před jídlem ½ šálku (snídaně, oběd, večeře) a 1 sklenici nápoje pít půl hodiny před spaním.

V alternativní medicíně je léčba spánkových patologií s aromatickými oleji oblíbená . Jsou přidány do koupelny, jsou rozmazané whisky a doplňují uklidňující složení bylin, které jsou naplněné polštáři, což usnadňuje rychlé zaspání a zdravý spánek.

trusted-source[16], [17]

Léčba syndromu staré čarodějnice s bylinami a homeopatickými léky

Hodnověrné výsledky při korekci poruch spánku zajišťuje léčba bylinami, které mají uklidňující účinek na nervový systém, což samozřejmě ovlivňuje i kvalitu spánku. K těmto trámům s jistotou je možné nosit šalvěj, mátou a melisu, valerián, chmel, tymián, oregano, matka, pelyněk.

Navzdory skutečnosti, že palina je poměrně jedovatá bylina a vyžaduje zvláštní péči v aplikaci, je považována za jeden z nejlepších prostředků ke zlepšení spánku. Pro tyto účely nebo infuzních bylin nebo kořeny (1-2 v. L. Vstupní suroviny až 2 šálky vroucí vody) nebo oleje ze semen hořkých bylin (1 polévková lžíce. L. 4 mletých semen umění. L. Každý rostlinný olej).

Léčivé byliny mohou být konzumovány ve formě odvarů a infuzí, stejně jako u sedativ, které lze mimochodem zakoupit v každé lékárně. Levandule, tymián, máta, chmel a další bylinky, které mají příjemnou vůni, jsou také vynikajícím doplňkem pro "spací prášky". Stačí jen zvolit vhodnou, nenápadnou vůni, která vám pomůže co nejrychleji se ponořit do sladkého objetí Morpheuse.

Léčivé byliny a sbírky jsou základem mnoha prostředků homeopatie používaných při léčbě syndromu staré čarodějnice. Nejpopulárnější z nich je homeopatický lék "Notta", který pomáhá výrazně snížit nervové napětí a normalizovat fyziologický rytmus spánku. V jeho složení můžeme vidět oves, heřmánek, transformovaný valerijský extrakt.

Tato droga je určena ke snížení psychického stresu a nervové excitability u dospělých a dětí starších tří let. Je k dispozici ve formě tablet a roztoku pro vnitřní použití.

Absence kontraindikací, s výjimkou přecitlivělosti na lék, stejně jako vedlejší účinky, činí příjem léků bezpečným a pohodlným. Lék v tabletách je určen k léčbě dospělých, kapky jsou vhodné absolutně pro všechny.

Dávka léku je standardní. U dospělých a dětí starších 12 let stačí jedna tableta (10 kapek) pro jednu dávku, u dětí od 3 do 12 let je předepsáno 5 kapek, zředěných v jedné lžíci vody najednou. Vezměte pilulky a kapky potřebné půl hodiny před jídlem nebo hodinu po něm. Homeopatické tablety by měly být umístěny pod jazyk a držet tak, dokud nejsou úplně rozpuštěny.

Droga nevylučuje možnost použití k léčbě dětí do 3 let po předběžné konzultaci s odborným lékařem.

Neméně populární lék na bázi valeriánského a balzámu Melissa "Dormiplant" díky sedativnímu účinku se úspěšně používá k prevenci příznaků syndromu staré čarodějky. Stejně jako předchozí lék, rychle ulehčuje nervové napětí a urychluje usínání.

Látka může být použita při léčbě poruch spánku u lidí starších 6 let. Léčba léku na jaterní selhání nebo vysokou pravděpodobnost reakce na intoleranci proti složkám léku není vítaná. Pokud těhotenství a laktace vyžadují lékařskou pomoc.

Dávkování a způsob podání. Jako sedativa se lék užívá dvakrát denně pro 2 tablety, v případě poruch spánku stačí jedna dávka standardní dávky (2 tablety) po dobu půl hodiny před spaním.

Bezpečnostní opatření. Neberte více než dva měsíce a předtím, než provedete akce, které vyžadují zvýšenou pozornost.

V populární phytopreparation "Persen", valerián a melissa jsou také doplněny mátou , která poskytuje drogu jak sedativním, tak spasmolytickým účinkem. Lék účinně bojuje s podrážděností, úzkostí a souvisejícími problémy při usnutí.

Používá se při léčbě lidí nad 12 let, kteří netrpí intolerancí na laktózu a fruktózu, nízkým krevním tlakem a onemocněním žlučovodů. Nežádoucí příjem tohoto přípravku během těhotenství a kojení a samozřejmě s nesnášenlivostí součástí léku.

Nežádoucí účinky léku jsou obvykle spojeny s alergickou predispozicí.

Způsob aplikace a dávkování přípravku "Persen" je shodný s předchozím přípravkem. Maximální denní dávka je 12 tablet.

Kombinovaný fitodrug „Sedavit“, kromě výtažků z kozlíku lékařského, hlohu, chmele, máty a třezalky tečkované obsahuje vitamíny B6 a PP, aby pomohla zlepšit kvalitu spánku, snižuje úzkost, zlepšuje paměť a pozornost.

