^

Zdraví

Ultrasonografie ledvin a močovodu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kde provádět ultrazvuk ledvin a jak se správně připravit na tuto studii, podrobněji prozkoumejte tyto otázky. Ultrazvukové vyšetření ledvin se týká komplexu diagnostiky močového systému a považuje se za účinnou a bezpečnou metodu detekce patologických stavů. Samotný postup je minimálně invazivní a poskytuje úplné informace o velikosti, tvaru a umístění ledvin. Ultrazvukové vlny vizualizují ledvinu tak, aby bylo možné posoudit přívod krve a strukturu orgánů.

Pro proceduru se pacient nachází na gauči na boku, na kůži se aplikuje speciální gel a kontrola se provádí pomocí senzoru. Hlavními indikátory ultrazvuku ledvin jsou: infekční a zánětlivá onemocnění, preventivní vyšetření a sledování orgánů po přenášených onemocněních nebo chirurgických zákrocích. Nemoci endokrinního systému, změny funkce ledvin, abnormální močové testy, bederní bolest a mnoho dalších příznaků jsou známkou ultrazvuku.

Indikace ultrazvuku ledvin a močovodů

 1. Bolest v ledvinách nebo v průběhu močovodů.
 2. Podezření na nádor ledvin (velké ledviny).
 3. Nefunkční, podle urografie, ledviny.
 4. Gematuria.

Indikace ultrazvuku ledvin a močovodů

Příprava ultrazvuku ledvin a močovodu

 1. Příprava pacienta. Příprava není nutná. Pokud je potřeba močový měchýř, měl by pacient napít vodu.
 2. Poloha pacienta. Začněte vyšetření v pozici pacienta na zadní straně. Aplikujte gel libovolně na pravé horní břicho.
 3. Vyberte snímač. Použijte senzor 3,5 MHz pro dospělé, snímač 5 MHz pro děti a tenké dospělé osoby.
 4. Nastavte požadovanou úroveň citlivosti. Zahajte studii a umístěte snímač do pravého horního břicha. Nakloňte snímač a nastavte citlivost tak, aby byl dosažen optimální obraz renálního parenchymu.

Příprava ultrazvuku ledvin a močovodu

Ultrazvuk každého orgánu by měl být polyposulární, tj. Skenování by mělo být provedeno ze všech ploch, které jsou k dispozici pro ultrazvukové zobrazování.

Vyšetření ledvin začíná bederní oblastí a skenuje je zezadu v podélném směru. Snímač se pak posouvá k bočnímu a přednímu povrchu břišní stěny. Poté se v těchto úsecích provede řada příčných a šikmých úseků určujících topografii, velikost, stav parenchymu, sínus ledvin a systém kalic-pánev.

Když se dávat pozor, aby tento obvod parenchymu ledvin, jeho tloušťce, uniformity, v přítomnosti nebo nepřítomnosti vizualizace pyelocaliceal systému a patologických útvary, opatření ledvinového sinusu, jakož i mobilita ledvin při dýchání.

Pravá ledvina je vizualizována v pozici pacienta na zádech, zatímco játra jsou používána jako akustické okno.

Skenování se provádí vždy, když je dýchání v hluboké inspiraci: požádejte pacienta, aby se zhluboka nadechl a držel dech. Nezapomeňte pacienta říct, aby se uvolnil a poté normálně dýchal.

Metody ultrazvuku ledvin a močovodů

Normální ledvina v podélném řezu - tvorba tvaru fazole s jasným hladkým vnějším obrysem generované vláknité kapsle, ve formě tenkého (1,5 mm) hyperechogenní tkáně mezi mezivrstvou a perirenální parenchymu. Parenchyma ledvin je tkáň homogenní echostruktury a obvykle nízká hustota ozvěny (hypoechoic). Normálně je jeho tloušťka asi 1,5-2,0 cm. Jeho vnitřní část je ohraničena svaly ledvin a má poněkud nerovnoměrný obrys kvůli papillům vyčnívajícím do sinu. Někdy, zejména u mladých lidí, v parenchymu ledvin viditelné pyramidy trojúhelníkového tvaru, základna konvertuje k vnějšímu obrysu ledvinách a špičky v dutině, tvářecí pupeny. Pyramidy mají dokonce nižší hustotu echa než parenchyma. Echogenita renálního sinusu je podobná echogenitě paranefrických vláken. Je umístěn uprostřed ledvin a podélná echoscanizace je obklopena parenchymem. Při normální obličejové echografii lze v něm zobrazit pouze několik cévních svazků. Systém pohár-pánve není normálně definován. Ve studii pacientů s vodní zátěží nebo s naplněným močovým měchýřem je panva vizualizována jako anechogenní formace. Jeho anteroposteriální velikost by neměla přesahovat 1,0-1,5 cm. Obličky ledviny jsou zpravidla viditelné při příčném nebo šikmém skenování z přední břišní stěny.

