^

Zdraví

Výživář

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Výživář nejde o nejčastější profese ve zdravotnictví. A ne v každé okresní klinice najdete lékaře-nutritionistu. Přesto tento lékař může pomoci nejen léčit mnoho nemocí, ale předvídat a předcházet jejich vývoji předem. Proto je povolání odborníka na výživu tak nutnou a důležitou.

trusted-source[1], [2]

Kdo je odborník na výživu?

Dokonce i starci říkali: jsme to, co jíme. Toto tvrzení je zcela vhodné, pokud jednáme o povolání odborníka na výživu. Takže kdo je odborník na výživu a co dělá? Jméno "dietician" pochází ze slova "dieta". Slovo "dieta" znamená - pravidla výživy a správný výběr potravin, jejich příprava, frekvence a množství konzumace potravin.

Takže výživář je doktor, který ví, jak správně jíst. Navíc si může zvolit správnou stravu pro pacienta s určitou nemocí. Výživář vám řekne, jak jíst, aby nedošlo ke zhoršení stavu těla v případě nemoci, ale naopak zmírnit jeho stav a podpořit rychlé zotavení.

Ale to nejsou všechny možnosti dietetiky a lékaře dietetiky. Jak je známo, mnoho nemocí je výsledkem nesprávného způsobu života. Jedním z klíčových prvků špatného nebo škodlivého životního stylu je podvýživa. To, co jíme, může snadno rozvinout řadu akutních a chronických onemocnění v těle. Nesprávná strava může vést k obezitě.

Obezita špatně ovlivňuje tělo jako celek a mnoho jeho systémů, například kardiovaskulární systém. Obezita může vést k tvorbě mastných plaků v cévách, k infarktu a mnoha dalším problémům.

Proto je odborník na výživu nejen ošetřujícím lékařem, ale také lékařem, jehož rady vám pomohou vyhnout se léčbě. Jeho rada pomůže zabránit rozvoji mnoha nemocí správnou výživou.

Kdy mám jít na výživu?

Zaprvé, dietician se nepoužije, pokud již zdravotní problémy začaly. Pokud jste mladí a zdraví, je na čase se učit pravidla zdravé výživy a ušetřit neocenitelný dárek - vaše zdraví a krásu. V této věci vám pomůže dietolog.

Kromě toho může posoudit vaši váhu a sklon k rozvoji určitých onemocnění a přispět k rozvoji zdravé a zdravé výživy. Taková strava může zabránit vzniku onemocnění a udržet vás zdravou po mnoho let.

Pro odborníka na výživu by lidé měli být léčeni jak nadměrnou, tak podváhou. Správná strava v kombinaci s adekvátní fyzickou aktivitou pomůže získat nebo zhubnout váhu a život zdravý a naplňující život.

Pokud máte abnormality trávicího traktu nebo kardiovaskulárního systému, měli byste také konzultovat odborníka na výživu. Výživář vám pomůže, pokud máte problémy s kůží, nehty a vlasy. Je možné, že tyto kosmetické problémy jsou způsobeny "zkreslením" ve stravě a nedostatkem určitých vitamínů a stopových prvků. Je to odborník na výživu, který pomůže udělat správnou stravu a obnovit původní krásu.

Jaké testy musíte předat dieteticikovi?

Každý lékař vám může požádat o provedení obecného vyšetření krve. Tato jednoduchá analýza ukáže obecný stav těla. Navíc je lepší provést biochemický krevní test, zkontrolovat hladinu cukru v krvi a provést obecný test moči.

Existuje další analýza, která je často předepisována dietetiky. Tato analýza je zkrácena jako TTG. Stanovuje hladinu hormonu štítné žlázy. Koneckonců, porušení štítné žlázy může vést ke zvýšení hmotnosti a obezitě.

Bez těchto testů bude pro dietní lékaře obtížné vyloučit některé možné chronické nemoci nebo příčiny určitého jevu. Testy a jejich výsledky pomohou lékaři udělat správnou preventivní nebo léčebnou stravu.

Jaké diagnostické metody používá výživář?

