^

Zdraví

Transplantolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Transplantolog je zástupcem relativně mladého lékařského oboru.

Předek byl doktor věd transplantační VP Demihov, který jako první na světě koná transplantaci dárce srdce u psa, to bylo v roce 1951, pouze 16 let po úspěšném pokusu v roce 1967, jihoafrický nástupce Demikhova chirurg Christian Bernard provedl podobnou operaci na lidském těle.

Doposud je věda transplantace orgánů považována za jednu z nejmodernějších a slibnějších, která může v budoucnu umožnit vyřešit mnoho problémů spojených s léčbou těžkých patologií.

Kdo je transplantolog?

Transplantace - odborný lékař bio-fyziologie, která studuje problém transplantaci orgánů a tkání jedince, vyvíjí metody pro jejich dlouhodobou ochranu, je zájem na vytvoření a použití umělých orgánů (například umělá srdce nebo ledvin).

Lékař, který je odborníkem v této oblasti, může pracovat v transplantačních centrech v největších zdravotnických zařízeních země. Ve spolupráci s lékařem-imunologem kombinuje nejvhodnější páry pro implantaci:

 • nejoptimálnější dárce, který obětuje orgán nebo tkáň jako transplantaci;
 • vhodný příjemce (organismus, který má být transplantován).

Transplantační lékař musí vytvořit všechny nezbytné podmínky pro transplantaci cizí tkáně, poté provést operaci, sledovat a sledovat pacienta v pooperačním období. Navíc takový lékař může poradit pacientům s již transplantovaným dárcem nebo zavedeným umělým orgánem. Je také zodpovědný za přijímání pacientů po transplantaci.

Kdy mám jít na transplantologa?

Lékař-transplantolog je konzultován, pokud je nutné transplantaci jakékoli struktury tkáně nebo nahradit orgán. Vedle přímé otázky transplantace lékař také řeší další související problémy:

 • organizace chirurgické a transplantační služby;
 • poskytování zvláštní lékařské pomoci pacientům s chirurgickým profilem (plánované, nouzové nebo naléhavé);
 • provádění nezbytných metod vyšetření, diagnostiky a terapie;
 • monitorování nežádoucích účinků předepsaných léků;
 • postoupení k hospitalizaci, její organizace;
 • definice schématu a protokolu pro léčbu pacientů, příprava operační intervence;
 • provádění zkoušek kompatibility;
 • stanovení způsobu anestezie;
 • rozvoj taktiky pro pooperační řízení pacienta, prevence a prevence negativních důsledků;
 • Spolupráce s dalšími lékařskými specialitami a službami.

Jaké testy mám vzít, když jdu k transplantologovi?

Zpravidla Transplantologiya adresa již má na ruce radu a směr od ostatních zdravotníků :. Lékař-chirurg, lékaře nouzové lékařské pomoci, lékařské onkolog, atd. Tyto pokyny jsou obvykle doprovázena výsledků výzkumu, analýzy, vzorky doložit údajné operační intervence. Kromě toho není třeba provést žádné testy, pokud nebyly dopředu předepsány lékařem.

Při příjezdu nebo konzultaci s transplantačním lékařem si vezměte s sebou veškerou dokumentaci, kterou máte k dispozici, která se týká onemocnění, které vás znepokojuje. Pokud jsou tyto dokumenty u ošetřujícího lékaře, předem jej varujte, že chcete navštívit chirurga pro transplantaci. V takovém případě si odborníci předem vymění potřebné dokumenty.

Zvláštní příprava pro lékaře není nutná.

Jaké diagnostické metody používá transplantace?

Před operací transplantace je velmi důležité provést úplnou a komplexní diagnózu organismu - umožní to identifikovat patologii v počáteční fázi vývoje a odstranit ji před zákrokem.

Jaké diagnostické metody lze použít v transplantaci:

 • zobrazování magnetickou rezonancí;
 • pozitronová emisní metoda tomografie;
 • počítačové nebo virtuální, metodu kolonoskopie a enterografie;
 • počítačová metoda angiografie a tomografie;
 • dopplerografie (duplexní vyšetření);
 • radiografie;
 • encefalografie;
 • ultrazvukové vyšetření.