Lék je ve formě tablet nebo kapiček pro vnitřní použití. Nejsou určeny k léčbě osob mladších 12 let, pacientů s IHD, astmatu, myasthenia gravis, onemocnění jater a ulcerativních gastrointestinálních lézí. Depresivní stavy jsou také kontraindikací pro použití přípravku Sedavit.

Nežádoucí účinky léku jsou vzácné a mohou se projevovat jako svalová slabost, nevolnost, bolest břicha, změny ve stolici, závratě, ospalost a alergické reakce. Tyto příznaky obvykle vyžadují stažení léku.

Dávkování a trvání léčby stanoví ošetřující lékař.

Bezpečnostní opatření. Během těhotenství a laktace lze lék užívat pouze podle pokynů lékaře.

Je zakázáno užívat drogu současně s léky obsahujícími levodopu.

Stojí za zmínku o Ayurvédském bylinném prostředku "Stress Veda", jehož součástí je stejný valerián. Tato léčiva kromě sedativního a hypnotického účinku nutného k potlačení syndromu staré čarodějnice má také řadu užitečných vlastností, které pomáhají posilovat a omlazovat tělo.

Lék nemá specifické kontraindikace a vedlejší účinky.

Příjem tohoto fytosu je zobrazen do 1 měsíce. Takové kurzy je možné opakovat 2-3 krát po celý rok. Doporučená dávka: 1 tableta (kapsle) 2 nebo 3 krát denně. Tablety je třeba užívat před jídlem (15 minut před jídlem), přičemž je dostatek čisté vody.

Chcete-li normalizovat spánkové cykly a zlepšit spánek, užívejte jednu nebo dvě tablety hodinu před spaním.

Pokud z nějakého důvodu, všechny tyto léky jsou k dispozici, pak se pomoc bude vždycky znají děti i dospělé „kočičí“ drog - kozlík lékařský jako pilulky nebo tekutý extrakt, který lze nalézt prakticky v každé domácnosti lékárničku nebo zakoupené v každé lékárně. Tento levný lék a nervy se uklidní a sladký sen nebude horší než nákladný.

Prevence

Nejčastěji se terapie omezuje na rady, jak udělat správný režim dne s dostatkem času na odpočinek. Stává se však, že pouze složitá opatření, včetně léčby, fyzioterapie, alternativních způsobů léčby, přinášejí pozitivní výsledky. Někdy mohou být při stresových situacích nebo zvýšené úzkosti nutná psychoterapie. Operační léčba paralýzy spánku, pokud není doprovázena závažnějšími patology, není praktikována, protože pro to neexistuje žádný důkaz.

Stále existují některá opatření založená na zkušenostech obyčejných lidí, které pomohou zabránit opakování příznaků syndromu staré čarodějky. Lékaři také souhlasí s účinností těchto rad a považují je mimo jiné za vynikající preventivní opatření k zabránění vzniku paralýzy spánku. Takže:

 1. Proveďte režim dne, ve kterém bude čas pro posezení konstantní ve všední dny a víkendy. Naučte se, jak vstávat z budíku.
 2. Vezměte si pravidlo v dopoledních hodinách, aby se jogy, a večer procházka na čerstvém vzduchu. Naučte se poslouchat přírodu během nich.
 3. Vezměte hobby, která perfektně uklidňuje nervový systém opakovanými pohyby a masáží prstů.
 4. Před spaním se okoupejte, voda, ve které by měla být mírně chladná, ale v žádném případě horká. Přidejte do vody odvar z léčivých bylin nebo kapku svého oblíbeného silice s mírným a příjemným zápachem.
 5. Co jiného může ovlivnit vnitřní stav člověka způsobem, jakým hudba dělá? Může být jak energický, tak stimulující k činnosti a jemný, relaxační, schopný uklidnit zuřivé nervy. Příznivě na nervový systém působí zvuky přírody, nahrané na elektronických médiích, stejně jako klasická hudba.
 6. Ložní prádlo není místem pro myšlení a budování plánů. Než usnete, pokuste se přemýšlet o něčem abstraktním a nehodláte zítra plánovat nebo znovu žít.
 7. Pokuste se změnit obvyklou polohu těla "ležet na zádech" na jinou, ve které je pravděpodobnost paroxysmální paralýzy mnohem menší.
 8. Snažte se jíst před spaním. Pokud máte určité problémy se žaludkem, omezte se na lehké jídlo. A pamatujte si, že večeře není čas na těžké, tučné pokrmy.
 9. Neváhejte vzít do postele měkké hračky, nosit načechrané barvy pyžama, používat "frivolní" ložní prádlo. To je vaše postel a měli byste se cítit pohodlně a útulně.

Jak můžete vidět, všechno je velmi jednoduché a pokud vám tyto tipy nepomohou zastavit syndrom staré čarodějnice, jistě vyděsí "zlou starou ženu" a navštíví vás mnohem méně často.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Předpověď

Syndrom staré čarodějnice není v zásadě nebezpečný pro zdraví. Jeho léčba se provádí s častými recidivujícími příznaky a je zaměřena na snížení počtu opakování takového nepříjemného, děsivého stavu. Prognóza léčby této patologie spánku je vždy pozitivní.

trusted-source[23]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.