Při normálním dýchání je mobilita ledvin 2-3 cm. Parainal vlákno má jednotnou ehostrukturu. Zvýšená echogenita ve srovnání s ledvinnou tkání; nemá žádné patologické útvary.

Ultrazvuk je důležitý v diferenciální diagnostice objemové tvorby ledvin. V tomto případě je nádor pocházející z ledvinového parenchymu definován jako zaoblená nebo oválná forma, která je odlišná v echomolaritě. Na tomto základě lze všechny nádory rozdělit na dvě velké skupiny: tuhé (husté) a tekuté. Ehostruktura může být homogenní a heterogenní. V závislosti na tvaru a lokalizace nádorového růstu může být extrarenální (změní velikost a ledvin obvod), intrarenální nebo ve směsi (umístěné do dutiny, je to deformuje). Když je nádor velký. Zabírající celou ledvinu nelze identifikovat renální sinus. Při posunutí a stlačení systému pohár-pánve je jeho dilatace možná.

Diagnostická spolehlivost ultrazvuku pro novotvary ledvin dosahuje 97,3%.

Když je během studie zjištěno volumetrické vzdělávání v ledvinách, je to nejprve determinováno svým charakterem (hustým nebo kapalným).

Měření prováděná během ultrazvukové studie jsou obecně nižšími hodnotami než stejnými parametry získanými rentgenovou difrakcí: jsou přesnější.

Obě ledviny by měly mít u dospělých přibližně stejnou velikost, rozdíl v délce ledvin o více než 2 cm je patologický.

Ultrazvukové známky normální ledviny a močovodu

Pokud není ledviny vizualizována, opakujte test. Upravte citlivost pro jasnou vizualizaci jaterního a slezinného parenchymu a skenování v různých projekcích. Určete velikost ledvin, která má být vizualizována. Hypertrofie ledvin se provádí (v jakémkoli věku) několik měsíců po odstranění jiné ledviny nebo ukončení její funkce. Pokud je pouze jedna velká ledvina a druhá není detekována ani při velmi pečlivém hledání, je možné, že pacient má pouze jednu ledvinu.

Ze všech hustých (echo-pozitivních) novotvarů je ledvina nejběžnější rakovinou ledvin (podle různých autorů, od 85 do 96%). Mezi 5 až 9% jsou benigní nádory (onkocytom, angiomyolipom, adenom, leiomyom, atd.).

Je třeba zdůraznit, že nelze morfologickou strukturu nádoru posoudit na základě nem morfologických metod vyšetřování, které zahrnují ultrazvuk.

Pokud se objeví tuhá (tuhá) tvorba ledvin, jejíž echogenita může být nižší, vyšší nebo blíže k ní, věnujte pozornost jeho obrysům a uniformitě. Takže. U nádorů ledvin se pozoruje tvorba nehomogenní echostruktury se střídajícími se oblastmi s nízkou a vysokou echolokací. Tyto formace často obsahují echo-negativní (tekuté) inkluze způsobené krvácením a nekrózou. Echogramy určují nepřítomnost vlivu zesílení odražených ultrazvukových vln (na rozdíl od kapalných formací) nebo jejich oslabení na distálním okraji nádoru a podkladových tkání. Vnější obrys mulinodulární formace je obvykle nerovnoměrný a když narazí do sousedních tkání, je fuzzy. Je však třeba mít na paměti, že podobný echostructure stanoveno při ksantogranulematoz- pana pyelonefritidy, benigní nádory ledvin a fibro-kavernózní tuberkulóze.

Ze všech pevný ledvin benigní nádory typický ultrazvukový obraz má angiomyolipom lipom a které vypadají jako na echograms zvýšil schopnost odrazu homogenní tvorbu, podobně jako toto znamení s perirenálního (mastné) vláken. Přesnější metody, používané pro diferenciální diagnostiku pevných ledvinových formací zjištěných ultrazvukem, jsou však počítačová tomografie (CT) a MRI.

