^

Zdraví

Terapeutická masáž

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Masáž - jedna z nejstarších metod fyzického působení na tělo.

Lokální reakce, které se vyskytují pod vlivem přímého mechanického působení na tkáň, odrážejí do určité míry reflexní generalizovanou reakci organismu. Určitá hodnota má vzhled humorální média biologicky aktivní látky (histamin, acetylcholin a kol.), Které hrají aktivní roli při stimulaci adaptivní-trofický funkce autonomního nervového systému. Masáž zlepšuje trofické procesy v kůži, podporuje resorpci infiltrací, aktivuje metabolismus, zvyšuje výměnu plynů v orgánech a tkáních. Pod vlivem masáže se zlepšuje průtok krve a oběh lymfy, normalizuje se tón krve a lymfatických cév. Pozorují zvýšení tónu a elasticity svalů, zlepšení jejich kontraktilní funkce, což zvyšuje svalovou účinnost.

trusted-source[1]

Aplikovaná ruční a hardwarová terapeutická masáž

Existují dva typy manuální masáže - klasický a segmentový reflex. Stejným onemocněním (v závislosti na klinických vlastnostech, fázi toku a dalších faktorech) je v některých případech klasická masáž účinná, v jiných - segmentální.

Klasická lékařská masáž se obvykle používá v denní praxi. Hlavní techniky klasické masáže - hladení, tření, hnětení a vibrace.

Povrchové hladení má uklidňující účinek na nervový systém, což způsobuje svalovou relaxaci. Hluboké hladení přispívá k evakuaci metabolických produktů z tkání, k eliminaci stojatých jevů. Tření posiluje procesy excitace v nervovém systému, zvyšuje kontraktilitu a elasticitu svalů. Hnětení je obzvláště výhodné pro unavené svaly tím, že je uvolní z akumulovaných metabolitů. Vibrace mají hluboký a různorodý vliv na nervový systém, v některých případech obnoví uhasené hluboké reflexy. V závislosti na frekvenci, amplitudě a intenzitě vibrací získáte opačné výsledky (zvýšené excitace nebo inhibice, vazodilatace nebo vazokonstrikce). Neustálé vibrace vedou k anestezii.

trusted-source[2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.