^

Zdraví

Thoracic Surgeon

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V moderní klinické chirurgii existuje mnoho specializací. Jednou z nich je hrudní chirurgie, která se zabývá patologií orgánů umístěných v hrudní oblasti, tedy v oblasti hrudníku. Před několika desetiletími byla operace srdce, cévní chirurgie a mammologie oddělena od hrudní chirurgie. Takže dnešní hrudní chirurg se soustřeďuje pouze na orgány hrudní dutiny a omezuje se prsní kost a páteř mediastinu.

Kdo je hrudní chirurg?

Hrudní chirurgie je hlavní specialista chirurgická léčba onemocnění lidského respiračního (průdušek, průdušnice, pleurální, plíce, bránice), patologických stavů a onemocnění jícnu, stejně jako chirurgické péče v různých zranění hrudníku a subjekty, které jsou v něm uspořádány.

Thoracic Surgeon

Stejně jako chirurg nějaké jiné specializace, hrudní chirurg nemůže stát za operačním stolem bez základních lékařských znalostí a kvalifikovaných odborných dovedností.

Kdo je hrudní chirurg? Jedná se o lékaře, který vlastní všechny moderní metody diagnostiky onemocnění hrudníku a objektivně posuzuje stupeň poškození jednoho nebo jiného orgánu a stav pacienta. Je to hrudní chirurg, který rozhoduje o nejúčinnějším a nejbezpečnějším chirurgickém zákroku.

Kdy mám jít na hrudní chirurga?

Věnujte pozornost hlavním známkám jakýchkoli abnormalit v hrudníku, což jsou přesně případy, kdy byste měli kontaktovat hrudní chirurga. Mezi tyto příznaky patří především bolesti lokalizované v oblasti hrudníku a jícnu; sliny s příměsí krve; potíže s polykáním, porušení průchodu jídlem přes jícnu atd.

Nicméně je třeba mít na paměti, že hrudní chirurg nepřijímá pacienty na klinice, protože chirurgická léčba hrudní dutiny se provádí v nemocnici. Odvolání na tohoto specialistu proto pacient obdrží od lékaře, kterému podal svá stížnost.

V naléhavých a akutních případech pacientů (nebo traumatizovaných) v oddělení hrudní chirurgie přináší "ambulance" ...

Proto zůstává otázka - která testy předchází při hrudníku - otevřená. Ačkoli v přítomnosti doporučení pro vyšetření nebo léčbu v nemocnici má pacient anamnézu a poslední výsledky obecných klinických studií - krev, moč, rentgen, atd.

Jaké metody diagnostiky používá hrudní chirurg?

Pro účely chirurgické léčby onemocnění hrudníku a mediastinálních orgánů je nutné stanovit nebo potvrdit diagnózu. Kromě vyšetření, shromažďování anamnézy a údajů zaznamenaných v anamnéze je třeba naplánovat klinické vyšetření pacienta.

Jaké metody diagnostiky používá hrudní chirurg? Za prvé pacient dává všechny potřebné testy (obecná analýza krve, moči, výkalů, sputa) - pro klinické a laboratorní studie.

Také pro účely stanovení diagnózy platí:

 • radiografie,
 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk),
 • spirální počítačová tomografie (CTD),
 • pozitronová emisní tomografie (PET),
 • intervenční sonografie,
 • angiografie,
 • autofluorescenční a fluorescenční bronchoskopie,
 • torakoskopie,
 • artroskopie,
 • plevralьnaя vpichu,
 • biopsie.

Co dělá hrudní chirurg?

Mnoho stávajících onemocnění hrudní dutiny může být léčeno konzervativně, to znamená léky. Existují však nemoci, ve kterých jsou drogy bezmocné. A pak se uchýlí k operaci, tedy k chirurgické léčbě. A to dělají hrudní chirurgové.

Co ještě dělá hrudní chirurg? Chcete-li získat úplné informace pro přesnou diagnózu, důkladně prověřte pacienty, připravte plán pro vyšetření každého pacienta, předepište všechny potřebné postupy a lékařské ošetření. Definuje taktiku chirurgické léčby, předoperačně připravuje pacienty a provádí potřebné operace. Pro chirurgické léčby se uchýlil k pouze tehdy, pokud neexistuje žádná skutečná příležitost vypořádat se s patologií konzervativních metod, stejně jako rozvoji komplikací vedoucí k život ohrožující následky, jako průlomové abscesu do pohrudniční dutiny, plicní krvácení nebo vzniku píštěle.

Dnes v hrudní chirurgii přicházejí moderní endoskopické a laparoskopické minimálně invazivní metody chirurgické léčby, mikrochirurgické a laserové technologie na pomoc tradičního skalpelu. Umožňují nejen omezit velikost operačního pole, ale také velmi usnadňují přístup k orgánům hrudní dutiny, které se nacházejí za žebry. Tím se snižuje doba zotavení pacientů po nejtěžších chirurgických zákrocích.