Při detekci anehogennoe formace v ledvinách také dávat pozor na rovnoměrnost jejího ehostruktury. Pro cysty se vyznačují jednotným obsahem anehogennoe, hladké obrysy, nedostatek vnitřních struktur, posílení odražených ultrazvukových vln na distálním okraji. Vnitřní struktura kapalného média může znamenat vznik maligního procesu (sarkom provedení rakovina Cystická ledvin, nádor v cysty) nebo patologických stavů, jako je hematom, echinokokózu, renální absces, tuberkulózní dutiny.

V případě pochybností o husté nebo tekuté povaze tvorby se provádí CT s kontrastem, MRI nebo punkce pod ultrazvukovým vyšetřením s následným cytologickým vyšetřením získané tekutiny a cystografie k objasnění diagnózy. Pokud se při punkci nedosáhne žádné tekutiny, pak lze předpokládat pevnou strukturu formace a provedení biopsie.

Často, zvláště s malou velikostí, se neoplasm jeho akustickými vlastnostmi prakticky neliší od normálního parenchymu. Proto je třeba věnovat nejvyšší pozornost ultrazvuku nesrovnalostem obrysů ledvin, deformacím ledvinového sinu, zesílení parenchymu. Minimální velikost nádoru parenchymu ledvin, které mohou být spolehlivě detekován, když ultrazvuková cm 2. Při vytváření malých rozměrů často vyžadují diferenciální diagnózu s dalším řezu parenchymu ledvin (zvláště pokud se „vyhnuté“ ledviny). Pokud je ultrasonografie podezření, že takový útvar, se používá pro diagnózu Multispirální CT (MSCT) se naproti tomu, který je mnohem vyšší obsah informací (zejména pro malé subjektů) a téměř 100%.

Spolu s objevem nádoru, ultrazvuk poskytuje cenné informace o výskytu tohoto procesu. Dále klíčení charakteristiky v okolních orgánů může být diagnostikován nádor trombóza, ledvin a vena cava inferior, zvětšené regionálních lymfatických uzlin, které se nacházejí para-aortální a parakavalno artokavalnom interval, ale více informativní metody pro stanovení stádia onemocnění je považován za CT a MRI.

Se zavedením ultrazvuku v medicíně značně vzrostla četnost detekce rakoviny ledvin (zejména asymptomatických forem). To je způsobeno použitím této metody jako screeningového testu pro preventivní vyšetření populace. Asymptomatický průběh rakoviny ledvin a její občasná detekce ultrazvukem je zaznamenán u více než 54% pacientů.

Ultrazvuková diagnostika papillárních nádorů VMP je velmi obtížná. S malým množstvím papilárních nádorů pánve, nenarušuje proudění moči ze systému ledvinové pánvičky, ledviny echografickém obraz nemusí být odlišný od normálu. Nádory systému poháru a pánve vypadají v podstatě jako hypoechoické formace nepravidelného tvaru v dutině ledvin. Mohou být snadno použity pro zvětšení kalicha nebo cysty ledvinového sinu.

Někdy je možné detekovat a diferencovat takový nádor jen na pozadí rozšíření systému pohár-pánve (v případě porušení odtoku moči) nebo pomocí umělé polyurie.

V případě, že nádor pyelocaliceal renální systém infiltruje do nohy nebo tělo tkáň roste, jeho detekce v běžném ultrazvuku je zjednodušen, ale v této situaci je třeba odlišit nádor z ledvinového parenchymu.

Ureter s normálním ultrazvukem není určen. Pouze s výrazným rozšířením je možné jeho částečnou vizualizaci v horní a dolní třetině. V důsledku toho není možná diagnóza pomocí obvyklého neinvazivního ultrazvuku papilárního močového měchýře. Vyvinuto v posledních letech nová invazivní metoda - endoluminální echografie - umožňuje získat vysoce kvalitní obraz VMP po celé délce a diagnostikovat všechny nesrovnalosti ve své struktuře (včetně nádorů) s velkou přesností. Podstata metody spočívá v provedení miniaturního ultrazvukového senzoru, namontovaného v ohebném sondě, zpětně po močovém traktu. Vedle detekce nádoru a určení povahy jeho růstu umožňuje tato metoda určit prevalenci a rozsah invaze nádorů do stěny močového traktu a okolních tkání, což má velký význam při určování fáze onemocnění.

