^

Zdraví

Tablety z tuberkulózy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tuberkulóza je závažné infekční onemocnění, které vzniká po infekci zvláštním druhem bakterií - mykobakterií. Dosud nejúčinnějšími léky jsou pilulky z tuberkulózy.

Indikace Tablety z tuberkulózy

Tablety z tuberkulózy se používají v případě výskytu následujících hlavních příznaků této choroby:

 1. Neustále zvýšená tělesná teplota, nejčastěji subfebrilní.
 2. Velmi silný kašel, někdy může pacient vykašlat krev.
 3. Pacient silně a rychle ztrácí váhu.
 4. Časté bolesti hlavy.
 5. Dýchavičnost při chůzi a silné noční pocení.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Formulář vydání

Tuberkulóza obvykle postihuje muže po 40 letech. Existuje několik typů této nemoci. Nejčastější je plicní tuberkulóza, ale také tuberkulóza kloubů a kostí, tuberkulóza genitourinálního systému. Navzdory závažnosti může být tato nemoc vyléčena pomocí moderních léků, zejména různých tablet, které se prodávají v lékárnách. Co se liší?

Různé typy tablet byly navrženy Mezinárodní unií proti tuberkulóze. Mohou být rozděleny do tří samostatných kategorií:

 1. Tablety s flomiricin sulfátem.
 2. Tablety na bázi streptomycin sulfátu.
 3. Přípravky s cykloserinem.

Používá se také další klasifikace. Sdílí všechny pilulky z tuberkulózy do dvou velkých skupin:

 1. První řádek: Streptomycin, Isoniazid a další.
 2. Druhý řádek: Ethionamid, Cycloserin, Kanamycin.

Jak vidíte, používají se různé antibiotika a syntetická činidla hlavně proti tuberkulóze.

Podívejme se na nejoblíbenější tablety z tuberkulózy.

Isoniazid

Baktericidní léčivo, které se používá k léčbě pacientů s tuberkulózou. Ukazuje silnou aktivitu vůči intracelulárním a extracelulárním bakteriím Mycobacterium tuberculosis. Používá se také jako profylaxe onemocnění u lidí a členů rodiny, kteří jsou v konstantním kontaktu s infikovanými pacienty.

Dávka je stanovena ošetřujícím lékařem-phthisitrom. Závisí to na závažnosti onemocnění a jeho tvaru. Obvykle jsou tablety přípravku Isoniazid podávány jednou denně (300 mg). Léčba může trvat několik měsíců na základě závažnosti formy. V žádném případě nesmí překročit maximální denní dávku - 300 mg.

Isoniazid není povolen u pacientů trpících epilepsií, poliomyelitidou, aterosklerózou a trpí konvulzivními záchvaty. Pacienti, kteří užívají tento lék, by měli být připraveni na vedlejší účinky: bolesti hlavy, gynekomastie, alergie, nevolnost a dokonce i zvracení.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Rifampicin

Populární antibiotikum, které se často používá k léčbě pacientů s tuberkulózou. Má dobrý baktericidní účinek, potlačuje syntézu Mycobacterium tuberculosis RNA. Může být další činnost Clostridium spp., Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Bacillus anthracis, Legionella pneumophila, Rickettsia prowazekii, Neisseria meningitidis, Chlamydia trachomatis.

Napijte tablety pouze na prázdný žaludek s velkým množstvím vody. Dávkování je standardní pro děti a dospělé - jednou denně 10 mg na kilogram hmotnosti.

Pacienti, kteří trpí žloutenkou, pyelonefritidou, hepatitidou, ledvinovými onemocněními, jsou kontraindikovány. Také tablety by neměly být užívány, pokud má pacient alergii na rifampicin. Léky pro těhotné ženy mohou být předepsány pouze tehdy, když nemoci mohou mít negativní důsledky pro jejich zdraví a život. V některých případech po podání tablet mohou objevit nepříjemné příznaky: Quinckeho edém, průjem, zvracení, hepatitida, eozinofilie, bolesti hlavy, porucha v menstruačním cyklu.

