^

Zdraví

A
A
A

Vaginální dysbióza s menopauzou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

S věkem, kdy se tělo ženy připravuje na menopauzu a snižuje se syntéza pohlavních hormonů, se mění složení povinné mikroflóry ženského genitálního traktu. A to vede k vývoji stavu, který je v klinické gynekologii definován jako dysbióza pochvy v menopauze.

Příčiny dysbióza vagíny s menopauzou

Tím, že studuje etiologie změn souvisejících se stárnutím obyvatelstva, které se vyskytují v ženském těle, vědci zjistili významné změny v vaginální mikrobiocenózy které vysvětlují mechanismy vzniku mnoha problémů souvisejících s pohlavní oblasti starších žen.

Pokud tedy v reprodukčním věku u zdravých žen je hladina kyselosti v pochvě (pH) 3,8-4,2, pak během hormonální involuce se tento indikátor zvyšuje na 5,4-6,8. To znamená, že příčiny vaginální dysbiózy s menopauzou mohou spočívat v alkalické reakci sliznic a uvolněných sekrečních tekutin. Jaký je důvod pro to?

Normální vaginální mikroflóry téměř 94% je reprezentován různými typy mikroanaerofilnyh laktobacilů (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus cellobiosum, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum et al.). Ty produkují kyselinu mléčnou pro stabilní zdravé pH, antibakteriální hydrolázy enzymu lysozymu a také produkují peroxid vodíku, který chrání ženského pohlavního ústrojí z představitelů tzv přechodné mikroflóry - přítomny ve vagíně epidermální stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli, enterokoky, Bacteroides, fuzobakterii , Clostridia, atd gardnerellas

Menstruační horní epitelové buňky podstoupí lýzu a ekskvamatsii a během lýzy z cytosolu se uvolní polysacharid glykogen exfoliované buňky. Pod vlivem estrogenů se metabolizuje na glukózu, kterou se laktobacily zpracovávají na kyselinu mléčnou. Je zřejmé, že pokud nejsou k dispozici hladina estrogenu v menopauze období, a tento faktor se střetává s jejich životního cyklu laktobacily, což způsobuje vaginální dysbiózou při vyvrcholení.

Je třeba rovněž připomenout, že oba vaginální sliznice atrofie vystaveny během menopauzy a cytologické změny spojené s nedostatkem estrogenu, vede k významnému snížení počtu povrchu buňky snížení immunoglubulinov (Ig A) a kulové glykoproteinu laktoferinu poskytnout humorální imunitu.

Tak, příčiny je vaginální dysbiózou během menopauzy vzhledem k tomu, že v podmínkách hormonální ukončení stimulace sníženého obsahu vaginální tkáně glykogenu v buňkách sliznice, snižuje počet kolonií bakterií Lactobacillus a výrazně oslabí imunitní obranné mechanismy místní genitálního traktu. V první řadě, nejdůležitější složkou nespecifické ochrany proti patogenům žen - kyselého vaginálního pH.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Symptomy dysbióza vagíny s menopauzou

První známky porušení rovnováhy mikroflóry vagíny u žen během menopauzy se zvláště neprojevují.

Typicky příznaky vaginální dysbiózy s menopauzou mohou zahrnovat:

  • nepohodlí u vnějších pohlavních orgánů a vaginy:
  • nažloutlý výtok z pochvy (v nepřítomnosti sekundární infekce patogenními bakteriemi, sekrety jsou bez zápachu);
  • vaginální pruritus (pruritus) způsobený především atrofií a suchostí vaginální sliznice;
  • pálení močením a pocity neúplného vyprazdňování močového měchýře (v gynekologii se to nazývá genitourinární syndrom menopauzy);
  • dyspareunie (bolest při pohlavním styku).

Klinické projevy mohou mít také formu ztenčení a změnu barvy stěn vagíny, vznik petechií způsobených intradermálními nebo submukózními krváceními. A to jsou příznaky vaginální atrofie doprovázející vaginální dysbiózu s menopauzou.