Ultrazvuk hraje důležitou roli v komplexní diagnostice zánětlivých procesů močových cest. Takže u akutní pyelonefritidy je přítomnost nebo nepřítomnost vizualizace systému pohár-pánve určována povahou pyelonefritidy (obstruktivní nebo ne-obstrukční). Ultrazvuk také umožňuje detekovat edém paranefrického vlákna, který se projevuje nejen omezením respirační pohyblivosti postižené ledviny, ale také zvláštním světlem zředění kolem ní. Carbuncle of the kidney - vznik nízké echomolarity s jasnými a ne vždy dokonce obrysy. Jeho vnitřní struktura může být heterogenní, někdy s malými echopozitivními inkluzemi. S hnusným obsahem bude vzdělání téměř bezvýznamné. Na místě karbunky může být obrys obličeje nerovný a vyklenutý. Jeho echografický vzorec by měl být odlišný od modelu tuberkulární jeskyně. Ta má hustou echopozitivní kapsli a hustší vnitřní vměstky - kalcifikace (až na petrifikaci), které vypadají jako hyperechoické útvary s jasnou akustickou cestou.

V počátečních stádiích chronické pyelonefritidy ultrazvuk nezjistí žádné spolehlivé známky onemocnění. Při dalekosáhlém zánětlivém procesu, jehož výsledkem je zvrásnění ledvin, je zaznamenán významný pokles jeho velikosti s relativním zvýšením plochy struktur renálních sinusů vzhledem k parenchymu. Ten získává heterogenní strukturu, nerovné kontury a zesílenou kapsli.

V závěrečné fázi zánětu (pyonephrosis) může detekovat zvýšení ledvin, zahušťování jeho kapsle těsnění obklopující perirenální tuku, často - omezenou pohyblivost postižené ledviny, expanze zmenšení tloušťky parenchymu a nepravidelné obrysy košíčků a pánve, jsou stěny, které, vzhledem ke zjizvení nabývat zvýšená Echogenicita. Ve svých lumen lze vizualizovat heterogenní suspenze (hnis a nekrotické tkáně) a vytvoření s akustickým echo-pozitivní stínu (proti zubnímu kameni).

Ultrazvuk poskytuje významnou pomoc při diagnostice paraneurálního abscesu a hnisavých změn celulózy v retroperitoneálním prostoru. Obvykle se absces nachází v bezprostřední blízkosti ledvin a vypadá jako ozvěnová forma, která je téměř opuštěná vnitřními strukturami. Obvykle má jasný vnější a vnitřní obrys. Hnatelné změny v celulóze retroperitoneálního prostoru jsou méně často otisky a častěji připomínají flegmony. V tomto ultrazvuku můžete vidět fuzzy kontury svalů a heterogenní hypoechogenní obsah mezi nimi a v retroperitoneálním prostoru.

U ultrazvuku není vizualizace počtu v ledvinách větší než 0,5 cm představující významné potíže. Jediný kámen na echogramu je definován jako jasně definovaná, echopozitivní (hyperechoická) formace v sinusu s akustickou cestou (stínem) distálním k počtu. Jeho přítomnost je spojena s úplným odrazem ultrazvukových paprsků z hustých kamenných struktur na mediálním rozhraní. Některé obtíže vznikají, když jsou obklopeny malými a plochými kameny. Za experimentálních podmínek je minimální tloušťka kamene umístěná v ledvinách a zjištěna při echografii asi 1,5 mm. Nejzřetelnější konkrementy jsou vizualizovány dilatací systému pohár-pánve. Malé hyperechoické oblasti sinusu ledvin bez akustického účinku lze chybně interpretovat jako kameny (příčinu nadměrné diagnózy).

Pomocí ultrazvuku můžete detekovat všechny betony bez ohledu na jejich chemické složení. To je důvod, proč metol používá pro diferenciální diagnostiku urátu litiaza a papilárních nádorů, kdy je třeba vyloučit přítomnost kamene rentgenonegativiogo ledvin při detekci defektu v naplnění pyelocaliceal systému na urograms.

Neinvazivní metody ultrazvuku mohou určit kalci v kalichu. Lohanka, horní třetina (s dilatací) a intramuralní část močovodu s dostatečně naplněným močovým měchýřem. Kameny ve střední a dolní třetině močovodu nelze detekovat neinvazivním způsobem echografie. To je způsobeno přítomností plynu ve střevě, které zabraňuje průchodu ultrazvukových vln. Pouze ve vzácných případech bez přítomnosti plynu ve střevě a výrazně rozšířeného močového měchýře je možné ho rozštěpit ve všech odděleních. Detekce kalkulu v jakékoliv části močového traktu je možná pomocí endoluminální echografie, pokud existuje metoda nesení ultrazvukové sondy mezi kamenem a stěnou močové trubice.

