Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ženská urethra

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Žena močové trubice, samice uretra (močová trubice feminina), - nepárová tělo začne měchýře z vnitřního otvoru močové trubice (ostium uretrách internum) a končí mimo ústí močové trubice (ostium uretrách externum), která se otevírá v přední straně a nad vaginálním otvorem. Žena močová trubice je krátká, mírně zakřivený a konvexní zadní čelí trubka 2,5-3,5centimetry na délku a 8-12 mm v průměru. Na cestě je femorální uretry spojena s přední stěnou vagíny. Jít dolů, samice močové trubice obklopuje zespodu a za spodním okrajem stydké, perforuje urogenitální membrány.

Ženská urethra, ženská urethra

Ženská urethra, ženská urethra

Ve stěně ženské uretry se rozlišují sliznice a svalová membrána.

Sliznice (mukózy) na svém povrchu má podélné záhyby a vybrání - mezeru močovou trubici (mezery urethrales), tloušťku sliznice nachází prostatické uretry (glandulae urethrales). Zvláště silně vyvinutý záhyb sliznice na zadní straně močové trubice; má vzhled hřebenu uretry (crista urethralis).

Mimo sliznice je svalová tunica (tunica muscularis), ve které jsou rozlišeny vnitřní podélné a vnější kruhové vrstvy. Kruhová vrstva, spojená se svalovou membránou močového měchýře, pokrývá vnitřní otvor ženské uretry, tvořící nedobrovolný svěrač. Ve spodní části, v místě průchodu urogenitálního membrány, ženské močové trubice obklopena svazky svalových vláken obrazuyuschihproizvolny svěrače (m.sphincter uretrách).

Uretra novorozence má délku 2,3-3,0 cm, poměrně široká, v dolní části zakřivená, tupý úhel, otevřený přední. Svalová membrána kanálu a svěrače (vnější) močové trubice se tvoří v dětství (o 12-13 let).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Co je třeba zkoumat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.