Rifabutin

Populární antibiotikum patřící do skupiny rifamycinů. Používá se k léčbě plicní tuberkulózy, neboť vykazuje aktivitu proti M. Avium intracellulare komplexu a M. Tuberculosis. Účinnou látkou, která je součástí léku, je rifabutin.

Tablety Rifabutinu můžete užívat bez ohledu na příjem jídla jednou denně. Tuto lék můžete použít jako profylaktickou látku. V takovém případě by měl pacient podat pilulku jednou v dávce 300 mg. Pokud nebyla diagnostikována tuberkulóza poprvé, léčba Rifabutinem trvala nejméně šest měsíců.

Pokud je u pacienta diagnostikována také jaterní nebo renální selhání nebo intolerance na rifabutin, nelze tyto tablety užívat. Těhotné ženy a kojící matky nesmějí užívat drogu. Někdy pacienti zaznamenali, že užívání přípravku Rifabutin vede k zvracení, nevolnosti, průjem, bolesti hlavy, bronchospazmus, anémie, artralgie.

Streptomycin

Populární antibiotikum, která je obsažena v přípravcích s aminoglykosidy. Vykazující aktivitu na takových bakterií: Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, Salmonella spp, Escherichia coli, Yersinia spp, Shigella spp, Klebsiella spp, Haemophilus influenzae, Francisella tularensis, Corynebacterium diphtheriae, Staphylococcus spp, Enterobacter spp, Streptococcus spp ...... ..

Ošetřující lékař individuálně stanovuje vhodné dávkování a trvání terapie pro každého pacienta. Ale nemůžete užívat více než maximální denní dávku: 4 g drogy.

Pacienti s myasthenií gravis, obstrukční endarteritidou, kardiovaskulární nebo renální insuficiencí, poruchami mozku nemají možnost užívat lék. Nepoužívejte přípravek také těhotným ženám a pacientům během laktace.

Streptomycin může vést k rozvoji některých nepříjemných příznaků: průjem, albuminorhie, ztráta sluchu, nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, alergie.

Kanamycin

Populární antibiotikum, které je na seznamu aminoglykosidů. Liší se dostatečně vysokou účinnost proti řadě bakterií: Staphylococcus spp, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Salmonella spp, Shigella spp, Enterobacter spp, Próteus spp, Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae ......

Pro léčbu dospělých pacientů trpících tuberkulózou se Kanamycin používá podle následující schématu: šest dní až 1 g jednou za 24 hodin. Pro léčbu dětí: 15 mg jednou za 24 hodin. Sedmý den se rozloučí. Lékař určí délku léčby v závislosti na závažnosti onemocnění.

Pacienti se sluchovým postižením, jaterní funkcí, gastrointestinální poruchy nemohou užívat kanamycin. Lék také nemůže užívat těhotné ženy. Zakázaná prostředek pro příjem současně s antibiotiky, které jsou odlišné nefrotoxické a ototoxické účinky. Někdy antibiotikum kanamycin může být doprovázen nepříjemnými symptomy: bolesti hlavy, únava a ospalost, granulocytopenie, anémie, konstantní zvonění v uších, ztráta sluchu, časté močení, cylindruria alergie.

Metazia

Metasid je odvozen od hydrazidu kyseliny isonikotinové. Poškozuje membránu bakterie Mycobacterium tuberculosis, která vede k jejich smrti.

Za den mohou být užívány metazid dospělých nejvýše 2 g, děti - 1 g. Tuto dávku je nutné rozdělit do několika dávek (dvou nebo tří). Léčba se používá k léčbě jakékoli formy tuberkulózy.

Pacienti s angínou pectoris, nemoci centrálního nervového systému, srdeční vady a selhání ledvin Metazid je zcela zakázán. Totéž platí pro těhotné ženy. Během terapie je nutno čas od času zkoumat fundus.

Při použití prostředků z metazid tuberkulózy u některých pacientů se mohou vyskytnout nežádoucí účinky: periferní neuritidy, závratě, doprovázené silnými bolestmi hlavy, křeče, nespavost, euforie, ztráta paměti, nevolnost, zvracení, průjem, bolest v srdci (pouze s dlouhým recepci) .

