^

Zdraví

Výživář

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Výživový vědec studuje, co jíme a jak jedíme.

Doktor této speciality zná všechno o potravinách, potravinách, jejich interakci a dopadu na tělo, jejich významu pro naše zdraví. Výživáři se zajímají o použití potravy, její absorpci v zažívacím traktu, potenciálních přínosech a vylučování z těla. Mimochodem, dietologie je jednou z vědních oborů výživy.

trusted-source[1], [2]

Kdo je nutritiolog?

Specialista na výživu je odborník na výživu, který studuje potraviny a složky potravin. Jeho kompetence zahrnuje posouzení pravidel stravování, kompatibilitu produktů a jejich vlivu na tělo. Cílem specialista povolání - definice vzorců vlivu našich potravin a potravinovou spotřebou procesu na lidské zdraví, hledání způsobů, jak usnadnit asimilaci živin, zpracování, mastering a uvolnění zbytkových produktů z těla.

Výživáři mohou být vzdělání prakticky ve všech zemích světa, ale nejprestižnější instituce vysokoškolského vzdělávání, které tyto specialisty vzdělávají, jsou:

 • Americká univerzita Kaplan - zde školí specialisty v mnoha sférách zdraví, včetně nutriciologie (s důrazem na vedoucí pozici);
 • Australská univerzita Adelaide - studium zde trvá 3 roky a je založeno nejen na teorii, protože univerzita má vynikající praktickou základnu;
 • University of Surrey ve Velké Británii - připravuje specialisty na pravidelné a pokročilé kurzy. Hloubkový kurz zahrnuje další poznatky o potravinových alergiích, nadváze, metabolických poruchách a vlivu antioxidantů na tělo;
 • I Státní lékařská univerzita. Sechenov (Moskva) - kurz o moderních problémech racionální výživy, biologicky aktivní přísady do potravin v prevenci a komplexní léčbě nejčastějších onemocnění.

Z toho vyplývá, že odborník na výživu je skutečně vyškolený odborník, který byl vyškolen ve vyšší zdravotnické škole a má odpovídající úroveň akreditace.

Kdy mám jít na nutrietologa?

Jak již bylo řečeno, je možné se obrátit na odborníka na výživu jak pro léčbu onemocnění, tak pro prevenci. Co to znamená?

Hlavní jídlo moderních městských obyvatel, bez ohledu na zemi jejich bydliště, jsou produkty v supermarketech, fast food řetězce a tak dále. Není žádným tajemstvím, že tyto potraviny obsahují velké množství konzervační látky, stabilizátory, barviva, aromata a dalších chemikálií. Tyto složky jsou navrženy tak, aby prodloužit trvanlivost výrobků, s cílem zlepšit jejich chuť a vzhled, znovu a znovu tlačí spotřebitele ke koupi výrobky určité značky. Co dostaneme na konci: Minimální výše dávek a maximálně zbytečné nebo dokonce škodlivé látky. Tato situace na trhu spotřebitelských a dal podnět ke vzniku takové míře jako výživu. Chcete-li to lékař může platit pro každého, kdo chce, aby se zabránilo vzniku a rozvoji nemocí, eliminovat existující nemoci, stejně jako snadno se udržuje své zdraví v moderní metropoli.

Správná korekce výživy stabilizuje metabolismus, dá tělu energii k boji s vnějšími nežádoucími účinky, zpomaluje průběh nevratných věkových procesů v těle.

Jaké testy mám vzít, když kontaktuji odborníka na výživu?

Pokud se rozhodnete kontaktovat živinu o existující nemoci, pak při první návštěvě musíte vzít s sebou všechny dostupné výsledky testů a vyšetření týkajících se této nemoci. Také jsou užitečné závěry a výňatky z léčby a poradenství lékařů - to pomůže živin pochopit problém hlouběji. Ujistěte se, že informovat lékaře o základní zásady výživy ve vaší rodině, preference mezi různými potravinami: čím více lékař ví o vaší stravě, tím větší je pravděpodobnost, že bude určovat, co vaše tělo potřebuje specificky.