Dále hrudní chirurg předepisuje léky v pooperačním období a sleduje stav pacienta, aby se zabránilo komplikacím.

Jaké onemocnění ošetřuje hrudní chirurg?

Podle sebe hrudních chirurgů, často musí vypořádat s onemocněním plic a průdušek - pyoinflammatory (abscesy různých etiologií, bronchiektázie, emfyzém), nádory plic, cystické útvary, jakož i tuberkulózy, což představuje ne méně než 80% všech případů.

Pro jícnových patologií, u nichž chirurgická léčba zahrnuje: divertiklů (vyboulení stěny) jícnu nebo flegmoznoe hnisavý zánět jícnu stěn (ezofagitida); nezhoubné i zhoubné nádory hrudní části jícnu, polykání poruchy (achalázie), jícnu, průdušnice píštěle, popáleniny a jizvy kontrakce zažívacího traktu.

Také v seznamu toho, jaké choroby ošetřuje hrudní chirurg, patří:

 • patologie pohrudnice a perikardu (tkáň výstelky srdce, aorty a plicní kmen) - akutní a chronické empyém (nahromadění hnisu) pleurální dutiny, cysty a nádory pohrudnice a perikardu, perikarditidy a diverticula perikardu.
 • mediastinální onemocnění - a mediastinální novotvar průdušnice, akumulace lymfatických v pleurální dutině (chylotorax), akutního a chronického zánětu vláken mediastinum (mediastinitida), perzistentní luminální zúžení (stenóza) průdušnice a průdušek;
 • nemoci bránice a hrudní stěny - kýla, cysty, nádory a léze; chondritida a perichondritida; purulentní zánět kostní tkáně (osteomyelitida) žeber, lopatky a hrudní kosti.
 • patologii thymu a štítné žlázy.

V péči o hrudní chirurg - odstranění cizích předmětů z jícnu, stejně jako různé poranění hrudní dutiny.

Tipy hrudního lékaře

Nejčastěji cizí tělesa zmizí do dýchacích cest (hrtan, průdušnice, průdušek) dětí ve věku do čtyř let, ale vždy něco brát do úst, a často drobné předměty nebo částice potraviny se může stát příčinou ucpání (obstrukce) z horních cest dýchacích. To je velmi nebezpečné a může vést k asfyxii - rostoucímu udušení, které za pár minut vede k smrti. Podle lékařských statistik letalita v takových případech dosahuje 2-3%.

Mimochodem, u dospělých se to také stane, protože se můžete jen dusit při jídle. Okamžitě začíná reflexní kašel (dosažení zvracení) a udušení, při kterém se obličej zčervená a zakryje studeným potem. Nejnebezpečnější lokalizací cizího těla je hrtan a průdušnice.

Vzpomeňte si na doporučení lékaře hrudního chirurga pro první pomoc při vniknutí cizího těla:

 1. Nemůžete strávit drahocenný čas zkoumáním úst nebo pokusem - ve většině případů neúspěšně - odstranit zaseknutý předmět pomocí pinzety nebo prstů.
 2. Otočte oběť k žaludku a ohněte se přes opěradlo židle nebo židle s hlavou dolů, dítětem - přes stehno. A pak několikrát zasažte zadní část lopatky s otevřenou dlaňou (ne s pěstí!).
 3. V případě, že uvíznutý předmět nebo kus jídla nevytéká, je třeba postavit se za oběti, obejmout ho oběma rukama, aby se složit do rukou zámku byly pod xiphoid procesu oběti (xiphoid procesu - je nižší, volný konec hrudní kosti - ploché kosti středu přední stěny hrudníku ). V této poloze, budete potřebovat ostrý pohyb nadměrné síly na membránu (do svalu na spodním okraji žeber), a zároveň zasáhnout oběť na prsou.
 4. Pokud jde o dítě, tento způsob uvolnění průdušnice z cizího těla by měl být aplikován takto: položení dítěte na záda na něco těžkého, vrhání hlavy zpět a zvedání brady; dva prsty jedné ruky dali dítě na horní břicho - mezi pupkem a xiphoidním procesem; rychle a silně tlačit dovnitř a nahoru. Recepce lze opakovat čtyřikrát.
 5. Druhá možnost: položit dítě do klína, pěst (palce nahoru), jednu ruku, kterou má položit uprostřed břicha, druhou rukou držet dítě za zády. Rychle, silně a hluboce zatlačte pěstí na žaludek - ve směru žeber.
 6. V případě ztráty vědomí by měla být oběť umístěna na pravou stranu a několikrát zasažena zadní část dlaně.

Občas se oběť dostává naléhavé tracheotomie - tracheální otevření se zavedením speciální trubice do jejího lumenu, aby se člověku nedokázala dusit. Tato operace se provádí nejen hrudním chirurgem, v život ohrožující asfyxii, kterou provádějí doktoři ambulance i bez anestézie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.