Viomycin

Tablety z tuberkulózy, které jsou založeny na léčivé látce (antibiotikum) viomycin. Má bakteriostatický specifický účinek proti mnoha bakteriím: Streptomyces floridae, Mycobacterium tuberculosis. Jedná se o lék proti tuberkulóze druhého řádu.

Ošetřující lékař předepisuje dávkování a trvání léčby individuálně pro každého pacienta. Závisí na závažnosti onemocnění a jeho tvaru.

Pacienti se sníženou funkcí ledvin, stejně jako nesnášenlivost antibiotika, nemohou užívat tento lék. Děti používejte s velkou opatrností, protože tablety mohou ovlivnit vývoj sluchu. Nepodávat současně s jinými tuberkulózními tabletami (monomycin, neomycin nebo kanamycin). Velmi často během příjmu viomycinu je možná porucha sluchu, bolesti hlavy, proteinurie a alergie.

Cycloserin

Anti-tuberkulóza, která zahrnuje antibiotický cykloserin. Má široké spektrum činností. Může působit baktericidně nebo bakteriostaticky s ohledem na následující bakterie: Mycobacterium tuberculosis, Rickettsia spp.

Pití tabáku z tuberkulózy Cycloserin je nutný před jídlem. Léčte léky po jídle lépe. Prvních 12 hodin pít 0,25 g. Dávka se pak může zvýšit o 250 mg každých osm hodin. Neužívejte více než maximální denní dávku (1 g).

Pacienti s přecitlivělostí, epilepsií, onemocnění centrálního nervového systému, duševními poruchami, selháním ledvin a srdce, alkoholismem, je zakázán. Buďte opatrní při léčbě dětí.

Cykloserin pilulky mohou vést k manifestaci z následujících nežádoucích účinků: poruchy trávení, zvracení, průjem, nespavost, bolesti hlavy, psychóza, emoční deprese, ztráta paměti, třes, těžké kašel, horečka.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Ethambutol

Tablety z tuberkulózy, které zahrnují ethambutol hydrochlorid. Odlišují se v bakteriostatickém působení ve vztahu k atypickým a typickým mykobakteriím.

Léčba se provádí postupně. Za prvé, 15 mg na kilogram tělesné hmotnosti pacienta je předepsáno jednou denně. Dávka se postupně zvyšuje na 30 mg na kilogram hmotnosti. Kurz terapie je devět měsíců. Pokud je pacientovi diagnostikována selhání ledvin, dávka je předepsána na základě clearance kreatininu.

Pacienti s kataraktem, různými zánětlivými procesy v očích, dnou, diabetickou retinopatií, renální insuficiencí nemohou užívat Etambutol, protože droga může způsobit silné vedlejší účinky. Droga je také zakázána těhotným ženám a malým dětem.

Velmi často se při podávání těchto tablet může objevit retrobulbární zánět zrakového nervu, což vede ke zhoršení zrakové ostrosti. Pacienti také zaznamenávají bolesti hlavy, nevolnost, nepříjemnou chuť v ústech, halucinace, poruchy spánku, křeče.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Protionamid

Prothionamid, který se používá k léčbě tuberkulózy, je na seznamu druhých léků. Mechanismem účinku je blokování syntézy kyseliny mykolové, která je považována za hlavní konstrukční prvek v stěně bakteriální membrány. Může být použita s jinými léky proti tuberkulóze, aby se snížila možnost vzniku rezistence.

Tablety po pití by měly být přísně po jídle. Dospělí užívají dávku 0,25 g třikrát denně, pokud pacient dobře léčí lék, může být dávka zvýšena na 0,50 g.

Pacienti, kteří měli také jaterní cirhózu, akutní gastritidu, akutní hepatitidu, kolitidu, nemohou užívat protionamid. Také droga není povolena pro osoby, které zneužívají alkohol a těhotné ženy.

V průběhu terapie pacienti protionamid může vykazovat tyto nežádoucí účinky: zvracení, ztráta chuti k jídlu, slinění, pellagropodobnaya reakce, hypoglykémie, gynekomastie, hypotyreózy, bolesti hlavy, mentálních poruch.

