^

Zdraví

Ultrazvuk pokožky a podkožního tuku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ultrazvukové vyšetření kůže je jednou z "klasických" diagnostických metod, které se již mnoho let úspěšně používají v lékařských a výzkumných centrech. Princip ultrazvuku je stejný jako u optické koherentní tomografie, místo akustické vlny se používá pouze akustická vlna. Ultrazvukové kmity během šíření se řídí zákony geometrické optiky. V homogenním médiu se šíří přímočaré a konstantní rychlostí. Na hranici různých médií s nerovnou akustickou hustotou se odráží část paprsků a část je přemostěna a pokračuje v přímočarém šíření. Čím vyšší je gradient akustického rozdílu hustoty hraničního média, tím větší část ultrazvukových vibrací se odráží. Na hranici přechodu ultrazvuku ze vzduchu na kůži se odráží 99,99% kmitů, takže před ultrazvukovým skenem musí být na kůži aplikován speciální gel, který hraje roli přechodného média. Odraz zvukové vlny závisí na úhlu dopadu (největší odraz bude v kolmém výskytu vlny na povrchu) a frekvenci ultrazvukových vibrací (čím vyšší je frekvence, tím větší je reflexe).

Dnes ultrazvukové technologii aktivně používají pro monitorování otoku a hojení kožních ran, pro studium struktury kožních onemocnění jako je lupénka, sklerodermie, panikulitidy. Důležitou aplikací ultrazvukové metody je detekce nádorových onemocnění (melanom, bazocelulární karcinom, karcinom skvamózních buněk).

Metody vyšetření ultrazvuku kůže a podkožního tuku

Zkoušení pokožky by mělo být prováděno RF snímači (15-20 MHz). Pro kožní studie se používají ultrazvukové vlny s frekvencí 7,5 až 100 MHz. Rozlišení se zvyšuje s rostoucí frekvencí ultrazvukové vlny, současně dochází k silnému zeslabení amplitudy ozvěny v hlubších vrstvách kůže, takže hloubka měření s vysokou frekvencí je malá.

Echokardiogram kůže je normální

Kůže vypadá jako hyperechoická homogenní vrstva.

Tloušťka kůže se liší podle místa, je větší u mužů než u žen.

Podkožní tuková vrstva zpravidla vypadá gipoehogennym se střídajícími se hyperechoickými tenkými vlákny odrážejícími mezivrstvy pojivové tkáně

trusted-source[1], [2], [3]

Patologie kůže a podkožního tuku

Edém. Při edému dochází k zesílení podkožního tuku, jeho echogenicita se zvyšuje.

Když dojde k edému, tkáně pojivové tkáně vláknitých laloků vypadají hypoekoticky, zatímco mastné vrstvy jsou hyperechoické. Otok je obvykle pozorován u celulitidy, žilní insuficience, lymfadémie.

Cizí tělesa. Cizí tělesa vypadají jako struktury zvýšené echogenicity, obklopené hypoechoickým okrajem. Hypoechotický okraj, který vzniká kolem cizího těla, je důsledkem zánětlivé reakce.

Dřevěné a plastové předměty vypadají jako hyperechoické struktury s účinkem distálního akustického odstínu.

Kovové a skleněné předměty dávají efekt dozvuku na typ "ocasu komety".

Lipomas. Lipomy mohou vypadat jako formace v tloušťce podkožního tuku. Jejich echogenicita může být od hyper-k hypoechoic. Mohou být uzavřeny a uzavřeny v tenké tobolce nebo difuzovány bez čiré kapsle.

Hematomy. Hematomy vypadají jako anechogenní nebo hypoechoické tekutiny obsahující struktury. Vznikají v důsledku traumatu. V závislosti na předpisu se může změnit vnitřní struktura hematomu.

Nevus. Na povrchu kůže je pigmentovaná "hlava" névy. Nicméně, základna nevusu se nachází hluboko v tloušťce podkožního tuku. Zpravidla mají nevusy oválný tvar, jasné obrysy, jsou vymezeny z okolních tkání pomocí tenké kapsle. Jejich ehogennost nízká. Existuje distální efekt zesílení ozvěny.

Fibróm a fibrolipem. Fibromy vypadají jako hypoechoické oválné formy tvorby v tloušťce podkožního tuku. Obvykle se odhalí kapsle, která omezuje tvorbu. Palpatorové fibroidy mají hustotu chrupavky, jsou omezené pohyblivé. Někdy je možné vizualizovat jednu nádobu na obvodu formace.

Osifikace. Hyperechogenní začlenění do tloušťky kůže a podkožního tuku může být vytvořena po poranění v důsledku ukládání vápenatých solí v bachoru, v rozptýlených systémových onemocnění kůže (skleroderma) .Inogda vytvořen nezávisle na sesamoid typu kostí. Často sesamoidní kosti se odhalují před patellou.

Angiomy. Jedná se o vaskulární formace, skládající se z různých strukturních prvků (hemangiomy, fibrolipoangiomy, angiomyolipomy, lipangiomy atd.). Hlavním rysem je přítomnost plavidel v základním vzdělání.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.