Pokud odvoláte na živinu pro preventivní účely, nepotřebujete žádné předběžné testy. Cokoli, co lékaři považuje za nezbytné, vás bude jmenovat už při prvním příjmu. Pokud jste nedávno provedli nějaké testy (například krev, výkaly nebo moč), bylo by nadbytečné, abyste s vámi získali výsledky. Někdy může pomoci, a testy nemusí být znovu předloženy.

Jaké diagnostické metody používá nutritiolog?

Diagnostické metody, které používá nutritiolog, závisí na pacientově nemoci, stejně jako na terapeutické technice, kterou praktický lékař používá.

Lékař klasické tradiční medicíny může pacienta odkázat na následující typy vyšetření:

 • obecná analýza krve, moči;
 • analýza stolice pro parazity;
 • ultrazvukové vyšetření (břišní dutina, štítná žláza atd.);
 • Diagnostika PCR (jako metoda detekce infekčních onemocnění);
 • gastroskopie, duodenální znění;
 • hodnocení hormonálního pozadí;
 • imunogram (hodnocení imunitního systému);
 • Radiografie (plíce, klouby);
 • elektrokardiogram a další.

V některých případech může být nutné konzultovat další specializované specialisty.

Specialisté v alternativní medicíně mohou používat diagnostické metody, které se liší od metod obvyklých pro mnoho procedur:

 • iridodiagnostika (diagnóza založená na obrazu na oční duhovce);
 • aurikulodiagnostics (hodnocení zdravotního stavu ze strany uší);
 • lingvodiagnostika (stanovení výskytu onemocnění podle stavu povrchu jazyka: tvar, barva, plak, nádoba atd.);
 • metoda diagnózy na nehtové desce a dlaně;
 • diagnostika srdeční frekvence;
 • hemoscanning (krevní hodnocení).

Jaký druh diagnostické metody je třeba, lékař se rozhodne v každém případě.

Co dělá nutritiolog?

Výživáři mohou studovat několik oblastí této vědy:

 • růst a tvorba potravin jako přírodní faktor, výroba potravin a organizace spotřebitelů;
 • metabolické procesy, metabolismus, absorpce a distribuce potravinových složek, jejich vliv na práci orgánů a systémů;
 • jako možný faktor preventivních a léčebných účinků na lidské tělo.

S cílem stabilizovat a podporovat výživu a plný výkon všech systémů a orgánů nutriční věda identifikuje následující nezbytné složky:

 • nutraceuticals - složky potravy, které mohou naplnit nedostatek důležitých látek v těle. Řídí příjem vitamínů, mikroelementů, esenciálních aminokyselin, enzymů, polynenasycených mastných kyselin;
 • parafarmaceutika - složky na bázi všech druhů extraktů a bylinných extraktů (fytopreparáty);
 • probiotika - řada živých prospěšných bakterií, které obnovují a udržují přirozenou rovnováhu mikroflóry v těle.

Na Nutrition Specialist bylo sestavení všechny možné obvody napájení, včetně dietu, lékařský, vyvážený, děti, sportovní výživu a tak dále. To je také příslušný pro prevenci a nápravě různých patologických stavů u užívání drog, nutraceuticals (bílkoviny, minerální látky, vitaminy, aminokyseliny) a parafarmaceutické přípravky na bázi léčivých rostlin, ovocných a bobulových šťáv apod. Uvedené bioaktivní složky poskytují úlevu funkcí orgánů lidského těla a.

Aplikace a Účinnost potravinových doplňků, kvalifikovaný přezkoumání stravy (zejména se vznikem zcela nové na pultech potravin) - to vše definuje vyhlídky takové míře jako výživu.

Jaké choroby zachází nutriční pracovník?