Pyrazinamid

Antituberkulózní léčivo syntetického původu, které patří do druhé řady léků na tuberkulózu. Používá se k léčbě tuberkulózy jakékoli formy současně s jinými léky v této skupině. Má baktericidní nebo bakteriostatický účinek na bakterie v závislosti na jejich citlivosti.

Dávkování je určeno individuálně ošetřujícím lékařem. Maximální denní dávka tablet Pyrazinamid je 2 g léku, jestliže se užívá jednou denně a 3 g léku, jestliže se užívá dvakrát týdně.

Pacienti s intolerancí na pyrazinamid nebo těžkou jaterní nedostatečností by neměli užívat tablety. V některých případech může mít pyrazinamid vést k nevolnosti, zvracení, abnormalitám v játrech, artralgii, alergii, dnu.

Fivivazid

Tablety z tuberkulózy na bázi derivátu hydrazid kyseliny izonikotinové. Odlišují se ve své selektivní aktivitě ve vztahu k bakteriím Mycobacterium tuberculosis.

Tablety by měly být podávány dvakrát až třikrát denně v dávce 500 mg současně (dospělí) nebo ve výpočtu dávky 30 mg na kilogram (děti). Nezvyšujte maximální denní dávku - 3 g.

Pacienti s angínou pectoris, onemocnění centrálního nervového systému, srdeční vady, onemocnění ledvin užívají pilulky Ftivazid kontraindikován. V některých případech se u pacientů při příjmu ftivazid rozvíjet následující příznaky: gynekomastie, menoragie, bolesti v srdci, alergií, zvracení, psychózy, ztráta paměti, bolesti hlavy.

Thioacetazon

Syntetické antibakteriální činidlo proti tuberkulóze. Tablety Thioacetazon lze užívat až po jídle. Dávkování obvykle předepisuje ošetřující lékař, nejčastěji je však následující: 0,1 nebo 0,15 g denně. Dávka může být rozdělena do několika dávek. Ujistěte se, že výrobek pije dostatečným množstvím vody.

Léčbu nelze použít k léčbě tuberkulózní meningitidy. Během léčby by měl být pacient pečlivě sledován. Ujistěte se, že monitorujete ledviny a játra. Pokud má pacient agranulocytózu, je nutné tuto schůzku zrušit.

Pacienti se selháním ledvin a jater, nesnášenlivostí s thioacetazonem nebo nemoci hematopoézy mají zakázáno užívat tyto pilulky. V některých případech byly zjištěny následující nežádoucí účinky: průjem, zvracení, bolesti břicha, hepatitidy, agranulocytóza, anémie, leukopenie, dermatitida, cylindruria bolesti hlavy.

Tablety PASC

Léčivo proti tuberkulóze s aktivní účinnou látkou ve formě kyseliny aminosalicylové.

Tablety PASK by měly být po jídle půl hodiny. Pít velkou vodu. Dospělí jsou předepisováni 12 g denně, které jsou rozděleny do tří nebo čtyř dávek. Pokud je pacient příliš vyčerpaný, dávka je snížena na 6 g. Pro léčbu dětí se používá 0,2 až 0,4 kg tělesné hmotnosti třikrát až čtyřikrát denně. Dávkování však nesmí překročit 10 g denně.

Pacienti s přecitlivělostí na salicyláty, jater a onemocnění ledvin, gastrointestinální vřed, myxedém, epilepsie brát léky zakázané. U některých pacientů, pilulky PAS způsobil nežádoucí účinky: zácpa nebo průjem, zvracení, křeče v břiše, žloutenka, hepatitida (někdy fatální), kopřivka, hypoglykémie, vaskulitida, hypotyreóza, proteinurie, dermatitida, anémie.

Kapreomycin

Antibiotikum pro léčbu tuberkulózy, derivátu kyseliny aminosalicylové. Je účinný pouze proti bakteriím Mycobacterium tuberculosis.

Capreomycin je typicky předepsán v kombinaci s dalšími léky proti tuberkulóze. Dávkování je vždy individuální, protože závisí na formě tuberkulózy a závažnosti onemocnění. Terapie může trvat od šesti měsíců do roku.