Jednou z hlavních metod diagnostiky, která se často obrací na výživu - je to analýza. Lékař může předepsat doporučení pro různé krevní a močové testy. Pomohou lékaři vytvořit správnou představu o stavu vašeho těla.

Kromě toho vám může odborník na výživu nasměrovat k ultrazvukovému vyšetření břišních orgánů. Koneckonců, často lidé, kteří mají gastrointestinální nemoci se obracejí na dietetika. Ultrazvuk může pomoci zjistit, jaké poruchy se v těle vyskytly a jaký druh stravy se může vyrovnat s takovým stavem.

Co dělá výživář?

Výživář se zabývá správnou volbou stravy jak pro zdravé, tak pro nemocné. Pro zdravého člověka vám dieta pomůže udělat správnou stravu, která dodá tělu potřebné množství živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Současně vám odborník na výživu pomůže vybrat správný příjem kalorií. V dnešní době lidé jedí spoustu "prázdných" jídel. Toto jídlo je velmi bohaté na sacharidy, tuky a bílkoviny, to znamená, že je velmi kalorický. Takové potraviny však mohou být špatné u vitaminů a dalších příznivých látek.

S takovou výživou mohou dospělí a dokonce i děti snadno získat nadváhu, ale jejich tělo je hladové a postrádá životně důležité látky. Takový "hladový úder" zabraňuje růstu kostí, chrupavky, svalové tkáně, nervových buněk a dalších důležitých částí a systémů těla.

S nedostatkem vitaminů a stopových prvků ve stravě tělo nedokáže produkovat některé z nejdůležitějších hormonů. Například při nedostatku jódu nemůže štítná žláza produkovat svůj hormon.

Úkolem dietetika je tedy vytvořit vyváženou stravu, v níž budou nejen "prázdné" kalorie, ale všechny látky nezbytné pro zdravý život. Taková strava se nazývá zdravá. V některých oblastech, ve vodě nebo v potravinách je výrazný nedostatek některých látek, například jódu nebo selénu. Poté odborník na výživu dá zvláštní důraz ve stravě na doplňování těchto látek nebo určuje jejich příjem v lékařských přípravcích. Taková strava se nazývá preventivní. Koneckonců, vyplnění deficitu je vynikající prevencí vývoje různých onemocnění.

Pokud je osoba léčena onemocněním výživou, je úkolem dietitiku vytvořit terapeutickou dietu. Taková strava obsahuje nejen užitečné potraviny, ale odstraňuje škodlivé potraviny nebo způsoby jejich přípravy.

Terapeutická dieta může pomoci nemocné obnovit správný proces metabolismu v těle. Kromě toho existuje mnoho potravin, které mají léčebný účinek pro konkrétní onemocnění. Jejich správné použití v potravinách může přispět k nejrychlejšímu zotavení těla a zotavení.

Jaké nemoci léčí výživář?

Kompetence dietetika zahrnuje poměrně málo nemocí, které lze léčit stravou. Opět platí, že odvolání na dietníka může pomoci zabránit rozvoji různých onemocnění: od nachlazení a onemocnění trávicího traktu až po rakovinu.

Jaký typ pacientů může být užitečný a dokonce potřebovat návštěvu dietologa? Za prvé, jsou to lidé s gastrointestinálními chorobami. To je docela logické, protože nejprve se do gastrointestinálního traktu dostane jakákoli jiná potravina, takže je trávena, absorbována do krve a pak se šíří po celém těle.

Proto je podvýživa primární příčinou gastrointestinálních onemocnění. A správná výživa může sama o sobě sloužit jako lék na různé gastritidy, kolitidu, cholecystitidu a tak dále.

Současně může dietní lékař vyloučit z stravy různé potraviny, například tučné nebo kořeněné potraviny. Kromě toho vám může doporučit nejlepší způsob vaření. Může vyloučit z jídelníčku vyprážené potraviny nebo čerstvé ovoce a zeleninu, které je nahrazují vařenými a pečenými potravinami nebo produkty vařené na páru.

Další oblastí činnosti dietetika je léčba kardiovaskulárních onemocnění. Podvýživa může způsobit abnormality ve fungování srdce nebo ucpání krevních cév. Korekce stravy pomůže zlepšit funkci srdce a vyhnout se trombóze a dalším podobným onemocněním.