Tyto diagnostické techniky nejsou invazivní a poskytují nejdůležitější data pro posouzení stavu pacienta, potvrzení diagnózy a určení možnosti a potřeby operace.

Mezi další metody lze přiřadit testy pro stanovení krevní skupiny, pro kompatibilitu, pro přítomnost skrytých infekcí. V případě potřeby se provede biopsie postižené tkáně, histologie, hodnocení koagulačního systému, EKG apod.

Co dělá transplantolog?

Transplantolog je lékařský odborník s vysokoškolským vzděláním, který se zabývá transplantací různých orgánů, například:

Transplantologie pokrývá řadu oblastí:

 • xenotransplantace - přenos tkání do lidského těla z jiných živočišných organismů;
 • směr alotransplantace - přenos tkání a orgánů z jednoho lidského organismu do druhého;
 • transplantace umělých orgánů;
 • směr autotransplantace - transplantace tkání v rámci téhož organismu;
 • tvorba klonů (asexuální reprodukce) orgánů s použitím kmenových buněk.

Tělo má určitý počet nediferencovaných struktur kmenových buněk. Jejich polohou je kostní dřeň. Tyto buňky jsou jedinečné - mohou být nazývány zakladateli jiných buněk. Kmenové buňky mohou být přeměněny na struktury, jako jsou myocyty, hepatocyty a další složky buněčných orgánů. Proto je nyní otázka růstu klonu orgánu, který je třeba vyměnit, zvlášť relevantní a brzy se tento problém bude zabývat transplantací.

Jaké choroby je léčba transplantací?

Specialista v transplantaci dělá vše pro léčbu těžkých patologií, které vyžadují výměnu tkání a orgánů. Doposud mají lékaři dovednosti k transplantaci téměř všech existujících orgánů. Úspěchy byly dosaženy při transplantaci srdce, plic, ledvin, jater, prvků trávicího traktu (pankreatu, částí malého a tlustého střeva), pohlavních orgánů.

Koncem devadesátých let úspěšně transplantovali karpální část končetiny americkí a francouzští odborníci.

V současné době pracují vědci na tak složité otázce, že nahrazují struktury nervového systému.

Pro zkušeného transplantologa je úkol transplantace jakéhokoliv kusu tkáně nebo celého orgánu dlouho nedosažitelný. Moderní odborníci stále častěji praktikují složité transplantace, během nichž poraněná osoba současně provádí výměnu několika poškozených orgánů. Například srdce a postižené plíce, ledviny a pankreas jsou transplantovány.

Porady transplantačního lékaře

Před výběrem specialisty, který chcete uplatnit, nezapomeňte se zeptat na pověst kliniky a konkrétního lékaře, dostupnost certifikátů a licencí pro provádění takových operací, recenze pacienta.

Máte právo se zeptat na všechny otázky, které vás zajímají: nebojte se o to.

Dobré klinické instituce nutně doporučují optimální a kompetentní léčbu, a nikoliv nejdražší a ten, ve kterém není potřeba. Neváhejte okamžitě kontaktovat několik specialistů, kteří budou dále porovnávat své léčebné taktiky.

Pokud jste již přesvědčeni o požadovaných dovednostech zvoleného odborníka, zkuste se obrátit na bývalé pacienty v klinice, kteří vám mohou poskytnout vlastní doporučení. To umožní zhodnotit pověst lékaře během všech jeho lékařských činností.

Další otázka, která by měla být před operací podána: co lze očekávat v případě vyšší moci? Odborný odborník musí mít plán pro vývoj nepředvídaných situací. Lékař by měl informovat pacienta o všech nebezpečích a možných následcích, ke kterým může dojít během operace nebo po ní.

Nenechte si ujít příležitost zkontrolovat zvoleného lékaře pro fitness prostřednictvím jiných zdravotnických zařízení. Důležité je také, aby byla akreditována klinika, v níž má být operace prováděna.

Nezapomeňte, že transplantace je nevratná operace a nebude možné vrátit zpět čas poté.

trusted-source[1], [2]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.