Nedoporučuje se používat přípravek Capreomycin k léčbě pacientů, kteří nedosáhli věku 18 let, protože jeho účinnost nebyla v tomto případě stanovena. Pacienti s jaterní a ledvinnou nedostatečností by měli užívat tablety velmi opatrně. Je zakázáno těhotným ženám.

Možné předávkování Kapreomycin, který způsobuje nefrotoxický účinek. Léčivo často způsobuje neurotoxicitu, leukopenie, cylindruria, hypokalémii, leukocytóza, trombocytopenie, hypomagnezémii, částečný hluchota, aseptické abscesy, krvácení a alergický.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Farmakodynamika

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku tablet z tuberkulózy na příkladu populární drogy "Isoniazid".

Tento léčivý přípravek je obsažen v tabletách tzv. První linky. Odlišuje se od baktericidního účinku proti mikroorganismům, které způsobují tuberkulózu Mycobacterium tuberculosis. Má inhibiční účinek na DNA-dependentní RNA polymerázu a také vede k inhibici syntézy kyseliny mykolové, která je hlavní strukturní složkou membrány bakterií, které způsobují tuberkulózu.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Farmakokinetika

Absorpce z trávicího traktu nastává velmi rychle po užití tablety přípravku Isoniazid. Pokud užíváte lék po jídle, sníží se jeho biologická dostupnost. Rychle se rozkládá na všechny kapaliny a tkáně. Prakticky se neváže na plazmatické proteiny. Vylučuje se výkaly a močí (75-95%).

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Používejte Tablety z tuberkulózy během těhotenství

Některé anti-TB tablety, jako isoniazid, mohou být předepsány pro léčbu těhotných žen a kojících matek. Ale to by mělo být provedeno s velkou opatrností. Většina těchto léků je během těhotenství zakázána, protože mohou poškodit zdraví žen a plodu.

Kontraindikace

 1. Nesnášenlivost součástí.
 2. Přecitlivělost.
 3. Renální a jaterní nedostatečnost.
 4. Epilepsie.
 5. Angina pectoris.
 6. Nemoci srdce.
 7. Sluchové postižení.

Před použitím jakékoli léky se poraďte s lékařem a pečlivě si přečtěte pokyny.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Vedlejší efekty Tablety z tuberkulózy

 1. Nevolnost, která je doprovázena zvracením.
 2. Zácpa nebo průjem.
 3. Bolesti hlavy, které jsou doprovázeny závratě.
 4. Agranulocytóza.
 5. Gynekomastie.
 6. Poruchy psychiky.
 7. Euforie.
 8. Nespavost.
 9. Alergické vyrážky.

Pokud pacient vykazuje alespoň jeden vedlejší účinek, musíte se podívat na lékaře. Může snížit dávku stávající dávky nebo předepisovat jiný lék.

trusted-source[60], [61], [62]

Podmínky skladování

Je velmi důležité, aby tablety z tuberkulózy byly mimo dosah malých dětí. Musí být suchý a chráněn před přímým slunečním světlem. Teplota vzduchu by neměla překročit +25 stupňů.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Skladovatelnost

Obvykle mohou být tyto léky skladovány po dobu až pěti let v uzavřeném balení.

trusted-source[70], [71]

Profylaktická pilulka proti tuberkulóze

Tablety jsou často předepsány pro prevenci tuberkulózy. Některé z nich se také používají k léčbě této choroby: pyrazinamid, izoniazid a další. Lékaři často předepisují průběh vitamínů a minerálů, zejména vitamín B6. Předepisovat jakékoli léky na prevenci tuberkulózy u dětí může pouze ftiziopatie.

Chemoprofylaxe s jedním z anti-TB léčiv se provádí pouze v ambulantním prostředí a pouze u dětí, které spadají do následujících rizikových skupin: 4, 5-A, 5-B. Preventivní léčba se obvykle provádí s použitím dvou léčiv současně. Zpravidla se zabrání prevenci tvorby tabáku z tuberkulózy po dobu tří měsíců.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tablety z tuberkulózy" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.