Není žádným tajemstvím, že moderní potraviny v hojnosti obsahují všechny druhy konzervačních látek, stabilizátorů, látek zvyšujících chuť atd. V důsledku toho naše potraviny ztrácejí většinu výživy a užitečnosti. Vyrovnejte nedostatek důležitých a nezbytných látek a zabraňte vzniku poruch v těle a existuje výživa. Odborník na výživu zná všechny zákony o účincích potravinářských přísad na tělo a mezi sebou, stejně jako na vliv zásad stravování potravin na lidské zdraví.

Lékař-nutritiolog pomáhá při úpravě výživy a režimu příjmu potravy. Díky tomuto specialistovi se výrazně zlepšila asimilace všech látek nezbytných pro tělo z nádobí a potravin. Současně je třeba vzít v úvahu zvláštnosti zdravotního stavu každé osoby.

Odborníci na výživu mohou dokonce předcházet onemocnění a doporučit, aby do jídelníčku vložili ty nebo jiné produkty, které obsahují látky, které v těle chybějí. Proto může být doktor této specializace léčen nejen s existujícími nemocemi, ale také jako prevence. Tak můžete vyléčit téměř jakoukoli nemoc, jak gastrointestinální trakt, tak metabolismus, stejně jako játra, ledviny, klouby a mnoho dalších. Nejúčinnější metody nutritsiologii při léčbě nadváhy, diabetes, s křehkými vlasy a kožními nemocemi.

Výživové rady

Lidské zdraví je možné kombinací několika povinných faktorů:

 • temperovaný organismus;
 • silný zdravý nervový systém;
 • dobrá ekologie;
 • kompetentně sestavená strava;
 • každodenní fyzickou aktivitu.

Úkolem osoby je zajistit plnění všech výše uvedených bodů. Úkolem specialisty na výživu je kompetentně a komplexně sestavit každodenní stravu pacienta.

Učinit pro sebe počáteční závěry, které pacient může a nezávisle. Například, co může být tělo nedostatečné v následujících situacích:

 • Pokud člověk neustále chce čokoládovou tyčinku - tělo postrádá hořčík. Můžete je doplnit tím, že budete jíst banány, hrozny, ořechy, fazole.
 • Pokud chcete pekařské výrobky - tělo postrádá dusík. Dusík lze doplnit pomocí potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou masové a rybí pokrmy, ořechy.
 • Při tahání sladké - může být nedostatek glukózy. Může být získáváno z produktů včelařství, ovoce, bobulovin, sladkých zeleninových plodin (bulharský pepř, řepa, mrkev).
 • Pokud chcete tučný, můžete mluvit o nedostatku vápníku. Vápník může být "extrahován" z mléčných výrobků, luštěnin, sezamu, brokolice.
 • Pokud vytáhnete tvrdý sýr - snad nestačí vápník nebo fosfor. Zdrojem mohou být mléčné výrobky, brokolice.
 • Pokud tělo chce uzené výrobky, může to znamenat nedostatek cholesterolu. "Dobrý" cholesterol lze získat z avokád, ořechů, oliv, tučných ryb.
 • Pokud je tahání kyselý, je nedostatek kyseliny askorbové. Kde se dostat: v citronách, kiwi, bobulích, psí růži atd.

K vašemu zdraví je třeba pečlivě zacházet a zachovávat si ho, i když je. Faktory, které vedou k nemocem v moderním světě, jsou bohaté. Tento znečištěný vzduch, je život „nervy“, spousta špatných návyků, špatná výživa, špatné vodě, špatnou energii kolem hmoty, zvýšení počtu typů virových, bakteriálních a houbových infekcí, zhoršení dědičnost. Všechny tyto faktory mají škodlivý vliv na naše zdraví.

Pokud důvěřujete odborníkovi jako nutritiologovi, můžete se vyhnout mnoha problémům. Důležité: při výběru specialisty vždy věnujte pozornost jeho dovednostem a pověsti. Nemělo by to být jen osoba, která poslouchala měsíční kurz, nebo horší, koupila certifikát na internetu. Nezapomeňte, že odborník na výživu je nutně lékařem, který absolvoval vysokou školu a prošel úzkým profilem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.