Úbytek hmotnosti nebo obezita je další choroba, která spadá do kompetence dietetika. Nabíjení nebo správná fyzická aktivita nemůže dosáhnout požadovaných výsledků, pokud není doplněna správnou výživou. Nutriční odborníci studují, jak se metabolické procesy vyskytují v lidském těle. Tato znalost může pomoci zvýšit účinnost metabolismu a urychlit snížení nadváhy.

Lékař-dietolog může konzultovat a při takové nemoci jako anorexie. Bohužel se stává "více populární" mezi dospívajícími dívkami a mladými ženami. Je jen nutné vybrat vysokokalorickou a vysoce stravitelnou dietu, která pomůže pacientům získat váhu a obnovit zdraví.

Další oblastí činnosti dietetika je virové nebo infekční onemocnění. Samozřejmě, že samotná strava nemůže vyléčit z chřipky nebo zima. Ale může pomoci tělu bojovat proti viru nebo infekci. Koneckonců není pro nikoho tajemstvím, že některé potraviny jsou obzvláště bohaté na vitamíny a minerály, které posilují lidskou imunitu. Silná imunita sama o sobě dokáže rychle a účinně zvládnout většinu infekcí a virů.

Konzultace s lékařem je navíc nezbytná pro prevenci nebo léčbu rakoviny. Mnoho potravin je bohatých na látky, které neutralizují karcinogeny a zabraňují proliferaci rakovinných buněk.

Zdravá výživa může posílit tělo během přechodu chemoterapie a přispět k jeho brzkému oživení.

Poradenství dietitiku

Poradenství lékaře v oblasti dietetiky se může lišit u různých kategorií pacientů. Existují však obecné užitečné doporučení a pravidla pro zdravou výživu, která bude vyhovovat téměř všem.

Jedna taková rada se týká frekvence jídla. Někdy lidé přejídají z jednoho jednoduchého důvodu: nepravidelná jídla. Člověk nemůže celý den jíst, ale pak jíst až do skládky večer. Nadměrný pocit hladu stimuluje absorpci přebytečného jídla. To je špatně tráveno tělem, což může vést k narušení v práci trávicího traktu, k neúčinnému trávení: plynatost, nadýmání, frustrace nebo zácpa.

Kromě toho dlouhé přestávky mezi jídly způsobují, že se tělo strachuje hladem a jíst pro budoucí použití. Tělo začne ukládat živiny a uchovává je v tukových tkáních, což nevyhnutelně vede k obezitě. Proto je dobré poradce pro výživu považováno za zlomek stravy.

Je lepší jíst několikrát denně, ale v malých dávkách, než je jedna nebo dvě dávky a hodně.

Dalším principem zdravé výživy není jíst sucho. Žaludek vyžaduje různé potraviny: jak pevné, tak tekuté a horké. Takže můžete vyhnout se vzniku gastritidy a dalších gastrointestinálních onemocnění,

Další skvělou radu od odborníka na výživu je začít den se zdravou snídaní. Někteří lidé chybějí toto první a velmi důležité jídlo. Věří, že nejíst snídani je dobrý způsob, jak zhubnout. Ale není tomu tak. Pokud začnete den s jídlem, "začnete" svůj metabolismus a zvýšíte jeho účinnost.

Tělo se připravuje na trávení a asimilaci jídla od rána. Není se "bát" plýtvání kalorií, jak se stane, když člověk nemá snídani a udržuje tělo na hladovění od rána. Pokud vynecháte snídani, tělo není ve spěchu, aby strávil kalorie přijaté na oběd a večeři, a dává je do rezervy. Zdravá a průměrná snídaně je proto rychlým způsobem, jak zhubnout a zhubnout.

Správná strava může výrazně zvýšit účinnost cvičení a cvičení. To pomůže rychle snížit váhu bez poškození zdraví. Nebo naopak, pomáhá snižovat váhu, ale ne tuky, ale svalovou hmotu, vytvářející krásné a zdravé tělo.

trusted-source[3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.