Ultrazvukové známky patologie ledvin a močových cest

Použití ultrazvuku značně zjednoduší problém diferenciální diagnostice akutní ledvinové koliky a procesů v dutině břišní, stejně jako neurologických a gynekologická onemocnění. Tak, aby před zavedením v širokém praxi diagnostických technik ultrazvukových v přijímacím oddělení zkoušky nemocnice byla provedena podle následujícího schématu: prostý radiografie a vylučovací urografie, cystochromoscopy často - blokáda děložní kulatý vaz nebo chámovodu. V současné době pro detekci poruchou odtoku moči z ledvin aplikuje ultrazvuk. Pokud se v průběhu vyšetřování renální dilatace ledvinné pánvičky systému byly identifikovány, bolest v bederní oblasti pacienta není spojen s porušením odtoku moče z horních cest močových. Ale neměli bychom zapomínat, že v případě neexistence dilatace nelze zcela vyloučit vznik renální bolesti a přítomnost urologických onemocnění. Bolest, renální kolika podobný jako u renální vaskulární trombóza, akutní neobstrukční a zánětlivých onemocnění ledvin a ostatních močových cest.

Moderní ultrazvuková diagnostika má funkční zaměření. Metoda, která umožňuje zhodnotit funkční stav VMP, se považuje za farmakografii. K provedení tohoto vyšetření po počátečním vyšetření ledvin a stanovení počáteční velikosti kalicha a pánve se intravenózně podává 10 mg furosemidu. Potom každých 5 minut opakujte vyšetření a měření kalic a pánev. Polyuria může vést k dilataci systému pohár-pánve. Jehož míra se odhaduje pomocí měření. Studie se opakuje, dokud se její rozměry nevrátí k originálu. Za normálních podmínek není dilatace výrazná a není přítomna déle než 10 minut. Dlouhodobější zachování (po zavedení saluretika během farmakografie) naznačuje přítomnost překážky výtoku moči a / nebo funkční neschopnosti proximálního močového traktu.

Kde mohu udělat ledviny ultrazvukem?

Kyjev:

 • Lékařské centrum "Vemar" - Bazhana Avenue, 1B, tel. (044) 502-59-74.
 • Klinika "Insight Medical" - Prospekt Petra Grigorenko, 13B, tel. (044) 592-77-60.
 • Diagnostické centrum "Medbud" - prospekt Krasnozvezdny, 17.
 • Síť lékařských klinik "Viva" - ul. Lavrukhina, 6, tel. (044) 238-20-20.
 • Diagnostické centrum "Omega Kyjev" - st. Vladimirskaya, 81A, tel. (044) 287-33-17.

Moskva:

 • Multidisciplinární klinika "Miracle Doctor" - st. Škola, 49, ph. (495) 255-03-15.
 • Klinika lékařských inovací Medinova - ul. Gilyarovsky, 50 let, tel. (495) 255-04-49.
 • Klinické a diagnostické centrum "Klinika zdraví" - 6, Klimentovský, tel. (495) 255-10-22.
 • Lékařské centrum "PrimaMedika" - akademik Chelomey, 10B, tel. (495) 966-38-13.
 • Lékařské centrum "Dobromed" - st. Lyapidevsky, 14 let, tel. (495) 236-73-16.

Petrohrad:

 • "Proficlinic" - Engels Avenue, 50, tel. (812) 553-23-97.
 • Centrum pro klinickou neurologii CMP - ul. Lenskaya, 19A, tel. (812) 600-70-17.
 • "Naše klinika" - ul. Nový Devyatkino, 101, tel. (812) 610-77-00.
 • Klinika "Doktor San" - st. Marata, 78, tel. (812) 490-74-43.
 • Multidisciplinární zdravotní středisko "RosMedNorma" - st. Radishcheva, 17 let, tel. (812) 272-07-02.

Můžete provádět ultrazvuk v ledvinách téměř ve všech zdravotnických zařízeních s ultrazvukovým diagnostickým přístrojem. Často se postupuje podle lékařského předpisu s podezřeními na patologii a poruchu funkce ledvin.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.