Vzhled všech dalších příznaků (např, zvýšení objemu vaginálního výtoku a změnit jejich strukturu a vůně), je důkazem, že rozvoji určitých komplikací dysbiózou, protože snížení kyselosti (tj, zvýšení hodnoty pH) vagíny vytváří podmínky pro aktivaci jeho přechodné mikroflóry.

Mezi nejčastější komplikace patří gynekologové nešpecifickou bakteriální vaginitidu, endokastvitidu, kandidózu a chlamydiovou vulvovaginitidu apod.

Rovněž jsou známy důsledky dysbiózy vagíny při menopauze, jako je adnexitida, salpingitida, endometritida, zánět močové trubice nebo močového měchýře.

trusted-source[5], [6], [7]

Diagnostika dysbióza vagíny s menopauzou

U gynekologa diagnózu vaginální dysbiózou v menopauze začíná s vysvětlením stížností a anamnézy pacienta, a pak provádět běžné gynekologické vyšetření genitálií a vaginu.

Testy se skládají z rozmazání mikroflóry vaginy s určením úrovně pH vaginální sekrece sliznice. Čtěte více - Mikrobiologické a bakterioskopické vyšetření vaginálního výtoku

Byl také proveden krevní test (test PCR) pro sexuálně přenosné nemoci.

Na základě výsledků biochemického testu rozmazání, který umožňuje zjistit přítomnost příznaků infekce, je provedena diferenciální diagnostika vaginální dysbiózy s vrcholem, což dává základ pro správnou diagnostiku.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Kdo kontaktovat?

Léčba dysbióza vagíny s menopauzou

Vzhledem k tomu, etiologie vaginálních změn mikroflóry v menopauze je spojena s přírodními, fyziologicky způsobené procesů probíhajících v ženském těle, léčba dysbiózou během menopauzy vagina použitím probiotické přípravky, které obsahují lyofilizované kultury živých laktobacilů.

K obnovení mikroflóry vagíny lze předepsat následující léky:

  • vaginální kapsle Vagilak (Laktozhinal, Ekofemin) - vstoupí do vagíny (v noci) jedna kapsle denně po dobu 10 dnů. Léčba je kontraindikována v přítomnosti zánětu vaginální sliznice, včetně kandidózy.
  • vaginální čípky Lactobacterin (Acilact, Ginolact, Lactovag) a čípky Bifidumbacterin - podávají intravaginálně jeden čípku jednou denně.
  • vaginální tablety Ginoflor se injektuje hluboko do pochvy před spaním, jedna tableta denně po dobu 12 dnů; podpůrná aplikace - jedna tableta dvakrát týdně. Léčivo obsahuje estriol, proto jej nelze použít v přítomnosti endometriózy, nádorů mléčné žlázy nebo dělohy.

Homeopatie nabízí léčbu vaginální dysbiózy s vyvrcholením přípravku Actaea Racemosa na základě výkresu z kořene rostliny tsimicifuga (klopogon). Nicméně, toto činidlo, stejně jako většina bylinných, extrakty, které obsahují sojový Sanguinar Kanada, discoria kořeny, listy obyčejného K. Prostrata, jehož účelem je zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka. Pokyny neříkají nic o účinku těchto prostředků na stav vaginální mikroflóry. Takže léčba bylinami a léčivými rostlinami v tomto případě není brána v potaz.

Vaginální dysbacteriosis alternativní léčba spojené s menopauzou, doporučuje podávat introvaginalno tampony s aloe vera, olivový nebo lněný olej (Je zřejmé, že pro snížení slizniční vysušení).

Prevence

Vzhledem k tomu, prevenci úbytku menopauze souvisejících hladiny estrogenů není možné (doporučeno hormonální substituční terapie je neefektivní a často nebezpečné), neexistuje žádný způsob, jak zabránit „zajištění“, že četné fyziologické změny, včetně stavu vaginální mikrobiocenózy.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Předpověď

A prognóza se může týkat pouze výsledku včasné léčby těch komplikací, které mohou způsobit dysbiózu vagíny při menopauze.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.