Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Umělé potraty

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Vagina je vystavena zrcátky. Přední okraj cervixu je zachycen kuličkovými kleštěmi.

K určení velikosti krku a těla dělohy a získání představy o směru osy dělohy se provádí vyšetření. Děložního hrdla rozšířit pomocí expandérů Gegara obvykle № 11- 12. škrábání vyrábět kyrety, které jsou zavedeny volně, bez námahy, ke dnu definované slabým odporem. Poté, s energickým pohybem, jsou části vajíčka plodu oškrabány z přední, boční a zadní stěny dělohy. Škrábání se provádí shora dolů, od dna dělohy až po vnější hrdlo.

V těhotenství trvajícím více než 9 týdnů jsou velké části plodového vajíčka odstraněny potratem. Jsou zachyceny ty části vajíčka plodu, které jsou přiváděny do vnitřního hrdla a jsou umístěny volně v děložní dutině.

Po odstranění hlavních částí plodového vajíčka se celý povrch dělohy kontroluje malou kyretou, která odstraňuje malé odřezky tkáně. Škrábání se provádí před pocením kontrakce dělohy a ukončením krvácení, a to až do výskytu charakteristické krize, která signalizuje významné vystavení svalové membrány dělohy.

Umělé potraty se provádějí až na 12 týdnů těhotenství na žádost ženy (sociální indikace) a v případech výskytu onemocnění, při nichž pokračuje těhotenství ohrožujícím zdraví ženy (lékařská indikace).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Kontraindikace k umělému potratu

Gestační období trvá déle než 12 týdnů, přítomnost běžného infekčního onemocnění nebo zánětlivého procesu v akutním nebo subakutním stádiu v malé pánvi, III-IV stupeň čistoty vagíny.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Komplikace umělého potratu

Možné komplikace při výrobě potratu: děložní perforace, prasknutí krční ponechání části vajíčka v děloze po kyretáž, děložní krvácení s hypotenzí.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.